PR / Broj 59 / Veljača / 2013.

Basseve sam znao uloviti i uz obalno granje, podlokanu obalu, uz predjele stare trule trave, na prijelazima sprudova u dubinu, pa i na najdubljem dijelu jezera. U stvari nema nekih pravila, ne mogu vam reći: „-Nađite najdublji dio i tu sigurno zimuju svi bassevi!“, nije baš tako lako i nema strogih pravila.

Piše: Marko Klarić

Vrijeme posljednjih godina je postalo totalno nepredvidljivo. Gotovo svaki period u godini se drastično razlikuje od istog razdoblja prethodnih godina. Ima godina kada su stajačice zaleđene do polovice ožujka, a ima godina kada se cijele zime gotovo niti ne zalede. Isto tako i temperaturni skokovi su ogromni pa tako imamo primjer i iz ove godine kada temperatura u siječnju porasla od -10 do +15 u samo 24h, stoga je teško prognozirati unaprijed kakvo ćemo vrijeme imati i kako će to utjecati na kvalitetu ribolova.
Trenutno je većina rijeka debelo iznad svojih prosječnih vodostaja te stoga pružaju malo šansi za ulov. Temperature zraka ove zime nisu u debelom minusu pa su sve zatvorene vode odleđene, a dolaskom prve tople fronte i porastom temperature na njima će se svakako stvoriti uvjeti za uspješan ribolov. Čim to prvo zubato sunce zasja ja ću kao i svake godine provesti nekoliko sati u najtoplijem dijelu dana na otvorenom, nauživati se svježeg zraka, sunca, a i isprobati sve one varalice i ostali pribor nabavljen tijekom proteklih mjeseci. Ako i ne bude uspjeha na tom prvom ribolovu opet možemo reći da smo kvalitetno proveli dan. No poučen iskustvima prethodnih sezona nešto bi se ipak dalo isčeprkati…

Dali je moguće uloviti bassa u ovom periodu?

Zadnjih godina bilo je raznih uspjeha s ribolovom u veljači. Jedne godine s iznimno blagom zimom basseve smo vrlo uspješno lovili već prvih dana veljače, dok je drugih godina to bilo tek početkom ožujka. S obzirom da smo u ovom periodu sezone usko ograničeni u vidu vrsta grabežljivaca koje možemo loviti po stajačicama, štuka je u lovostaju, a (govorim prvenstveno o vodama u Podravini) populacija smuđa je vrlo mala kao i klena i grgeča. Zadnjih godina bassa je sve više i populacije je takva da ih se može uspješno loviti odmah nakon odlaska leda i prvih toplijih dana nakon toga, pa nam u ovom periodu bass daje najbolju šansu za bilo kakav ulov.

Gdje ih pokušati loviti?

Što manja (površinom) i plića voda tim je lakše! Naime na maloj površini vode je mnogo lakše uočiti bilo kakvu aktivnost ribe. Uz to sa obale nam je dostupna većina površine vode i efektivnije ćemo moći pretražiti vodu varalicama te ostvariti neki uspjeh. Srećom moja Đurđevačka Podravina obiluje takvim malim šoder grabama, ima ih barem 20-tak na kojima ima bassa u manjem ili većem broju. Sva ova jezera izgledaju slično, male su prosječne dubine (kopano je starom mehanizacijom 60 i 70-tih godina), ima čistih šljunčanih sprudova i dijelova sa muljem i hrpom trave i lopoča, ima trstike, granja uz obalu i obale su vrlo razvedene i nepravilne sa mnoštvom poluotoka otočića i sl. Na takvim je mjestima mnogo lakše locirati i uspješno loviti bassa za razliku od velikih i dubokih jezera i akumulacija. Ako imamo sreće pa zareda nekoliko toplih dana (bez vjetra) na takvim se vodama zagriju najplići dijelovi jezera. Gotovo da možemo biti sigurni da ćemo moći vidjeti prve basseve te sezone na svakoj od tih plićih pozicija. Naravno, bit će to uglavnom oni manji najgladniji i najmanje oprezni primjerci koji se daju i vrlo lako prevariti. Osim u takvim idealnim situacijama moguće je uloviti bassa i prije tog perioda, kada još nije izašao u plićake te ga je nemoguće uočiti. U tim prvim danima najbolje rezultate daje detaljno pretraživanje cijelog jezera (zato čim manje jezero tim su šanse veće). Basseve sam znao uloviti i uz obalno granje, podlokanu obalu, uz predjele stare trule trave, na prijelazima sprudova u dubinu, pa i na najdubljem dijelu jezera. U stvari nema nekih pravila, ne mogu vam reći: „-Nađite najdublji dio i tu sigurno zimuju svi bassevi!“, nije baš tako lako i nema strogih pravila. Bass naime nikako nije grabežljivac koji miruje u nekom zimovniku već je grabežljivac oportunist koji neće odoljeti lako dostupnom zalogaju i manje više se uvijek kreće u potrazi za bilo kakvim plijenom. Prednost ovog ranog perioda je i mogućnost lakšeg kretanja okolo jezera. Naime oko opisanih jezeraca nema previše staza i mjesta za lov (zato i ima ribe), a kad vegetacija počne bujati veliki dijelovi obale su gotovo neprohodni. U ovo doba možemo uz malo truda doći do svakog dijela grabe bez previše napora.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Kako i čime ih pokušati uloviti?

Prenijeti ću vam iskustva sakupljena u zadnjih 10-tak godina, što ne znači da nema još učinkovitih varalica i tehnika koje možete probati. Uzmimo da je situacija na početku sezone uobičajena i da su bassevi još daleko od površinskog sloja i najplićih dijelova jezera (osim u slučaju dugotrajnije južine) te ih moramo tražiti u dubljim dijelovima jezera. Oni su sad još uvijek uz samo dno gdje je temperatura stalna cijelu zimu i gdje većina riblje populacije provodi zimski period. S obzirom da lovimo na maloj površini vode nije nam problem pretražiti je i cijelu u sat-dva ribolova.

Najviše uspjeha smo imali sa malim silikonskim shadovima na laganim jig glavama, dok ih zadnjih godina sve uspješnije mijenjaju i sve dostupniji (u našim trgovinama) Japanski mali swimbaiti koji svojim nadipanim i gotovo jestivim silikonom nadmašuju uvelike do sad korištene shadove. Shadom ili swimbaitom na malim i laganim jig glavama je najlakše i najučinkovitije pretraživati veću površinu vode i sve slojeve od površine do dna. U situaciji kada smo imali ili griz ili ulov na nekom dijelu jezera, tada ponovimo nekoliko zabačaja po istom terenu istim mamcem jer bassevi su često grupirani. Ako nema ponovno uspjeha, mijenjamo na drugi sličan mamac ili ako je moguće (radi daljine) uzmemo vobler kojim pokrivamo isti sloj vode u kojem smo imali uspjeha. Naime pokazalo se da će bass vrlo rado pokupiti vobler koji mi je favorit br. 2 u ovom periodu godine. A dok je nekada za uspješan ribolov bilo dovoljno imati (nije ni bilo nekog izbora u trgovinama) Shad Rap 7-micu u plitkoj i dubokoj varijanti (lovio bi itekako i sada), sada je sve bolja ponuda japanskih proizvođača i u našim trgovinama. Većina vas će se sigurno počastiti ponekim primjerkom tokom zime i sada ih možete s guštom isprobati kako rade, a na pravom mjestu i u pravo vrijeme zašto ne na njih i uloviti svog prvog bassa u sezoni.

Znači moj savjet je svakako ponijeti nekoliko shedova dužine od 5-7cm. Zbog iznimno bistre vode u ovom periodu godine birajte prirodne ili još bolje tamne ili prozirne boje uz dodatak srebrnih i zlatnih šljokica tzv. Chartreuse boje. Montirajte ih na jig glave primjerene veličine i oštrine udice te težine od 2-5 g. Ako imate mogućnost kupite neki od sprejeva, masti ili gelova (mirisa) za tretiranje silikonaca. U našim trgovinama postoji nekoliko vrsti odličnih Berkley-evih Gulp mirisa, a na online trgovinama izbor je neograničen i većina novih proizvoda sadrži hrpu atraktanata od mirisa, pa do feromona koji ispuštaju ranjene ribice i takvi proizvodi vam samo povećavaju šanse za ulov, a nisu previše skupi pa ih svakako vrijedi nabaviti, moj favorit za bassa je Chompersov G-scent (G- garlic – češnjak) i koristim ga tako da ga kod kuće našpricam u zip vrećicu i unutra ubacim 5-6 silikonskih shadova da se dobro nadipaju.
Sa shadovima poput DT Slotera, Relax kopyta ili Konger shada uvijek započnem pretragu vode, iz jednostavnog razloga jer mi ih nije previše žao ako njima pronađem prepreke na dnu i ostavim pokojeg. Kada sam stekao podvodnu sliku vode i znam gdje su na dnu prepreke u vidu granja, korijenja lopoča, trule trave, gdje su sprudovi tada mogu zanimljive lokacije detaljnije pretraživati sa mnogo lovnijim i tvornički nadipanim swimbaitima (i mnogo skupljim) poput Sawamura One’up shada i Keitech Swing impact Fat-a i Easy shinera koji su mi se pokazali iznimno lovni, a dok ih u toplijem dijelu godine zbog vegetacije koristim na otežanim worm udicama, sada nema potrebe za time već ih montiram na obične jig glave kao i ranije navedene shadove. Nakon navedenih silikonaca pretragu vode dovršavam malim voblerima od 5-9 cm u tonućim, plivajućim i suspend verzijama, a vodim ih kombinirajući normalno kontinuirano privlačenje s pokojom pauzom, i energično twichanje sa pauzama za koje su najpogodniji suspend vobleri. Sada preferiram minnow (izduženi) oblik voblera suptilne akcije koji su mi se pokazali puno lovniji od cranck baitova izražene vibracije, a naravno i sve površinske varalice možemo u ovom perodu ostaviti doma.

Ovo sve pišem za period kada je voda još vrlo hladna i kada nema nikakve aktivnosti kako kedera tako niti grabežljivca. Ako ćemo imati sreće pa zareda nekoliko dana sa temperaturama preko 10 stupnjeva, tada će se zagrijati plićaci i u njih će ući kederi, a za njima naravno i bassevi i tada će lovne biti i razne druge varalice od površinskih voblera jake vibracije poput rapalinog jointeda pa do plitkih cranckbaita sa i bez kuglica, pa do standardnih silikonaca na neotežanim wormicama poput senka i raznih kreatura, a treba probati bacati i manje popere i zare, ali kako ovo pišem tako vani sve više pojačava snijeg i sjeverni vjetar pa mi se taj period plićaka i te varalice čine nekako sve dalje i dalje…

Pribor

Štap i rolu ostavljam vama na izbor, svako ima svoj favoritski pribor za bassa. Imajte na umu da koristite male i lagane mamce, a i grizevi sada neće biti energični već ćete osjetiti kao da ste varalicom pokupili staru travu i na svako takvo „čudno“ ponašanje treba snažnije kontrirati. Kako bi si olakšali detekciju takvih grizeva preporučam da koristite štapove brže akcije, težine bacanja do 10-20 g, a detekciju griza ćete još više povećati korištenjem vrlo tankih japanskih upredenica od 5-8 lb. Da bi si još više povećali šanse za ulov na špagu nekim od pouzdanih čvorova (poput FG) na kraj špage svežite min. 2 metra tanjeg fluorokarbona. Alternativa svemu ovome može biti i korištenje nekog kvalitetnijeg najlona debljine od 0,18 – 0,20 mm no zbog njegove istezljivosti doživljaj griza bit će još više sakriven.
Eto nadam se da sam vam dao ideju kuda krenuti kad nas zagrije prvo sunce. Slike koje vidite uz ovaj tekst snimljene su prošle godine u prvim danima ožujka pase nadam da će tako biti i ove ako se vrijeme ponovo ne poigra s nama.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana