TAKTIKE ZA USPJEŠNE KRATKE RIBOLOVE

10 min read

PR / Broj 60 / Ožujak / 2013.

Najviše volim boraviti na obalama jezera baš u ovom hladnijem dijelu godine. Ako malo bolje razmislim, možda čak i više nego u toplijem. Da, priznajem, ribolov je generalno gledajući puno slabiji, ali baš zbog toga pravim ribolovcima predstavlja i puno veći izazov. Biti u prirodi tokom zimskih i rano proljetnih dana često vam pruža mogućnost za stjecanje brojnih nezaboravnih iskustva. Mene je uvijek impresionirao način na koji se priroda u hladnijim mjesecima godine mijenja, ali i kako se sav divlji vodeni svijet prilagođava takvim promjenama. Ako tome dodate, da su ribe sada u odličnoj kondiciji, dobrih težina i obojene u vrlo šarmantne zimske boje, čini mi se da je zbroj svega navedenog sasvim dovoljan izazov za svakog ozbiljnog ribolovca koji po ovakvom vremenu ima volje i prilike otići u ribolov…

Piše: Tom Forman
S engleskog preveo: Krešimir Kuri

Promjena taktika

Iako je za sve nas ribolovce koji smo povezani s ribolovnim biznisom, ovo radno gledajući, vrlo aktivan dio godine, jer se u prvih nekoliko mjeseci redovito po Engleskoj i po Europi održavaju ribolovni sajmovi i na tržište izbacuju novi proizvodi, ja usprkos svemu uvijek nastojim što je više moguće vremena provesti na svojim omiljenim lokalnim vodama. Da bi u hladnijem dijelu godine bili uspješni, važno je obratiti pažnju na dobar odabir taktika i pristupa samom ribolovu, jer su na vodi sada uvjeti dramatično drugačiji od onih u toplijem dijelu godine.

Kampanjski ribolovac

Proljeća i ljeta obično provodim u šaranskim kampanjama. Pod ovom mislim na vlastito koncentriranje napora na određenoj po nečem specifičnoj vodi, a ponekad i prema samo jednoj određenoj ribi. To obično uključuje provođenje što je više moguće vremena na nekoj ciljanoj vodi, istraživanje o mjestima na kojima se ribe na njoj hrane, i gdje ciljano želim i planiram loviti. To volim zvati kampanjski ribolov, jer ćete me vrlo često na takvim vodama moći vidjeti sa štapom za ribolov na površini u ruci kad god se za tako nešto pruži dobra prilika. Moram priznati, da ne volim provoditi dane spavajući iza statično zabačenih štapova, i kako neizmjerno uživam stalno biti mobilan i naganjati šarane duž cijelog jezera. Međutim kad s dolaskom hladnih dana padnu temperature vode, i moj kampanjski ribolov završava, počinjem se intenzivno koncentrirati na kratke ribolove, pretežno na za sve ribolovce otvorenim vodama, gdje mi je glavni cilj u ribolovu imati što je više moguće poteza. To se posebno odnosi na nekoliko posljednjih sezona, kad su me kratki ribolovi gotovo preuzeli, i to ne samo na šarane, nego i na druge ribe. Postao mi je veliki izazov u što kraće vrijeme imati što više poteza, pogotovo ako se radi o vodi na kojoj nikad prije nisam lovio. Izbor mamca, odabir sistema i moj taktički pristup tada se vrlo dramatično mijenja, i baš te ribolovne aspekte želim u ovom članku opisati.

Priprema

U ovo doba godine kratki dnevni ribolov se obično sastoji od grubo rečeno nekih 8 sati na vodi, najčešće od zore do sumraka. Makar je to ponekad i koji sat više ili manje, ali moram reći kako su sama priprema i organizacija ribolova svakako dvije najvažnije stvari koje ribolovac, želi li biti u ovo doba godine uspješan, treba dobro razmotriti i isplanirati. Stari ribolovci kažu:“Glavni ključ dobrog ribolova uvijek leži u dobroj pripremi“ i nije to bez vraga. Kad ste limitirani vremenom, i kad zbog toga osjećate pritisak, što više uložite u ribolov, šanse za uspjeh će vam biti veće. Najbolja pomoć je svakako prije ribolova dobro napraviti „domaću zadaću“. Ako znate koji pristup na nekoj vodi daje najbolje rezultate prije nego što na nju krenete u ribolov, uštedjet ćete na vremenu i izbjeći neugodne situacije kad u ribolov nosite sve ono što vam ne treba, a ono što je najvažnije ostavite kod kuće. Jako su važni podaci iz koji dijelova jezera ribe obično dolaze i gdje se najviše zadržavaju, koji mamci i koje taktike najbolje na njemu rade, da li šarani u njemu više vole mamce određenih boja i aroma više od ostalih. Svaki od tih aspekata prezentira dijelove slagalice, i kad je jednom dobro posložite, možete kvalitetno isplanirati „napad“ i brzo doći do rezultata.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Prvi potez

Kad god dolazim na vodu, uvijek želim biti spreman za ribolov od prvog trenutka. Nekoliko sam puta odmah po dolasku u rano jutro uočio tragove ribe koja se hrani, na primjer mjehuriće ili peraju na površini, složio štap i prema njima zabacio, te unutar samo nekoliko minuta nakon toga imao potez i ribu. U hladnijim mjesecima, pogotovo u rano proljeće, na nekim „zimskim“vodama sam zapazio sam kako je šarane najlakše uloviti na samom početku dana, kad uzimaju svoj prvi obrok. To je vrijeme prije nego što u vodu počnu letjeti olova i sistemi, dok se još ne osjeća uobičajeni ribolovni pritisak, i dok ribe nisu preplašene. Zbog toga nekad jako vrijedi biti dobro organiziran, i imati štapove i mamce pripremljene za akciju. Ako još uz to dobro poznate vodu, šanse za ulov se višestruko povećavaju. Na primjer, ako znam da određena voda ima puno trave i lomova, za ribolov ću pripremiti Diffusion Weed Safe Bold Beads. Ako pak lovim na vodi gdje se vrlo često lovi, što je obično i slučaj na ovakvom tipu za sve ribolovce otvorenih voda, pokušat ću koristiti prohodni sistem (run rig) zbog njegove optimalne osjetljivosti. Treba se uvijek znati prilagoditi trenutnoj situaciji. Ako ste dobro pripremljeni i spremni zabaciti čim stignete na vodu, veće su šanse da odmah na početku ribolova i nešto ulovite. Ja baš u takvim prilikama volim koristiti Diffusion Camo Leadere. Pomoću njih se sistem za ribolov složi u sekundi, a možete birati da li želite koristiti prohodni sistem (run rig), sigurnosnu fiksnu kuglicu (safety bolt bead) ili helikopter sistem, ovisno što vam u tom trenutku nabolje odgovara. Zbog toga uvijek u svojoj ribičkoj lisnici nosim od svega toga po nešto, kako bi u samo par sekundi mogao u potpunosti promijeniti svoj pristup i tako uštedjeti što više vremena.

Ostati mobilan

Slijedeći važan detalj u mom pristupu ribolovu je, pogotovo u hladnijem dijelu godine, ostati pokretan u svakom trenutku ribolova. Nepisano je pravilo velike većine ribolovaca (i ja sam među njima) da ribolov nose više pribora nego što im to realno treba. Sigurno da vam ne treba jednaki broj stvari u kratkom ribolovu kao u duljim ribolovnim izletima. I začudili bi ste se bez koliko stvari u ribolovu realno možete vrlo komotno loviti. Ponekad je puno bolje uzeti šipke i senzore, koje u samo nekoliko minuta možete premjestiti gdje god želite, ako negdje u blizini uočite ribu. Često je moja omiljena taktika loviti na mjestu samo sa štapovima, a da uopće ne skidam sav ostali pribor s kolica. Na taj način ostajem vrlo pokretan i sve mi je uvijek na dohvatu ruke. S Barrowlogix panniers torbama to je sve puno lakše, jer mi je sve što trebam za ribolov na dohvatu ruke, a da se s druge strane uopće ne trebam na svakom mjestu istovarivati s kolica ili po mjestu tražiti određeni sitni dio pribora.

Čudo jednog poteza

Kad trebam odabrati sistem na koji ću loviti, uvijek nastojim da kad dođem u ribolov imam na izbor nekoliko zavezanih opcija. Ako nakon što ste došli u ribolov morate tražiti komponente po kutijama i morate vezati svoje sisteme, na to možete ponekad izgubiti dragocjeno vrijeme za ribolov. Kod kuće nastojim prije ribolova zavezati nekoliko sistema za „brzi potez“ i čuvam ih u svom priboru kako bi ih u određenoj situaciji mogao što bolje iskoristiti. Odlična stvar za „brze ribolove“ su pelete „Lančana reakcija“ (Chain Reaction). Koristim ih još od 2011, kad su prvi puta izašle na tržište. Prošle sam godine imao dobrih rezultata na malu 10 milimetarsku Rainbow plivajuću boilu jednostavno postavljenu na dlaku preostalu vezanjem udice čvorom bez čvora. Lovio sam paralelno s dva različita sistema. Jedan je bio ovaj sistem, u kombinaciji s malim PVA štapićem, dok je druga opcija bilo eksperimentiranje s Chain Reaction peletama, koje su se na kraju malog eksperimenta ipak pokazale bolje. Nemojte me krivo shvatiti, jer ja koristim vrlo često raznovrsne PVA materijale u svom ribolovu, ali ovaj puta sam na Chain Reaction pelete lovio bolje nego na njih. Naročito mi se je svidjelo kako ove pelete elegantno eliminiraju problem petljanja sistema za vrijeme zabacivanja, što se kod mnogih drugih sistema zna događati. Već samo jedna ili dvije brzo otapajuće pelete s rupom, navedene na udicu, odnosno na sistem, odlično drže dlaku na svom mjestu za vrijeme zabacivanja. Kad takav sistem padne na dno jezera, pelete se brzo otapaju, i oko udice ostaje vrlo privlačna hrpica hrane i uz nju svijetli mamac, što je upravo nemoralna ponuda za „pospanog“ i „gladnog“ šarana u rano proljeće.

Lignja je zakon

Od kada su na tržište izašli 10 milimetarski Neon Squidgee plivajući mamci iz serije Fish Frenzy, oni su postali ključna komponenta u mom standardnom ribičkom „naoružanju“. Ti su mamci namjenski dizajnirani za brze ribolove, i nakon što sam ih prošle godine isprobao, povjerenje u njih je još dodatno povećano. Mali 10 milimetarski plivajući mamci s aromom lignje posebno dobro rade u kombinaciji s malim PVA štapićima. U hladnijem dijelu sezone, prošle godine mamci s aromom lignje pokazali su mi se boljim od ostalih jer sam na njih imao najviše poteza. Kako se rade u nekoliko boja, uz žute plivajuće mamce arome ananasa i ružičaste (pinki) mamce arome skopeksa, oni su postali moji najdraži plivajući mamci danas uopće. Još jedna odlična ideja za ribolov u ovo doba godine je svijetli Stick Mix. Tome je dovoljno dodati nekoliko zdrobljenih 15 milimetarskih Fish Frenzy boili i Soluballs peleta, koje su također svjetlije boje, i dobivate kombinaciju mamaca koja iza sebe ima veliki broj riba ulovljenih u hladnijem dijelu godine. Dodate li tome neki provjereni tekući atraktor, dobit ćete kombinaciju mamaca koja iza sebe ima dosta „brzih poteza“, i koja se dobro može koristiti u PVA stickovima.

Vrijeme za zig

Mnogi ribolovci podliježu lažnim glasinama kako zig sistem radi samo za toplijeg dijela godine, što je daleko od istine. Nemojte me krivo shvatiti, ali zig tip ribolova je moj glavno oružje na kraju zime i u rano proljeće. Zahvaljujući termoklinu koji se stvara za vrijeme hladnijih mjeseci (pod tim mislim na slojeve toplije vode koji su tada zarobljeni među slojevima hladne), šarani obično većinu vremena provode baš u tim toplijim slojevima. Zbog toga je ribolov zigom baš u tim slojevima tako opasan, čak i za najveće zime, kad svi misle kako je uloviti šarana potpuno nemoguće. Ja sam brojne, gotovo izgubljene ribolove spasio baš upotrebom ziga. Kad je sve djelovalo gotovo bezizlazno, preokrenuo sam ih zigom u uspješne. Ovdje moram priznati da su uz klasične kombinacije spužvica raznih boja, zig kukci su zbilja prava mala revolucija i veliki korak naprijed. Ako me pitate koju bi taktiku izabrao da moram loviti šarane u periodu na kraju zime i na početku proljeća, bez razmišljanja je to lov zig kukcima (Zig Bugs).

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Pratite promjene, budite organizirani…

Nadam se da sam vam opisujući svoje viđenje ribolova na samom početku sezone uspio prenijeti dio svog iskustva i ukazati na neke od najvažnijih detalja o kojima treba povesti računa. Ribolov u hladnoj vodi se prilično razlikuje od onog u toploj. Osim tih nekoliko važnih izmjena u samom pristupu ribolovu, važan je i dobar odabir vode koja će vam ponuditi realnu šansu za ribu ili nekad možda i dvije. Koristite sisteme i mamce za „brze poteze“ i što je najvažnije budite organizirani i spremni za vaš ribolov kako bi vrijeme koje provedete na obali maksimalno korisno iskoristili. Ako sve napravite kako treba, nagrade su tamo i čekaju vas. Samo treba doći i uzeti ih!

Tom Forman rođen je 1987 u Milton Keyenesu. Najdraža voda za ribolov mu je lokalno klupsko jezero gdje je kao dijete i započeo loviti šarane. Omiljena metoda: ribolov na površini, a najdraže ribolovno sjećanje ulov šarana od 27 kg na jezeru Lac Cavagnac gdje je prije radio.

Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana