PR / Broj 54 / Rujan / 2012.

Ribolov šarana mušicom je pomalo neobičan, i baš zbog toga mi je i postao zanimljiv. Realno gledajući, zapravo i nema neke prave potrebe tako loviti šarane, ali ako na ribolov gledate isključivo iz zabavne perspektive, onda je ovo vrhunska zabava. Osobno, jako uživam zabacivati muhe, a pogotovo sam sretan kad zabacim baš onako kako ja želim. Ribolov i zabacivanje mušicom je vještina, ali i sama po sebi umjetnost. Poseban je užitak i borba s nekom većom ribom s mušičarskim priborom, jer je potpuno drugačija od one u klasičnom lovu šarana. Nije vam nužna velika , nezgrapna rola i štap akcije 3 lb, jer se i s puno finijim priborom mogu uloviti velike ribe, ali na još mnogouno uzbudljiviji način. To je također odličan način za uživanje u ribolovu ako za njega nemate previše vremena. Zbog toga, ja ga prakticiram samo nekoliko puta godišnje, koliko mi obaveze dozvoljavaju. Perfektno je ako nemate puno vremena za samu pripremu ribolova, i prepušteni ste kraćim ribolovnim izletima, jer vam za njega ne trebaju hrpe pribora i opreme. Dovoljno je samo prošetati oko jezera, pronaći ribe, navući ih na hranjenje i nakon toga im perfektno prezentirati mamac.

Piše: ALAN BLAIR
S engleskog preveo: Krešimir Kuri

Potreban pribor

Velik broj ribolovaca je u nekom dijelu svoje ribolovne karijere možda lovio mušicama pastrve, i možda im negdje u garaži leži ili na zidu visi neiskorišten štap. Ako ga i nemate, takvi štapovi spadaju u relativno jeftinu i laganu kategoriju pribora, i polovni se mogu kupiti za relativno male novce, ponekad čak i u supermarketima ili u lokalnim trgovinama mješovite robe. Ako si ga možete priuštiti, to može postati odlična „igračka“ za kratkotrajne ribolove i odličnu zabavu. Ja volim koristiti štap akcije težine 7 (wieght –7), koji je negdje prosječne snage i uz koji je najbolje koristiti plivajuću žnoru također težine 7, u kombinaciji s rolom za lagano mušičarenje. To je, makar vam se možda tako ne čini, jak i dobro balansiran pribor, pa ako iza najlona za mušičarenje nemate najlon nosivosti barem 12 lb, imate dobre šanse da će vam riba od 5 ili više kilograma već u svom prvom zaletu izvući cijelu žnoru sa role i potrgati predvez. Zbog toga ja na kraju mušičarske žnore imam na roli barem 50 m backinga. Na vrhu žnore imam prevez koji vežem od NXT Zig Fluo najlona obično jakosti 10 lb, ali ponekad i 12 lb, kad se lovi na jako zatravljenoj vodi, ili u jezeru gdje ima većih riba. Duljina predveza je obično 4 do 5 metara, i na njega na kraju vežem mušicu.

Mjesta s puno slobodnog prostora

Jedna vrlo problematična stvar kod lova mušicama je slobodan prostor na mjestu lova. Ako ste nekad bili na nekoj od voda za lov pastrve, vrlo rijetko tamo možete vidjeti drveće na vodi, jer ono onemogućuje bilo kakvo zabacivanje umjetnih mušica. Da bi bez problema na neku daljinu zabacili mušicu, jednako toliko na mjestu iza sebe morate imati slobodnog prostora, i zbog toga su izbor mjesta za ribolov i njegov izgled vrlo važni. Nikada ne idite loviti na mjesta koja su okružena drvećem i granjem, jer će svi vaši pokušaji zabacivanja vrlo brzo završiti frustracijama. Druga opasna situacija je kad iza vašeg mjesta postoji staza za hodanje. Takva je mjesta također najbolje izbjegavati. Jedna od odličnih situacija je da obučete visoke čizme, naravno ako se smije, i uđete u vodu, jer ćete tako imati puno slobodnog prostora za zabacivanje i moći ćete sigurno zabacivati. Imat ćete i dovoljno slobodnog prostora iza sebe na koji ćete postaviti svoju nit i zbog toga još lakše zabaciti na veće udaljenosti.

Prednosti ribolova mušicom

Postoji nekoliko prednosti koje mušičarenje ima pred konvencionalnim ribolovom plovkom na površini. Jedna od najvažnijih razlika je kako delikatno, brzo i tiho možete s površine vode podići i ponovno zabaciti mušičarsku žnoru. Ako lovite s plovkom, čak i s onim najmanjim, i želite izvući van svoj sistem s mamcem i ponovno ga zabaciti, uvijek ćete tako barem malo uznemiriti mjesto za lov. Kako god to smireno i polako napravili, oprezne će ribe uvijek znati da ste vi upravo izvukli svoj mamac iz vode. Naravno, ribolov slobodnim najlonom je jedan od načina da se smanji uznemiravanje riba, ali tada je daljina problematična. Ako iza sebe imam dovoljno slobodnog prostora, mušicom mogu zabaciti dvostruko dalje, nego ako lovim slobodnom niti. Ta mogućnost da se mamac pokupi s površine i na nju spusti bez uznemiravanja riba je velika prednost u samom startu. Ako imate ribu koja se kreće kroz vaše mjesto, kroz određeno vrijeme s nešto prakse, moći ćete joj točno pred nos spustiti svoj mamac. Riba može doći i pokupiti mamac, a može i ne doći, ali vi opet imate mogućnost pokupiti sav najlon s mamcem u samo jednom pokretu, i ponovno ga zabaciti samo metar dalje u smjeru ribe koja se kreće. Ako ona ponovno ne pokupi mamac, vi ga i dalje možete povlačiti s vodene površine i postavljati na nju. Na taj ćete način s velikim brojem različitih prezentacija jako povećati broj situacija kad riba dolazi do mamca. Imao sam poteze koji su se događali točno u trenucima kad je mušica doticala vodu. U nekim situacijama, što sam više hranio s psećim kolačićima i Riser peletama, ribe su sve halapljivije uzimale mušice i druge insekte koji su ima na putu padali na površinu.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Mogućnosti brojnih pokušaja

Lov mušicom je vrlo lijep i čist način prezentacije mamca, bez plašenja riba. U stvari, ne mogu se sjetiti da sam ikad kod mušičarenja povlačenjem i zabacivanjem mušice najlonom i mušicom prestrašio ove ribe. Međutim, puno sam puta bio prisutan kad je povlačenjem plovka preplašeno cijelo jato šarana. Uzmite u obzir situaciju da se pred vama nalazi jato od deset riba. Ribolovom plovkom ili nekim drugim klasičnim metodama, prvo ćete obično uloviti one najmanje ribe. Ulovom te ribe preplaši ćete sve ostale i tako uništiti šansu da ulovite neku drugu dobru ribu. Međutim, s ovom vrstom ribolova mogu zabaciti mamac točno pred nos neke manje ribe i odmah ga povući, ako mi se riba ne sviđa. Ukoliko još uvijek vidim ribu koju želim (ona najveća), ima još šanse za ponovni pokušaj. Ono što je najbolje, to možemo raditi više puta jer šarane naša akcija uopće ne plaši. U posljednjih sam nekoliko godina mušičarenjem uspješno uhvatio šarane do 12 kg, i uopće ne vidim razloga da se tako ne bi mogli uloviti i oni veći. Možda se u takvim pokušajima treba oboružati malo snažnijim štapom, ali dok god prilikom izabiranja pribora vodite računa o situaciji na vodi, sve je moguće.

Mušičarski mamci za šarane

Mamci za lov šarana mušicom su vrlo šaroliki. Zapravo, u ovakvoj je situaciji pred nama jako veliko područje za eksperimentiranje. Kad smo mi u Nashu u prodaju odlučili pustiti Zig kukce (Zig Bugs), neko vrijeme prije toga ja sam ih koristio i provjeravao. Dokazali su se vrlo učinkovitima, i njima sam uspio uloviti velik broj riba. Pošto sam prije toga koristio mušice za pastrve i na njih ulovio velik broj šarana, velik broj sam ih i izgubio zbog otvaranja samih udica. Zbog toga su ovi Zig kukci sjajni. U tom slučaju imate gotove mušice za korištenje u mušičarskom i u zig ribolovu, te mušice su zavezane za jake i oštre udice kojima se puno lakše i sigurnije ulove šarani. Za lov šarana se mogu koristiti i velike muhe također. Ja sam ih ne jedanput ulovio i na velike, dlakave mamce s očima, također. Ponekad ovdje vrijedi ona stara poslovica da se veće i bolje. Šarani kad vide velikog kukca, obično si ne mogu pomoći pa ga progutaju.

Veće ili manje?

U suprotnim situacijama, ponekad se pokazalo da su manje mušice bolje, pogotovo kad bih šarane prethodno prihranjivao Riser peletama. Kad su ribe preokupirane s malim mamcima, ponekad je jedino rješenje ponuditi im mali mamac kako bi isprovocirali potez. Ponekad sam koristio i neke druge mušice, poput one od jelenje dlake i imitacije psećih kolačića. One su bile godinama dostupne i povoljne za ribolov zbog svoje izuzetne plovnosti (jaki uzgon prema površini), i ja sam ih koristio samo u uvjetima otvorene vode, bez trave. Gdje god je uokolo bilo trave žičane su se udice otvarale. Koliko ja znam nema puno mušičara koji aromatiziraju svoje muhe. Međutim, ja to već radim godinama umačući ih u ulja i tekućine. Određene vode odlično reagiraju na određene mirise, kao što je na primjer jagoda. Ako se šarani na većini voda na dnu vrlo uspješno love raznim mirisima, nema razloga da ih ne lovimo s istima i na površini, umačući muhu prije ribolova u njih. Tako uz vizualnu mamcu dodajemo i mirisnu atrakciju. U ribolovu šarana odlično sam koristio i pseće kolačiće, ali ribolovci mušičari to promatraju kao „varanje“. U ribolovu umjetnim muhama se nikad ne bi smio koristiti pravi mamac, makar je on nekad vrlo učinkovit i pogodan za zabacivanje. Sa strane udicom zakvačen plivajući kolačić zabačen u pravom trenutku na pravo mjesto može uloviti velik broj lijepih riba.
Svi mi odlazimo u ribolov zbog nekog razloga ili ribolovnog detalja koji nas posebno veseli. Nekome je to kad čuje zvuk alarma, nekog posebno veseli vidjeti velikog šarana u vodi pred podmetačem, a mene od svega najviše veseli uloviti dobrog šarana na mušicu, ali s tom razlikom da prilikom ribolova koristim dovoljno jak pribor za lov velikih šarana. Ako vam se ikad ukaže prilika da tako lovite šarane, nemojte je propustiti. Pokušajte i siguran sam da će vam se sve ono što doživite jako svidjeti!

Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana