Sigurno sidrenje – I dio

5 min read

PR / Broj 57 / Prosinac / 2012.

Iako jedna od osnovnih vještina koju je potrebno svladati, puno vlasnika novih plovila dovodi se u blažim varijantama, u najmanju ruku u humoristične situacije, a u težima, po plovilo ili pak po život opasne situacije.

Piše: Andrea Ferlin

Sidro – u plovidbi tek neprimjetan dio brodske opreme, no u trenutcima kad se stigli na odredište, bilo na ribolovnu poziciju ili omiljeno mjesto za kupanje, sidro postaje jedna od stvari koja lako može pokvariti dan. Naravno da tomu nije krivo sidro, krivac uvijek leži u korisniku kojem nedostaje i teoretskog i praktičnog znanja. Dok ovo pišem, ne mogu a da se ne sjetim dva mlada para na prekrasnom cruiseru od svojih 8 metara kako se pokušavaju usidriti i okupati! Bila je to jedna od onih situacija koja prvo izmami osmijeh na lice, no nakon nekog vremena postane mučno i gledati! Uglavnom, kupanje je na kraju izgledalo tako da je posada plivala uz brod kojeg je nosila struja! Ni to nije dugo trajalo pa su se poraženi povukli u marinu! Ukoliko ste početnik, kako bi izbjegli ovakvu situaciju posvetite malo vremena ovom osnovnom štivu sidrenja. Kroz dva nastavka Praktičnog ribolova prikazati ćemo opremu i tehnike sidrenja, kao i male trikove koji mogu olakšati neke situacije. Vjerujem da će ovaj tekst preskočiti oni koji se uspješno sidre već godinama, no čak i takvima ne može škoditi malo ponavljanja ovog osnovnog znanja.

Oprema

Prije nego predstavimo različite vrste sidara, krenimo od svega onoga što nam je potrebno pored sidra. U prvom redu, na plovilu moramo imati bitvu na koju se vezuje sidreni konop i isto tako moramo znati sigurno vezati konopac na bitvu. Jedan od načina kako se to može učiniti prikazan je na slikama u praktičnom savjetu, dok neke druge načine možete pronaći u prethodnim brojevima Praktičnog ribolova. Manja plovila, poput nekih gumenjaka nemaju bitvu nego alku, pa je također uputno pripremiti se kako bi znali kako se vezati.

Sidreni konop na najmanjim plovilima ne bi trebao biti tanji od 12 mm, ne iz razloga što će puknuti nego iz razloga što je puno lakše sa njime rukovati, također, na plovilu bi bilo dobro imati barem 60ak metara konopa, a neće škoditi ni ako to bude 100 metara.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Jedna od najčešćih početničkih grešaka je ta što se konop veže direktno na sidro. U uvjetima bez vjetra i na mjestima sa slabim strujanjem mora i tako posložena oprema će držati. Međutim, čim se uvjeti promjene započinje poznato “oranje“ sidra po dnu. U takvim trenutcima sidro popušta jer konop ne drži struk sidra uz dno nego se struk sidra diže od dna, a što je on pod većim kutom to sidro slabije drži. Još jedna prednost lanca je ta što se lanac neće oštetiti na oštrim stijenama. Dakle, došli smo do trećeg dijela opreme, a to je lanac. Ovisno o veličini broda birati ćemo jasno je, i težinu sidra i debljinu lanca. Za manja plovila lanac od 6 ili 8 mm biti će dostatan, dok za nešto veća plovila lanac može biti 10-12 mm. Pravilo je da duljina ovakvog lanca bude minimalno jednaka duljini plovila. Naravno, lanac može biti i kraći, ali treba imati na umu da se u slučaju lošijeg vremena mora kompenzirati sa više ispuštenog konopa, ili pak dodati uteg prije lanca o čemu više u drugom nastavku.
Četvrti dio opreme je škopac; njime spajamo lanac sa sidrom i sa sidrenim konopom.

Tipovi sidra

Na plovilu bi svakako trebalo imati barem dva, a u idealnom slučaju i tri sidra. Uz glavno sidro, mala plovila trebala bi imati i malo pomoćno sidro, dok bi nešto veća plovila u rezervi kao treće, trebala imati najteže sidro.

Mačak – neopravdano najčešće korišteno sidro je upravo sidro „Mačak“. Relativno dobro drži na pjeskovitom dnu, no samo ako ispred sidrenog konopa ima dovoljno lanca! Na kamenitom dnu redovito zapinje, pa ukoliko nemate sistem za oslobađanje zapelog sidra (o tome više u drugom nastavku), nemojte se sidriti na dubinama većim od onih na koje možete zaroniti kako bi eventualno mogli osloboditi sidro.

Danforth – po mnogima jedna od najuspjelijih konstrukcija. Na pijesku odlično drži jer se lako i brzo ukopava. Uzevši u obzir cijenu, težinu i veličinu, Danforth sidro je u najvećem broju slučajeva best buy.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Plug – uz Danforth, Plug se najbolje ukopava i odlično drži na pijesku te čak i mulju.

Admiralitetno – ovo sidro rijetko se nalazi na plovilima manjim od 9 m. Obično je to veliko i teško sidro koje se koristi za slučaj nužde, zbog svoje težine i efikasnog ukopavanja (osim na mulju) Admiralitetno sidro koristiti će se u prilikama kad ostala sidra zakažu.

Drakmar – sidro tipa Drakmar često se koristi u ribolovu, a nerijetko se izrađuje u vlastitoj režiji. Prednost ovakvog sidra je što se lako oslobađa kad zapne. Krakovi (žbice) se pod velikim opterećenjem isprave i sidro se na taj način oslobodi.

Rampin – najmanje sidro koje se gotovo nikad ne koristi za sidrenje. Rampin postaje vrijedan ako je potrebno podignuti (uloviti) nešto sa dna, dovući se do obale… Vrlo je malih dimenzija i u nekim situacijama je naprosto nezamjenjiv.

Od nekoliko zastupljenijih sidara, najzastupljenije je sidro Mačak. Najčešći je izbor jer slovi kao dobro “all round“ sidro. Osobno ne volim ovaj tip sidra i smatram da bi plovila dulja od 5m trebala kao glavno sidro trebala koristiti neko drugo sidro ovisno o tipu terena na kojem se sidri. Sva sidra imaju svoje prednosti i mane, a put do sigurnog sidrenja je uz dobro posloženu opremu i pogled na navigacijske karte na kojima se lako mogu pronaći oznake tipa dna na kojem se planira sidriti. Prema tom tipu dna, potrebno je odabrati i sidro koje mu prema svojim karakteristikama najviše odgovara.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

U sljedećem nastavku detaljno ćemo opisati kako se sidriti i kako osloboditi sidro koje je zapelo.

Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana