DRIFTAM DANJU, DRIFTAM NOĆU, SIDRIM SE KAD GOD HOĆU…

9 min read

PRM / Broj 18 / Listopad / Studeni / Prosinac / 2017.

Život je igra, ribolov je ozbiljna stvar!

Piše: Luka Mrvičić

Glavonošci su vjerojatno najčešća lovina većine ribolovaca u jesensko doba godine. Većina ih lovi naravno zato što su jako ukusni. Naravno da se s time slažem, no lovimo ih i kako bismo ih koristili kao živu ješku panulanjem na velike predatore poput zubaca, gofa i sl. Ljudi koji ih love za hranu ne zamaraju se veličinom, no meni je bio cilj ove godine upisati nešto većih primjeraka sipa i usput pokoju lignju koja dijeli sličan odnosno isti teritorij (ovisno o periodu dana).

Mišljenja sam kako su korištenjem određenih alata i tehnika ribolova (kao što su mreže potegače) veći primjerci sipa s priobalnog dijela na kojima se prije lovilo doslovno istrijebljene. Iz tog sam ih razloga odlučio potražiti na mjestima gdje takav način ribolova nije moguć ili se ne koristi često. Riječ je o udaljenijim otocima i brakovima. Ribolov na brakovima nije moguć u vrijeme jakog kurenta iz razloga loše odnosno prebrze prezentacije prilikom driftanja. U to vrijeme nastojim loviti u uvalama gdje je utjecaj kurenta mnogo manji ili ga gotovo nema. Kurenat je zapravo neophodan ukoliko lovite iz barke, no kao što sam naveo, ako vas brod nosi prebrzo, sipa neće „trčati“ za vašom skosavicom ili peškafondom.
U situaciji kada nema kurenta ili je preslab korištenje motora ili u najboljem slučaju elektromotora također čini neizostavnu stavku u ovom ribolovu. Kako u kvalitetnoj prezentaciji tako i u pretraživanju terena. Sipe i lignje su predatori koji se uglavnom koriste svojim izvrsnim vidom. Svima je već dobro znano kako panulanje liganja u doba oko i za vrijeme punog mjeseca, ako ste na dobroj pošti, može uroditi obilatim ulovom, no isto tako lov sipa po uvalama u to vrijeme također nas ne ostavlja praznih ruku, čak naprotiv. Nisam mišljenja kako je sipolov strašno zahtjevna ribolovna tehnika, no ipak ima nekoliko stvari koje čine razliku.

Danju

Lignjolov i sipolov moguć je danju te ponekad daje i bolje rezultate od noćnog lova, no sipolov je ipak malo jednostavniji od potrage za lignjama po dubinama. Sipa, kao i lignja, ima određene navike koje su dirigirane vremenskim uvjetima, pogotovo one vezane za vrijeme hranjenja. Dnevni ribolov sipa ne preporučam po vjetrovitom i izrazito valovitom vremenu. Kako bi domaći rekli „neće ist“. Ulovio sam ih i u takvim uvjetima, no tada to nije iz gušta nego iz panulaške potrebe kada u fishtenku ponestane ješke, a riba radi vrhunski. Najbolji ulovi se ostvaruju za tmurnog tj. oblačnog vremena bez vjetra, a manji valovi su čak poželjni. Tada nije potrebno „raditi“ štapom pošto ljuljanje broda odrađuje sve potrebno za ovaj lov što se prezentacije tiče. Ako je bonaca (more bez valova) poželjno je malo animirati skosavicu ili peškafondo laganim podizanjem vrha štapa kako bi varalica poskakivala. Tako da to nalikuje na kretnje kozice ili ranjene ribe.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Razlog iz kojeg sam rekao kako je sipe lakše loviti danju jest radna dubina koja se kreće od nekih 8 do 20 metara. Što se terena tiče, sipe možete loviti gotovo svugdje od kamenitog do pjeskovitog dna prošaranog otocima posidonije. Ja ih više volim loviti na pješčanim terenima s pokojom manjom livadicom morske vegetacije. Sipe zapravo obožavaju takav teren. Tamo se mrijeste i tamo im se nalazi glavnina hrane, kao što su rakovi, kozice, gavuni, glamoči i sl. Takav teren nam omogućuje lakši lov i bolju prezentaciju prilikom driftanja bez zapinjanja ili u najgorem slučaju kvačenja vegetacije za krunicu. Krunica puna smeća, trave ili sluzi od ulovljenje sipe i lignje neće biti efikasna odnosno jednostavno ne lovi. Čak i najmanji komadić mesa prethodne sipe na krunici skosavice čini razliku. Iz tog razloga potrebno je često provjeravati varalice prilikom lova. Za čišćenje krunice koristim četkicu za zube kao idealan alat.

Tekući atraktanti za sipe

Dekor varalica diktira dubina, teren na kojem se lovi i doba dana kada se lovi. Riblja populacija koja ulazi u meni ovih predatora na dubljim poštama su pauci, kanjci, pirke, trlje i slično. Nastojim koristiti dekore tih riba prilikom dnevnog lova. Isti je slučaj i s plićim terenima. Ponudite im ono što jedu, jednostavnije ne može biti. Noću je malo drugačija situacija. Tada su se bolje pokazale kričave intenzivne boje koje se dobro vide u mraku. Što se dimenzija tiče u lovu liganja, došao sam do toga da korištenje manjih dimenzija skosavica i peškafonda donosi bolje rezultate, dok je kod sipa obrnuto. Naravno, ako želite loviti velike … Mali trik koji mi se pokazao odličnim u noćima slabije mjesečine (ili kada su grizevi odnosno napadi opipljivi) su raznorazni šaranski atraktanti. Naravno da nećete koristiti slatkaste voćne šaranske atraktante, već one koji u sebi sadrže nazive sardine, haringe, squida, octopusa i sl. Skosavice tretirane navedenim atraktantima za sobom ostavljaju mirisan trag neodoljiv čak i ribama, tako da se nemojte čuditi ulovima kao što su škarpoči i pauci koji u većini slučajeva odpadnu sa skosavice pod samim brodom.

Sipe, za razliku od liganja, ne „tuku“ (napadaju varalicu idealno u krunicu) već ju grabe s boka. Ukoliko lovite na plitkim terenima te vam sipa pod brodom pusti skosavicu, nije ju nikakav problem brzo spustiti nazad te ju ponovo uloviti. Lov na dubljim terenema ne prašta. Sipa koja vam tada odpadne velikom brzinom bježi u sigurnost dna gdje se odgovarajućom pigmentacijom i potkožnim mišićima koji oblikuju specifične strukture stapa s okolinom odnosno dnom. Vrlo rijetko se ponovo vraća na mjesto zločina. Iz tog razloga predlažem kratku, odmjerenu i jasnu kontru kada se sipa „baci“ kako bi spuznula s tijela varalice na krunicu. Sipe nisu neki borci, no velike mame nisu slučajno narasle takve i uvijek čuvaju asa u rukavu. Zakvačena sipa prvi pokušaj bijega ima odmah pri kontri kada zapumpavanjem pokušava spuznuti s krunice. Do same površine dižete „krpu“ s dna, dok u zadnjih par metara kada ugleda vas, podmetač, brod i paničnog kolegu, počinje kaos. Velike sipe imaju ogromnu zapreminu mjehura za mlazni pogon, pa tako ukoliko niste spremni za tuš u kojem je morska voda, sluz i crnilo pomiješano u jedno, nemojte ih ni loviti. Tada je najvažnije imati dobro podešenu kočnicu koja će kvalitetno amortizirati zapumpavanja u zadnjim trenucima borbe i imati podmetač već uronjen u more tako da ne biste nepotrebno plašili sipu koja je u stanju, kako bi se oslobodila, rasparati svoje meso snažnim bjegovima. Usačena sipa ne stvara nikakve probleme, no ono čega se najviše morate paziti jest njezin zub. Iz tog razloga nemojte joj ići rukom blizu glave jer ugriz je vrlo bolan, obično u djeliću sekunde odgrize komad mesa s ruke. Probao sam jednom i moram priznati da mi se nije svidjelo.

Noću

Vjerujem da svatko ima svoje gušte, pa tako netko tko voli panulati lignje po mjesečini sigurno taj gušt neće zamijeniti lovom sipa i liganja na drift. No kada ste u dobrom društvu takav ribolov je stvarno uživancija. Radna dubina se tada kreće od 5 do 15-tak metara te se na mjestima gdje lovim zbog iznimne prozirnosti mora vidi samo dno. Bržim driftanjem češći su ulovi liganja, dok su sipe rijetkost, a pri sporijem driftu lovite gotovo podjednako oboje. Ukoliko je teren ujednačen i relativno čist, dolazi u obzir olovni peškafondo ili veća skosavica s dodatnim otežanjem (ovisno o dubini i kurentu) u tandemu sa još jednom ili dvije plutajuće. No kod „frkovitih“ terena na kojima se nalazi krupnije kamenje ili posidonija, na kraj sistema stavljam olovo na tanjem promjeru najlona kako prilikom zapinjanja ne bih ostao bez svega.
Lov sipa u noćima bez mjeseca nije toliko efikasan bez svjetla. Na uronjeno svjetlo skuplja se mnoštvo različitih organizama koji svojim prisustvom privlače i ono što ih jede. Tada ne lovim driftom. Sidrim se na poštama gdje sam driftom imao najviše akcije. U prvi mrak glavnina ulova su lignje, dok u gluho doba noći dolaze sipe. Razlikovati griz lignje od griza sipe tada je krucijalna stvar upravo iz razloga kojeg sam predhodno naveo, a to je ta neophodna kontra. Lignja se „baca“ na nekoliko različitih načina. Vrlo je važno imati dobar štap jasno vidljivog vrha. Najbolje bijeli, kod kojeg se vidi svaka promjena od klasičnog rada prilikom ljuljanja broda. Lignjino udaranje po skosavici prilikom napada omogućava vam pripremu na griz kod kojeg je kontra nepotrebna jer se gospođica uvijek kvalitetno zakuca u krunicu prilikom udarca. Gubitak otežanja na vrhu štapu koje stvara olovni peškafondo također je griz lignje. Tada vam se napeta i povijena špica štapa samo opusti i izravna. Kod sipe je sasvim druga situacija.

Dugogodišnji lov sipa s obale na mjestima gdje ulična rasvjeta tuče u more mnogo mi je pomogla kod prepoznavanja tog griza. To je zbog toga što sam ne znam ni sam koliko puta vidio sipu kako prati skosavicu do same obale. Tada stanem i pustim varalicu na dno. Sipa se lagano prikrada sa stražnje strane varalice koja se lagano ljuljuška uslijed gibanja mora. Prilazi joj s boka i grabi od glave. Zatim ju prebacuje krakovima tako da ju drži po sredini. Lagano se diže s dna noseći skosavicu u mrak. Tada udarate kontru.
Upravo to se događa s vašom varkom dok lovite usidreni. Samo je važno to prepoznati. Drugim riječima, događa se slična situacija kao i s lignjom kada podigne olovni peškafondo iz točke u kojoj se nalazi. Gubitak opterećenja zbog nestajanja otežanja ispravlja vrh štapa dok se potpuno ne opusti. No za razliku od lignje koja panično krene zapumpavati zabodena na krunicu, sipa samo lagano odvlači varalicu u stranu držeći ju bočno. Tada u jednom trenutku počinje napinjati najlon ili upredenicu (koja je definitivno bolja za ovaj ribolov zbog boljeg prijenosa informacija do štapa pošto nema istezljivosti) konstantnim ujednačenim tempom. Kao da ste zapeli za dno i štap se lagano počne povijati pod opterećenjem. Tada slijedi ta famozna odmjerena kontra, a dalje znate.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Ukoliko koristite upredenicu, predvez od fluorocarbona je obavezan. Koristim deblje promjere tako da je FC 0,32 mm idealna debljina. Pamtite ili markirajte pozicije na kojima ste ulovili velike sipe i lignje jer već sljedeće godine u isto vrijeme i za sličnih vremenskih prilika postoji velika vjerojatnost ostvarenja ovakvih ulova. S vremenom dobijete vlastitu kartu pozicija koju ćete moći „prekopirati“ na druge lokacije. Drugim riječima, ako ste dobro lovili u nekoj većoj uvali na određenim mikrolokacijama koje se razlikuju po nekim specifičnostima, nastojte ih upamtiti i pronaći iste ili slične na drugim mjestima, garantiram ulov!
Pokušajte u svakom ribolovu i ribolovnoj tehnici pronaći nedostatke i poraditi na tome u cilju da ih popravite ili riješite. Na taj način lovite više i veće, ma što god to bilo.

Kako se kaže: Život je igra, ribolov je ozbiljna stvar!

Dobro more…

Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana