PR / Broj 53 / Kolovoz / 2012.

Duboko u riječni tok ovisno o plimi i oseki prodire morska voda, koja je teža od slatke i zadržava se pri dnu. Taj sloj je različite debljine, zavisno o morskim mijenama. Tako se u “istoj ” vodi nalaze pri dnu morske ribe, orade, lice, strijelke, a pri površini slatkovodne kao som, štuka, smuđ i bass. Brancini i cipli se svuda dobro snalaze…

Piše: Saša Valentić El Sale

Krajem svibnja ove godine mjeseca spustio sam se Ebrom od Asca do delte Ebra i mjesta Riumar u kojem Ebro utiče u more. Gotovo 90 kilometara toka od kojeg većina prolazi kroz predivan kanjon. Riumar je tipično ljetno turističko mjestašce smješteno na pješčanoj plaži. Sa desne strane je Ebro, kamp, marina, turistički brodovi i čamci za iznajmljivanje. Na samo prilasku mjestu sa kopnene strane cesta prolazi kroz nepregledna polja riže koja raste na plodnom mulju što ga je Ebro tisućljećima nanosio u deltu. Na ušće Ebra sam, prvenstveno došao pokušali uloviti veliku licu. Tjedan dana prije mog dolaska ulovljena je jedna od čak 36 kg.
Rijeka Ebro je na ušću širine oko 400 m i dubine 4-7 m, dok je samo ušće prilično zasuto duboko u more i dubine je oko 1,5 m.
Zanimljivo je da duboko u riječni tok ovisno o plimi i oseki prodire morska voda, koja je teža od slatke i zadržava se pri dnu. Taj sloj je različite debljine, zavisno o morskim mijenama. Tako se u “istoj ” vodi nalaze pri dnu morske ribe, orade, lice, strijelke, a pri površini slatkovodne kao som, štuka, smuđ i bass. Brancini i cipli se svuda dobro snalaze.

Nije lako

Prva četiri dana ribolova sam se trudio spininngom nešto uloviti. Mada imam i bacao sam svu silu provjerenih varalica, stickova, popera, silikonaca, voblera.osim par sitnih brancina, imao sam samo praćenja varalice i par stidljivih udaraca na kastmastera. Bio sam očajan, ruka mi je trnula od mnogobrojnih zabaca. Odlučio sam pokušati loviti živim mamcem. Uhvatio sam dva cipla i bez olova ih montirao svakog na dvije udice. Usidrio se i pustio da ih tok nosi i da plivaju gdje hoće…multić sam potpuno otkočio i oslobodio špulu. Nije prošlo ni 5 minuta, nešto je povuklo silovito i napravilo najveću periku od najlona koju sam ikad vidio. Kontrirati je bilo besmisleno! Kad sam napokon sve raspetljao, izvukao sam cipla od oko pola kile, još živoga, ali pregriženog na pola kao najoštrijim nožem, samo je rez bio polukružan.

Montiram drhtećim rukama preostalog cipla, rolu pritežem, ostavljajući slobodan hod zategnut tek toliko da štap ne izleti iz čamca pri grizu. I za par minuta sve se ponavlja. Zatežem, neko čudovište je tu, ali nakon 30-ak sekundi se otkvačuje….

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Treba znati

Sa lokalnim vodičem Romeom Sykorom, Čehom koji je na ušću vodič već devet godina i prijateljem sa Facebooka, razgovaram navečer u baru o tome. Kaže mi da su to strijelke i da treba pokušati na troling mrtvim mamcem. Kupujemo sutra dan u ribarnici barakudice ( iglice gotovo da nema na delti) i montiramo ih na sisteme sa olovom, sajlama i trokukama, jer ta čudovišta pregrizaju najlon od 1,2 mm kao svilenu nit. Romeo koristi velike morske trikuke VMC Perma Steel veličine od 3/0 do 6/0 te sajle nosivosti 50 – 70 lb. Možda vam se to čini pretjeranim no kad vidite na što ovako izrađen predvez liči nakon samo jedne ulovljene ribe shvatit ćete da je sve ostalo ustvari preslabo. Osnovno je pogoditi pravu brzinu pri trolingu i težinu olova, jer je svakodnevno različit odnos slojeva morske i slatke vode u rijeci. Počinjali smo sa olovima od 50,100 i 150 grama i nakon drugog griza stavljali na sva tri štapa jednako olovo. Kako nam je lica ipak bila ciljana lovina, trudili smo se sajle što više prikriti u konture mamca. Borba sa strijelkom je ludo iskustvo i to treba doživjeti, rijetko koja druga riba težine 6-8 kg može toliko upropastiti pribor, udarci su siloviti, neprestani skokovi naprosto oduševljavaju. Čak i ulovljena strijelka kad je u čamcu nema ni trenutka mira i bori se do zadnjeg trenutka. Čuvajte svoje prste i nikako ju ne prihvaćajte rukom. Najbolje je koristiti snažan lip-grip i tek kad je dobro umorite prihvaćati je njime.
Ukratko u fantastičnim ulovima strijelki uživali smo idućih dana. Uglavnom su to ribe težine od četiri do devet kilograma. Vrlo često mi se dešavalo da mi pri panulanju sa mrtvim mamcem strijelka odgrize komad barakudice. Ni sad mi nije jasno kako joj uspijeva odgristi, a da se ne ubode na udicu. Primijetio sam i da je mnogo više grizova bilo dok smo panulali tako da mamce vučemo nizvodno (dakle niz Ebro) dok su u suprotnom grizevi bili rjeđi.

Zamaranje strijelke

Ova je riba kao što sam već rekao izuzetno atraktivna sportska riba koja cijelo vrijeme borbe snažno iskače iz vode, mlati glavom i pokušava sve da bi se oslobodila
Udica. I to joj vrlo često i uspije. Da biste ova ispadanja sveli na minimum, nakon što strijelka zagrize na panulu i počne divlje izvlačiti najlon treba nastaviti voziti. Najčešće vam tad i na druge mamce koje vučete lupi još jedna strijelka. Dok jedan u čamcu zamara zakvačenu ribu drugi ne smije prestati voziti. Na taj smo način imali najmanje ispadanja.

Brancini

Naravno, najpoželjniji grabežljivac sa delte je svakako brancin. On ulazi duboko u Ebro hraneći se sitnom ribom. Najbolji način za uspješan ribolov je jiganje sa silikoncima na laganim glavama. Upravo sam dobio paket silikonaca od majstora sa Bojane. I već na prvom izlasku su mi se pokazali lovni. Pravo je čudo koliko vjernu i lovnu imitaciju ribice su u stanju izraditi majstori od običnog tvrdog prozorskog silkona. No najvećeg brancina teškog preko osam kila dobili smo u sumrak na troling na mrtvu ribu namijenjenu strijelki. Na slici vidite Romea sa krasnim brancinom teškim pet kila ulovljenim na silikonac vođen na jig glavi od pet grama. Pri varaličarenju nam se pokazalo vrlo polako jiganje sa ponekim bržim trzajem. Težina jig glave mora biti prilagođena brzini toka Ebra tako da imate kontakt sa dnom ali i da glava vrlo polako tone. Na taj način silikonac ostaje dovoljno dugo u lovnoj zoni.

Ukratko delta Ebra je prebogata ribom, a također i more ispred delte. U gornjem slatkom sloju vode caruju kapitalni somovi koje je ovdje moguće loviti i na živu ribu (vrijedi morski režim ribolova) što je na gornjem toku strogo zabranjeno. Od kraja ove godine trajno se sa jezera Flix selim u Riumar i nadam se da će moji gosti (a i ja) od sad moći uživati u ulovima kapitalnih morskih i slatkovodnih riba koje žive na delti Ebra.

Chris standing up holding his daughter Elva
Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana