ALTERNATIVA CYPRINUS – FLY FISHING ŠARANA
7 min readPR / Broj 62 / Svibanj / 2013.
Često se susretnem sa pitanjem od kolega ribolovaca zašto mušićariti šarane kad ih možeš loviti klasičnim načinom ili matcherom ili čak feederom.
Tekst : Miroslav Vodopija
Fotografije: Miroslav Vodopija, Zdravko Šavor, Zlatko Ranogajec

A zašto ne? Prvenstveno zato jer je dostupnost šaranskih terena nemjerljiva, zato što je nevjerojatno zanimljivo na taj način loviti jednu neagresivnu vrstu i na kraju zato što je šaran apsoštrumfno prepredena riba koja od ribolovca zahtjeva da uključi mnogo intuicije kako bi došao do ulova i poglavito zato što je jako zabavno kad žnora počne eksplozivno rezati površinu vode. O uštedi novaca koje bi potrošio na ribolov Bonefisha na Bahamima ili Belizu neću niti govoriti…jer princip ribolova je isti, a sve ostalo su nijanse.

Kada i gdje mušićariti šarane?
Prvenstveno morate odabrati vodu za koju znate da ima dobru populaciju šarana, a proljeće i početak ljeta pa sve do sredine srpnja je najbolje doba za ribolov šarana mušićarenjem. Naime nakon hladnijeg perioda godine, dolaskom sunca i toplijih dana metabolizam šarana počinje raditi punom parom te se oni tada sustavno i agresivno počinju hraniti. Konstantno su u pokretu te se često mogu vidjeti kako u plovama prelaze od područja do područja (najčešće u plićim dijelovima jezera) u potrazi za hranom koja će im nadomjestiti zalihe izgubljene tijekom zimske hibernacije. Šarani su u biti svejedi koji jedu sve sa animalnog i vegetativnog švedskog stola: račiće, pijavice, školjke, ver de vase, puževe, ličinke, plankton, izdanke bilja, travu, bobice, kukuruz, pšenicu, zob…ma sve na što naiđu bilo prirodnim putem ili inducirano našim hranjenjem. Tako da imamo i šaroliki izbor muha koje možemo navezati i plasirati tom brkatom prefrigancu. Terene koje bi trebali tražiti su plići dijelovi jezera gdje se voda prije zagrije, marginalna područja uz samu obalu, grmove koji nadvisuju neku mikro lokaciju, bilo kakav potopljeni panj ili granje za koje znate kako je konfigurirano na dnu ili jednostavno instaliranjem na povišenu poziciju i snimanjem područja u potrazi za ribljom aktivnošću.



Ponašanje šarana i tehnika ribolova
Prvo i osnovno pravilo kod mušićarenja šarana je ostati neprimijećen jer je izuzetno plaha i nepovjerljiva riba i svaka devijacija u njegovom ustaljenom ritmu predstavlja potencijalnu opasnost, što je pogotovo izraženo kod bistrih voda. Nošenje maskirne odječe koja će vas stopiti sa okolinom, polarizacijske naočale, prikradanje i promatranje vode ”indijanac stilom” je ono na što bi trebali obratiti dovoljno pozornosti kako bi uspješno prevarili tu izuzetnu ribu.

Što se same tehnike ribolova tiče u pravilu postoje dvije tehnike koje bi mogli primijeniti kod mušićarenja šarana, a one su ”na viđeno” i ” na slijepo”. A kada primijeniti koju zavisi prvenstveno od ponašanja šarana u trenutku samog ribolova ili ako se zna za neke zakonitosti koje su specifične za neku vodu. Prva i najzanimljivija tehnika je ona ”na viđeno” jer zapravo i donosi najviše uspjeha ali i ribičkog gušta. Na primjer uspjeli ste vidjeti šarana koji je repom ”u zraku” te sustavno i koncentrirano pretražuje dno u potrazi za hranom…e to je najizglednija situacija u kojoj bi ga mogli isprovocirati na griz. Probajte muhu plasirati čim bliže šaranovovim ustima, lagano privucite žnoru da uspostavite kontakt sa mamcem i tek neznatno trznite kako bi zaintrigirali šarana da prihvati vaš mamac, u većini slučajeva on beskompromisno usisava ponuđeno, a tada vi prvo rukom morate zategnuti žnoru pa tek onda štapom i plasirati udicu kako bi ubod bio efikasniji.



Sljedeća najbolja situacija na koju možete naići je šaran ili plova šarana od nekoliko komada koja se kreće uz obalno područje te se povremeno zaustavlja kako bi pokupila nešto sa dna. Kako se to sve pretežito događa na plićim terenima morate biti ekstra oprezni sa prezentacijom muhe te probati unaprijed predvidjeti gdje bi se oni mogli zaustaviti te tamo prezentirati muhu koju ćete kada se približe u vidokrug lagano trznuti kako bi ih zainteresirali za ponuđeno.

Treća situacija na koju možete naići su šarani koji se manjom ili većom brzinom kreću određenim pravcem kao da im se negdje žuri i ako ih uspijete animirati da krenu za vašom muhom onda ste izvršili savršenu prezentaciju. Nju ćete postići tako da morate doslovno presresti šaranovu putanju kretanja i nekoliko metara ispred njega plasirati muhu te ju napetošću žnore održavati suspendiranu u njegovom vidokrugu , a ako je šaran neodlučan odmjerenim trzajem povucite žnoru i dajte života vašoj muhi što u većini slučajeva rezultira zujanjem kočnice na vašoj roli.


Tehnika ribolova ”Na slijepo” pak ima druge zakonitosti koja za sobom povlači poznavanje ribolovnog terena, intuiciju i prepoznavanje mikro lokacija koje bi vam mogle donijeti griz jer u svakom slučaju zabacujete u nepoznato i strpljivo očekujete griz. Tu si u svakom slučaju možete pomoći tako da vi šarane privučete k sebi, a ne da strpljivo tražite znakove njihove prisutnosti u vidu mjehurića, oblaka mulja ili same vizualne identifikacije. Najproduktivniji način da si pomognete je da odabrano područje pothranite mješavinom peleta različite brzine topivosti ili kuglama rastresite hrane, odmaknete se od tog područja na 20-tak minuta i kad se vratite već bi se trebali vidjeti prije spomenuti znakovi riblje prisutnosti. Na vama je da samo kvalitetno zabacite žnoru i plasirate muhu u područje aktivnosti. Muhu možete polako povlačiti po dnu ili samo čekati na griz ali svakako vam kod ribolova na slijepo predlažem korištenje vizualnih indikatora griza poput Football Indicator plovka ili Plasa samoljepivih Strike indikatora od plutajuće spužve. Delikatan način na koji šarani indiciraju griz će vas iznenaditi. Neki bi rekli da to nije ”sportski’ i da se ne razlikuje od standardnog šaranolova ili da nije u duhu istinskog mušićarenja ali ja smatram da je najvažnije da se uživa u ribolovu i sportski ponaša prema samom ulovu.



Koji pribor i i kakve muhe odabrati
Što se tiče opreme za mušićarenje šarana možete upotrijebiti artiljeriju koju koristite i za mušićarenje štuke streamerima….znači možemo početi od štapova najmanje AFTMA klase #6/7 , pa sve do #8 ili #9 i dužine 9ft -9,6ft te pripadajućih rola iste klase sa dobrom zapreminom backinga. Žnoru koju bi trebali odabrati je definitivno plutajuća WF (Weight Forward) tipa sa čim kraćim glavama kako bi vam prezentacija teže muhe na kraćim udaljenostima bila čim točnija i diskretnija, a kod većih udaljenosti lakše će te lakše dostizati potrebnu daljinu. Za predvez preporučam korištenje kombinacije monofiamenta i fluocarbona npr. 2m monofilamenta promjera 0,30 mm i završnih 1m fluorocarbona 0.25 mm što će biti dovoljno jako da izvuče šarana bilo koje veličine., a ako vam prilike dopuštaju svaki ”downsizing” znači i ribu više tako da možete ići i sa tanjim promjerima.

Od muha preporučam koristiti par provjerenih uzorak,a radi se o popularnom ”jajčku” (imitaciji riblje ikre) kojeg dobro poznaju pastrvaši , Egg Sucking Leach (imitaciji pijavice) , Damsell Nymph imitaciji ličinke majske muhe i raznih varijanti imitacija račiča poput Night Crawller te umjetnog šečerca na dlaci. Sve te muhe možete koristiti kao reaktivan mamac, cimati ih u pola vode ili ih lagano privlačiti po dnu. Možete ih čak i nadipati nekim od voćnih ili smrdljivih dipova kako bi prvenstveno odstranili mirise sintetike ili cigaretnog dima. Neka kombinacija prezentacije će sigurno upaliti u datom trenutku. A kad šaran primi počinje borba do zadnjeg atoma snage, sprženi prsti od žnore (obavezno koristiti ”striping guard”), začuđeni pogledi zadrtih šaranaša i tona veselja jer vas baš boli briga za njih…
CARP ON! FLY ON!