Bassovska hit destinacija – Crkveni Bok
8 min readPR / Broj 54 / Rujan / 2012.
Kad se u jednom ribolovu uhvati 60-tak basseva prosječne veličine 30-35 cm, sasvim je jasno da se radi vrhunskoj vodi za koju bi većina ozbiljnijih bassolovaca potegnula i nekoliko stotina kilometara (ako znaju za takvu, nek mi se jave da podijelimo gorivo). Ekspanzija bassa na Boku je na vrhuncu i uz pametno gospodarenje ova bi voda vrlo brzo mogla postati kultno bassovsko jezero, baš što je nekada bila za krupne štuke…
Tekst: Dalien, www.dalien-fishing.com
Foto: Zdravko Šavor, Daniel Šnajder
Ona je već sad fantastična voda, samo što ju bassolovaci tek trebaju upoznati! Prvi bassevi su u Bok stigli prije otprilike osam godina i od tada im populacija konstantno raste. Najveću zaslugu u stvaranju ovog bassovskog El Dorada ima karizmatičan lik – Samir Alijanović Alija. On je jedan od najpopularnijih članova foruma ribomanija.net, međutim, često bez dlake na jeziku i ozbiljnijeg povoda ulazi u rasprave koje su s mnogima (uključujući i mene) prerasle u oštre verbalne sukobe. Priča o renesansi ovog jezera je na neki način i novo poglavlje u našem novom/starom prijateljstvu. Izvan virtualnog svijeta Alija je ipak dobričina s kojim se lako može dogovoriti i ovogodišnji ekipni prvak bass lige u timu „HES Sisak“ s gospodinom Jazavcem – Borisom Leskovarevićem.
Kuća s mnogo kreveta
U jezeru postoji kvaliteta i kvantiteta bassa. Kombinacija dobre vode, mnoštva raznovrsnog zaklona, većih dubina, plitkih platoa pogodnih za mrijest te obilje sitne ribe osiguravaju uvjete za kvalitetan život velikog broja basseva svih generacija. Da se banalno izrazim, ova voda je kuća s mnogo kreveta!
Na jezeru gotovo da nema dijelić obale bez dobrog zaklona za basa. Za početak, cijeli obalni pojas je u travi koja je jedna od najboljih bassovskih (i štučjih) staništa i hranitelj cijelog ekosustava u jezeru. Zatim, ima dosta srušenih stabala i granja u vodi – tvrdog zaklona koje bassovi naprosto obožavaju pogotovo kada je visoko sunce ili jako mutna voda. Ima dosta blagih plitkih obala pogodnih za sunčanje i mrijest, a opet na „zavoju“ je dubina oko 8 metara. Prosječna dubina na većem dijelu jezera je između 2 i 3 metra, što također ribama omogućava da se, ovisno se ovisno o temperaturi i uvjetima, smjeste u najugodniji temperaturni pojas. Još jedna velika ljepota Crkvenog Boka je ribolov iz čamca iz kojeg je ribolov neusporedivo ugodniji, efikasniji i zabavniji nego sa obale.
Neotežane gume bez premca
Vjerujem da je jedan od glavnih razloga popularnosti bassa raznolikost pristupa kojim ga se može uloviti, međutim, na vodi poput Boka gdje ga ima u dovoljnim količinama – ribolov bassa je mega zabavan!
Na Bok smo sredinom rujna krenuli Oktalz i ja iz Zagreba, pokupili Aliju u Sisku i na vodi nam se pridružio Dugi iz Petrinje! Oktalz je oštro krenuo i u nekoliko zabaca uhvatio nekoliko riba. Tu je počelo neko zadirkivanje koje je splasnulo nakon što smo ustanovili da basseva ima u nevjerovatnim količinama i da ih uopće nije problem uloviti – ako loviš s neotežanom malom gumom!
Gotovo svaki pomak čamca je donio po nekoliko grizeva tih sveprisutnih 30-tki. Zanimljivo je međutim bilo da nisu htjeli uzimati ništa osim te neizbježne neotežane manje „Senko stil“ gume. Namjerno nisam htio loviti na njih, već sam pokušao jigom i crankbaitom prevariti koju veću ribu. Međutim, nakon što je Alija uhvatio svog desetog bassa naspram mog jednog ili dva, morao sam ipak potpisati kapitulaciju! Na wormicu br 3 sam sam montirao 10 cm SG LB Worm Gruba kojeg ovi nisu mogli vidjeti! Nevjerojatno, ali isti plato kojeg sam sa svih strana prošarao crankbaitom i jigom bez udara, sad svaki zabac imam griz ili ribu! Tu su bili cijelo vrijeme, ali su im ovi vibrirajući i preveliki mamci bili posve nezanimljivi.
Nakon nekoliko riba i guštiranja u grizevima i skokovima, ipak se ostavljam tih malih guma i nastavljam dalje ozbiljnijim mamcima. Dečki za to vrijeme peru bez neotežanih moralnih dvojbi i uživaju do bola. Samo se hihoću, viču, broje grizeve i povremeno imaju istovremene ulove od po dva bassa u čamcu. Dugi je u desnom kutu izgubio veću ribu od oko 45 cm, a Oktalz ulovio prekrasnu štuku kojih očito još uvijek ima dosta u jezeru!
Trik za duži život bassovskih guma
Kako bismo produžili život skupih bassovskih guma, Alija nam donosi jednu odličnu foru. Potrebno je vrh gume zamijeniti s tvrdim i jeftinim „Hard Nose“ Manns silikonom. Hard Nose je koncept Mannsovih guma kod kojih je prednji dio u koji ulazi udica puno tvrđi od ostatka tijela kako ga udica ne bi tako lagano proparala kod kontre. Upaljačem se silikon lako lijepi i spaja tako da je moguća instalacija „hard nose“ vrha na bilo koji skupi slani model gume.
Veliki ne stignu na red od malih
Jednostavno rečeno – u raju smo. Bassevi idu kao na traci i uz standardne tridesetke svako malo naiđe po koji od 37-38-39 cm. Prvi bassevi su navodno u jezero stigli prije osam godina i bili su dugi oko 40-45 cm. Znači da monstruma mora biti, ali izgleda da jednostavno ne stignu na red od ovih manjih!
Razdvojili smo se. Alija i ja idemo na lijevi kraj jezera. Ribe ima svugdje, međutim, kako dan odmiče i sunce grije vodu, sve se više riba vidi uz površinu i tvrde zaklone u vidu granja i potopljenih stabala. Alija pokušava dobiti griz veće ribe s većom gumom, a ja sam u međuvremenu uspio upisati jig, zaru, crankbait i vobler, ali bez pravog griza!
Ispod jednog većeg drveta Alija ima dobar kolobar na gumu i promašuje bassa. Majstorski iz zgloba vraća gumu na isto mjesto i odmah zateže u tvrdo. Riba pliva lijepo prema van i nakon dubokog kolobara postaje jasno da je pravi bass na udici. Riba skočila skoro metar izvan vode taman dok sam vadio fotić i pokazala da je dobrano preko 45 cm, međutim, ubrzo se i otkvačila. Alija kaže da ga je mogao prije ispeglati van, ali da je htio da opalimo koju dobru sliku drila. Svaka čast, samo sad nemamo niti dril nit ribu! Nekoliko dana poslije ga je ulovio pod istim drvetom – 52 cm!!
Hesova graba
Kada pričamo o sisačkim bassevima moram spomenuti i Hesovu grabu u Topolovcu nadomak Siska. U njoj je bass potpuno zaštićen i love se primjerci dobrano preko 50 cm. Voda je prilično zarasla u travu i lopoč, pa su se najbolje pokazale površinske prezentacije tipa weedless gume ili topwater gumene žabe. Ovo je prva uhvati i pusti voda na sisačkom području i sigurno je kao takva hvale vrijedna inicijativa članova ŠRU Sisak.
Prava akcija u drugom dijelu dana
Kad ribe ovako lijepo grizu, vrijeme leti i već je kasno poslijepodne. Iako se još uvijek love najčešće ovi manji, sve su češći grizevi riba koje naginju prema 40 cm. Agresivnije napadaju mamce koji nisu samo gume pa uživam u eksperimentiranju. Posebno me oduševila tehnika „skippinga“ u nadublje granje, sastoji se u plasiranju mamaca po površini poput „žabice“ u najdublje dijelove obalnog zaklona. Ova prezentacija je zbog zamaha štapom paralelno uz vodu moguća samo iz čamca i nadam se da će u budućnosti imati više smisla pisati o njoj (dozvoljen ribolov čamcem na više naših voda).
Smiraj je dana i Alija me lagano vozi paralelno uz obalu, a ja spinnerbaitom pretražujem svaki obalni zaklon. Nakon 50-tak metara pročešljane obale nisam dobio griz bassa već je samo jedna štuka od blizu 70 cm četiri puta za redom napala mamac (nisam ju zakvačio), pa se odlučujem za svoj omiljen big bass mamac – buzzbait!
Dolazimo do blago položene obale blizu gata i nakon par zabaca uz glasan pljusak hvatam lijepog 40+ cm bassa – najvećeg danas!
Vrijeme i mamac su bili idealni za još koju veliku ribu i mi potpuno koncentrirano i praktički bez riječi lovimo zadnjih 15 minuta dana. Međutim bez udaraca! Povremeno se izolirano granje u vodi zatreslo od velikih basseva koje bismo poplašili čamcem ili plopkanjem buzzbaita.
Prepuni dojmova odlazimo prema Zagrebu i uz prepričavanje svih grizeva i smiješnih scena nesvjesno slavimo vedru budućnost koja čeka ovaj zanimljiv stari rukavac rijeke Save.
Crkveni Bok
Crkveni Bok je stari rukavac rijeke Save koji je do 90-tih bio iznimno poznat po ulovima kapitalnih štuka. Uslijedilo je crno razdoblje nemilog tamanjenja, no sad se populacija štuke prilično oporavila i u prosjeku se hvataju lijepe ribe duge između 60-70 cm. Meni je puno zanimljivija populacija bassa kojih ima stvarno puno i nije problem uhvatiti čak i pedesetak riba za dan! Svaki se tren čeka da interna odluka zajednice o potpunoj zaštiti bassa stupi na snagu, a dnevne karte i informacije se mogu dobiti kod glavnog ribočuvara Branka Lončarića, 091 / 510 0490. Do Boka iz Zagreba ima 100 km i ide se smjerom Sisak-Sunja-Crkveni Bok (Poslije Sunje paziti na lijevo skretanje sa glavne ceste prema Crkvenom Boku)