PR / Broj 53 / Kolovoz / 2012.

Nadmudrivanje s ušatama u bliskoj borbi oči u oči

Piše: Milan Maleš

Ušata je jedna od onih riba koje stavljaju na kušnju vještinu i umijeće svakog ribolovca. Mada je prisutna na području cijelog Jadrana, i to u značajnim količinama, uloviti je katkad predstavlja pravi izazov. Ušata se najčešće zadržava na isturenim rtovima i plitkim brakovima, te sa vanjske strane lukobrana, na mjestima gdje je dubina mora 10-15 metara, uvijek u jatima koja su dosta brojna. Iako je proždrljiva i katkad poput jata pirana izjeda ostatke hrane bačene u more, postala je legendarna po svojoj “školovanosti” i osjetljivosti na debljinu strune. Većina udičara je lovi s obale ili iz broda po noći, uz obilno brumavanje (prihranjivanje) raznim pripravcima na bazi svježih ili slanih srdela. Postoji međutim i malo prakticiran način lova iz broda po danu na samoj površini mora. Iako možda nije najlakši i najizdašniji, ovaj način lova ušate je zasigurno najatraktivniji, a usto je i jeftiniji i čišći od ostalih.

Lov

Najbolje doba za lov ušata je u proljeće i ljeti. Za tehniku ovdje opisanu treba birati sunčane dane bez vjetra ili eventualno sa laganim vjetrom. Najbolje pozicije su istureni rtovi koje šiba jak kurenat. Ako su kojim slučajem vjetar i kurenat suprotnih smjerova, bolje je potražiti neko drugo mjesto jer to stvara znatne poteškoće pošto brum i mamac plutaju u smjeru sidrenog konopa. Lovi se iz usidrenog broda koji se sidri na dubini od 10 do 15 metara, gdje se konture dna počinju gubiti iz vida. Kad se brod izravna niz kurenat, počinje brumavanje starim kruhom. Kruh ne treba močiti niti praviti bilo kakve mješavine, već se bacaju komadići suhog kruha koji niz kurenat plutaju po površini i udaljavaju se od broda. Ukoliko su prisutne i raspoložene, ušate će se u roku od nekoliko minuta “dignuti” i navaliti na bačeni kruh poput pirana. Srce naprosto zaigra kad se pojave kraj broda pljuskajući po površini. Sa brumavanjem se nastavlja dok ne priđu što je moguće bliže brodu. Najbolje ih je loviti na svega 5-10, najviše 15 metara od broda, jer ako se drže dalje jako teško uzimaju.

Na udice se natiče također korica kruha, ali on ne smije biti previše star da ne ispada s udice. Ako imate kruh star nekoliko dana, dovoljno ga je držati u najlonskoj vrećici izloženoj suncu do lovne pozicije, tako se potpari i bude dovoljno žilav da se održi na udici. Kritična točka je prezentacija mamca. Naime, korice kruha u kojima su udice moraju plutati niz kurenat okružene komadićima kruha od bruma, na potpuno isti način kao i komadići kruha od bruma. Najlon se zapravo samo pridržava otvorenom rukom, dozvoljavajući mu da izlazi bez otpora kako se mamac udaljava od broda. Ako slučajno najlon negdje zapne i mamac se zaustavi, a brum nastavi plutati pored njega, makar to trajalo i trenutak, to je dovoljno da pobudi sumnju lukavih ušata i one će prestati s hranjenjem. Može se dogoditi i da se privremeno udalje od broda. Ako se to dogodi najbolje je izvući udice i nastaviti brumavati da se ušate što prije opuste i ponovno približe. Ponekad je sve izvedeno kako treba, a ušate proždiru brum uporno ignorirajući komad kruha u kojem je udica. Razlog je to što svojim razmjerno velikim očima vide najlon ili udicu i osjećaju prijevaru. Isprobavajući razne lovne situacije došao sam do zaključka da su šanse za uspjeh najveće od 11 do 13 sati, kad je sunce u zenitu i zasljepljuje ih pošto kruh moraju uzimati vertikalno odozdo. Tek kad su se ušate dovoljno približile, među komade bruma spušta se mamac kojeg doslovno treba pratiti pogledom čekajući da ga ušate napadnu.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Ta vizualna komponenta, kad ih vidite kako pljuskaju na površini i napadaju mamac, daje ovom načinu lova posebnu atraktivnost koja nije prisutna kod drugih tehnika ribolova. Usto, ušata je i iznimno borbena pa pruža dosta užitka prilikom izvlačenja. Kod ovakvog lova lovi se isključivo ušata, jer proždrljive bukve ne uzimaju mamac sa same površine pa ne dosađuju kao kod noćnog lova. Ušate koje se love u pravilu budu krupne, 4 komada u kilogramu i veće. Unatoč uvriježenom mišljenju da se pri lovu ušata mora po brodu hodati “na prstima”, hodanje, lupanje i glasna glazba na radiju uopće im ne smetaju. Ono što ih plaši jest bilo kakva nepravilnost u prezentaciji mamca, prisutnost krupnih grabljivica i galebovi koji katkad kradu brum sa površine. Problem galebova može imati katastrofalne posljedice na lov pogotovo kad su ušate nešto manje agresivne pa ne pojedu sav bačeni brum već im nešto promakne, u tom slučaju galebovi nasrću na te ostatke bruma i pri tom plaše ušate koje su tog dana same po sebi bile stidljive. Ustajanje na noge i mahanje raširenim rukama potjerat će galebove iz neposredne blizine broda, ali i oni su iz dana u dan sve odvažniji. Ako se slučajno koji ulovi na udicu (a i to je moguće), najbolje ga je pažljivo privući brodu i preko glave mu prebaciti mokru krpu, to će ga smiriti dovoljno da ga možete osloboditi udice i pustiti na način siguran za njega i sebe (treba se čuvati kljuna kojim može nanijeti neugodne ozlijede). Zakvačena ušata također plaši ostale, pa ju je najbolje što prije odvući od jata i eventualno zamarati bliže brodu, a posebno je nepovoljno ako se otkvači, tada se jato obično zaplaši na pet do deset minuta. Kad god se zaplaše, a to se stalno događa tijekom lova, treba pričekati sa zabacivanjem mamca i samo brumavati sve dok se ponovno ne približe i uđu u lovnu zonu. Ovaj lov je zapravo igra živaca, uzajamno provociranje i nadmudrivanje, u kojem nekad pobjeđuje riba, nekad ribolovac, a nekad galebovi.

Oprema

Dnevni lov ušate je tehnika koja zahtijeva maksimum umijeća i minimum opreme. Ja za ovu tehniku prakticiram lov iz ruke. Dovoljno je na obično motovilo namotati tridesetak metara prozirnog najlona promjera 0.30 mm. Taj najlon se relativno lako petlja pri lovu iz ruke, ali na sreću radi se sa malom količinom ispuštene strune pošto se ušate love što bliže brodu.

Svejedno, treba imati rezervnu tunju u pripravnosti, a otpetljavanje ostaviti za “domaći rad”. Predvez dug 1 metar izrađujem od fluorocarbona debljine cca. 0.20 mm, a završava sa dva priveza jednake duljine, duga 20 cm, sa udicom broj 5 (po Mustadu) na kraju. Bilo koja tanka i lagana udica oblika crystal će poslužiti svrsi. Predvez se spaja s osnovnim najlonom bez vrtuljka, najbolje omčom kroz omču (eng. “loop to loop”), jer je svako otežanje sistema nepoželjno, a tako ćete ipak moći mijenjati predveze. Za vezivanje priveza i omče najbolje je koristiti obični grop s trostrukim provlačenjem (eng. “surgeon’s loop”). Što se tiče bruma i mamca, treba se naoružati sa dosta kruha, ja u prosjeku potrošim jedan do dva stara kruha za brum, plus jednu četvrtinu nešto svježijeg za mamac. Raspitajte se u lokalnoj pekari, tamo će vam rado dati stari neprodani kruh koji za njih predstavlja otpad kojeg se moraju riješiti. Pošto se ovaj lov odvija u toplijem dijelu godine po najjačem suncu, adekvatna zaštita od sunca je preduvjet za siguran boravak na moru. Slamnati šeširi širokog oboda su najbolji jer “dišu” i štite stražnji dio vrata čijim izlaganjem dolazi do sunčanice. Kvalitetne polarizirane sunčane naočale sa UV-zaštitom će vam osim zaštite očiju omogućiti da vidite komešanje ribe ispod površine.

Pametno je loviti u laganoj košulji dugih rukava da vam ne izgore ruke i naravno piti dosta vode. Ako ste spremni prihvatiti izazov nadmudrivanja s jednom od najlukavijih riba Jadrana, predlažem da isprobate ovu prije svega atraktivnu tehniku lova ušate koja će vam pružiti brojne zabavne izlaske na more i pune gradele.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva
Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana