Jig – univerzalna varalica za more
11 min readPRM / Broj 18 / Listopad / Studeni / Prosinac / 2017.
U ovom tekstu riječ je prvenstveno o casting jigovima koji pokrivaju mnoge situacije u varaličarenju s obale ili iz barke. Njihove najvažnije osobine su lako vođenje u svim slojevima mora od površine do dna, daleko i lako zabacivanje te fantastična lovnost!
Piše: Denis Savretić
Eksplozija popularnosti varaličarenja zadnjih je godina na tržište donijela nezapamćenu poplavu varalica. Novi brendovi niču niotkud, nova rješenja nalaze svoje mjesto na kompetitivnom tržištu, a svježi špineri često ostaju potpuno izgubljeni u nenormalnom kolopletu oblika, boja i dimenzija. A kao da to nije dovoljno, i same su ribe zbog desetkovane populacije počele mijenjati navike i postalo je iznimno teško uloviti ih na ono što ”oduvijek” igra. Traže se nove prezentacije, nove varalice, finesse pristup, a tržište galopira za potražnjom i dovodi nas u situaciju koja se sve češe događa: kutija s favoritima ima 350 varalica, a na 90% nismo nikada ulovili ribu!
Što zapravo tražimo?
Ulaskom u ribolovnu trgovinu ribiči, osobito početnici, često nemaju pojma po što su točno došli. Naravno, želimo varalicu koja lovi. Ali što? Kako? Kada? Da bismo pokrili sve te parametre trebaju nam najmanje dvije dupkom pune kutije varalica, i to za samo jednu vrstu ribe kao što je brancin. A ako krenemo u ostale sfere varaličarenja pa nabavimo nekoliko tipova popera i pencil popera za strijelku, jerk voblera za škarama, dubokoronce za panulanje palamide i ultra light silikonce za prčkanje uz obalu, već smo do vrata zaglibili u bankrot. Naravno, ozbiljan špiner će s vremenom sakupiti sve varalice koje bi mu mogle zatrebati u pojedinoj situaciji i s njima pokriti većinu izlazaka na vodu prilagođavajući pribor i prezentaciju uvjetima. No što ako nismo iskusni špineri, a želimo se prilagoditi većini uvjeta i na kraju krajeva uloviti ribu ili pak imamo brdo iskustva u špinanju, ali ponekad želimo u džep ubaciti par varalica i otići na ribolov svjesni da pokrivamo situacije s kojima ćemo se susresti? E tu nam dolazi jedan mali sjajni komadić metala koji zovemo jig.
Heavy Metal
Uporaba metalnih varalica u ribolovu ima povijest koja seže do samih početaka ribolova varalicom, kada su razne verzije žlica bile sve što je čovjeku trebalo. Metal je odonda doživio revoluciju i prilagodio se modernim zahtjevima tržišta, a jig je kao takav isplovio iz tradicionalno upotrebljavanog pilkera i veoma se brzo probio u sam centar pažnje kad je riječ o ribolovu na moru. Jer jig ima jedno vrhunsko obilježje, a to je da pokriva sve! Nema riblje vrste koja ga u nekom trenutku neće pogoditi, pogodan je za sve, od ultra light do extreme ribolova, a jednako je pogodan za brzi ribolov kao i za spore i precizne prezentacije. U prosjeku jigovi nisi skupi, nude se u dovoljno verzija da će i najzahtjevniji ribič pronaći ono što želi, a na kraju krajeva ne zahtijevaju neko osobito znanje da bi bili ispravno upotrijebljeni – većina radi na principu zabaci i vuci i na taj način lovi i više nego dobro, i to u svim slojevima mora, od površine do dna.
Varijacije na temu
Jig je u principu običan izduženi komad metala koji zahvaljujući svom obliku odnosno rasporedu težine kretnjom kroz vodu proizvodi vibracije koje oponašaju malu ribu u bijegu. Neki jigovi vjerno teturaju lijevo desno, neki pak trepere i divljaju u stranu te love izazivajući urođenu agresivnost kod predatora, a u osnovi imamo jigove namijenjene ribolovu s obale odnosno casting jigove te one namijenjene vertikalnom ribolovu. Casting jigovi napravljeni su tako da im je znatni dio mase smješten u zadnjem dijelu tijela što im omogućuje da lete kao metak te da isto tako brzo propadaju i prvenstveno su namijenjeni ribolovu s obale. U propadanju uglavnom nemaju izrazitu akciju (uglavnom klize u stranu ili trepere), ali zato prilikom brzog i ravnomjernog privlačenja proizvode iznimno prirodnu i primamljivu vibraciju koja osobito odgovara pučinskim predatorima, a kako ih se može namatati doista divljačkom brzinom često su jedini adut u situacijama kada s obale uočimo jato plave ribe u akciji, a s ničim ne možemo dobaciti do njih. No iako su casting jigovi u osnovi takvi, na tržištu se sve više i više pojavljuju slow pitch verzije casting jigova koje se odlično ponašaju u zabačaju, ali izuzetno rade u propadanju i prikladni su za razne varijante sporijih prezentacija i pretraživanja slojeva mora.
Pravi slow pitch jigovi namijenjeni su za ribolov iz barke, uglavnom su dosta široki i asimetrični, a osnovno im je obilježje da propadaju sporo i u tom padu proizvode obilje vibracije: neki trepere, neki padaju poput lista, dok neki mijenjaju smjer tijekom propadanja. Ima ih u mnoštvu varijanti, no u kontekstu ove teme nisu nam zanimljivi veliki jigovi namijenjeni heavy ribolovu, već oni ”normalni” težine do cca 60 g koje možemo primijeniti u većini situacija, a u tom su rangu klasični asimetrični jigovi sa centriranim balansom definitivno najjednostavniji za prezentaciju, a usto i najlovniji jigovi za vertikalni ribolov. Naravno, svaki jig možemo zabaciti ili spustiti, a u ribolovu iz barke ćemo iznimno često koristiti casting jigove namijenjene ribolovu s obale, no i to je jedna od prednosti jigova – primjenjivi su svugdje i na sve načine!
Ribolov s obale
Genijalnost ribolova jigovima s obale je u tome što ih balansiranim priborom doista možemo dobaciti bilo gdje. Čak i ako lovimo ultra light opremom, jig od 5 g će letjeti nebu pod oblake. Oni ne samo što lete strahovito daleko, već njima istovremeno možemo pretraživati sve vodene slojeve – kako tonu prilično brzo možemo svakim zabačajem pretražiti drugi vodeni sloj. A njima se daju izvoditi čuda: ovisno o modelu možemo ih samo bacati i brzo namatati u potrazi za aktivnom plavom ribom ili pak odabrati nešto sporije modele kojima ćemo jigati kroz slojeve mora i loviti u propadanju ili čak spustiti jig do samoga dna i voditi ga bilo skokovima bilo ravnomjernim povlačenjem. Kako god ga servirali, on će svakako loviti, a kako svi jigovi proizvode veoma zamjetne vibracije, uspješno ih možemo primijeniti i usred noći.
Ultra light
U ribolovu ultra light priborom jigovi su vrlo brzo postali nezaobilazni. Neupitno su najdalekometnije varalice u odnosu na veličinu, a skupit će ih sve ribe koje inače lovimo na UL, samo moramo prilagoditi veličinu. Svakako pokušajte pronaći asimetrične jigove jer isti daju mnogo više akcije na manje prostora pa su prilagođeniji UL prezentaciji. Nova serija Storm Gomoku jigova pod nazivom Micro brzo nas je osvojila jer u seriji se nalaze i jigovi teški tek 3 g koji su potpuno neodoljivi svemu što pliva. I s njima ne treba previše filozofije, u ravnomjernom namatanju fino rade bokovima, a u pauzi padaju uz fino treperenje, tako da doslovno svaka prezentacija igra – a s tim malim ubojicama možete loviti sve, od pirki i špara pa do ušata, šaruna, skuša, brancina, manjih palamida, lampuga i sl. Iznenadit ćete se koliko finu prezentaciju možete ostvariti tankom upredenicom i malim jigom, a još ćete se više iznenaditi raznolikošću riba koje će krvnički napasti ovu iznimno vjernu imitaciju riblje mlađi. Svakako dobro namjestite kočnicu!
Jigom u brum
Početkom ljeta dogodila mi se smiješna stvar. Moja djevojka (koja nema pojma o ribolovu) oprala me kao budalu tako da je bacala jig u trag od bruma dok sam ja driftao s namamčenim komadima srdela. U pola sata je doslovno napunila kantu šarunima, skušama i manjim palamidama, da bih ja ulovio dvije ušate. I tada sam shvatio da je bacanje jiga u brum odlična fora! Osobito u situacijama kad znamo da se riba digla na brum, a iz nekog razloga ne grize – jigom možemo brzo pretražiti sve slojeve i pronaći ribu, a ono što se hrani srdelom garantirano pogađa i jig! Tu je super što umjesto traženja jata ribe sami namamimo jato do broda i onda znamo da varalicu bacamo ravno u ribe, a neka od tih riba uvijek je raspoložena za griz zbog čega na brodu uvijek imam jedan štap sa spremnim jigom od 20-40 g!
Light i Medium ribolov
Pribor u klasi 7-21g slovi kao najuniverzalnija kombinacija za našu obalu, tim više što se većina popularnih varalica proizvodi u tom rasponu. Divna stvar je što u tu gramažu spada i iznimno širok asortiman jigova, što znači da u kutiju sa silikonima, voblerima i zarama uvijek stane i par jigova. Nakon što potrošimo jutarnji cug za brancina, jigovi postaju savršen odabir za produživanje ribolova. S normalnim štapom ih možemo zabaciti gdje god želimo, spustiti ih u inače nedostupne dubine, i pozabaviti se traženjem i pronalaženjem plave ribe koja radi tijekom cijelog dana. Jigovi u kutiji s varalicama pružaju jednu potpuno novu dimenziju ribolova, a ukoliko ste dovoljno uporni i spretni, čak ni zubaci nisu nedostižna meta. Shore jigging u principu podrazumijeva upotrebu jače opreme, no po mom iskustvu upravo Light i Medium Light pribor nosi najviše rezultata i najviše izgleda za akciju. Jigovi težine 10-30 g uglavnom pokrivaju sve zahtjeve ribolova s obale, s tim da se raspon može protegnuti do 40-50 g s odgovarajuće jakim štapom. Ribolov palamida sa punta je nevjerojatan adrenalinski doživljaj kao i jiganje zubaca na padovima, a ribolov plavica, skuša, šaruna i rumbaca na laganiji pribor cjelodnevna je zanimacija koju na kraju može prekinuti samo fizički umor. A da ne spomenem lude mogućnosti koje se pružaju u ovo vrijeme kada feluni i lampuge prilaze obali.
Pozicije
Za ribolov jigom sa obale najbolje je odabrati pozicije s nešto dubine i kurenta. Za to su idealni kojekakvi molovi, istureni lukobrani, ulazi u luke, pristaništa trajekta, ulazi u zaljev i punte. Gdje god postoji neki pad i kurenat – ima plave ribe, a gdje god ima plave ribe jig lovi! Na pozicijama s jakim prijelazima možemo probati loviti zubace ukoliko imamo dovoljno ozbiljan pribor, na kamenitim obalama možemo uspješno loviti šarge, ušate, kantare, kirnje i sličnu ribu, a gdje god prođemo površinski ili srednji sloj možemo očekivati plavu ribu. Na pijesku i dubini jig često napadaju arbuni i pauci, zaleti se i kokot, dok recimo oko luka često možemo očekivati lice, škarame, strijelke, palamide i čak brancine ako puše jugo. A u krajnjoj liniji i na obližnjoj plaži možemo fino loviti pirke iglice i šarune na ultra light.
Ribolov iz barke
Po mom iskustvu, jig je često jedina varalica koju špiner mora imati na brodu! Univerzalnost ovog komada metala doslovno je nevjerojatna, osobito kad se nalazimo u brodu i daljina zabačaja ne predstavlja limitirajući faktor.
Ukoliko uočimo jato riba na sonaru, neovisno o dubini na kojoj se nalazi, spuštanje jiga među ribe lagano je i jednostavno kao školica, a ukoliko su ribe zainteresirane ulov će uslijediti jako brzo. Ako na sonaru uočimo zanimljiv pad ili pak neku grotu, olupinu ili nešto slično, jig će opet biti prvo što ćemo spustiti dolje i ispipati teren, a isti će uloviti sve, od pirke do zubaca! Kako imamo stotine varijacija jigova za slow pitch, speed jigging i sl., tako ćemo se s relativno jednostavnim asortimanom od nekoliko provjerenih modela snaći u bilo kojoj situaciji, a sama konstrukcija ovih varalica (koja im omogućuje da love i u propadanju) maksimalno će nam olakšati prezentaciju i dobivanje griza. Dubina nije zapreka, dovoljno je samo imati raspon jigova do nekih 100 g da pokrijemo veliku većinu situacija s kojom se suočavamo u normalnom ribolovu (vertikalni jiging gofova kod Blitvenice definitivno nije regularna situacija, no opet, i u tim ekstremnim uvjetima jig se pokazao kao najlovnija varalica).
Jig je još zabavniji kao varalica za brzo pretraživanje terena, pa tako recimo lagano driftanje uz obalu i bacanje prema kamenju može biti recept za ribolov života. Osobito ako se nalazimo s vanjske strane otoka i valovi rade pjenu uz obalu – u tom se pojasu nalaze svi mogući grabežljivci, a svi će se zaletjeti na jig. Kako leti gdje god treba ne moramo biti preblizu obali, možemo ga spuštati niz stepenicu ili voditi pod površinom, a i ako zapnemo često se može spasiti uz malo vještog manevriranja čamcem. Odličan je i za traženje ribe oko kaveza, a ako naletimo na jato koje kuha na površini, jig će tu odraditi nevjerojatan posao! Zapravo se sve svodi na činjenicu da uz sonar i skroman asortiman jigova u bilo kojem trenutku i bilo gdje možemo loviti ribe, a taj ribolov može biti usmjeren na bilo što. Od ciljana arbuna na pješčanim platoima, pikanja kantara po sekama, ciljanog lova zubaca po padovima ili ciljanog lova gofova iznad olupine, jig će pokriti sve i na kraju se često pokazati produktivnijim od prirodnog mamca! A i ukoliko trebamo uloviti živu ješku za zubaca ili gofa, shvatio sam da šaruna i iglicu puno prije ulovim na ultra light i jig nego na bilo koju drugu ribolovnu tehniku.