Čuvanje žive ješke u bazenu – problemi i rješenja

4 min read

PRM / Broj 9 / Srpanj / Kolovoz / Rujan / 2015.

Osnova panule sa živom ješkom je uloviti ješku navečer a ponuditi ju predatorima za doručak, dakle ujutro. E, tu se javlja problem. Naime, kako da održimo lignju, sipu, iglicu ili ušatu živom do jutra?

Piše: Željko Vinčić

Puno je metoda bilo u prošlosti, nabrojat ću samo neke. Potopljena mreža čuvarica u obliku tube bila je ok, ali jako podložna krađi. Ostavite mrežu i u njoj par lignji, zavežete plovak kao sinjal, a ujutro ni sinjala ni mreže. Drugi je način bio bubanj od stare perilice rublja. Ni od toga ništa, bilo je nepraktično, a opet je bila opasnost od krađe. Neki su ribolovci koristili i predvez s nekoliko udica na koji bi zakvačili lignje i pustili ga ispod broda. Nije to loše rješenje ali znala bi riba noću pojesti lignje pa opet ništa. Prve ideje o bazenu došle su s pokušajima čuvanja lignji u plastičnim posudama (slika 1). I sam sam ih tako čuvao. Mučan i nesiguran postupak, svakih 15 minuta uzmi novu vodu, prebacuj lignje, a obično bi preživjele svega sat – dva. Ipak, to mi je bilo dovoljno ali apetiti rastu…

Kako su se pojavile jeftine pumpe (slike 4 i 5) počeo sam osmišljavati svoj bazen. Radi se o posudi u koju upumpavam svježu morsku vodu. Puno konstrukcija sam isprobao, a nakon nekog vremena jako dobrom mi se pokazala ona sa slike 2. Radilo se o bačvi koju bih montirao na krmenoj platformi, u nju bih upumpavao vodu s kaljužnom pumpom potopljenom iza broda, a okolo sam izbušio niz rupica za odliv vode.

Zašto te rupice? Pa problem je u tome da se lignje ili iglice zabijaju u izlazni otvor. Tako ga začepe i bazen se prelije, ješka ispadne i cijela stvar više ne funkcionira. Ovako su rupice male, ima ih puno i nema tog problema. No i tu je bilo problema pa sam cijeloj stvari pristupio ozbiljnije. Nakon isprobavanja došao sam do konstrukcije kao na slici 3. Pumpa dovodi svježu vodu na dno bazena. Kod nekih pumpi potrebno je staviti i nepovratni ventil, zavisi od izvedbe. Zašto na dno? Pa time se razbije crnilo a postojeća voda u bazenu izmiješa se sa svježom. Preko odvoda na vrhu prvo istječe topla voda koja je već „potrošena“ i to je logika.

Takva se konstrukcija pokazala idealnom jer je jednostavna i efikasna. Bilo je i drugačijih ideja, da se odvod vodi s dna, a svježa voda da dolazi u kapljicama odozgo (slika 6), ali to je nepotrebna komplikacija. Objašnjenje je da se na taj način dovodi više kisika. To stoji, ali za time jednostavno nema potrebe.

Cijeli je sistem na kraju materijaliziran u vidu plastične bačve sa pumpom u moru, uvodnicama za crijeva i unutarnjom konstrukcijom gdje je dovodno crijevo sprovedeno do dna posude (slike 7 i 8). Sistem je prijenosan, zavežem ga na krmenu platformu, a kad se vratim u porat ispraznim ga i odnesem doma ili spremim u kabinu. Bačva je mala, 60 litara (fi 40 cm i visine oko 60) i dovoljna je za desetak liganja da ih bez problema održi živima preko noći.

Ali… Ne bi bilo zadovoljstva da nema tog ali… Prvi problemi počeli su s baterijom (akumulatorom). Pumpa kad radi cijelu noć potroši i do 40 Ah iz baterije, praktično moj akumulator od 60 Ah do jutra je skoro prazan. To nije zdravo za njega ali i za moja leđa jer mi uvijek nešto škljocne u kralješnici kad ručno palim motor. Drugi je problem da lignje nakon cijele noći pod mlazom svježe vode budu omamljene, kao pijane i nisu više ni pouzdana niti atraktivna ješka. Rješenje za to je uređaj koji treba periodično paliti i gasiti pumpu – takozvani tajmer (slika 9). Interval rada pumpe na njemu se podešava potenciometrom od 1 do 15 minuta, a interval pauze putem odgovarajućeg potenciometra od 2 do 30 minuta. Na panelu se nalazi i prekidač sa izborom OFF (isključeno), Bypass (konstantan rad, koristi se kod punjenja bazena) i Timer (režim gdje timer periodično pali i gasi pumpu). Namijenjen je za upotrebu pumpi na 12V, maksimalno do 10A. Za jače pumpe potrebno je montirati dodatni relej. Timer se montira na razvodnu tablu u kabini ili na neko drugo pogodno mjesto (slika 10).

U radu mi se pokazalo da je najbolje podesiti vrijeme rada na 2 minute, a vrijeme pauze varirati od 7-8 minuta (ljeto) pa do 15-20 (zima). Ješka ostane živa i pokretna a baterija se potroši otprilike pet do deset puta manje.

Ovako „naoružani“ možemo se upustiti u svijet velike panule bez bojazni da će nam usfaliti ješka. Za sva pitanja oko teme možete mi se javiti na mail: [email protected]

Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana