Ribolov linjaka na jezeru Sabljaci

7 min read

PR / Broj 17 / Kolovoz / 2009.

Piše: Marko Petrušić

Priznali mi to sebi ili ne, linjaka je iz godine u godinu sve manje. Tu sliku mijenjaju samo malobrojna ribolovna društva koja linjakom poribljavaju svoje vode. Jedna od malobrojnih preostalih oaza gdje živi i razmnožava se ova prekrasna riba je jezero Sabljaci. No ni tu nije sve idealno. Naime, voda na jezeru stalno oscilira a linjak za mrijest traži potopljene livade. Znači, kada se nivo jezera podigne i linjaci krenu na mrijest (ove godine je to bilo sredinom srpnja), sve bi bilo u redu da voda preko noći ne padne za metar I tada je još jedna godina izgubljena. No ponekad taj mrijest i uspije pa se već slijedeće godine u ulovima pojave i sitni linjaci. Svake se godine nadam da su baš ove godine imali sreće…

Do kapitalca sa mnogo truda

Ovim tekstom ću vam pokušati prenijeti sve što sam naučio o ribolovu linjaka na jezeru Sabljaci i pomoći vam da ih i vi uspješno lovite. Kao što sam već spomenuo, populacija linjaka je i ovdje u zadnjih desetak godina u opadanju no još se daju naći i uloviti kapitalni primjerci ove krasne ribe. Nekada je jezero vrvilo linjacima i nije bio nikakav problem u rano jutro ili u sumrak, dok ste lovili šarane, malo zamutiti vodu kraj nekog grma i na plovak uloviti par lijepih linjaka. Naravno da se na Sabljacima to uvelike iskorištavalo i masovno ih izlovljavalo, neki su linjakom hranili svinje i mislili da će ga uvijek biti. Sada je situacija takva da su preostali linjaci uglavnom veliki ali i mnogo teže ulovljivi nego ranije. Najbolje vrijeme za lov linjaka je travanj i svibanj. Kad se voda ugrije, oni postaju aktivni i dobro se hrane. No da bi se linjaci (a i sva ostala riba u jezeru) dobro hranili, voda mora biti visoka. Ako ne živite u Ogulinu, prava je lutrija pogoditi vrijeme kada je jezero puno. Mnogo puta mi se dogodilo da sam jedan dan odlično lovio a već slijedeće jutro u jezeru praktički nije bilo vode. Zbog čestog variranja vodostaja, riba se ne hrani normalno i nikakva pravila tada ne vrijede. Jedini period u godini je kad vodoprivreda drži visok vodostaj i po mjesec dana zbog godišnjeg remonta brane i centrale. To se obično događa u kolovozu. Upravo je sada, dok ovo pišem, najbolje vrijeme od početka ove godine za kvalitetan ribolov.

Najbolja mjesta za lov linjaka na jezeru su dugačka uvala na kraju desne strane jezera, poznata kao Stoševo i Topolik, koja se nalazi na lijevoj strani jezera, gledajući od brane. Naime, Topolik je mala uvala iza motela i nekada je bila obrasla topolama, po kojima je i dobila ime. U proljeće, za visokog vodostaja, ta uvala je dubine do 1.5 metra te se tu voda najprije ugrije i u uvalu uđu šarani, amuri i, naravno, linjaci. Svaka od ovih pozicija zahtijeva drugu tehniku ribolova. U proljetno vrijeme, kada na dnu nema toliko vegetacije, u Topoliku se može loviti na dnu sa feeder štapovima i hranilicama. Za velike linjake najbolje mi se pokazao ribolov manjim šaranskim method hranilicama i prezentacija jednog do dva zrna kukuruza na dlaci. Ne zaboravite da su ovdje linjaci od dvije kile normalna pojava. Dobra ideja je i korištenje pop up spužvice u kombinaciji sa jednim zrnom a domaći odlično prolaze i sa cukk kokicom. No u ljetnom periodu ima dosta trave na dnu, obično visoke petnaestak centimetara i onda je ribolov bolji sa match štapom na plovak. Nije da linjak ne može pronaći mamac u travi nego je mnogo veći problem što pri zabacu udica zapne u travu i uništi vam vegetaciju. U Stoševu se najbolje lovi feeder i picker štapovima na nekih dvadesetak metara od obale. Na tom dijelu, zbog čestog variranja vodostaja, dno jezera nije prekriveno travom i sa hranilicom se može fino prezentirati veliki mamac a linjaci vole noću patrolirati uz obalu i tražiti hranu. Sistem za krupnog linjaka ne smije biti previše fin jer nije rijetkost da vam zagrize riba od preko dva kilograma.

Takve ribe jako dobro koriste vodenu vegetaciju i ako ga ne uspijete zaustaviti prije guste trave, najvjerojatnije će vam strgati ili se otkvačiti kao da ga niste ni zakvačili. Dakle, osnovni najlon neka bude nešto deblji za match i plovak, ja koristim debljinu od 0.20 mm a za feeder 0.25 do 0.30 mm. Ako lovim sa kliznom mrežastom hranilicom otvorenih krajeva, obično ispod nje vežem sitnu virtilicu a između hranilice i čvora stavljam gumenu perlicu koja spriječava da hranilica udara u čvor na virtilici i pritom ga oštećuje. Na drugi kraj sitne virble vežem nešto duži predvez, obično od 30-35 centimetara, promjera 0.20 do 0.22. Korištenje dužih predveza mi se pokazalo mnogo bolje jer sam sa njima imao mnogo manje otkvačivanja ribe. Čini se da takvu slobodniju prezentaciju linjak uzme sa mnogo manje straha.

Hranilica otvorenih krajeva

Ako lovite sa osjetljivijim feeder štapom odlično mi se pokazala hranilica otvorenih krajeva, koju punim aktivnom hranom a sa njom aktivno i lovim prezabacujući dosta često. U hranu znam dodati i kukuruz šećerac.

Udice moraju biti lagane i čvrste. Ako odaberete npr. Sasame Chinu veličine 10, sa kontra kukicama na vratu udice koje bolje drže tanke gliste, nećete pogriješiti. Linjak će na Sabljacima često zagristi na šećerac, kokicu, pahulju kruha, ali snopu od par tankih glistica, koje se živahno migolje na udici, jednostavno ne može odoljeti. Poziciju na kojoj mislite loviti sa hranilicama možete dodatno pothraniti šećercem pomoću praćke i kuglama obične zemlje pomiješane sa 30% hrane. Kugle zemlje moraju biti što mokrije, njih koristimo da bismo zamutili vodu. Naime, linjak je radoznala riba i voli doći pogledati što je zamutilo vodu ili mu to izgleda kao jato njegovih kolega koji su u hranjenju podigli mulj sa dna. Nekada kad je u jezeru bilo mnogo više linjaka nego danas, znali smo ući u vodu i nogama podići mulj te tako potaknuti ribe na hranjenje. Danas ih je mnogo manje i mnogo su plašljiviji pa to postižemo običnom zemljom iz krtičnjaka, kojih ima na livadama oko jezera. No, kao svaka riba i linjak ima periode kad stvarno dobro grize. Tada ih se odlično lovi na šaranske i amurske postave a grize svima koji love. No najčešće su vrlo oprezni pa im čak smeta i najlon ispod wagglera. Ja uvijek pokušavam pronaći mjesto koje ima slobodan prolaz u travi do obale (to i nije tako lako) jer mi se, nakon dosta provedenih dana i noći u ribolovu na Sabljacima, pokazalo da i vrlo oprezne velike ribe primaju na sistem sa hranilicom mnogo bolje nego na sistem sa plovkom. Događalo mi se čak i da lovim u isto vrijeme sa obje tehnike i da na hranilicu konstantno lovim ribe dok sa wagglerom ili plovkom nemam ni griza. Vrijeme ribolova je podređeno dnevnom ritmu linjaka. Veliki linjaci se ponašaju isto kao i šarani za ljetnih vrućina. Obično se počinju hraniti kasno popodne pa sve do mraka a onda opet od svitanja do sedam ili, najkasnjie, osam sati. No ako navečer na hranilištu niste imali nikakve aktivnosti, obvezno ostanite na noćnom ribolovu jer i linjak mora jesti.

FOX – olovo hranilica

Na mjestima za koja sam siguran da imaju relativno čisto dno, jako dobro mi se pokazalo korištenje ovog Foxovog olova hranilice. Radi se o šaranskom in-line olovu koje je namijenjeno tome da se na njega stisne hrana a ponaša se poput male method hranilice. U kombinaciji sa malom pop-up boilom ili zrnom kukuruza i spužvicom prezentiranom na dlaci ispod kratkog predveza, ovaj sistem lovi i kapitalne linjake (a ponekad i šarane).

U kasno ljeto vrlo često grize kao lud čitavu noć a ujutro prestane. Noću je na feeder štapu teško vidjeti griz na savitljivom indikacijskom vrhu štapa pa ja najčešće lovim tako da štapove položim vodoravno i špice okrenem u smjeru bacanja. Na najlon objesim njajeftinije mađarske plastične hengere u koje umetnem svijetleću ampulu. Plastični hengeri su mi se pokazali najbolji jer su vrlo lagani i dopuštaju linjaku da se dugo igra ispitujući mamac a da ne skuži prijevaru. Znalo mi se događati da henger poskakuje i po deset minuta prije nego ga linjak ravnomjerno ne podigne. To je pravo vrijeme za kontru. Kao što ste već shvatili, najbolje rezultate ćete imati ako lovite na dnu sa hranilicom, ali ako ljeti lovite u Topoliku iza motela, match štap će mnogo bolje odraditi posao zbog dna prekrivenog travom, gdje sistem sa hranilicom i mamcem često zapne u gustu travu. Nadam se da će vam ovaj tekst pomoći da ulovite ovu, i na Sabljacima, sada već rijetku ribu, a kada ju ulovite, obvezno ju slikajte i pustite da živi jer, kako stvari sada stoje, naša djeca neće ni znati kako izgledaju.

Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana