Rubber jig – ribolov na sparide

8 min read

PR / Broj 53 / Kolovoz / 2012.

U posljednjih su se nekoliko godina kabura, inchiku ali i rubber jigovi pokazali kao veoma svestrane i veoma lovne varalice, a ne samo kao posljednji krik modernog ribolova. Naravno lovne u odgovarajućim uvjetima. Uvijek je problem otkriti kako koristiti ove varalice (tj. bilo koje varalice) da bi i na našem području bile uspješne, jer su i kao mnoge druge izrađene za neka druga mora i neke druge vrste riba kojih nema u našem moru.

Pišu: Miguel Fuentes i Antonio Varcasia

Rubber jig, u direktnom prijevodu japanskog imena znači ”gumena maska” je veoma jednostavna varalica, koju su prvi izradi japanci i oni je već dugo koriste, sastoji se od olovne glave, gumene ili silikonske suknjice te krakova koji su izrađeni od lateksa ili vinila. Naoružane su sa parom assist hook-a i njezino kretanje veoma realno imitira plivanje manjega glavonošca. Bez sumnje veliki dio atraktivnosti i lovnosti ove varalice možemo pripisati životinjama koje imitira, hobotnicu i lignju jer se ovima glavonošcima hrane gotovo svi predatori u svim morima.

Poslije booma sa jiggingom (vertikal i light jigging) u Japanu su smislili još novotarija, i ova se je varalica prilagodila dizajnom i težinom ne bi li mogli loviti sve bentonske vrste riba koje se hrane i obitavaju na dnu mora, i moram priznati da je efikasnost iznenađujuća. Danas na tržištu postoji ogroman broj modela i boja, i različitih težina varalica od svega 5 grama, to su varalice koje su predviđene za Rockfishing, pa do varalica teških 200 grama koje se koriste za jigging na veoma dubokim pozicijama.

Gdje?

Naravno, rubber jigovi se najviše koriste iz plovila, no nude nam mogućnost dobrog ribolova i sa obale jer zahvaljujući odnosu težina / volumen ove se varalice daleko zabacuju i brzo potonu do dna odnosno zone griza. Bez sumnje idealan scenarij za rubber fishing sa obale su stjenovita priobalja, duboki tereni podložni valovima koje često posjećuju mnoge riblje vrste koje možemo uloviti ovom tehnikom. Istina je da nam duboka mjesta nude veću mogućnost ulova, no ne smijemo zanemariti niti terene mješovitog dna na kojima dubina ne prelazi 10 metara jer i ovdje možemo imati veoma zanimljive ulove. Da bi imali uspjeha u ribolovu sa obale, važno je da dobro poznajemo dno na mjestu na kojem lovimo, jer loša strana stjenovite obale je ta da su sve rupe i staništa homogena te je teško pronaći ribu. Na ovakvim mjestima, ribe najčešće odabiru stijene i puntale koji su najpodložniji utjecaju morskih struja i mijena plime i oseke. Znači što više informacija skupimo o mjestu na kojem lovimo to će ribolov biti uspješniji. U cjelini, najbolja mjesta su velike podvodne stijene ili druge strukture koje se naglo uzdižu sa morskog dna. Drugi faktor kojega moramo uzeti u obzir je vrsta ribe koju želimo uloviti. Jedna od mogućnosti je ta da se odlučimo na stjenovitu zonu koju ne poznajemo baš najbolje, i tu iskušamo svoju sreću, no naravno to nam ne treba biti ustaljena praksa. Riblje vrste koje možemo uloviti ovom tehnikom znaju biti veoma različite ali često i mi moramo prilagođavati taktiku i mijenjati varalice, to jest poznavanje ribljih vrsta i staništa na kojima pojedina vrsta obitava je od ogromne važnosti kada tražimo mjesto na kojem mislimo loviti. Inače, sa malim rubber jigovima možemo uloviti gotove sve riblje vrste, i gotovo svugdje, recimo u lukama, na gatovima, plažama i plitkim stjenovitim zonama, no najčešće su tada ulovi malih dimenzija.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Kada?

Proljeće i ljeto su najbolji periodi za lov zubataca i lampuge jer su to termofilne vrste koje se mrijeste u najtoplijim mjesecima. Proljeće je zasigurno jedno od najboljih perioda za ribolov u našem priobalju jer u to vrijeme mogu uloviti mnoge vrste riba, možda zbog toga što se u proljeće veći dio ribljih vrsta koje nalazimo u priobalju mrijesti. U jesen i zimu su pak šargi, ušate, kantari, pagari i arbuni najaktivniji i najbliže obali, i u tom su periodu najagresivniji prema našim varalicama. Moram napomenuti, kada govorimo o sezonama boljim ili lošijim za ribolov određene vrste riba, da je ključan pravilan odabir tehnike i varalice jer ribe tokom sezona mijenjaju svoje prehrambene navike, i mijenjaju plijen, ovisno o sezoni hrane se onime što im je dostupno. Naprimjer, možemo loviti šarge u zimi za vrijeme oseke, kada se hrane velikim plijenom gotovo na površini, dok ih je sa početkom ljeta veoma teško prevariti jer im se ishrana bazira na malim beskralježnjacima na dnu, i tada su lakše uhvatljivi nekom drugom tehnikom ribolova, recimo surfcastingom. Bez sumnje ribolov sparida sa rubber jigovima se odvija danju, gotovo sve vrste riba koje možemo uloviti ovom tehnikom se hrane isključivo danju. Naravno da ima iznimaka poput zubataca i orada, vrsta koje se normalno hrane i danju i noću, što nas dovodi do zaključka da ulov ovih vrsta na varalicu nije nimalo lak zadatak. Najbolji period dana za prakticiranje ove tehnike je zora i sumrak, dok se na dubokim mjestima može loviti i preko cijeloga dana.

Riblje vrste

Većina rubber jigova je projektirano i razvijeno za riblje vrste koje obitavaju na Pacifiku, no savršeno odgovaraju i našim ribljim vrstama na mediteranu poput carangida, kirnji i sparida. Upravo sparidi su pravi kraljevi rubberfishinga na našoj obali. Loveći sa obale i vodeći računa kako gdje i kada loviti možemo uloviti ribe poput zubataca, šaraga, ušata, kantara, arbuna, pagara pa čak i orada.

Vremenski uvjeti

Očito je da su vremenski uvjeti jadan od osnovnih uvjeta za dobar ribolov u bilo kojem tipu ribolova. U slučaju rubberfishinga sa obale, idealni vremenski uvjeti ovise o ribljoj vrsti koju želimo uloviti, no po osobnom iskustvu smatram da su idealni vremenski uvjeti sljedeći: oseka sa vjetrovima iz južnog kvadranta, oblačno nebo i nizak atmosferski tlak. Ribe poput orade, pagra, i arbuna koji se najčešće hrane na dnu preferiraju mirno more, stabilno vrijeme i sunčane dane, dok vrste poput šaraga, ušata i kantara koje se hrane bliže površini, su mnogo aktivnije kada je more uzburkano sa nadolazećom olujom, oblačnim nebom i u vjetrovitim danima. Zubatac je vrsta kojoj su tipična duboka mjesta, no ne ustručava se dignuti na površinu ako za to ima potrebu.

Oprema

Odabir idealne opreme za ovu tehniku ribolova ovisi u svakom slučaju o težini jiga kojeg želimo koristiti i u kojem pojasu mora želimo loviti. Zato će nam za male varalice ispod 10 ili 20 grama težine, na mjestu gdje se razbijaju valovi i gdje je mala dubina, biti dovoljni lagani spinning štapovi od 7 do 20 grama težine bacanja, brze akcije i rola veličine 2500 ili manja. Upotreba upredenice je neophodna da bi lovili sa ovakvim tipom varalice koja iziskuje osjetljivost i potpunu neistezljivost da bi je mogli pravilno voditi. Dobra upredenica nosivosti 8 lb i duži predvez od fluorokarbona debljine 0.25-0.30 mm će biti i više nego dovoljno za borbu sa većinom riba koje obitavaju u priobalju. Za ribolov sa obale sa rubber jigovima od 20-60 grama na dubinama većim od 10-15 metara, moramo koristiti drugačiji tip opreme, u praksi, potreban nam je jači ali ne previše kruti štap. Idealni su japanski modeli štapova za shore jigging, akcije regular ili regular-fast. Radi se o štapovima čiji je blank progresivne akcije, sa velikom rezervom snage u donjem dijelu štapa, ali sa dosta brzom špicom. Ovo nam omogućava da daleko zabacujemo i pravilno vodimo i najteže varalice bez da vrh štapa pati. Ovdje ćemo koristiti rolu veličine 4000 sa namotanom upredenicom nosivosti 12-15 lb i predvezom od klasičnog najlona ili fluorokarbona debljine 0.35 – 0.45 mm. Ovakva kombinacija osjetljivosti i snage je odličan kompromis za borbu sa velikim ribama ali i uživanje u borbi sa ribama male ili srednje veličine. Što se tiče varalica, postoje mnogi isprobani i efikasni modeli među kojima su Duelov Salty rubber jig, Shimano Lucanus, Molix Thasis ili Hart Wasabi. Svi su izrađeni od gume visoke kvalitete i različitih su težišta. Od boja bih vam savjetovao žuto/bijelu, narančastu/crvenu ili potpuno bijelu, no nemojte izbjegavati ultra jarke boje jer u nekim situacijama su itekako lovne. Najčešće se koriste varalice težine 7, 10, 20, 30, 35, 40 i 50 grama ovisno o opremi kojom lovimo i dubini na kojoj želimo loviti. Kada je more jako valovito, morska struja je jaka ili je dubina jako velika moramo koristiti teže varalice.

Tehnika i savjeti

Kada smo odabrali mjesto ribolova i pripremili opremu i varalice, morate odlučiti koju tehniku privlačenja koristiti. Prednost rubber jigova je ta što su efikasni kako god ih povlačili ali način povlačenje koji najprije isprovocira ribu je takozvani ”zub pile”. Kada varalica takne dno lagano je vrhom štapa odižemo da čini male amplitude. Brzina privlačenja i učestalost trzaja ovisi o sezoni ribolova i vrsti koju želimo uloviti, no mogu reći da je lagano privlačenje bez prejakih trzaja najefikasnije. Zapravo, ribe poput šarga će teško napasti varalicu ukoliko se ona ne kreće sporo. U toplijim mjesecima je produktivnije voditi varalicu nešto brže pogotovo ukoliko mislimo loviti zubace. Druga tehnika koja je veoma efikasna u lovu zubaca je twiching pri određenoj brzini, radeći duže i brže trzajeve, sa kratkim pauzama, u kojima će predator stići do varalice i napasti ju. Važno je zatvoriti preklopnik role čim varalica padne u more iz više razloga. Najviše zbog toga što možemo imati udarac ribe dok je varalica u propadanju, jer tada gubimo mogućnost pravovremene i jake kontre, a u drugom slučaju zbog trbuha koji bi se u protivnom stvorio što nam uvelike onemogućava da pravilno vodimo naš jig. Ukoliko lovimo zubace i kirnje koji se nalaze na dnu najvažnije je da nam je kočnica role dobro podešena, to jest zategnuta što više moguće ovisno o nosivosti upredenice ili najlona, jer ne smije ribi dati šansu da se daju u bijeg i potraže kakvu rupu ne bi li se u nju zavukli. U ovom ribolovu savjetujem, pa čak i inzistiram da se promjene assist udice koje su inače premale, loše kvalitete i jako brzo oksidiraju. Treba zamijeniti i kevlar kojime je vezan assit hook ukoliko mislimo loviti ribe poput zubaca koji stavljaju našu opremu na težak test.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana