Povratak korijenima – dva super učinkovita sistema za ribolov neotežanim gumama
11 min readPR / Broj 62 / Svibanj / 2013.
Ribolov neotežanim gumama se kod nas jako dugo vremena smatrao kao jedina tehnika hvatanja bassa. Još ako je „na viđeno“, onda je to pravi bassolov!
Tekst: Dalien, www.dalien-fishing.com
Foto: Samir Alijanović, Vedran Pavlov, Dalien

Iako je danas izbor mamaca i znanja o novim (za nas) tehnikama ribolova bassa uznapredovao, još uvijek jako puno ljudi lovi isključivo neotežanim gumama i one recimo dominiraju našom bass ligom gdje je upis presudan. Za to postoji jako dobar razlog – ribolov neotežanim gumama je ekstremno učinkovit!

Iako nisam preveliki fan ovakvog ribolova, moram priznati da je osjećaj kada ti struna krene u stranu jedan od najuzbudljivijih indikacija griza u varaličarenju. Neotežane gume su često najsigurniji (da ne kažem jedini) način da se dođe do ulova bassa i njima se love bassevi svih veličina! One omogućavaju čitav niz prezentacija od ribolova na viđeno, ultra finesse nagovaranja basseva na griz, preciznog seciranja zaklona, puzanja po dnu, pa sve do brzog pretraživanja vode na površini oko zaklona uz izazivanje reakcijskih grizeva. Bilo da se radi o senkaču, kreaturi, hula grabu ili worm grubu, gume su mamci koji bassevima izgledaju prirodno i nenapadno. One imaju i prirodnu teksturu u ustima ribe pa će ih nakon griza dugo držati u ustima. Odlične su za ribolov na teškim vodama pod pritiskom, prilično su nezakačive, vrlo mekano padaju na vodu i ne plaše ribu.
Od pribora bi preporučio malo tvrđi štap kako bi kontra sa wormicom utaknutom u gumu bila što učinkovitija, te kombinaciju tanje špage za dalje izbačaje i debljeg FC predveza zbog krutosti i boljeg prolaska kroz grane. Ukoliko se ciljano lovi na površini sa napetom strunom i podignutim štapom, bolji je izbor monofil koji će zbog istezljivosti omogućiti bassu da se okrene sa mamcem pri iznenadnom udaru. Ključ uspjeha i možda ono najljepše kod ribolova neotežanim gumama je ta odložena kontra, pri kojoj nakon griza spuštamo štap i gledamo strunu kako bi bassu dali vremena da potpuno proguta mamac i osiguramo uspješnu kontru.
Iako je ribolov neotežanim gumama tema za cijelu jednu knjigu, u ovom tekstu ću kroz dvije priče pokušati prikazati dvije osnovne montaže/prezentacije neotežanih guma. Jedna za brži agresivniji ribolov i jedna za preciznu prezentaciju na malom prostoru.


Priča prva – provokacija na površini i bassevi na cesti
Iako sam cijeli ožujak išao na bassolov nisam se nešto previše nalovio(možda zato jer nisam koristio gume hehe). Hladno vrijeme je odgodilo proljeće za mjesec dana, pa su se tek početkom travnja stvari pokrenule i bassevi se počeli dizati u više slojeve vode. Jedna od zanimljivijih lokacija na kojoj ima dosta basseva je mali Šumbar(desna graba). Jako sam dobar sa karlovačkim bassolovcima Vedranom Pavlovom i Daliborem Vranićem, pa smo se početkom sezone frekventno čuli kako bi skupa pratili faze buđenja basseva. Jedan je dan Pavlov nazvao sa vrlo zanimljivim izvještajem:
„Dobio sam jučer lijepu 35ticu..“
„Gdje?“
„Na cesti!“
„Gdje?“
„Na potopljenom putu – potopljena je šumska strana na malom Šumbaru“


Savršen plato sa toplom vodom i puno zaklona
Situacija je bila vrlo zanimljiva – zbog velike vode je dobar dio ceste sa desne strane kroz šumu bio pod vodom koja se na tom plitkom platou i najbrže grijala. Toplija i plitka voda prošarana granjem je kao magnet privlačila sitnu ribu, šarane, babuške, pa tako i basseve. Potez puta pod vodom i nije bio tako kratak – dobrih 200tinjak metara. Tu je bio i jedan veći potopljen plato za piknik (noge od klupe su im bile omiljen zaklon) i jako puno granja koje je inače raslo uz put. Sve u svemu, radilo se o idealnom proljetnom platou pogodnim za mrijest, hranjenje, grijanje….

Mrijest se još uvijek nije osjetio u vrijeme kad smo lovili, ali su dva dana koja sam proveo tamo pokazala još jednu zanimljivu stranu bassolova. Prvi dan kada sam došao tamo se prvi puta sunce pokazalo nakon nekoliko uzastopnih kišnih dana. Taj dan su bassevi bili prilično agresivni i napadali su varalice iz daleka. Drugi put sam došao nakon tri vrlo topla dana i iako sam mislio da će biti još aktivniji u toplijoj vodi, baš naprotiv – ribe su bile puno opreznije i općenito neraspoložene za jurenje mamca. Mislim da im je po sunčanom vremenu mrijest i skupljanje topline bilo važnije od hranjenja.
Iako se bassova dalo vidjeti i na putu, još se bolji pokazao ribolov u granju pored puta. Ovdje su ipak pronalazili zaklon, a iako smo se trudili hodati što laganije, zbog gacanja u vodi su zasigurno i osjetili našu prisutnost. Kako se radilo o ranom proljeću i relativno bistroj vodi, mamac je trebao biti što manji i super realističan. Savršen izbor je bio Savage gear Sandeel slug od 10 cm u prirodnoj sandeel boji! Ovaj mamac je mali, ultra realističan i nenapadan što ga čini savršenim za finesse ribolov izbirljivog bassa!

Brz ribolov u kršu neotežanom gumom
Nakon par manjih riba uhvaćenih na putu povukli su se u sigurnost granja, pa je trebalo pretraživati prolaze u nakupinama šljunka i tu silnu potopljenu šikaru. Velika predost neotežanih guma je što su montirane na worm udicu prilično nezakačive. No kako bi poboljšali tu njihovu nezakačivost možemo napraviti nekoliko stvari:

- koristiti debeli FC predvez (0,35-0,45)koji je krut i zbog debljine neće dopustiti da se mamac omota oko grane.
- koristiti lake mamce koji će lakše prelaziti preko grančica.
- koristiti udice sa vrhom okrenutim prema unutra kako ne bi ispadali iz gume.
- vezati mamac direktno na udicu ili koristiti mikro kopče
Koristio sam tanku 0,13 mm Adrenaline špagu zbog dalekog zabačaja lagane gume koju sam albright čvorem spojio na debeli 0,39 mm FC predvez. Moram spomenuti kako čak niti ovi ranoproljetni bassevi nisu bili previše osjetljivi na debljinu strune. Krutost debelog FC predveza mi je omogućavala bacanje u stvarno gadnu mrežu isprepletenih manjih grančica, a da se mamac ne omota oko grana. Omotavanje mamca oko grančica je najveći problem kod lova u gustom granju i na taj način se izgubi puno više guma od samog zabijanja udice u grane.
Za ovaj ribolov sam koristio klasičnu montažu sa extra wide gap udicom koja puno bolje prolazi kroz grane. Obzirom da nisam lovio na viđeno, koristio sam povlačenje trzajevima po površini, kako bi se mamac bassevima ukazao nenadano iznad glave i isprovocirao reakcijske grizeve. Nakon udarca (koji se uglavnom vidio i čuo) bi spustio štap i pričekao sekundu-dvije nakon čega bi zategnuo. Zbog učinkovitije kontre i kuta pod kojim se ispravlja udica pri izlazu iz usta ribe bi najbolje bilo vezati udicu direktno na ušicu i to snell čvorom ili bilo kojim čvorom kod kojeg udica ulazi u ušicu sa unutarnje strane i veže se na vrat udice. Ja sam zbog konformizma koristio nove super male, jake i jednostavne Finessse Micro kopče od Savage Gear-a i to me u kombinaciji sa testiranjem mekšeg štapa koštalo jedne velike ribe koju nisam probio u kontri nakon što je potpuno progutala Sandeel sluga.


Priča druga – wacky revolucija na Crkvenom Boku
Za razliku od klasične montaže kojom se gumama može relativno brzo loviti i pretraživati široko poručje, wacky montaža je namijenjena za vertikalnu prezentaciju uz točno određene mete i provokaciju griza na malom prostoru! Iako mi se oduvijek sviđala, jedan njen aspekt me je odbijao od ozbiljnije upotrebe – nije bila nezakačiva!

Ovo se iz temelja promjenilo nakon što sam isprobao Gamakatsu Wide Gap Weedless Finesse Hook. Ključne kvalitete ove udice su su nezakačivost, ekstremno kratak vrat, vrlo širok luk i debela žica! Oštrinu i savršeni nikl Gamakastu-a ne moram posebno naglašavati.
Zaštita na ovoj udici je izvedena pomoću fluokarbonskog lakiranog štitnika koji se „napinje“ sa vrata na vrh udice. Iako u prošlosti nisam bio baš fan ovakvih štitnika, na ovoj udici je izveden toliko kvalitetno da (uz razumnu upotrebu) gotovo ne zapinje za granje i travu, dok odlično kvači bassa i vrlo je trajan. Sa jednom udicom sam odlovio cijeli dan na C. Boku i štitnik je bez deformiranja izdržao 15-tak uhvaćenih riba i još toliko promašenih grizeva, otpalih manjih riba i ostalih dešavanja štetnih za njegovu trajnost!
Ekstremno kratak vrat i širok luk su odgovorni za mali profil ove udice. Ova neupadljivost omogućava da u finesse tanku gumicu od 10 cm poput Sandeel Slug-a namontiramo veliku 2/0 udicu. Nismo ozbiljnije narušili profil mamca, a opet imamo pravu udicu kojom možemo izvaditi i velike basseve u teškom terenu. Širina luka također omogućuje dublje zabijanje u tijelo većih guma. Udica tako drži više mesa i neće baš lako poderati gumu pri kontri ili zapinjaju oko prepreka.

Iako se zove finesse, ova udica je napravljena od debele žice koja ima dvije predosti. Jedna je što se udica neće ispraviti kod velikih riba, a druga što ne para usta ribe i gume! Debljina ove udice čuva mamace, štedi novce i omogućava ciljani ribolov na velike ribe u teškom kršu!
Vertikalna prezentacija i mali pomak uz puno akcije
Nakon što smo pojasnili važnost udice kod ove montaže, možemo se pozabaviti opcijama prezentacije. Wacky montaža znači da udicu zabodemo okomito na os u pola tijela gume. Ovakva montaža omogućuje okomito tonjenje slug-a u vodi i kod cimanja varalice ona vrlo izazovno vibrira sa jako malim pomakom u naprijed.
Ove karakteristike su idealne za provokaciju na malom prostoru uz zaklon ili gdje je zona udarca mala i ribe nisu raspoložene ganjati mamce.
Upravo je ovakva situacija zatekla Aliju i mene na Crkvenom Boku krajem travnja. Basevi se nisu mrijestili, ali se vidjelo da razmišljaju o tome i puno velikih smo vidjeli uz samu obalu. Vrijeme je bilo stabilno, sunčano i ribe uopće nisu bile agresivne, već ih se trebalo nagovarati na griz. Ovo je bio savršen scenario za wacky.

Mamac sam prezentirao zabačajima ispod ruke i štopanjem prije ulaska u vodu kako bi ga što tiše i bliže spustio u blizinu ribe. Nakon toga je slijedilo nadmudrivanje hoću-neću, ali sam gotovo svaku ribu uspio nagovoriti na griz ukoliko me nije vidjela i nisam je upozorio na svoju pristutnost nespretnim zabačajem. Wacky je savršeno odrađivao tu provokaciju na malom prostoru.
Još mi se bolji pokazao za prezentiranje uz granje i ostali zaklon na „neviđeno“. Poanta je da se zabaci nečujno uz zaklon i pusti da tone na opuštenoj struni. Napeta struna treba izbjegavati jer ubija prirodnu akciju gume u propadanju i prouzročuje klatno efekt gdje se u tonjenju guma odmiče od prepreke prema nama. Većina grizeva se dešava odmah po zabačaju bez ikakvog cimanja – čisti reakcijski grizevi!
Nakon 5-6 sekundi je dobro malo protresti mamac, (najbolje samo trbuh strune bez micanja mamca prema sebi) kako bi se eventualno privukla ili pričekala neodlučna riba koja iz malo veće udaljenosti gleda mamac. Ovisno o dubini i raspoloženju riba, nakon 5-25 sekundi je zabačaj gotov sa vrlo malim horizontalnim pomakom mamca i baca se u drugu metu. Uz kraće vrijeme čekanja griza i bacanje u što više zaklona se wackyijem može vrlo brzo pretraživati voda i loviti na reakciju ribe koje se ne hrane.
Wacky je ponajbolja montaža za nacimavanje opreznih basseva i ribolov na malom prostoru, a sa nezakačivom udicom postaje ozbiljan alat za ozbiljne ribe!


Izrada zaštite za wacky u kućnoj izvedbi
Nakon uspješnog ribolova sa šminkerskim Gamakatsu udicama, Alija je isti dan uzeo stvari u svoje ruke i sam kod kuće napravio wacky nezakačivu udicu. Za izradu su potrebne udice veličine i oblika koji vam najviše odgovara (luk udice bi trebao biti što više otvoren i vrat kraći), debela struna cca 0,50 mm (ako se radi o manjim udicama onda i tanje), konac i dvokomponentno ljepilo.Vrlo učinkovito i ne previše komplicirano Made by Samir Alijanović.





Kad je ova prva faza gotova,treba prema udici odmjeriti idealan luk zaštite(gotove strune) i zabilježiti flomasterom.
Kasnije prema zabilježenom, dobro je namotati konca na jedan manji dio kako bi kasnije bilo lakše motanje uz tijelo udice.




