Slug-go univerzalac za more

11 min read

PR / Broj 52 / Srpanj / 2012.

Znam da mnoge ribolovce ovakav naslov može buniti, pogotovo varaličare koji vole loviti bassa, i ne iznenađuje me vaše čuđenje. I osobno sam sa velikom nevjericom pokušao loviti sa ovom silikonskom varalicom ali me je ubrzo njezina lovnost oduševila i danas ova varalica ima posebno mjesto u mojoj kutiji sa varalicama. I upravo sam zbog toga odlučio napisati tekst upravo o ovoj varalici, kako iz naslova teksta vidite radi se o varalici Slug-go američkog proizvođača Lunker city. Isto tako i nedavni događaj u ribolovu mi je dao inspiraciju da se dotaknem ove teme, stoga krenimo redom.

Piše: Marin Hlobik
Slikao: Ognjen Maravić

Ribolov za pamćenje

Mnogi će se složiti samnom da mi ribolovci doživimo kroz naše ribolove razne dogodovštine kojima se na kraju uglavnom smijemo. Često to dijelimo sa našim frendovima ribolovcima, pa ponešto se malo i ulijepša da bi priča bila zanimljivija ali to nema veze, ipak smo mi ribolovci. Mislim da bi svi mi trebali sakupiti te naše anegdote i negdje ih objaviti. Kakvo bi to štivo bilo, več me trnci prolaze. Jedino ne znam za vas ali primjetio sam da žene ne cijene nešto pretjerano naše dogodovštine i niti im se čine zanimljivima i smiješnima (hmmm…).

Nedavno smo frend Zoran i ja planirali nekakav ribolov i to slatkovodni jer na moru kod mene se u to vrijeme ništa posebno nije događalo. No kako to često biva planovi su nam se izjalovili te smo se ujutro uz kavicu dogovorili da odemo malo na varaličarenje na moru negdje u blizini. Odluka je pala, idemo varaličariti u ACI marinu, jer sam par dana prije dobio informaciju da tamo plivaju lijepi brancini. Inače sam jako skeptičan prema ovakvim dojavama jer ljudi vide jato cipla i odmah viču: -„Brancin!“ ali šta je tu je. Osim toga dok smo došli na odredište bilo je oko 8:30 ujutro i sunce je več dobro peklo što se dugogodišnjim iskustvom pokazalo da je to idealno vrijeme za popiti nešto osvježavajuće u obližnjom kafiću a ne za ribolov ali kad smo već tu zašto ne probati. Zaboravio sam spomenuti da je i more bilo izrazito bistro, i tu sam se več pomirio sa činjenicom da od ulova ne možemo mnogo očekivati. I tako ja i Zoka bacakamo naše slugove i gledamo zbilja lijepe primjerke riba na jahtama i jedrilicama (a nisu brancini) kad ja osjetim griz. Kontriram u nevjerici i privlačim polako sa mojim Troutizmom brancina nešto težeg od pola kilograma. Zoka ga prihvaća rukom i govori mi da sam debeli š…k, na što mu ja odgovaram da je samo znanje u pitanju, smijemo se i obojica zaključujemo da je to pravi lucky punch. Nisam spomenuo da su brancina na udici za cijelo vrijeme borbe pratili njegova braća – naime svi su bili podjednake veličine. Pošto ih je bilo desetak pokušavamo još koji put na tom mjestu zabaciti varalicu ali bezuspješno. Odlazimo sada na poziciju gdje su vidjeli te lijepe brancine i temeljito pretražujemo teren varalicom. Radi se o plutajučem pontonu i to najdužem u marini koji je usidren sa teškim betonskim blokovima i lancima.

Uviđam da je Troutizmo od 0 do 7 grama i Ryobi Zauber 1000 sa špagom debljine 0.08 mm i predvezom od 0.16 mm dosta loš odabir za ribolov među ovim lancima i konopcima, jer iako brancin nije veliki borac, veći brancin će svakako baš na tim lancima potražiti spas. Odlazim na kraj pontona gdje je dubina najveća, oko 11 metara, zabacujem sluga desetak metara i puštam ga da potone do dna. Jigajući u malim amplitudama odižem sluga na jig glavi od dna i u pola vode imam silovit udarac. Kontriram no odmah shvatim da se ne radi o brancinu, već o lijepom šarunu. Vadim šaruna i odmah ga puštam u more nakon što sam ga otkvačio sa udice. Bacam dalje sluga i nakon petog ili šestog puta jigajuči gledam u vodu i na dubini od 4-5 metara vidim sluga i nekoliko krupnih silueta, taman sam htio zvati Zorana koji je bio nekih 20-ak metara od mene kad sam osjetio siloviti udarac i istog trena čujem rolu kako veselo pjeva. Zoka je vidio što se dešava i odmah je dotrčao do mene. Riba je bila poprilčno borbena i ja sa svojim ultra light priborom nisam mogao gotovo ništa. Onda se je dogodilo ono čega sam se bojao, riba je krenula ispod pontona, što inače rezultira gubitkom ribe. Kleknuo sam i zaronio špicu štapa što dublje u more pokušavajuči natjerati ribu da se vrati, no njoj to nije bilo ni na kraj pameti. No tada nastupa Zoka na nevjerojatan način, naime on se skida u gaće i skače u more sa druge strane pontona tamo gdje je brancin i lupa ko’ manijak po vodi ne bi li preplašio ribu.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

I zbilja riba preplašena lupanjem se vraća ispred mene i sada je na meni red da pokažem svoje umiječe. Zaboravio sam reći da je cijelu borbu pratilo dvadesetak turista marine koji su gromoglasno navijali za nas. Napokon brancin posustaje, dovlačim ga do pontona i Zoka ga prihvača za doljnu usnu ko’ bassa. Ja ispuštam krik zadovoljstva i dajem ruku Zoki dok svi naši navijači pliješću, divan trenutak. No ja ne bi bio ja da nisam zaboravio fotoaparat kod kuće (Sorry Begi), stoga zovem frenda Ogija da me poslika sa ribom. Dok smo čekali frenda vezali smo brancina da pliva pokraj pontona i full mu se divili. Nije bio nešto prevelik, nešto lakši od dva kilograma težine ali s obzirom na koji je pribor ulovljen i u kakvim uvjetima taj mi je brancin jedan od najdražih ulova. Smatram da u ovakvim okolnostima ne bih ulovio brancina na niti jednu drugu varalicu ali slug se i u ovako iznimno teškoj situaciji pokazao kao izvrsna varalica i zbog toga je on glavni protagonist ovog teksta.

Što je to slug?

Kao što sam rekao ovog silikonca proizvodi američki proizvođač Lunker City i oni ga deklariraju kao soft stick bait varalicu i to među prvima koje su se pojavile na tržištu. Iako proizvode povelik broj modela varalica kod nas su poznati samo Slug-go i Fin’s i mogu se nabaviti u gotovo svim dućanima sa ribolovnom opremom. Rekao sam na početku teksta da će nekima biti čudno što baš ovu varalicu smatram univerzalcem na moru, pa da se pojasnim. Ova je varalica bila pravi hit krajem devedesetih za sve ribolovce koji love bassa, no kasnije su nam postale dostupne i mnoge druge varalice pa je slug malo pao u zaborav. Mnogi tvrde da on imitira puža golaća, što bi se dalo zaključiti i po imenu varalice no činjenica je da ovu varalicu napada svaki predator pa čak i ribe koji nisu predatori poput šaraga, fratara, šparića i slično.

Zaboravio sam reči da se ova varalica proizvodi u veličinama od 3 do 12 inča i više od 60 različitih dekora. Iako su predviđeni za ribolov na slatkim vodama tri najveća modela su pravi killer za striped basseve i tune po riječima mnogih ribolovaca. Sa bojom si nemojte razbijati previše glavu, lovite sa onim najprirodnijim bojama samo da nisu drečave. Što se tiče veličine osobno koristim onu najmanju od 3 inča ali smatram da bi i veće varalice radile u određeno doba godine. No uvjek se povlači pitanje što to slug predstavlja ribama, pogotovo brancinima koji su poznati po svojoj prefriganosti? Ako bolje pogledate sluga vidjeti čete da on ima tijelo gotovo identično poput gavuna ako zanemarimo nedostatak peraja kod sluga. Odavno sam več shvatio da riba na moru ne reagira na boje nego na siluete, dobro i na tamno i svijetlo, ali varalica koja ima siluetu u moru poput sitne ribe kojom se predatori hrane je dobitna varalica. Ako pogledate sitne gavune i recimo cipliće vidjeti čete da oni ne lamataju nešto pretjerano repom čak ni kada su u bijegu več pokušavaju promjenom smjera umači predatorima koji ih ganjaju. Ma koliko god mi voljeli naše voblere s njima je teško imitirati ovakav bijeg. Sa slugom možemo što god hoćemo, sa ovom varalicom čak i letargične ribe potaknem na napad što je inače veoma teško kada je o brancinu riječ. Lovio sam na kojekave silikonce, otežane, neotežane ali slug je jedina varalica koju mi brancin napada u propadanju kada bi čovjek rekao da slug nema nikakav rad. Zbilja ovo je univerzalna varalica koju možemo koristiti u bilo koje doba dana i u bilo kakvim uvjetima.

Kako montirati sluga i loviti njime

Ovisno o uvjetima i vrstama riba koje želim loviti sluga montiram na tri načina. Prvi način kojeg često prakticiram je montaža na udici sa olovnom glavom težine 5 grama. Najradije koristim Profiblinkerovu glavu veličine C. Sa ovakvom varalicom pokrivam sve slojeve mora i lovim sve moguče vrste riba od škrpoća na dnu do šaruna, ušata, malih lica i gofova do brancina. Ukoliko se budete pozabavili varaličarenjem brancina često čete se nači u situaciji da čete vidjeti ribe kako lagano i bezvoljno ”šeću” uz samo dno bez obzira na količinu sitne ribe u neposrednoj blizini. Riječ je naravno o letargičnom brancinu ali na neku čudnu foru pravilno prezentiran i vođen slug je dobitna kombinacija za prevariti branka koji nije od volje. Znači kad uočimo takvu ribu odmaknimo se od ruba da nam sjena ne pada u more i da ne preplašimo branka svojim prisustvom. Sluga zabacimo ne predaleko,recimo da se padne na dno u krugu od pet metara do brancina. Nakon što zabacimo otpuštamo upredenicu da slug što prije i vertikalnije stigne do dna. Nema žurbe, kada smo sigurni da je varalica na dnu krećemo sa jiganjem, amplitude ne moraju biti prevelike. Dobar trik je da krenete nešto brže sa jačim trzajima štapom prema gore i nakon 2-3 metra malo usporite i lakše trzate. Brancin udara ili odmah u početku vođenja ili kod tog usporavanja iako mi se je znalo dešavati da mi doprati varku do nogu i tek tada je ”srkne”. Što se u biti dešava? Brancin koliko god da je bezvoljan primjeti nešto čudno da tone velikom brzinom i pada na dno, ipak je on predator pa ide provjeriti o čemu se radi i tada mu ta ribica hoće pobječi ispred nosa, mislim da ostalo nije potrebno reči. Moram priznati da ovo malo liči na vertical jigging ali kako bilo da bilo jako je lovno, svakako isprobajte. Moram napomenuti da sa kontrom ne treba žuriti, nekad čak nije niti potrebna. Znam da če to predstavljati problem mnogim slatkovodnim špinerima kojima je smuđ riba broj 1 ali morati čete se naučiti suzdržavati (jel’da Begi). Recimo kada lovim šarune i ušate kod griza još popustim ribi na način da pomičem vrh štapa prema ribi i tek nakon što osjetim jake udarce kontriram jer u protivnom mi samo svlače sluga sa udice ili mu odgrizaju rep kada je riječ o ušati. No znate kako se kaže: „Nakon prvih 100 ulovljenih riba (brancina) sve je mngo lakše.“

Kod montaže Sluga na jig udicu volim skinuti ono olovno zadebljanje na vratu udice i kontrakuku načinjenu od olova. Razlog nije taj da sluga zbog toga ne možemo lijepo montirati već je problem u tome kada lovimo manje ribe poput šaruna i ušata koji znaju povlačiti sluga za rep i na taj ga način ta kontra kuka razbije. Da bi to izbjegli bolje je kliještima ukloniti taj dio i tada montirati Sluga. Mali trik kada montirate sluga je taj da ga ne montirate savršeno ravno nego malo šljampavo jer tada ima još bolji rad u vodi. Probajte.

Chris standing up holding his daughter Elva

Druga montaža je klasična weedless montaža kojom lovim isključivo kada je riba aktivna na površini. Najbolje su mi se pokazale montaže na J-shape worm udicu veličine 1/0. U ovom slučaju sluga vodim polako po površini mora sa visoko podignutom špicom štapa tako da slug radi brazdu. Grizevi su fantastični u ovom slučaju. Drugi način vođenja koji prakticiram je sličan prvome samo što brže namatam rolu i twicham tako da imitiram ribicu u paničnom bijegu na površini. Izrazito lovno pogotovo ako naiđemo na jato manjih gofova i lica. Ove ribice doslovno polude, a dril sa njima je pravi užitak pogotovo na ultra light pribor. Ovdje pogotovo ne treba odmah kontrirati jer čemo izvuči varalicu ribi iz usta. Najbolje je kad vidimo griz spustiti špicu štapa prema vodi i riba će se sama zakucati. Možemo potvrditi nekom kontricom ali vjerujte mi na riječ u ovom vam ribolovu to nije potrebno.

Treća montaža je kombinacija prve dvije i koristim je samo na plićim terenima na kojima ima puno trave ili nekakvih prepreka u vodi poput lanaca, konopca stjenja i slično. Radi se o slugu montiranom na wormicu ali na predvezu odmah do čvora stisnem jedno split olovo od 1 do 3 grama težine. Ovaj sistem ne zapinje tako lako, a možemo njime jigati i svakakva ostala čudesa raditi, sve je dozvoljeno ne bi li prevarili naš plijen.

Oprema za ribolov slugom

Osobno koristim dva kompleta, jedan je Savagear Troutizmo 2.15 cm 0-7 gr. Na kojem je rolica Ryobi Zauber 1000 sa namotanom upredenicom Stren Ultrabraid 0.08 mm debljine i fluorokarbonskim predvezom debljine 0.16 mm dužine oko jedan metar. Drugi komplet koji koristim sastoji se od štapa Gamakatsu Cheetah R dužine 2.10 metara i 10-30 grama težine bacanja. Ovdje koristim rolu Okuma Trio 30 S na kojoj mi je namotana upredenica Siderwire Ultracast debljine 0.12 mm sa predvezom od fluorokarbona P-line Shinsei debljine 0.188 mm, duljine jedan metar. Smatram da vam za ovaj ribolov ne treba jači pribor od ovog kojeg sam naveo, sa ovakvim čete priborom savladati svaku ribu u priobalju, a i zabava vam je zagarantirana. Zaboravio sam reči da ovdje ne koristim kopčice, bolje mi je vezati sluga direktno iako i sa kopčicom se ništa bitno ne mjenja. To bi bilo sve za sada o ovoj famoznoj varalici, a sada je na vama da se naoružate slugovima i pravac na more.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva
Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana