MOJ IZBOR ZA BRANCINA
13 min readPRM / Broj 18 / Listopad / Studeni / Prosinac / 2017.
Da sam tada prošao bez ulova možda se drugi put i ne bih vratio. Tog ribolova ću se uvijek rado sjetiti i ostati zahvalan na poklonjenoj varalici i nesebičnim uputama koje su dijelom zaslužne što mi je trenutno brancin glavna ribolovna preokupacija…
Piše: Jurica Pokrovac

Živimo u vremenu kad se ribolovci najčešće više druže po društvenim mrežama i forumima nego na vodi. Na Internetu nam je trenutno servirana hrpa informacija vezana uz sve tehnike ribolova, pribor pa čak i taktiku gotovo za svaku riblju vrstu pa ribolovci početnici odgovore često traže prvo na Internetu, a tek potom na vodi. Nekako se čini da tako sve ide naprečac, da ne odrastaju i sazrijevaju kao ribolovci postupno već se odmah cilja na posebnu tehniku i često skup pribor izrađen baš za određenu namjenu. Stariji i iskusniji ribolovci koji su svoje prve ribolovne korake napravili s direktašem u ruci ili ribolovom „na prst“ na moru, koji su svoje znanje godinama postupno stjecali učeći na vlastitim pogreškama često odbiju servirati svoje teško stečeno znanje mladima uz opasku da ipak zasuču rukave, isprobavaju i sami traže odgovore… što u biti i nije pogrešno. Ipak, nekada su bila drugačija vremena i do informacija i pribora se puno teže dolazilo, ali i tada smo koristili sve moguće načine da što lakše naučimo nešto novo i sigurno ne bismo odbili blagodati Interneta i komunikacije s ribolovcima diljem svijeta kako bismo došli do cilja. I sam sam prije pet-šest godina na prvi ribolov na brancina došao kod prijatelja Sandra na more samo sa štapom u ruci i od njega dobio varalicu u ruke i prve upute što i kako te ulovio prve brancine varalicom. Da sam tada prošao bez ulova možda se drugi put i ne bih vratio. Tog ribolova ću se uvijek rado sjetiti i ostati zahvalan na poklonjenoj varalici i nesebičnim uputama koje su dijelom zaslužne što mi je trenutno brancin glavna ribolovna preokupacija.

Danas se vrlo lako pogubiti u moru pribora koji se nudi u dućanima i internetskim trgovinama i takvi izleti u nepoznato često završe pogubno po novčanik, pogotovo kad se radi o varalicama. Onako šarene, super realistične i agresivno reklamirane pravi su mamac da izvuku i zadnju kunu iz novčanika, a nerijetko se u ribolovu pokažu kao pravi promašaj… što zbog same varalice, ali u velikoj mjeri i zbog pogrešnog korištenja iste. Zbog toga je ipak dobra stvar nekom mladom ribolovcu, kad je već odabrao tako lijep hobi, pomoći oko odabira pribora – nije baš da ćete mu time servirati baš sve, ali će u svakom slučaju makar uštedjeti nešto novca. Ionako, kao što je jednom na forumu moj ribolovni prijatelj napisao : „Mogu ti dati štap i varalice, ali ruku ne mogu!“ Dakle, najveći dio posla ostaje ipak na samom ribiču! Zato ću u nastavku teksta predstaviti i malo opisati svoje favoritske varalice za ribolov brancina i time možda pomoći nekome da ne luta previše u potrazi za dobitnim mamcem i provede što uspješnije trenutke u ribolovu jedne od najatraktivnijih i najlukavijih riba u našem moru.

Silikonci
Najčešća podjela varalica za brancina je na voblere, površince i silikonce, a opet grubom podjelom silikonce možemo razdvojiti na action i no action silikonce. Predstavit ću po tri favorita od svake vrste.

No action favoriti
- Keitech Shad Impact – izrazito mekan i obilno nadipan silikonac. Za dublji teren i teren s izraženim kurentom najčešće ga montiram na klasične okrugle jig glave čiju težinu biram ovisno o dubini i jačini kurenta. Najčešće od 3 do 7g. Ipak svoj maksimum daje na dart (ribolikim) glavama kojima dobivamo življu cik-cak akciju. Najčešće sam ga koristio prilikom noćnog ribolova, a napade sam često dobivao odmah po zabačaju u samom propadanju prilikom kojeg samo tu i tamo lagano cimnem štapom. Za plići travnati teren montiram ga na worm udicu sa ili bez otežanja i često vodim na površini ili pod samom površinom. Uglavnom ga koristim u veličini od 4“ (10 cm), ali veličina od 5“ (12,5 cm) je jednako lovna. Dobra stvar je da je dosta težak i da se dosta daleko zabaciti za jednog silikonca čak i na udici bez otežanja. Jedina loša strana je što je izrazito mekan i riba ga lako razvali, ali to je vjerojatno i jedan od razloga izuzetne lovnosti. Cristal Shad, Sexy Shad, Electric Shad i slični prirodni dekori su uvijek dobar izbor.
- Lunkers City Slug-Go – legendarna varalica koja je zaslužna za mnoge ulove brancina diljem svijeta. Veličinu od 3“(7,5 cm) vežem uz svoje prve ribolove i danas ju rado koristim. Na dart glavici od 2,5 – 3 grama ima izazovan cik-cak rad koji idealno oponaša gavuna koji panično bježi. Ipak za plitko radije koristim nešto mekšu, ali oblikom identičnu kopiju Slug-Go od 4“ i 5“ koju po narudžbi radi DM – Ribolov iz Donjeg Miholjca, ali nemaju je u redovnoj ponudi jer se ipak radi o kopiji, a ne vole se kititi tuđim perjem. Nadipana i nasoljena po želji na worm udici uz ritmično cimanje vrhom štapa ima neodoljiv walk the dog rad na površini. Često je opremim malom staklenom zvečkom i u takvom izdanju je čak lovnija od klasičnih površinaca zbog prirodnijeg kretanja mekog silikona u odnosu na tvrdu plastiku, ali joj je mana puno slabiji izbačaj u odnosu na obične površince koji s otežanjem u repu lete poput pikada. Koristio sam ih samo u prirodnim dekorima i sedefasto bijeloj boji.
- Fiiish Crazy Sandeel 100 – ova jeguljica je malo čudo od silikona. Pretprošlu jesen i zimu je bila nadmoćna u odnosu na sve ostale varalice na terenu koji sam tada obilazio. Naoko je običan no-action silikonac, ali se od ostatka no-action društva razlikuje po maloj perajici na repu koja joj daje sitnu vijugavu akciju pri malo bržem povlačenju pri čemu neodoljivo podsjeća na malu iglicu ili pješčanu jeguljicu kako je i izvorno zamišljena. Najčešće ju koristim na nešto dubljim terenima s kurentom i to tako da ju pustim do dna i potom vodim nešto dužim ritmičnim trzajima prilikom kojih, uz cik-cak kretanje, prilikom svakog poteza štapom zavibrira. Također dobre rezultate daje prilikom brzog i aresivnijeg vođenja tik pod površinom s puno trzaja štapom. Važno je napomenuti da najbolji rad ima uz originalnu dart glavicu od 5 g i 10 g, mada ja preferiram lakšu, iako odabir glavice diktira teren. Odlično će poslužiti i jeftinija SG Sand Eel glavica od 7g. Najbitnije je da udica nije duža od originalne jer joj „ubije“ akciju. Plava, zelena i bež daju jednako dobar rezultat dok kričave nisam probao.



Action favoriti

1. Keitech Easy Shiner – ovo je varalica koja mi je sigurno dala najviše ulova. Silikonac koji u gotovo svim uvjetima daje rezultat – univerzalan vojnik. Istog je sastava materijala i dipa kao i ranije spomenuti Keitech Shad impact. Čak je i oblikom ista samo što Shiner ima „lopaticu“ na repu. Nije uvijek najbolje rješenje, ali je jednostavno varalica bez premca na specifičnom terenu na kojem najčešće lovim, a to je ribolov u plitkom i zatravljenom moru pogotovo preko dana. S njom započinjem gotovo svaki ribolov. Izvrsno radi na klasičnim jig glavama i na otežanim i neotežanim wormicama. Uz realističnu minnow siluetu ima finu akciju repom i izražen bellyroll. Noću je na plitkom koristim na worm udici bez otežanja i vodim jako sporo, tako da „liže“ dno, a s prvim svjetlom se prebacujem na otežane udice i ubrzavam vođenje koliko mogu a da varalica ne izbija na površinu. Najčešće ju koristim u veličinama 3“ i 4“, a ponekad i 5“. Ljeti mi je 4“ prvi izbor, a s proljeća manja daje bolji rezultat. Osim u plićacima, volim ju koristiti i u zimskom ribolovu po lučicama uz sami beton i između brodica i tada mi je 3“ prva na kopči. Jedina mana je jako mekan silikon u kombinaciji s atraktivnim dipom kojeg sitna zubata riba rasturi u tren. Od boja su mi favoriti Electric Shad, Pro Blue Red Pearl, Cristal Shad, Sexy Shad i kričava Orange Flash koja često jedina daje rezultat kad je brancin sklon „mudrovanju“.
2. Fiiish Black Minnow 90 i 120 – ova varalica jedinstvene konstrukcije je napravila pravu revoluciju u ribolovu brancina i vrlo brzo je kopirana od strane nekoliko proizvođača. Uz realističan izgled, krasi ju neodoljiva akcija i jako izražen rad bokovima i brancin ju jednostavno obožava ili mrzi … kako se uzme! U startu je konstruirana za ribolov na dubljem moru iz plovila i tada daje najbolje rezultate, ali jednako je atraktivna za ribolov s obale uz jednu opasku koja se posebno odnosi na verziju 90 mm. Kad ju koristim u dubljem moru gdje prilikom griza kontriram prema gore, imam zadovoljavajuću realizaciju, ali što je teren plići i upredenica u kontri položenija, to i realizacija znatno pada, čak do te mjere da ribolov ponekad prelazi u frustraciju. Jednostavno se lako izvuče iz usta bez uboda. Kod 120-tke je taj problem manje izražen vjerojatno zbog veće udice. Ovu veću volim koristiti po danu iz belly boata po plitkom kad je riba neaktivna za pretraživanje terena. Tada ju montiram na originalnoj shallow glavi od 6 g koja ima alkicu na vrhu nosa i ne zapinje u travu, a zbog težine ju mogu vući dosta brzo iznad same trave. 90-tku koristim na originalnim glavicama od 5 i 10 g. Najveća mana ove varalice je cijena, ali ako izbjegnemo zubate ribe, lovnost ove varalice cijenu baca u drugi plan.
3. Sakura Slit Shad – od svih nabrojanih varalica ovu najmanje koristim a da ni sam ne znam zašto. Možda zato što se nekako poklapa s Easy Shinerom kojeg toliko obožavam, ali bi ju svakako bilo nepravedno izostaviti jer je jednostavno natprosječno lovna i lako dostupna u gotovo svakom dućanu ribolovne opreme. U lovnost sam se uvjerio prije par godina dok sam još istraživao i često mijenjao varalice, a moji prijatelji kao i ribolovci diljem zemlje uspješno ju koriste u lovu brancina. Ima izvrstan rad na svim montažama i u biti je odlična univerzalna varalica za gotovo sve uvjete. Dostupna je u nekoliko veličina i atraktivnih dekora.




Površinci
Ribolov površincima je sigurno najatraktivniji oblik ribolova brancina zbog kojega stalno popunjavam kutije, iako se ribolov najčešće svede na bacanje samo par varalica koje su mi donijele najviše veselja do sada.


- Megabass Dog-X Jr. Coayu – ovo je prva zara koju sam zabacio i prva na koju sam ulovio brancina. Nabavio sam ju prije četiri-pet godina na preporuku prijatelja i otada je u prvoj postavi i uvijek je pokoja u rezervi. Svega 71mm duga i 5,8 g teška pravi je bombon za brancina. S obzirom na male dimenzije može se bacati i UL priborom, a napada ju podjednako velika i mala riba. Pri vođenju radi male otklone lijevo-desno pritom živahno izranjajući glavom. Vodim ju umjereno brzo ritmično cimajući vrhom i ponekad kad imam praćenje ubrzam malo ili napravim stanku prilikom koje često dobijem napad. Volim ju koristiti kad lovim na plitkom iz belly boata bacajući u samu obalu. Ova japanska marka je kod nas nažalost dosta skupa pa preporučujem nabavku rabljenih varalica s ebaya gdje se mogu nabaviti dosta povoljnije, ali s obzirom da se rijetko gube za lovnog površinca vrijedi dati koju kunu više. Također bih spomenuo jednako lovnog tonućeg blizanca Dog-X Jr. Slide Sinker.
- Savage Gear Top Prey 80 – ovu varalicu jednostavno obožavam i na mom terenu je vjerojatno najlovnija varalica koju sam koristio. Ima posebno sitnu, ali glasnu zvečku koja vjerojatno ima svoje „prste“ u lovnosti. Prilikom vođenja radi pravilnu cik-cak brazdu po površini. Nju koristim na nešto dubljem terenu. Često mi je spremna van kutije dok lovim silikonom, radi brze promjene, ako uočim imalo akcije na površini. Ova taktika mi je donijela puno akcije, a prošle godine sam na nju imao stvarno velikog brancina koji mi je nakon duže borbe pred podmetačem prerezao predvez preko trokuke. Pored svih vrlina ima jednu veliku manu, a ta je da se već par godina ne proizvodi. Srećom, po europskim web shopovima se još uvijek može pronaći koji primjerak, pa sam napravio zalihu od desetak komada. Ako ju uspijete pronaći preporučam ju u boji Psycho Sandeel i Dirty Silver, mada i bijela (French Bone) radi posao. Ribolovci širom naše obale također se kunu u lovnost veće verzije ove varalice od 85 mm koja je također iz nepoznatog razloga povučena s tržišta, ali uz malo truda također se još uvijek može pronaći.
- Xorus Patchinko – Ovaj 100 mm dug površinac pomalo čudnog izgleda vjerojatno je jedan od najboljih i najkopiranijih površinaca za brancina uopće. Dosta visoka cijena me je dugo odbijala od kupnje, ali kad sam konačno odlučio probati, nisam se razočarao – dapače. Izgledom je mješanac između popera i zare i prilikom vođenja dosta šprica (spitter). Može se voditi na puno načina, ali meni je nabolje rezultate polučilo nešto brže i agresivnije walk the dog povlačenje s malo podignutim vrhom štapa. Primijetio sam da ga brancin malo češće promašuje, ali čini mi se da, u odnosu na druge površince, puno češće ponavlja napad i po nekoliko puta. Kad je o dekoru riječ, kao najbolji se najčešće spominje Cabot, koji i sam najviše koristim, ali mislim da nećete pogriješiti s bilo kojim drugim. Važno je napomenuti da je jako osjetljiva na promjenu trokuka tako da i najmanja promjena u težini i obliku trokuke može jako promijeniti rad varalice.


Kad se vratim na ova tri površinca vidim da su možda i preskupi ili teže nabavljivi pa ću još samo nabrojati par lovnih koje možete staviti na razmatranje, a daju se kupiti u našim dućanima. To su svakako Duo Realis Pencil 85, Duo Bay Ruf Manic 75 i 95 ili možda Sakura Naja i Naja sub 65 i 85. U nekim dijelovima naše obale se koriste i puno veće varalice za brancina, ali manje su svakako primjenjivije na više terena.

Vobleri

Brancina lovim tek nekoliko godina, ali sam za to vrijeme ulovio popriličan broj riba u raznim uvjetima i svim godišnjim dobima, no tek neznatan broj na voblere iako ih volim bacati. Prvenstveno mislim na noćni ribolov kada mi se dobro odabran silikon na pravoj montaži nametnuo kao neusporedivo bolji izbor. Za dnevni ribolov su mi površinci uz silikon idealna kombinacija, tako da skoro da i nemam potrebe koristiti voblere. Doduše, i more gdje najčešće lovim nosi puno trave pa me zapinjanje trokuka dosta odbija od pokušaja, dok pri ruci imam uvijek lovan silikon. Zato neću ništa posebno preporučavati već ću tek nabrojati nekoliko modela koji se često koriste, a krase i moje kutije, a to su Megabass Ito Vision 110, 110 jr. i 95, zatim DUO varalice Tide Minnow, Moab, Ryuki i svakako Rapala Max Rap te legendarni Original 9 i 11cm. Zajedničko svim tipičnim brancinskim voblerima je izduženi minnow oblik i dobar twitch, tj. reakcija na cimanje štapom koja je poželjna u lovu na ovog lukavca. Brancine sam još dobivao na neke svoje ručne radove za pastrvu, ali to vam ionako nije od pomoći.


To bi na kraju bilo sve! Ovih nekoliko varalica koje sam opisao zaslužne su za veliku većinu mojih ulova i kad bi mi život ovisio o brancinu i kad bih morao birati ne bih tražio ništa drugo… ok, ubacio bih možda i vobler ili dva nek se nađu!

