Proljetni ribolov- boje i sistemi

7 min read

PR / Broj 60 / Ožujak / 2013.

Dosta se polemike vodilo o tome da li šaran vidi u boji ili crno-bijelo i da li boja uopće može imati utjecaja. Ja vjerujem da šaran nema mogućnost prepoznavanja boja kao čovjek kao što ni mirise ne doživljava isto, ali praksa je pokazala da očigledno na neke boje u određenim uvjetima reagira bolje ili lošije…

Piše: Mihovil Vudrag

Proljeće je kao i svake godine razdoblje koje najviše očekujemo zbog toga što počinje šaranska sezona u pravom smislu. Ne kažem da ne lovim šarane preko zime, pogotovo kad postoje uvjeti za to, ali ove godine vjerujem da većina šaranaša nije bila u ribolovu neko vrijeme zbog vremenskih uvjeta i željno iščekuje prvi odlazak na ribolov. Kako je zima bila doista duga imao sam vremena za razmišljanje, gledanjem bilješki i zapažanja iz svojih ribolova zaključio sam da boja mamca u ribolovu igra ulogu češće nego što sam to mislio. Kako je proljeće vrijeme kad su vode hladne i većinom bistre boja mamca dolazi još više do izražaja, zbog čega sam i odlučio upravo sada napisati ovaj članak.
Možda će nekima ova tema biti nepotrebna, jer se većina šaranaša danas više zabrinjava oko toga kakva će im biti boja šatora, odjeće, štapova , rola i sličnih nepotrebnih stvari umjesto mamcima, mjestom i prezentacijom. No zbog takvih niti ne pišem ovaj članak pa se ne zamaram previše. Naravno kad god bi pričao s nekim prijateljima u vezi ove teme većina bi ih bila skeptična i uglavnom bi postavljali pitanje kakve veze ima boja mamca po noći. Iako sam uvjeren da čak i tada u nekim situacijama boja ima veze to nije ni bitno, jer mi ne idemo isključivo u noćne ribolove te često više od 50% ukupnog vremena u ribolovu provodimo po danu.

Dosta se polemike vodilo o tome da li šaran vidi u boji ili crno-bijelo i da li boja uopće može imati utjecaja. Ja vjerujem da šaran nema mogućnost prepoznavanja boja kao čovjek kao što ni mirise ne doživljava isto, ali praksa je pokazala da očigledno na neke boje u određenim uvjetima reagira bolje ili lošije. Na boje mamca sam počeo obraćati pozornosti prije više godina nakon što sam pogledao jedan BBC-ev dokumentarac o životinjama. Uglavnom, nekim vrstama životinja su bile ponuđene iste poslastice samo u drugačijim bojama tako da bi životinje same odabrale koju će prvo uzeti. Zanimljivo je bilo to što su sve životinje uzele prvo poslastice u crvenoj i žutoj boji, a zadnju su ostavile plavu boju. Nakon toga sam odlučio primijeniti iste stvari na mamcima za šarane i sad sam definitivno uvjeren da pravilno odabrana boja utječe na bolji ishod u ribolovu.

Pop-up boile

Utjecaj boje u mamcima najbolje sam vidio kad sam zarolao istu pop-up boilu u dvije različite boje tj. u žutoj i crvenoj. Štapovi su bili blizu jedan drugome i iako sam mijenjao pozicije štapova nakon griza više grizeva dobivao sam na žutu pop-upicu. Nakon toga sam počeo više koristiti pop-upice u toj boji čak i onih mirisa koji mi inače nisu radili i dobivao sam ribe također. No osim na single pop-up boilu razliku sam primijetio i u kombinaciji sa „bottom“ mamcima tj. snjegović prezentaciji.
U proljeće nije potrebno puno hraniti i tu do izražaja dolaze single mamci. Kod kojih osim mirisa, veličine i prezentacije boja igra veliku ulogu. U ovom dijelu godine voda je još uvijek ispod 10°C i ribe se slabo kreću i hrane tako da bi svakako preporučio korištenje single mamaca uz PVA stickove. Trebamo imati na umu da neke ribe možemo uloviti i kad nisu gladne ako ih zainteresiramo za naš mamac. Boila koja odstupa od ostalih i ističe se u šaranovom prirodnom okolišu može pobuditi njegovu znatiželju osim raznim atraktorima i bojom. Možda je on niti neće imati namjeru pojesti, ali pošto šaran nema ruke neke stvari da bi ispitao jednostavno mora uzeti u usta i to je uglavnom dovoljno da ga uz ispravnu prezentaciju i ulovimo.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Što se tiče prezentacija za pop-up boile u zadnje vrijeme koristim chod rig i običan fluorocarbonski predvez sa mekanom dlakom i sačmicom olova do udice. Chod rig je odličan, jer ga možete jako daleko baciti, ne petlja se, vrlo je učinkovit, a najviše ga koristim za „solo“ mamac van hranilišta. Iako mi se u početku javljao problem da bi mi se u drilu sistem povlačio do olova što mi se nikako nije svidjelo taj sam problem riješio tako što lead core više ne provlačim kroz tvorničke otvore koji se već nalaze na gumicama, nego okomito na njih izbušim nove sa debelom iglom za boile i provučem lead core. Tako fiksiran sistem se puno bolje drži na mjestu i ne klizi po lead core-u. Radim ga dužine između 5-10 cm sa Prologic fluorocarbonom „Spectrum V2“ u kombinaciji sa udicom Prologic „C3“ udicom vezanu na D-rigu. Chod rig koristim uglavnom za štapove tragače, dok za ribolov na hranilištu preferiram fluorocarbonski predvez.

Slike za ovaj članak sam snimio početkom ožujka ove godine na jezeru Ješkovo kraj Koprivnice. Ješkovo je stara Dravska mrtvica koja se nalazi u prekodravlju u blizini mjesta Gola koja je od Koprivnice udaljenja cca. 25 km. Jezero je veličine 20 hektara prosječne dubine 2 m, a širine od 60 do 120 m te je na njemu uređeno 18 ribolovnih pozicija. Dno jezera je muljevito s većim ili manjim naslagama. U ljetnim mjesecima je djelomično obraslo lokvanjem i lopočem. Voda je bogata kapitalnim šaranima i amurima koji teže i preko 20 kg. Brigu o jezeru vodi ŠRK Ješkovo Gola. Predsjednik Tomislav Šestak, dopredsjednik Igor Pavičić i tajnik Denis Petričević.

Tonući mamci

Kad se govori o mamcima koji se ističu svojom bojom uglavnom se misli na plivajuće mamce, ali jednako tako možemo obojiti i „bottom“ mamce. Kao što se ističe jedan takav mamac više njih još bolje privlači šaranovu pozornost i utječe na lociranje i prepoznavanje mamaca.. Mislim da to pogotovo ima utjecaj na dubljim bistrim jezerima kao što su šljunačare i neke akumulacije. No kad govorimo o bojama za takve mamce u obzir osim toplih boja kao crvena, žuta i narančasta u obzir dolaze još crna i bijela. Osim što želim da mi mamci budu uočljivi na dnu želim se također i razlikovati od ostalih ribiča na jezeru tako da razmislite o ove zadnje dvije. Za šljunčare i vode sa svijetlim dnom bi svakako preporučio da probate loviti sa crnim mamcima, a za muljevite, zamućene vode sa bijelim mamcima. Kad sam prvi put lovio s crnim boilama sjećam se da ih je moj prijatelj odbijao staviti na dlaku, jer su mu se činili neprirodni. No osim njega vrlo velika većina ribiča koje sam susreo nije imala povjerenja u crne mamce. To je ista stvar kao i što je većini problem zabaciti solo mamac bez ikakvog predhodnog hranjenja, jer jednostavno nemaju u njega povjerenja. Iste takve sumnje u crne boile imao sam i sam, ali kad sam vidio boile s kojima je Hrvatska osvojila većinu zlata na svjetskim prvenstvima u šaranskom ribolovu jedva sam čekao da ih probam. Pogodite koje su bile boje.

Kao što sam bio predhodno spomenuo za ribolov „bottom“ boilama koristim fluorocarbonske predveze u kombinaciji sa „Prologic“ long shanke udicama „C2“ ili „C4“ u veličinama 6 i 8. Riba u rano proljeće nije još toliko aktivna i ne hrani se pretjerano tako da svako usisavanje mamaca u šaranova usta moramo iskoristiti za griz. Većini je čudno kad pričam o tome, jer smatraju da svako šaranovo uzimanje mamca u usta rezultira sviranjem indikatora. Naravno to je daleko od istine i mnogo takvih usisavanja mamaca prođe nekažnjeno i ribe samo otplivaju dalje. Zbog toga koristim udice ravnog vrha tj. najčešće long shank oblika (dugi vrat) za koje sam uvjeren da se prije zabadaju u šaranova usta od udica sa zakrivljenim vrhom. Kad koristite long shank udice nije poželjno forsirati ribu, jer puno lakše rasparaju šaranova usta nego udice sa širokim lukom zakrivljenog vrha tako da bi preporučio da vodite računa također i o zdravlju riba. Pop-up boila na ovom sistemu mi je jedna od omiljenih prezentacija. To zapravo i nije klasičan pop-up zbog toga što stavljam sačmicu olova skroz do ušice udice tako da boila lebdi tik iznad udice. Svojom bojom se ističe od ostalih mamaca na hranilištu, lebdi iznad dna šaran ga prije zapazi nego ostale mamce. Iako će po nekima ovakav istaknuti mamac možda djelovati kontraproduktivno zbog toga što se razlikuje od ostalih na hranilištu meni je donio odlične rezultate.
Nadam se da sam Vam pobudio zanimanje za utjecaj boje u šaranskom ribolovu i da će ove sezone to isprobati. Želim Vam bistro u novoj sezoni, puštajte ribe i vidimo se na vodi!

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana