Silikonci za varaličarenje pastrva

9 min read

PR / Broj 59 / Veljača / 2013.

Kroz ovaj tekst dali smo vam osnovne smjernice u odabiru mamaca i ostalog pribora, no ruke vam ne možemo dati! Tehniku ribolova i odabir određenog mamca u određenoj situaciji morate sami usvojiti. Nemojte stoga odustati ako vas prvih par ribolova baš i neće ići, budite uporni i ne zanemarujte sitnice…

Piše: Hrvoje Kuzmić

U ranijim tekstovima više smo govorili o štapovima i voblerima za ultralight ribolov. Ovog puta govorit ćemo malo više o silikonskim mamcima i ribolovu pastrva s njima. Prvenstveno ćemo staviti naglasak na one vrste koji se mogu pronaći u našim trgovinama.

U zadnjih nekoliko godina ribolov pastrva silikonskim mamcima dosegnuo je vrhunac kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, silikonski mamci počeli su se sve više i više nametati ispred skupih voblera. Tako je i sve više proizvođača koji u svoje asortimane stavljaju i silikonske mamce namijenjene za ultra light ribolov.
Kroz ovaj tekst osvrnut ćemo se na neke od mamaca koji su prvenstveno nabavljivi u Hrvatskoj, mada u današnje doba interneta ništa nije nedokučivo. Nekako najzastupljeniji proizvođač ”gumica” za pastrve je zasigurno Berkley i to u paletama PowerBait i Gulp linija, a sigurno su i njihovi mamci najviše zastupljeni među ribolovcima koji njima aktivno love.

No za uspješan ribolov nije vam samo dovoljno da imate silikonce i njih je potrebno pametno odabrati i uskladiti s odgovarajućim udicama, odnosno, jig glavicama. Koliko god to možda zvučalo nekima čudno, pravilan odabir jig glave u najmanju ruku jednako je bitan kao i odabir samog silikonca, no po odabiru glave i silikonca vaš posao nije gotov, treba tu još spojiti par sitnica i ribolov može početi.
Pri ribolovu pastrva silikonskim mamcima, četiri stvari je potrebno dobro odabrati i spojiti kako biste imali kvalitetan ribolov: 1. Veličinu silikonca, 2. Boju silikonca, 3.Veličinu i boju jig glave i 4. Debljinu strune. Sve te stvari ne znače da nećete ništa uloviti ako ih ne spojite u kvalitetnu kombinaciju, no ako uspijete odabrati onu pravu kombinaciju, vaš ribolov će biti daleko kvalitetniji i produktivniji. Pa krenimo redom.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Veličina silikonca

Veličina mamca je u ribolovu pastrva možda i najvažnija za što kvalitetniji ribolov i u pravilu je najbolje početi s manjim stvarima. Razne kamulice, kako ih spin ligaši vole zvati, imitacije raznih ličinki, crva i sl. ( Honey Worm, Wax Worm i sl.) izvanredan su odabir za početak, pogotovo ako lovite u plićim dijelovima vode, a ako uzmemo u obzir da se s pretraživanjem pozicije započinje upravo u priobalnim dijelovima, izbor je logičan. Mali twisteri do 2 cm dužine mogu poslužiti umjesto kamula, a ako ih nemate tako male jednostavno većima odsijecite rep. Najvažnija stvar pri ribolovu kamulicama je da jig glava ne bude prevelika i preteška, mamac mora nekom svojom normalnom brzinom tonuti prema dnu. Prebrzo tonjenje nije dobro jer mamac prebrzo nestane iz vidnog polja ribe, a presporo tonjenje nije dobro iz razloga što struja vode prebrzo odnese mamac van dijela na kojem se pastrva hrani, tako da su glave težine od 0,5 -1,00 grama nekako najidealnije za ove mališane u plitkim vodama. Ako ste u nedostatku takvih glava ili vam malo krući pribor ne omogućuje da kvalitetno kontrolirate vaš mamac, morate ga jednostavno otežati s glavama težine od 1,5 -2,00 grama, a umjesto kamule stavite naveliko i naširoko poznate Berkley Power Bait Nymph, vjerojatno najpoznatiji silikonski mamac za pastrve ali i za druge male predatore. Puno dodataka na njihovom tijelu u obliku nožica, krilaca i sl. pružaju dodatni otpor u vodi tako da možete dobiti sporiju brzinu tonjenja vašeg mamca s težom jig glavom.

Ako lovite na dubljim dijelovima ili virovima, gdje znate da se pastrva hrani na dnu, najbolji izbor je zasigurno Fish Fry, mamac koji svojim oblikom tijela (cjevčica s tankim i mekanim repom) omogućava da uz minimalno otežanje dođete izrazito brzo do dna.

U trenucima kada vidite da su pastrve izrazito aktivne i agresivne, slobodno povećajte svoj mamac sve do 5 cm, na taj ćete način spriječiti da pastrva previše proguta te se tako nepotrebno ozlijedi. Prezentacija većih mamaca kao što su razni trout wormovi, razne imitacije glista i gujavica te mini shadova, bazira se na izrazito aktivnom povlačenju, nešto slično kao da twichate voblerom ili pak aktivno lupkate po samom dnu, a da vam mamac bez velikih stanki putuje do same ribe. Ovdje je opet težinu glave potrebno prilagoditi situaciji kako biste sa svojim mamcem bili baš u onom sloju vode gdje se nalazi i pastrva. Idealan mamac za kombinaciju aktivnog i pasivnog vođenja silikonaca je Berkley Sand Worm, tako da je u većini situacija na neki način mogli bismo reći i univerzalan mamac, a podjednako dobro se pokazao u situacijama pri ribolovu sporom prezentacijom pri dnu ili pak brzim twichanjem. Nov silikonac na hrvatskom tržištu a izuzetno zahvalan za twich prezentaciju je i Awaruna Pontoon 21, novog brenda koji se tek probija.

Boja

Kada na red dođe odabir boje, to je ujedno najteži, najjednostavniji i najvažniji korak koji vodi ka lošem, dobrom ili odličnom ribolovu. Jednostavno morate uza sebe imati barem nekoliko različitih boja istog mamca i redom ih koristiti dok ne nađete pravu boju. No prije određivanja boje nađite mamac na koji vam pastrva najagresivnije reagira, a odabirom boje dodajete mamcu onu točku na i koja je potrebna kako bi pastrva na kraju i uzela vaš mamac. Nebrojeno puta se znalo dogoditi da je baš određeni mamac u određenoj boji bio dobitan, a samo dvije tri nijanse drugačiji mamac davao je daleko slabije rezultate.
Kroz godine bavljenja ribolovom pastrva uočio sam da su na skoro svim vodama nekako najstandardnije i najsigurnije boje za početak ribolova većinom bile bijela i pink, odnosno, bubblegum, neovisno o tome da li je voda mutna ili ne. No daljnji odabir boja uvelike ovisi o prozirnosti same vode na kojoj lovite. Ako je voda mutnija koristite krajnje boje, znači, ili izrazito tamne ili izrazito svjetlije nijanse, a u uvjetima kada je voda bistrija, pokušajte boju mamaca prilagoditi što je više moguće nekoj od prirodnih hrana kojima se pastrva hrani, znači, smeđa, oker, crvena, siva, maslinasta, itd. U danima kada pastrva i nije baš zainteresirana i raspoložena, najlakši put da dođete do željenog ulova je da smanjite mamac na minimum i mijenjate njegove boje i nijanse, a kad nađete idealnu boju, kolo sreće se naglo počinje okretati u vašu korist.

Veličina i boja jig glava

Kako smo već ranije u tekstu više puta spomenuli, pravilan odabir veličine i težine jig glavice od izuzetne je važnosti za uspješan ribolov. Cijela filozofija ribolova silikoncima u vrijeme kada pastrva nije aktivna je ta da mamac što duže zadržite u vidnom polju ribe, no uvijek mu morate podariti i malo života, tako da su cupkanje po dnu i slični pokreti neophodni. Iz tog razloga morate dovoljno otežati svoj mamac, no nikako ne smijete pretjerati, jer preteške jig glave bučno padaju u vodu i plaše ribe, a prelagane je jednostavno nemoguće u štromu zadržati dovoljno dugo na željenom mjestu.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Uglavnom, konačan cilj vam je da sa što lakšom glavom zadržite mamac u okolini pastrve što duže. Klasičan odabir veličina i težina glava je da na udicama veličine 4, 6, i 8 možete iskombinirati tri osnovne težine, a to su 0.5 g, 1.0 g, 1.5 g, 2.0 g i 2 g, 2.5 g i 3 g, znači, devet različitih udica pokriva vam gotovo sve situacije u kojima se možete naći.
Boje jig glava su vrlo zgodna igra i ako znamo da je pastrva riba koja pati na detalje, svakako je dobro obratiti pažnju i na ovaj segment. Uvijek je dobro iskombinirati kontraste boje silikonca i jig glave ili ih pak sklopiti u jedno odabirom iste boje. No ako nemate volje bojati svoje glavice, uvijek možete odabrati i nabaviti si tungsten mušičarske glavice i montirati ih na udice. Ukoliko se odlučite za tu opciju, glavice od 4,0 pa do 5,5 mm će pokriti većinu situacija u kojima ćete se naći. Što se boje tungsten glavica tiče, zlatna i srebrna su osnovne koje vam trebaju, srebrnu koristite za sunčane dane i izrazito bistru vodu, dok će vam zlatne biti puno bolji izbor za ribolove kada se lovi u malo mutnijoj vodi ili pak za oblačnih dana.

Strune

Odabir strune također je jedan od detalja na koji valja obratiti pažnju i nikako ga ne treba zanemariti. Monofili su za ovakav tip ribolova puno zahvalniji samo iz razloga jer pastrva jako raspoznaje strunu u vodi i na vodama koje su dosta posjećene, odnosno, opterećene od strane ribolovaca pokazalo se da je što manje vidljiva struna bolji izbor. Kombiniranje fluorocarbona ispred glavne strune zna biti izuzetno produktivno te ga nikako nemojte zanemariti, pogotovo ako lovite špagicama namijenjenima za ultralight ribolov. Ukoliko nemate štap predviđen za finu prezentaciju mini silikonaca, strunom možete smanjiti taj nedostatak. Deblja struna u vodi ima naravno i veći otpor te će glavica (malo teža) sporije tonuti i moći ćete ju finije i suptilnije kontrolirati.

Korištenje silikonaca za ribolov pastrva nikako nije jednostavno kako se čini, potrebno je dosta sati provedenih u ribolovu kako bi se prezentacija mamca dovela do savršenstva, jer sama prezentacija, odnosno, finoća i suptilnost vođenja mamca, važnija je i od samog mamca. Stoga, ako se odlučite za ribolov pastrva silikoncima, prvo posjetite vode na kojima možete vidjeti kako pastrva reagira na vaš mamac, a kad usavršite ribolov na ”viđeno” bit će vam daleko lakše loviti i u situacijama gdje ne vidite pastrvu. Osnovne smjernice u odabiru mamaca i ostalog smo vam kroz ovaj tekst dali, no ruke vam ne možemo dati, to je ono što morate usvojiti sami. Nemojte stoga odustati ako vas prvih par ribolova baš i neće ići, budite uporni i ne zanemarujte sitnice, poigrajte se njima, a kada ih jednom sve polovite i kvaliteta ribolova će vam se poboljšati.

Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana