Ribolov šarana u svibnju

15 min read
Svibanj na vodi je za mene bez dileme najljepši dio godine. Cijela se priroda budi, došlo je toplo vrijeme, ptice pjevaju cijelu noć, zima je konačno otišla... Sve su biljke u cvatu, šarani su gladni i kako se intenzivno pripremaju za mrijest, treba im puno proteina (za razvoj ikre i mliječi), te masti i ugljikohidrata, odnosno... Piše: Krešimir Kuri

Broj 38 / Svibanj / 2011

Svibanj na vodi je za mene bez dileme najljepši dio godine. Cijela se priroda budi, došlo je toplo vrijeme, ptice pjevaju cijelu noć, zima je konačno otišla… Sve su biljke u cvatu, šarani su gladni i kako se intenzivno pripremaju za mrijest, treba im puno proteina (za razvoj ikre i mliječi), te masti i ugljikohidrata, odnosno, energije za sve uobičajene životne funkcije, stalnu potragu za hranom, te za mrijest… Noći su puno kraće, nisu više tako hladne, a još uvijek nema toliko komaraca kao ljeti. Jednom riječju, svi uvjeti za ozbiljan ribolov su tu…

Piše: Krešimir Kuri

Svibanj na vodi je za mene bez dileme najljepši dio godine. Cijela se priroda budi, došlo je toplo vrijeme, ptice pjevaju cijelu noć, zima je konačno otišla… Sve su biljke u cvatu, šarani su gladni i kako se intenzivno pripremaju za mrijest, treba im puno proteina (za razvoj ikre i mliječi), te masti i ugljikohidrata, odnosno, energije za sve uobičajene životne funkcije, stalnu potragu za hranom, te za mrijest… Noći su puno kraće, nisu više tako hladne, a još uvijek nema toliko komaraca kao ljeti. Jednom riječju, svi uvjeti za ozbiljan ribolov su tu…

»Lijevi ćošak»

Iako već vjerojatno i vrapci pjevaju o najboljim proljetnim lokacijama na jezerima (plitka voda, područje uz otoke, lomovi i potopljeno granje uz obalu), ja sam se pred tjedan dana u ribolovu na Šumbaru uvjerio i u mogućnost potpuno suprotnog scenarija. Naime, kad sam došao u ribolov, sva su mjesta na jezeru bila zauzeta, osim pozicije broj jedan, odnosno, jedne male uvale s puno granja ili među domaćim ribolovcima popularno zvanog «lijevog ćoška». Kako nisam imao previše izbora, zasjeo sam na tu poziciju, dobro nahranio mjesto duljine od dvadesetak metara na samo metar do granja na suprotnoj obali na nekih šezdesetak metara daljine i zabacio tri štapa tako da s dva pokrijem dvije rubne lokacije hranilišta, a s jednim centar. Kako sam u ribolov poveo i cijelu obitelj (suprugu i dva sina), prvi potez koji se dogodio odmah nakon dva sata od zabacivanja, malo me je dočekao nespremnog jer sam upravo ručao s djecom i dok sam dotrčao do štapa, šaran je već duboko ušao u granje i otkvačio se. Pred mrak istog dana je susjedni ribolovac (na poziciji broj četiri) počeo skupljati stvari i s početkom noći napustio mjesto. Kako je ova lokacija nadesno bila okrenuta prema jednom malom otoku na oko pedeset metara daleko od obale, te prema «otvorenoj vodi» ravno naprijed i prema desno i pružala mnogo opušteniju verziju ribolova od one «ribolova u granju» na poziciji broj jedan, odmah sam se odlučio preseliti i o tome obavijestio čuvara u ribičkoj kućici.

Naporna priprema i nužan odmor

Kako sam jednu cijelu noć prije ribolova potrošio na izradu boili i još jednu na sakupljanje i kompletiranje cjelokupnog pribora i opreme potrebne za nekoliko dana ribolova, bio sam jako premoren i željan sna. Jednostavno nisam bio ni fizički i ni psihički spreman na dežuranje na štapu, trenutno kontriranje i forsirano zamaranje u slučaju poteza ribe. Praktički rečeno, treću sam noć po svaku cijenu trebao odspavati. Za glavni cilj ovog ribolova postavio sam opuštanje od svakodnevnih obaveza i odmor u okviru šumbarske oaze mira, te ako uz to još bude prilike, bilo bi dobro i uloviti nekoliko lijepih riba, tako da mi je ovo drugo mjesto za to došlo kao naručeno.

«Brdo plača»

Mjesto broj četiri na Šumbaru ili kako ga domaći ribolovci još zovu «brdo plača» dobro sam poznavao, jer sam na njemu već više puta dobro lovio. Znao sam da su za ovo proljetno vrijeme bile idealne pozicije na plićaku tik do otoka te u srednjim dubinama od 2 do 3.5 metara prije i poslije njega, kao i ravno lokacija prema starom potopljenom drvetu koje se na nekih stotinjak metara daleko od obale još uvijek nalazilo ispod vodene površine. Međutim, premda na vodama gdje se učestalo i često lovi iskustvo puno znači, nekad vas ono može i potpuno prevariti i uputiti u krivi smjer. Kako te pozicije znate vi, znadu ih i svi drugi ribolovci koji tamo love, a intenzivan ribolov na jednom mjestu na istim pozicijama kroz nekoliko mjeseci bez prestanka, može ga u ribičkom smislu potpuno upropastiti. Lokacije na kojima su iz dana u dan intenzivno lovljeni, šarani s vremenom jednostavno počinju u širokom luku izbjegavati i premda su one za njih po pitanju sezone, mrijesta i nalaženja hrane idealne, silom prilika često se nalaze na nekim drugim mjestima koja nisu tako zgodna (otvorena voda, dubina i slično), gdje se osjećaju puno udobnije i sigurnije.

Dvije različite pozicije

Baš zbog toga sam odlučio istovremeno otvoriti dva potpuno različita hranilišta. Jedno na staroj «ziheraškoj» lokaciji uz sam otok i nekih desetak metara iza njega na vodu, te drugo, lijevo od njega, postavljeno prema otvorenoj vodi, koje se nalazilo na prijelazu nekadašnjeg «repara» prema potopljenom koritu «starog bajera», prvotne bare koja je na ovom mjestu postojala još prije 1969. godine, u vrijeme kad je još trajalo iskapanje gline iz Velikog jezera za potrebe lokalne ciglane. Razmišljao sam da ako je ono «elitno» mjesto uz otok već dobro «izraubano» i ako ga veliki šarani zaobilaze, moraju negdje u blizini imati neku zamjensku lokaciju. Ona je po mojim pretpostavkama mogla biti negdje oko korita starog bajera. Naime, ne znam zašto, ali veliki šarani jednostavno obožavaju takva stara korita. Na drugim vodama tipa akumulacija nastalih pregrađivanjem rijeka ili manjih jezera nastalih pregrađivanjem potoka, stara korita tih rijeka i potoka uvijek su mjesta gdje se najveće ribe najradije kreću. Vjerojatno je to zbog toga što se u njima osjećaju udobno i sigurno i jer im veća dubina i veća udaljenost od obale pružaju bolju garanciju «mirnog života». Zbog toga sam drugo hranilište formirao ravno na vodu na nekih sedamdeset metara od obale, gdje sam na dnu napipao «žutu glinu», odnosno, vrstu gline na kojoj se šarani na ovoj vodi najradije hrane.

Kiša rosulja

Iako me iskustvo naučilo da u ribolov idem uvijek kad imam dovoljno vremena, a ne kad mi se čini da je ono idealno, vrijeme je ovaj put doista bilo idealno. Ni vruće, ni hladno. Nekom bi možda smetala lagana kišica, čas jača, čas slabija, koja je stalno padala i rosila, ali čisto ribički gledano, vrijeme je bilo idealno. Iako možda baš i nije najugodnije stalno biti pomalo orošen, nekad je po kiši teško na brzinu zabaciti PVA mrežicu, ali meni je, nakon što sam se dobro naspavao, ipak bilo važnije da šarani grizu. Uglavnom, mene je, premda sam pomalo na to bio spreman, ipak iznenadilo da su one udarne proljetne lokacije ovaj put potpuno zakazale i da je riba uglavnom primala u dubini. Međutim, čini mi se kako je to još samo jedan uobičajeni efekt jakog ribolovnog pritiska na šumbarske šarane, što je još samo jedan novi detalj s kojim bi vrlo ozbiljno trebali računati svi koji na ovom jezeru žele loviti.

Mamci i prihranjivanje

Proljeće je po mnogočemu vrlo specifičan dio godine. Gledajući ribljim očima, promjene koje se događaju pod vodom uvijek su mi bile glavna odrednica prema izboru mamaca za ribolov. Iako su praktično na Šumbaru rastresiti mamci dobar izbor za ribolov kroz cijelu godinu, neki od njih u proljeće svakako imaju prednost. To se prije svega odnosi na kuhanu konoplju i hranu za golubove, naravno, u kombinaciji 1: 1: 1 uz sve prisutni kuhani kukuruz. Konoplja je zbog svog ulja u ovom dijelu godine šaranu toliko potrebna i zanimljiva, da su ponekad ove ribe u stanju naglavce preokrenuti cijelo područje ribolovnog mjesta na dnu jezera, sve dok ne pokupe i zadnje zrno ove uljem vrlo bogate sjemenke. Hrana za golubove se sastoji od nekoliko različitih vrsta grahorica koje su energetski vrlo jake, a još uz to su svojim oblikom okrugle, raznih boja i veličina. Ako ih pomiješate s konopljom, te s nekoliko vrsta boili različitih boja i veličina, dobiva se jedna vrlo neobično smjesa mamaca koja velikim brojem različitih kuglica uvelike može zbuniti šarana. Grahorice je optimalno preko noći ostaviti u kanti s vodom iz jezera da nabubre, a zatim pola sata prokuhati u kipućoj vodi. Čim se ohlade toliko da ih možete rukom stavljati u raketu, treba ih pomiješati s jednako tako pripravljenom konopljom i takve odmah raketom deportirati na hranilište.

Miks sjemenki

Hrana za golubove energetski je vrlo jaka

Druga vrlo dragocjena komponenta za prihranjivanje su pelete. Danas na tržište one dolaze u nekoliko osnovnih tipova. Meni su u ovo doba godine najdraže one na bazi betaina, konoplje (Hemp) i kukuruzne mlaćenice (Corn Steep Liquor). Vrlo je važno da imate ili nekoliko vrsta različitih peleta raznih veličina ili samo jednu vrstu, ali obavezno raznih veličina. Najmanje pelete u vodi se otapaju gotovo trenutno i tako odmah privlače šarane, dok se one malo veće otapaju nešto kasnije, a one najveće još kasnije. Upotrebom raznih veličina peleta praktično imate mirisne signale na svom mjestu od trenutka dok one padnu u vodu, pa sve dok ih ribe ne pojedu, što znači, cijelo vrijeme.

Boile za svibanj

Boile za svibanj su opet priča za sebe. I dok je nekad, zbog još relativno niskih temperatura vode (obično ispod 16 °C) svakako bilo za preporučiti korištenje onih na bazi ptičje hrane, danas, kad na raspolaganju imamo više vrsta ribljeg brašna (na primjer LT 94 i Predigest) koje ove ribe bez problema mogu probavljati u proljetnim uvjetima, nema razloga da u proljetnim boilama ne pomiješate ove dvije komponente ribljeg brašna s nekoliko tipova ptičjih hrana i to ostavite za bazu vašeg mamca.

Kombinacije mamaca

Jedna, jedna i pol i dvije četrnaestice na dlaci!

Uvijek je dobra ideja napraviti nekoliko tipova različitih boili, jer ukoliko lovite na vodi kao što je Šumbar, teško je predvidjeti tko je na određenom mjestu prije vas lovio i što je sve tamo korišteno u proteklih nekoliko tjedana. Zbog toga je velika raznolikost u izboru komponenti i mamaca s kojima namjeravate loviti te traženje one boile koja najbolje radi, jedini logičan put do ulova velike ribe. Od aroma, normalno je da neke rade bolje, a neke lošije. Meni su se u ovo doba godine uglavnom dobrim pokazale voćne arome (jagoda, tutti-frutti…), pogotovo ako su na bazi etilnog alkohola i glicerola. U svibnju je uz dobar odabir arome, ako ne puno važnija, onda barem jednako tako važna upotreba aminokiselina. Od 10 do 30 ml/kg suhe smjese je uglavnom dovoljno. Razni, već provjereni pripravci, kao Nutramino, Amino Swan Mussel, Carpmino…osim standardnih doza mogu se koristiti i u nešto većim količinama iznutra i izvana. Kako s njima zapravo teško možete pretjerati, oni su u svibnju sigurno dobar put u trasiranju ribe. Što se ulja u mamcima tiče, za hladnu vodu ih stavljam u nešto manjoj količini nego ljeti (ulje konoplje, lososovo ulje u dozi od 20 ml/kilogram umjesto standardnih 30 ml/kg). Ulja nabolje dolaze «na svoje» negdje sredinom ljeta, kad «voda zakuha». Osim aroma i aminokiselina sad je i pravo vrijeme za korištenje eteričnih ulja. Kako eteričnih ulja ima vrlo velik broj, treba napraviti selekciju za one prikladne za lov u hladnoj vodi i izabrati ono pravo. Limunovo i narančino ulje, te ulje crnog papra i bergamota dobar su izbor za sredinu proljeća. Jednako kao i kod aroma, i kod korištenja eteričnih ulja (iznutra ili izvana) treba se držati preporučenih doza i problema ne bi trebalo biti.

Sistemi

Nikad nisam bio pristalica nekih kompliciranih sistema. Moja je deviza oduvijek bila: jednostavno i praktično. Sistem mora obaviti svoje: da po uzimanju mamca udica ubode ribu i zadrži ju na udici sve do podmetača. Zbog toga jako volim koristiti jedan metar lead corea prije olova sa sistemom. Lead core je težak i fino potone na dno, ostavljajući prostor oko olova i sistema slobodnim od najlona. Od sistema najčešće koristim sigurnosni sistem s postranim olovnim klipom (Safety Bolt Rig), s olovom s vrtilicom boje dna od 110 g, te predvez od Pelezer Extrem upredenice nosivosti 25 lb i duljine od 20 do 25 cm, s udicom Gamakatsu Specialist broj 4 pokrivenom teflonom i dlakom napravljenom od istog materijala od kojeg je i predvez (samo je u produžetku).

To je vrlo jednostavna kombinacija terminalnog sitnog pribora koja uglavnom pokriva sve moje potrebe. Međutim, ovdje postoji jedna klauzula. Da biste uspješno lovili jednostavnim sistemom, za to na svom mjestu morate stvoriti optimalne uvjete. Velika količina raznovrsnih mamaca, raznih veličina, boja i oblika, u redovnim periodama ubačena na ribolovno mjesto, poziv je šaranima za nezaboravnu zabavu. A na zabavi se nekad uvijek malo više pojede, lako se zapadne u dobro raspoloženje i lako se svakom omakne poneka greška, primjerice, zbog pojačane potrage za hranom i zato što šarani tražeći hranu ruju po dnu, oni mute vodu. Mutna je voda opet odlična zaštita ribolovcu od sumnjičavih riba koje vizualno vrlo detaljno za vrijeme hranjenja pretražuju dno i traže među hranom sumnjive predmete zbog kojih su trenutno spremni odustati od obroka i otplivati stotinama metara daleko od vas. U uvjetima masovnog hranjenja i obilja potiče se riblja lakomost i međusobno natjecanje za hranom jedinki šarana, što su ustvari idealne situacije za uspješan ribolov.

Opcije prezentacija

Proljeće mi se nekako čini kao najbolje vrijeme za lov manjim mamcima. Boile promjera 12 i 14 mm u kombinaciji s onima od 18 i 20 mm odlična su kombinacija za zbunjivanje šarana. Svaki ribolov obično započinjem s tri štapa na način da na svaki stavim malo drugačiju prezentaciju i onda promatram koja od njih najbolje radi. To znači da, primjerice, ribolov na jednom štapu započnem jednim plivajućim mamcem (pop-up boila), na drugom kombinacijom plivajućeg i dubinskog (prezentacija snjegović) i na trećem samo dubinskim mamcem. Ako dobijem griz na dubinsku opciju, dalje u testiranje idu na jednom štapu prezentacija sa samo jednim klasičnim dubinskim mamcem, na drugom s mamcem i pol i na trećem s dva dubinska mamca na dlaci. Druga je opcija ako dobijem potez na snjegovića. Tad mogu na jedan štap zabaciti klasičnog snjegovića, na drugi dubinsku boilu olakšanu plastičnim zrnom plivajućeg kukuruza ili ponekad samo pola boile ili samo jedan njezin dio (šnitu iz sredine za sendvič). Ako imate potez na plivajući mamac, na jedan štap može ići cijela plivajuća boila, na drugi obrezana, a na treći ako je potrebno i dvije.

PVA

Dobitna kombinacija: dvije četrnaestice na dlaci i sedam boila u PVA mrežici

Uglavnom, mogućnosti ima jako puno, a one se biraju prema situaciji na vodi i prema trenutnom razvoju situacije. Ribolov na jezerima gdje se vrlo često lovi (praktično veći dio godine 24 sata kroz sedam dana) je vrlo promjenjiv i nestalan. Ribe su vrlo prevrtljivog temperamenta i apetita, pa se za samo nekoliko dana situacija može u potpunosti promijeniti. Zbog toga treba uvijek biti spreman na različite pokuse, biti prilagodljiv i maksimalno brzo se adaptirati na novonastalu situaciju.

Pribor i taktika zamaranja

Iako mnogi za početak sezone preporučuju fini pribor i tanke najlone, kad god lovite na vodi gdje je u igri ulov ribe od 30 kg, kao na primjer danas na Šumbaru, mislim da se prema tome treba i jasno odrediti u izboru pribora. Moj su izbor štapovi Daiwa Infinity 3.90 m, akcije 3.5 libre i najlon Trabucco T-Force Carp 0.31 mm. Šarani su već prilično jaki. Na nedavnom ribolovu jedan je od njih (naravno, onaj najveći), premda je primio na nekih 70 metara daleko od obale, prilikom zamaranja prošao lijevo od mene i zaobišao mali otočić koji se tamo nalazi na nekoliko metara daleko od obale, omotao se oko njega i jednostavno stao. Kad se tako nešto dogodi, mnogi ribolovci rade veliku grešku i silom ga nastoje izvući. Tad se u pravilu potrga najlon i sigurno gubi riba. Puno je pametnija taktika polako popustiti najlon i čekati uz štap daljnji razvoj situacije. Katkad to traje samo pet do šest minuta, a nekad i sat do dva.

Kad šaran osjeti da je pritisak popustio, još će neko vrijeme ostati mirovati na istom mjestu, a nakon toga će se što prije pokušati izvući iz «klopke» i otplivati u mirnije vode. U trenutku kad on sam izađe iz loma ili granja u koje se zabio, (štap se ponovo počne tresti, a najlon polako napinjati) vrijeme je da ga umjerenim ali snažnim pritiskom pokušate povući na dio vode gdje je zamaranje moguće. U mom posljednjem ribolovu riba je nakon samo pola sata čekanja izašla iz granja i ja sam na svoju sreću samo nekih desetak minuta nakon toga uspješno okončao svoju borbu. Krasan žuti veliki «ljuskaš» samo kilogram i pol manje od dvadeset kilograma, «uklizio» je u moj podmetač. A da sam ga odmah išao forsirati, sigurno bih ostao i bez njega i bez sistema.

Vrijeme mrijesta

Svibanj je na neki način mjesec u kojemu se šarani, ovisno o vanjskim temperaturama i temperaturama vode, intenzivno mrijeste ili nekad samo simuliraju mrijest Ako ih već u to doba lovite, barem poštujte princip da svaku ulovljenu ribu što brže i sa što manje maltretiranja pustite natrag u vodu. Svakako su za pohvaliti velike kadice za prihvaćanje riba koje je KŠR Korana dala izraditi specijalno za upotrebu na Šumbaru i koje su od ove godine postale obavezne za upotrebu na ovom jezeru. Pošto su šarani na Šumbaru u našim okvirima jako veliki, često je veliki problem bio što su na njega dolazili ribolovci nepripremljeni za lov velikih riba. Vrlo je nezgodno kad ulovite šarana od 20 ili 25 kilograma a nemate zadovoljavajuće veliku prostirku za prihvaćanje ribe (na primjer 60 x 40 cm). Tad su zbilja vrlo velike šanse da se ogromna riba, vrlo često već nakon prvog ritanja, nađe na šljunku i sa svakim slijedećim udarcem repa po zemlji vrlo nezgodno povrijedi. Korištenjem velikih kadica s visokim rubovima, veliki šarani vrlo teško iz njih mogu iskočiti i uz prosječnu pažnju prema velikim ribama, sve takve nepotrebne povrede su praktički svedene na minimum.

Što očekivati?

Ribolov u svibnju može biti vrlo izdašan, ali ponekad i vrlo varljiv. Postoje mjesta i vrijeme kad se ove ribe nekad doslovno ubijaju hranom i uzimaju sve što im god ponudite, a postoje situacije da što god im ponudili, njih jednostavno baš ništa ne zanima. Zbog toga kad u proljeće krećete na vodu, uvijek sa sobom morate imati dovoljnu količinu mamaca, ali i biti spremni na situaciju da ih možda uopće nećete moći sve iskoristiti. Uvijek budite spremni na ribolov života, ali i na to da ćete se možda grčevito morati boriti za svaki riblji potez. Uglavnom, svibanj na vodi za mene je možda jedan od najljepših mjeseci za ribolov. Možda ne uvijek samo zbog dobrog ribolova, nego i zbog proljeća koje me svake godine ponovo osvaja svojim šarmom. Ako ste ikad gledali ljubavni ples ćubastih gnjuraca na vodi, ljubavne igre divljih pataka, veliku dugu na jezeru odmah nakon kiše ili vas je možda impresionirao izlazak velike narančaste kugle sunca u hladno jutro, sve su to prizori koji liječe dušu modernog urbanog čovjeka od cijelog niza uobičajenih stresova i standardnih štakorskih trka, koje su nam, nažalost, svima polako postale dio normalnog života. Ako ribolov shvaćate kao odmor i lijek i u njemu se aktivno trudite nešto lijepo uloviti, čini se da ste od njega uzeli sve najbolje.

U svaki ribolov obavezno ponesite veliku vreću za smeće za sve svoje i tuđe smeće. Ostavite svoje mjesto čistim i lijepim kakvog ste ga i našli.

Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana