Brazdom na ljetnog smuđa

7 min read

PR / Broj 53 / Kolovoz / 2012.

Ljetne večeri privlače milione kedera na samu površinu, pa su samim time i smuđevi fokusirani na površinu. Ribolov brazdom po površini je jedna od najuzbudljivijih metoda ribolova smuđa. Grizevi su eksplozivni i neočekivani, te se jače čuju nego osjete na štapu..svakako probati!

Tekst i foto: Dalien, www.dalien-fishing.com

Kamenjari

Ljetni ribolov smuđa je jednako produktivan kao i zimski, samo što može biti neusporedivo atraktivniji. Mjesta i varalice su često iste, samo je aktivnost smuđa po ljeti uglavnom po noći. Sa dolaskom ljetne noći sitna riba se diže na površinu i ukoliko je noć bez mjeseca kada riba “radi”, imamo dojam da voda kuha od površinske aktivnosti. Sitna riba pravi kolobare i cijelo vrijeme se bacaka, a svako malo se čuje tjeranje grabežljivaca.
Za površinski ribolov se treba usredotočiti na obalu, a najpogodniji tereni su kamenjari. Ako kamena obala ima dobar protok i pada na neku solidnu dubinu imamo idealno stanište za smuđa. Smuđ može provesti dan u sigurnosti dubine i sa dolaskom noći pomaknuti se svega nekoliko metara i loviti sitnu ribu na kamenim obalama koju tu može naći tokom cijele godine. Kamenita obala pruža savršenu scenografiju za zasjedu. Sve turbulencije u toku koju stvara nasumce razbacano kamenje, omogućava smuđu prikradanje plijenu kao možda niti jedna druga vrsta obale. Jako puno kapitalnih smuđeva je ulovljeno sa kamenjara.

Ribolov brazdom

Počevši sa jezerskim špinanjem smuđa, jedan od favorita je bio Rapalin Jointed 11 cm vođen toliko polako da leđima para površinu. Gotovo da sam na svakom mjestu bar jednom probao “brazdom”. Problem su bili nerealizirani grizevi. Kako sam počeo loviti na Savi, neke druge varalice su preuzele primat i Jointed sam pomalo zaboravio. Sve do pretprošlog ljeta kada sam se zatekao u sumrak na jednom savskom kamenjaru. Ulovio sam jednog manjeg u timplu na kraju kamenjara na „normalno“ vođen vobler i kako je već pao mrak čujem glasan cmok u samoj obali uzvodno. Prišuljao sam se sasvim blizu tog mjesta, ali se voda nekako čudno odbijala, kao da stoji točno tu gdje se desio udar. Nije mi se činilo idealno za klasičnu prezentacijum, pa sa se sjetio prezentacije brazdom! Bacim varalicu gotovo na obalu i polagano počnem motati. Iako se lijepo osjeti vibriranje na štapu, Jointed ne zaranja već vibrira na površini praveći uočljivu brazdu. Što je najvažnije uopće mu ne smeta prijelaz iz struje u mirniji dio, on i dalje izazovno pliva ostavljajući za sobom sasvim vidljiv V trag. Kako mi prilazi pomislim da ovo stvarno izgleda kao ranjena ribica, a u noćnoj tišini i fino čujem ritmično zveckanje splitringa i trokuka…baam!!!! Eksplozija pod nogama me toliko me šokirala da uopće nisam zategnuo, ruke mi se tresu… koji osjećaj!

Tehnika

Specifičan zvuk smuđevog napada na površini se čuje otprilike kao pad kamena okomito bačena u vodu. Kratak tup ili “cmok”. Vjerujem da taj zvuk nastaje usjed usisavanja plijena sa (ili neposredno ispod) površine. Da bi doživjeli takav cmok na varalicu nije nužno da ga čujete da lovi po površini, dovoljno je znati da lovite na terenu gdje ih ima. Ova tehnika čak nije isključivo vezana za ljeto. I usred zime možete probati brazdom!
Na kamenitim obalama sam imao najviše udara na brazdu. Ali bilo koja odsiječena obala ili panj mogu poslužiti, sve dok znate da u blizini ima smuđeva. Ogromna prednost kamenjara je niz malih timplova koji se prave duž obale. Ovdje se u deset metara izbačaja mogu izmjeniti mirni tišaci i struje u raznim smjerovima. Za ribolov brazdom to uopće nije problem. Još ostavlja brazdu kao dodatni nišan smuđu, a na samom vrhu brazde komešanje vode smuđu maskira prijevaru! Grizevi se dešavaju uz samu obalu – ne možete zabaciti preblizu!

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Zabačaji mogu biti u uzvodno i nizvodno, glavno da su paralelni i blizu obale. Znači doslovno možete odbijati varalicu od obalnog kamenja(to je i poželjno). Smuđu nije preplitko, niti preblizu, štoviše kad razmislim većinu udara sam imao na manje od metra od obale. Iznimke su malo jači prijelazi između matice i mirnijeg toka ili ako je uz obalu jako plitak plato. Tehnika lova brazdom na površini mi je odlična tehnika traženja smuđa, tj. pokrivanja obalnog područja. Znam da njom neću zapeti, mogu je plasirati jako blizu obale i jako sporo voditi mamac. Kada dođem na neko mjesto, prvo pokušavam brazdom. Ako nemam udara, prelazim na ostale varalice, znajući da nisam pljuskao, zapinjao ili poplašio ribu.

Realizacija

Kao i sa većinom površinskih prezentacija i kod ove tehnike postoji problem sa realizacijom. Jezerski smuđevi su pogotovo neprecizni. Kolobar zna biti i pola metra od varalice! Riječni smuđevi su puno precizniji što se tiče napada (moguće i zato jer su u prosjeku veći), no i dalje ostaje puno promašenih grizeva – recimo da zakvačimo svaku treću ribu! Voda eksplodira, a nakon što osjetimo udar na štapu (često ni to) zategnemo u prazno ili samo na trenutak osjetimo težinu. Evo par stvari će poboljšati realizaciju udara:

Vrlo je bitno ostati hladan i ne zatezati dok ne osjetimo trkac na štapu. U glavi treba biti programiran kao da vodimo vobler ispod površine. Ova hladnokrvost se stekne nakon par doživljenih napada, iako mene uvijek iznova iznenadi. Ukoliko se smuđ kod napada nije piknuo na udicu vrlo vjerovatno slijedi još jedan udar u slijedećem zabačaju.
Osim zadrške kod kontre, valjalo bi imati štap sa mekšim vrhom ili još bolje loviti sa monofilom kako bi omogućili smuđu da usisa varalicu. Velik broj riba bude zakačeno izvan usta, jednostavno takav je ribolov na površini.
Staviti dvije ili tri split ringe na udice mnogo pomaže jer tad udica kad smuđ usisa varalicu sama prva uleti ribi u usta.

Ribolov smuđa na samoj površini sa voblerom bez pera je jedan od najstarijih i vrlo učinkovitih načina. Naime, u gornjem tekstu spomenuti jointedi su savršeni zbog svoje jake akcije na samoj površini. No smuđevi ponekad znaju biti suptilni i ne daju se samo tako uloviti. Ponekad je potrebna mnogo finija prezentacija. Za te uvjete uvijek imam spremno nekoliko voblera bez pera (pakte kako ih neki zovu). Na slikama vidite kako sam jedan original u veličini 13 pripremio za ovaj ribolov no odlično mogu poslužiti i svi plivajući ili suspend vobleri kojima ste slučajno ih zakucavši u kamen slomili pero. Poanta je da takav vobler samo ravnomjerno namatate praveći brazdu po površini. Naravno, ovakav vobler nema nikakvu akciju nego se po površini kreće pravocrtno. Rekao bi moj prijatelj „ko klipa“. Akciju mu ni ne treba davati vrhom štapa nego ga samo povlačiti ravnomjerno i ne brinite, smuđ, ako je u blizini, neće mu oprostiti. Naime, on je sad savršena imitacija kedera kojem nije baš dobro pa jedva pliva uz samu površinu. Grizevi su i kod ove prezentacije agresivni te jako vidljivi i čujni, no, kao i kod jointeda, ne zatežite dok na štapu ne osjetite udarac.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Pribor, tajming i još par savjeta…

Smuđ uz obalu je smuđ u lovu, tako da će se udari desiti obično u prvom zabacu. Ukoliko nema udara bolje je odmoriti mjesto pa se vratiti poslije (možda se koji „sparkira“). Konstantno udaranje po istoj liniji obično ne donosi uspjeh pa je menađment mjesta jako bitan.
Za ovaj ribolov je dobro koristiti duge štapove, kako bi imali što bolju prezentaciju paralelno uz obalu! Recimo Okuma Hexana 3,00 met 20-50 gr je savršen.
Svakako su bolje večeri bez mjeseca, jer će previše svjetla otjerati smuđa sa površine i teško da ćemo dobiti griz. Ukoliko je oblačno mjesec ne smeta, samo da nema svjetla na vodi. Ovog ljeta mi najbolje vrijeme ribolova pokazalo sat vremena nakon mraka pa do iza ponoći. Moguće da im treba vremena za prilagodbu očiju ili da se keder pozicionira uz kamen.
U lagano zamućenoj i bržoj vodi će veći mamac privući veće ribe, pa svakako probajte sa više različitih modela.

Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana