Kuštro – strpljenje je moja magija
6 min readPR / Broj 58 / Siječanj / 2013.
Ova godina je najbolja za savskog smuđa otkad pamtim. Na potezu Zagreb-Sisak znam za dvije ulovljene ribe preko 11 kg, desetak riba preko 90 cm, a gotovo su prosječni oni od 80-tak centimetara. Ipak, jedan ribolovac je posebno zaslužan za ovu seriju velikih riba, a to je Dražen Češković – Kuštro iz Martinske Vesi. Samo za čitatelje Praktičnog ribolova, Kuštro nas je ubacio u svoj čamac…
Tekst: Dalien, www.dalien-fishing.com
Foto: Dalien, Robert Barčević

Ova godina samo dokazuje teoriju da su smuđevi migratorne ribe i da o godini i vodostaju ovisi kakvi će biti i koliko će ih se loviti na zimu. U zadnjih mjesec dana Kuštro je ulovio šest riba, od kojih je najmanja bila 80 cm, a najveća 92 cm. Ovakav prosjek bih odmah zamijenio za bilo kakvu kvantitetu. S Draženom sam isplovio par dana prije zaključenja broja i usprkos pomalo neobičnom danu u kojem se nismo proslavili, bilo je zanimljivo i vrijeme je proletjelo u raznim događanjima.
Nema čarobne pozicije
Kuštro lovi smuđa isključivo po danu iz čamca. Prvo što me iznenadilo je da su ovi veliki smuđevi pali na potpuno različitim mjestima. Ja sam bio siguran da se radi o određenom potezu, međutim, Kuštro je ribe lovio na nekoliko svojih pozicija u 5-6 kilometara toka koje su prilično široke i recimo da nisu mikrolokacije, već potezi rijeke koji su pogodni za jiganje. Uglavnom se radi o pješčanim ili zemljanim pozicijama s pokojim potopljenim stablom na obali. Dubine variraju od dva do sedam metara. Po Kuštrinom iskustvu smuđa u Savi ima dovoljno i on je raspoređen na različitim mjestima. Može biti u panju ili na pijesku, u dubini ili u plitkoj vodi, u kontra toku, uz obalu ili na sredini rijeke. Nikad se ne zna gdje možeš očekivati griz i zato je najbolje u jednom danu preloviti što više pozicija. Isto vrijedi i za vremenske uvjete – pravila nema, važno je što više biti na vodi. Jako dobro su mu se pokazali magloviti dani, a s druge strane, najvećeg je dobio po sunčanom danu.



Sisačka škola jiganja
Tehnika kojom lovi je teško jiganje iz usidrenog čamca. Čamac se postavlja uzvodno pod kutom i mjesto se pretražuje jiganjem u lepezu na način da tok vode usporava propadanje jiga i lepezasto nosi jig preko izgledne pozicije. Jig se podiže s dva-tri energična okreta role, dok je štap uvijek pod kutom od 60 stupnjeva, spreman za kontru u svakom trenutku. Izbor jig glave/gume za ovaj ribolov mora biti takav da nam jig što duže lebdi iznad dna, a da još uvijek imamo kontakt s dnom. Taj trenutak kada jig padne na dno najbolje se vidi kao opuštanje napetog vrha štapa. Raspon težina jig glava je 20-50 grama, ovisno o toku. Što se tiče izbora mamaca, stvar je prilično jednostavna. To su uglavnom manji shadovi 10-12 centimetara s različitim oblicima lopatica. Kada se mamac prezentira na pravi način, on će ga napasti bez obzira na veličinu, a s manjim mamcima je realizacija neusporedivo bolja nego s velikim. Uz to prave manji otpor kod tonjenja. Boje su uglavnom bijela te nijanse žute i zelene.


Tko zna zašto je to dobro
Ribolov sa Kuštrom je bio čisti užitak. Opušteno smo popili kavicu, Tomosom četvorkom se odvezli na omiljeni zavoj i počeli ribolov. Uglavnom smo se sidrili na izglednim pozicijama i svakih se petnaestak minuta spuštali dvadesetak metara niže, pretraživajući više-manje obalnu stepenicu. Povremeno bismo zabacili na glavni tok. Prvo spuštanje nam nije donijelo griz pa smo promijenili stranu. Tamo na svoju nezakvačivu glavu i 15 cm Real Eel imam nekakav griz, ali ga promašujem. Unatoč slabašnom grizu na jig glavi se vidio lijep potpis zuba. Tja….


Svega nekoliko minuta poslije i Kuštro ima griz na novog Cannibala, ali i on promašuje. I njemu je ostao samo trag zuba na jig glavi. Pogledali smo se sa upitnicima na glavi, na što je on samo zaključio „Tko zna zašto je to dobro“.
Strpljenje je moja magija
Opet smo promijenili stranu i stali u veliki kontra-tok, ali opet ništa. Spuštamo se na dio gdje se struje miješaju i tu na šest metara dubine s laganim tokom imam savršeno lebdenje jiga iznad dna i naravno – griz. Opet je bio neki slabašan i opet sam promašio. Tragovi na Real Eelu su se činili kao djelo nekog manjeg smuđa. Sad sam već ljut, jer nije baš uobičajeno promašiti dva za redom. Stavljam velikog 16 cm Herring Shada i prebacujem s iste pozicije na drugu stranu Save. Lijepo jigam uz dno s lebdenjem jiga od 4-5 sekundi iznad dna i opet griz! Spremno zatežem, ali opet u ništa! Ovaj put su tragovi oko glave, ali porezotine više asociraju na štuku. Zar ovdje u pola Save?! Još uvijek mi nije jasno zašto toliko promašujem, izgleda da sam ipak uzeo previše mekan štap…
Kuštro samo radi i povremeno dobacuje kakvu doskočicu. U jednom trenutku ga bocnem u stilu: “Ajmo Kuštro, daj malo svoje magije da vidimo pravu ribu“.


„Strpljenje je moja magija! U zimsko doba godine imam dosta slobodnog vremena, jer mi je posao uglavnom po ljeti i kada god mogu sam na vodi. Jedino konstantnim izlascima možeš dobiti osjećaj za rijeku i pratiti pozicije na kojima ima smuđa “


Rotiranje pozicija
U ribolovu smuđa nikad ne znaš kada će proraditi ili se pojaviti na određenoj poziciji. Odlična je taktika na kraćem potezu rijeke rotirati između nekoliko pozicija te ih preloviti nekoliko puta tijekom dana. Činjenica je da smuđa ima svugdje u Savi i obično se na nekom potezu ili zavoju rijeke mogu dobiti na svakoj izglednoj poziciji. Upravo ova taktika nam je donijela ulov. Pred kraj dana smo se vratili uzvodno i prelovili poziciju na kojoj smo počeli. Već sam krenuo dizati sidro za novo spuštanje, kad Kušto oštro zateže sa svojom omiljenom Hexanom i vidim da ima ribu. Obzirom da ove godine nije imao manjeg od pet kila i da nam je lajt motiv dana bio „lovimo cijeli dan za jedan griz“, moram priznati da smo se malo razočarali kad smo vidjeli da je smuđ bio solidan – kilaš!

„Sineeeee, ovako malog nisam vidio već godinama“

Bilo kako bilo, dan je bio odličan. Iako nismo ulovili kapitalca, imali smo grizeve, ali su taj dan nekako kilavo grizli. Kuštro je pokazao da su mu pozicije odlične, tehniku kojom lovi smuđeve i najvažnije – da treba što više biti na vodi i rezultati neće izostati!