Silikoncima na brancine

10 min read

PR / Broj 54 / Rujan / 2012.

Moderni štapovi sa tankim punim grafitnim vrhom namijenjeni za light spining su izbor broj jedan. Naime meki vrh će dozvoliti brancinu da usiše silikon bez da osjeti otpor štapa

Piše: Aleksandro Žmara

Moram priznati da sam dugo izbjegavao početi koristiti silikonce. Površinci i vobleri me još uvijek opčinjavaju i stvarno ih volim bacati i voditi no moram priznati da su silikonske varalice lovnije i brancin će u 90% slučajeva silikonca pokupiti prije nego bilo što drugo. Ovo je tekst o mojim iskustvima ribolova sa silikoncima. S tim da moram napomenuti da lovim vrlo finim priborom i da je moj način vođenja silikonca vrlo sličan gibanju prirodnog plijena. Vrlo rijetko pribjegavam snažnom twichanju i jerkanju varalicama jer je teren na kojem lovim takav da su dnevne izmjene plime i oseke vrlo jake, a sa njima i strujanje mora koje iskorištavam da bih ulovio brancina. Prije nego počnemo o varalicama i njihovom vođenju želio bih par riječi napisati baš o dnevnim (i noćnim) navikama brancina.

Četrdeset minuta!

Točno toliko! Brancin je mušičava riba koja gotovo svakog dana mijenja način hranjenja. Iako ga se može uloviti više manje svakog dana, i u svako vrijeme period aktivnog hranjenja traje kratko svega pola sata do četrdeset minuta. U danu su često samo dva perioda (tj. četiri) ključna. Prvi je plima tj. dizanje mora. Bez obzira na vjetar plima uvijek donosi snažne struje i lagano zamućenje. Jednako tako i oseka. Naravno da je period plime bolji jer se tad sitna riba stišće uz samu obalu (tu se osjeća sigurno), a brancin lovi naravno ganjajući je prema obali. Kad krene oseka brancin lovi na prijelazu trave u čisto dno dočekujući ribu koja se sa početkom oseke pomiče iz priobalnog dijela mora u travu. Ovdje vidite da nisam spomenuo dan i noć. Naime osnovno je kretanje i zamućenje mora dok mu dnevni ritam ovisi o izmjenama plime i oseke.

Silikon VS Hardbait

Prednosti silikonaca pred tvrdim varalicama (znači voblerima, poperima, zarama…) je njihovo mnogo prirodnije kretanje, mnogo duže zadržavanje u zoni napada i njihov okus i miris koji pomaže da ih brancin zadrži u ustima jednom kad ih usiše. Jedina mana u odnosu na tvrde mamce je mnogo kraći izbačaj i manja zona pretraživanja terena. U svojim ribolovima koristim gotovo isključivo japanske nadipane silikonce upravo zbog terena i relativno sporog vođenja gdje brancin ima dovoljno vremena da varalicu dobro pogleda pa čak i proba i ostavi. Naravno da na nekim drugim terenima i u bržoj prezentaciji silikonci ne moraju biti nadipani. Ali to je već druga priča.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Pribor za prezentaciju silikonaca

Neću mnogo duljiti o izboru štapa za silikonce. No opreznost brancina određuje njegov odabir. Moderni štapovi sa tankim punim grafitnim vrhom su izbor broj jedan. Naime meki vrh će dozvoliti brancinu da usiše silikon bez da osjeti otpor štapa. Naravno može se ovaj otpor smanjiti i tako da kad osjetite brancinov „tap tap“ dodir po varalici spustite vrh štapa i olabavite upredenicu. No to je radnja koja se dugo uči, a oni koji love smuđeve gotovo su nemoćni. Naime kad osjete dodir po varki obavezno kontriraju iz sve snage i izvade mu je iz usta. Najbolji štapovi su dužine 7 ili 8 stopa koji omogućuju lakoću i daljinu izbačaja sa težinom bacanja od jednog do desetak grama. Rola bi trebala biti veličine 2000 ili 2506 po Daiwi, a trenutni best buy je Daiwa Fuego ili Shimano Rarenium C14. Rola mora biti kvalitetna da ne bi mrsila tanku upredenicu jer se ribolov onda pretvara u noćnu moru. I moram priznati da bolje Daiwa role sa twistbuster sistemom tu imaju značajnu prednost pred svima ostalima jer i upredenicu koja je vrlo tanka i opuštena slažu tako da se ne petlja i ne izlijeće u busenima prilikom sljedećeg bacanja. Što se tiče materijala na roli možete koristiti dva načina. Prvi izbor je korištenje upredenice sa fluorocarbonskim predvezom dužine 1-2 metra (pri tom FC obavezno spajate sa FG čvorom o kojem sam već pisao). Ovaj predvez od fluorocarbona osim što je nevidljiv služi i da potopi silikonca na lovnu dubinu. Ja obično koristim Sunline Small Game 0.3 (4 lb) ili 0.4 (6 lb) to je upredenica od 8 niti i vrlo je gusto pletena te meka kao svila. Druga koja mi se pokazala još bolja je Sunline Rock Fish upredena od četiri niti čak je nijansu tanja od Small Game i kruća što je bolje jer se manje mrsi. Debljine 0.3 i 0.4 bit će dovoljne i za najveće ribe jer brancin nije veliki borac. Dakle po „običnoj“ nomenklaturi koriste se upredenice debljine od 0.07 mm do 0.13 mm. Kao predvez koristim fluorocarbone od 3-6 lb (0.145 – 0.185 mm). Kod njih mi je trenutni izbor Sunline FC Small Game i V-Hard, a dobri su i Seaguar.

Ukoliko lovite na dubljim terenima upredenica može stvarati probleme jer pluta na površini, a kad je jači vjetar (na moru uvijek nešto puše) vrlo je teško voditi varalicu jer se stvaraju trbusi upredenice. Tad bi na roli trebalo koristiti fluorocarbon. On je odličan kad se lovi u kurentu i kad treba što brže potopiti silikonca na lovnu dubinu. Naravno ribolovna industrija proizvodi fluorocarbone namijenjene za ribolov rolom ali moram priznati da su oni bez obzira na to prilično kruti i znaju izletjeti sa role i zamrsiti se. Naime oni se rade većinom za lov bassa i za korištenje sa bacačkim multiplikatorima. Najbolji je Sunline Lake Biva no najtanji koji se radi je onaj od 6 lb (0.205 mm). Izbor pribora prepuštam vama no ne bih preporučio korištenje jeftinih upredenica jer se one u ovakvom ribolovu vrlo brzo mrse i uništavaju.

Izbor silikonaca i montaže

Moram priznati da je ponuda japanskih nadipanih silikonaca za lov brancina i drugih riba (bassa) ogromna. No nakon što sam isprobao stotine modela boja i oblika u ovom kratkom pregledu spomenut ću samo one najlovnije. Silikonce za lov brancina možemo podijeliti na „Action“ i „No action“. Dakle silikonci sa akcijom su svi oni shad ili ribolikog oblika koji na kraju repa imaju zadebljanje tj. okomitu pločicu koje mu daje akciju repa i tijela. Silikonci bez akcije su naravno svi oni koji ne mrdaju repom pri vođenju nego im akciju dajete vi. Svi silikonci mogu se montirati na dva osnovna načina: Na jig glavu i na worm udicu. Montaže na jig glavu su vam poznate, ja bi samo spomenuo da koristim glave težine od 0.5 do 5 grama sa udicama prilagođenim veličini silikonca. A to su uglavnom 1, 1/0 i 2/0. E da, zaboravio sam spomenuti da većinom lovim na silikonce dužine od 2.8 do 5 inča no ipak najčešće sa onima dugim 3 inča. Montaže silikonca na worm udicu mogu se izvesti sa i bez otežanja, a ovisno o silikoncu koristim ravnu ili G worm udicu. Ovdje želim spomenuti da je pri montaži vrlo važan balans. Naime silikonac sam po sebi pliva. Ako ga uspijete balansirati sa wormicom tako da vrlo lagano tone i da je pritom u ravnom položaju tj. da ne ponire ni prema glavi ni prema repu dobili ste savršeni mamac. Naravno za dublje terene na luk worm udice može se dodati olovna kuglica ili meka olova za worm udice koje su namijenjene za montažu mekog Savagear 4play-a od 10 cm. Upravo te worm udice su idealne i zabrancina pa kad ih vidite i probate uvijek ćete tražiti takve. Naime wormice za brancina ne smiju biti ni pretanke ni predebele. Ove druge unište finu akciju silikonca dok one tanke prebrzo prerežu tanku opnu u brancinovim ustima i riba vam se otkvači. Znači neka srednje debela udica je idealka.

Napokon par riječi o vrstama silikona. Od mamaca sa akcijom oblika ribice najbolji su Keitech Easy Shiner od 3 inča umočen u jaki miris lignje, Keitech Fat Swing Impact, Swing impact, Sawamura Shad te Bakuree Shad. Svi navedeni se ne mogu nabaviti u nas pa ih ni ne tražite. Radije nađite nekog tko barata sa Pay palom pa da vam ih naruči iz Japana. No u nedostatku istih brancin se da prevariti na svaki nadipani silikon bez obzira da li na njemu piše saltwater ili freshwater (za slanu i slatku vodu). Kod nas nabavljivi Berkley Gulp mamci su vrlo lovni ali im je „mana“ što ih jako napadaju i druge ribe. Što se tiče silikonaca bez akcije tu je ponuda prava šuma. Kod nas ćete naći varke za bassa poput odličnog GaryYamamoto Senko od 3 i 4 inča koji se izuzetno daleko bacaju na worm udici bez otežanja, a mogu se voditi pravocrtno ali i kao površinska ili tonuća zara. Megabass TinyX Layer je izuzetno meka i vjerna imitacija kozice te je u trenucima kad se brancin hrani kozicama ne izlazeći iz trave jedini učinkovit mamac. Njega se može montirati uz minimalno otežanje i treba ga voditi malo nervozno uz nagle promjene smjera i ritma poput kozice koja se kreće brzim zaveslajima repa. Slijedeći je Keitech Shad Impact silikonac oblika ribice kojem se rep prema kraju stanjuje poput Sluga. Njega se također montira bez otežanja i vodi ga se skroz polako održavajući ga u struji. Na worm udici tada radi baš kao živa ribica.

Vođenje silikonca

Nešto o vođenju sam već rekao no sve se svodi na iskorištavanje kurenta i poigravanje dobro balansiranim silikoncem. Jednako kao što tip silikonca i mjesto ribolova određuje montažu tako i montaža određuje vođenje. Kad lovim sa jig glavom onda silikonac ponire glavom prema dnu, cijelo ga vrijeme vođenja treba animirati jako sitnim twichanjem iz zgloba i pokušati ga voditi neposredno iznad dna. Silikonci na jig glavi su najlovniji na dubokim mjestima sa vrlo jakim kurentima, zimi za jiganje iz barke (tad se love veliki).

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Silikonci na worm udicama prirodnije rade, i sporije tonu pa je i prezentacija sporija. Idealni su za rupe u travi i zatravljena područja jer brancin često leži na travi vrebajući neoprezne ribice koje plivaju uz rub. Najradije sa ovako montiranim silikoncima lovim niz kurenat držeći varalicu i sasvim je sporo vodeći uz stalno davanje vrlo sitne akcije vrhom štapa. Ti sitni trzaji mogu biti povremeni ili stalni ovisno na što brancin reagira tih dana. Ovo je posebno efikasno kad je vrlo jak kurenat uzrokovan plimom tada je odlično i zastati pa ponovo krenuti uz što duže zadržavanje u zoni napada.

Griz brancina na silikon

Vrlo specifičan i karakterističan. Sličan bassu! Brancin usiše silikonac i žvače ga. Odložena kontra je obavezna. S vremenom ćete steći iskustvo i moći razlikovati griz brancina (onaj meki tap tap po špici) od ostalih zubatih stvorenja koja u moru napadaju silikonac odgrizajući mu komade. Nakon što brancin usiše silikonca u usta on ga jedno vrijeme „žvače“, a to se na štapu očituje kao dva tri sitna trzaja nakon kojih slijedi siloviti griz i divlje izvlačenje upredenice sa role ili ga jednostavno pljune – izbaci iz usta i ostavi. Pri prvom scenariju kontra nije ni potrebna jer se sam kontrirao. U slučaju grizeva ostalih riba na silikoncu se vide odgrizeni komadi. Za kraj bih samo rekao da je brancin gotovo sigurno najteže ulovljivi predator u moru. Izuzetno je oprezan i gotovo ga je nemoguće prevariti ako sve od varalice do ostalog pribora i vođenja nije dovedeno do savršenstva. Vrlo ga se teško lovi u bistrom moru, a mnogo bolji rezultati se postižu u blago ili jako zamućenom. Naravno ovisno o terenu i dobu godine brancin mijenja ponašanje i način lova pa ponekad lovi uz samo dno, ponekad na površini, a ponekad u srednjem sloju. Baš zbog te njegove nepredvidivosti i opreza smatram ga dostojnim protivnikom i nadmudrivanje s njim mi još uvijek podiže adrenalin. Uživajte u lovu i puštajte one nedorasle natrag u more.

Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana