JEZERO LAPOVAC
7 min readPR / Broj 56 / Studeni / 2012.
Na svakom mjestu je potrebno precizno markirati te NE loviti neposredno uz granje jer će većina šarana koji zagrizu završiti u lomu
Tekst i slike: Niko Milanović
O Lapovcu
Pored Našica, okruženo zelenilom, nalazi se prekrasna destinacija za ribolovce – jezero Lapovac. Pomalo izolirano od grada, uz opuštajući ambijent, stvara ugodnu atmosferu za svakog čovjeka. Jezero je nastalo izgradnjom brane 1993. godine te se od tada radilo na njemu kako bi postao raj za ribolovce kao što je sada. Površine je oko 80 ha, dužine blizu 3 km, a širine oko 300 m na najširem dijelu jezera. Dio uz branu je dublji, gdje je najveća dubina oko 7 m, dok je gornji dio plići. Jezerom Lapovac gospodari i brine ŠUD “Šaran” Našice koji svake godine u društvu organizira radne akcije tako da se na ljepoti i efikasnosti jezera konstantno radi. Ove godine je i napravljena cesta od brane koja je spojena na staru cestu koja ide do kraja jezera tako da se Lapovcu može pristupiti i s te strane. Jednostavnije je, jer se kod silosa samo skrene desno (ako se dolazi iz Našica) ili lijevo (ako dolazimo iz Markovca Našičkog) te je od tamo moguće doći na bilo koje mjesto na jezeru. U Lapopvcu obitava velik broj vrsta riba, a najzastupljenije su: šaran, amur, som, smuđ, štuka, grgeč, bijela riba… Stoga se svako može naći u svojoj disciplini ribolova, od plovka, feedera, šaranolova, blinkanja i ostaloga. Lapovac sve više i više napreduje ka režimu “Ulovi i pusti”. Naime, već duže vrijeme je zabranjeno odnošenje maloljuskavih šarana i amura težih od 5 kg, dok je ljuskavi šaran u potpunosti zaštićen. Također se brine i na zdravlje ribe na način da je meka prostirka (mat) obavezan kod svakog ribolovca. Izdvojio bih šaranski ribolov kao najpopularniji zbog toga što se najveći broj ribolovaca time ujedno i bavi te se od 2002. na Lapovcu redovito održavaju razna šaranska natjecanja. Svake godine organizirana su dva kupa – ljetni i jesenski, održavana su kola HŠL, Alpe Dunav Adria Cup te brojna druženja. Dnevna karta kupuje se u ribičkom društvu u parku te iznosi 100 kn. Također je dopušten i noćni ribolov preko cijelog tjedna.
MJESTO, VRIJEME I TAKTIKA RIBOLOVA
Što se tiče mjesta, ona se razlikuju u dubini, znači bliže brani je dublje i tu se “po pravilu” love krupnije ribe, a i nema toliko granja kao u plićem dijelu. U plićem se dijelu love nešto sitnije ribe (iako ni to nije u potpunosti točno jer se i kapitalci vrlo često “zalete” u plićak, u što sam se pogotovo ove godine uvjerio kako iz svojih iskustava tako i kod drugih). Tamo se pretežno lovi pred nekadašnjim potokom koji se nalazio na tom području prije nastanka jezera ili uz neke lomove, jer se tamo nalazi velika koncentracija granja, panjeva i slično stoga tamo obitava i velik broj šarana. Naravno, na svakom mjestu je potrebno taj kanal precizno markirati te NE loviti neposredno uz granje jer će većina šarana koji zagrizu završiti u lomu. Ako se sve napravi ispravno, uspješan ribolov ne bi trebao izostati. U dubini se ne može toliko pogriješiti prije svega jer nema toliko lomova (na nekim mjestima nema uopće zapinjača) iako se zna i tamo naići na neki zalutali panj. U tom dijelu se lovi od 30-40 m pa sve na daljinama 100+ m. Na pojedinim mjestima uz obalu se nalaze “stepenice” ili prijelazi koje je lako izmarkirati.
To bi bilo okvirno o mjestima i načinu ribolova, a za detalje, tko god bude dolazio na Lapovac te ne pozna teren slobodno neka se obrati domaćim ribičima ili nekome iz društva i siguran sam da će ih oni ispravno uputiti u ribolov.
Gledano na godišnja doba, tu nema nekog pravila, od početka pa sve do kraja sezone se lovi podjednako dobro, iako se nađe neki period kada riba nešto bolje uzima, ili kada se češće love kapitalci.
MAMCI I HRANJENJE
Riba je na Lapovcu navikla na boilu. Lovi se na razno razne kombinacije od voćnih, cream, mesnih, sa pop up boilom, kukuruzom, uz podizače itd. Sve u svemu, teško je izdvojiti favorit boilu iako svaki ribič ima svoju provjerenu kombinaciju, ali to ostavljam da svako isproba za sebe.
Ribi također nije stran ni pojam raketa – signal da stiže hrana te uopće nije čudno za vrijeme hranjenja imati koji griz. Naime, na Lapovcu se prakticira i zig rig koji je dosta uspješan. Ja sam svega par puta ove godine lovio na zig, ali vidio sam i čuo od drugih ribolovaca koji češće love na taj način.
LAPOVAC KROZ RIBOLOV
Izdvojio bih jedan ribolov krajem 8.mjeseca na koji sam se išao prvenstveno malo odmoriti od kojekakvih obaveza te zovem kuma Domagoja da ide sa mnom na što on i pristaje. U planu je odloviti dan + noć te idući dan ujutro odlazak kući. Mislili smo se smjestiti na jednu poziciju u dubini, ali baš taj dan je bila radna akcija na tom dijelu jezera tako da se selimo na drugu stranu (također dubina), recimo ispred tog mjesta. Tamo sam bio svega par puta, ali nema veze, namještamo stvari, markiramo, te na kraju postavljamo kamp. Prvo sam mislio loviti na nekih 100 m, ali kroz par zabačaja markera saznajem da je tamo jako veliki mulj, a na 30-ak metara je nešto tvrđe dno te nalazim lagani prijelaz dubine tako da se ipak odlučujem tamo napraviti hranilište. Prvi griz sam imao poslijepodne. Kontriram i riba mi odmah izvlači najlon iz špule, lagano ali snažno. Pružam ribi otpor štopajući špulu prstom u nadi da će se okrenut prema obali, te se nakon nekog vremena i okreće.
Čvrsto se drži dna bez nekih “nervoznih” runova te vidim da se radi o ozbiljnoj ribi. Malo pomalo ju dovlačim bliže obali te se samo nadam da ne ode u neke panjeve kojih ima tik uz obalu stoga sam malo pojačao dril kako bi se riba podigla prema površini. Na svu sreću, i to uspjeva nakon 20-ak min borbe i odjednom vidim leđnu peraju prekrasnog maloljuskavog šarana. Cijeli dril sam bio u vodi kako bih makar malo probao izbjeći mogućnost bjega šarana u panjeve. Sačim šarana i sav sretan izlazim iz vode. Vaga pokazuje 17.51 kg, prekrasna riba za početak. Domagoj se hvata fotoaparata te nakon slikanja, puštam šarka nazad. Tog šarana sam nazvao Scar (“Ožiljak”) zbog toga što između glave i leđne peraje ima ožiljak u obliku slova V. Taman prije griza nas je posjetio i kumov tata koji mi preporuča da isprobam jedan mamac-Instant Attract Banana Strike Dumbbell te prebacujem jedan štap na to. Nakon toga bacam par spombova partikla i kobram šaku boila. Takva taktika prihranjivanja (nakon svakog griza baciti malo prihrane), mi se pokazala ispravnom u većini ribolova pa tako i u ovome… Nakon 45 minuta griz, lijepi ljuskavi šaran od 14 kg je u podmetaču. Kumova preporuka se pokazala dobrom, došao je na bananin dumbbell. Do odlaska kući bilo je još par manjih šarana i samo jedno otkvačivanje.
Sve u svemu, zadovoljni odlazimo doma. Isproban je novi mamac koji do sad nisam koristio i taktika prihranjivanja nakon svakog griza opet se pokazala učinkovitom.
Nakon mjesec dana prijatelj Christian i ja odlučujemo se za još jednu kratku kampanju prije nego nam počnu predavanja na fakultetima. Opet odabiremo dubinu, plan je bio ista ona pozicija koju sam u članku opisao, ali bilo je zauzeto. Odlazimo na mjesto gdje je prošli put bila radna akcija. Ja radim hranilište na 100 m dok Christian bliže na nekih 60 m. Prihrana se sastojala od kukuruza, žita, ječma, šećerca, hrane za kanarince i rezanih i izmrvljenih boila. Počelo je ludo, double run pod raketom. Ostavljam spod, kontra, za par sekundi, drugi štap, Christian na moj štap također kontrira. Krasan amur i mali šarko. Taman što smo ih pustili, griz na treći štap tako da nisam imao ni jedan štap zabačen u to vrijeme. Tim ritmom se odvijalo do oko podneva kada je malo stalo i napokon smo uhvatili vremena za postavljanje šatora. Zatim hranjenje i tek što sam bacio nekoliko spombova grizevi opet nastavljaju. Većinom su bile malo manje ribe tako da odlučujem hraniti sa cijelim boilama i puno manjim količinama partikla jer sam mislio da bi nam to moglo malo smanjiti broj grizeva, ali i selektirati kojeg većeg šarka. To se kasnije pokazalo točnim, predvečer i preko noći su grizevi sitnijih riba postali rjeđi te smo imali par velikih šarana do idućeg jutra. U 28 sati ribolova imali smo 41 griz i 5 double runova. Prvi dan imali smo sitnije ribe, a preko noći i iduće jutro većinom ribe preko 10 kg. Najteži šaran kampanje je iznosio 18.2 kg koji je došao prijatelju na bližem hranilištu koje je solidno odradilo preko noći. Sve grizeve smo imali na iste boile koje smo kombinirali na razne načine – dok su nam najviše grizeva donijele dvije polovice boile i između podizač te tonuća s pop up boilom (snjegović).
U oba ribolova koristio sam polu-fiksni i klizni sistem, a od udica JRC MBT 1 vel.6 i Maruto 8346 BD vel. 4. Od mamaca najbolje se pokazala voćna boila na domaćem 50/50 miksu te Banana Strike dumbbell.
Vidimo se na Lapovcu!
Bistro