Ivan Turković – Svjetski prvak U23

7 min read

PR / Broj 53 / Kolovoz / 2012.

Fantastičan uspjeh naših mladih reprezentativaca na upravo održanom 26. Svjetskom prvenstvu za mlađe natjecatelje održanom u Sloveniji na rijeci Savi kod Radeča, Ivan Turković se okitio zlatom, a reprezentacija je ekipno bila srebrna. Otišli smo u Radeče sa Svjetskim prvakom Ivanom Turkovićem i u detalje vam prenosimo kako je lovio i što ga je gurnulo ispred konkurencije.

Piše: Ivo Begović

Ivan Turković je skroman vrijedan mladić koji živi u blizini Zagreba u Strmcu Bukevskom. Ivan je već dugogodišnji natjecatelj u disciplini lov ribe udicom na plovak i u tom je sportu izuzetno uspješan naravno uživa i veliku podršku roditelja koji mu mnogo pomažu oko kupovine skupog natjecateljskog pribora. Nakon prvenstva odvojili smo dan i otišli s njime na rijeku Savu kod Radeča kako bismo u detalje snimili kako je on lovio i što ga je dovelo do ove prestižne titule.
Ivan se odmah počeo raspremati i spremati za ribolov tako da sam ga morao prekidati u poslu kako bih snimio sve detalje oko pripreme i ribolova.

Ivane kao prvo želim tebi i reprezentaciji čestitati na ogromnom uspjehu kojeg ste ostvarili na nedavno održanom svjetskom prvenstvu. Vjerujem da će se ovaj rezultat dugo pamtiti. Možeš li nam dok se spremaš za trening potanko ispričati kako si lovio i što je bilo važno za rezultat?

Izuzetno važno je bilo izmjeriti točnu dubinu ispod vrha šteke i to tako da zadnje olovo tik dotiče dno. Jedino na taj način je indikacija griza u sporotekućoj Savi bila dobra.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Moram spomenuti da se svi u reprezentaciji dobro poznamo i da je cijelo vrijeme vladala prijateljska atmosfera. Također se želim zahvaliti i Željku Ražnju te Martinu Vrčkoviću koji ovu stazu odlično poznaju i koji su nam cijelo vrijeme pomagali kao logistika. Što se tiče ribolova na Savi za vrijeme prvenstva i naše taktike, mi smo na treninzima uvidjeli dva osnovna problema. Prvi je bio ogromna količina kedera koji su na svaku kuglu bačene hrane reagirali tako da su grabili mamac u svim slojevima ne dozvoljavajući normalan ribolov krupne ribe. Krupne je ribe bilo također mnogo i samo sa lovom kedera nije se mogao postići vrhunski rezultat ali smo i tu taktiku držali kao rezervnu ukoliko bi trebalo odloviti za ekipu u slučaju da se dobije loše mjesto za krupnu ribu ili nešto krene po zlu. Drugi problem je bilo vrlo strmo dno, tj. sa štekom nismo mogli dosegnuti liniju ravnog dna nego smo morali loviti na kosini.

Prvi problem sam riješio tako da sam odlučio hraniti sa hranom samo u prvih pet minuta hranjenja, a zatim cijelo natjecanje dohranjivati isključivo sa kuglama lijepljenih crva precizno sa Pole cupom. Hranu koju smo pripremili pomiješao sam sa mnogo mokrog kvarcnog šljunka i formirao tvrde kugle bez crva kako bi kugle što brže došle do dna ne ostavljajući trag u vodi kako bi izbjegao kedere. Ove su kugle morale biti plosnate kako se ne bi koturale niz padinu dna nego ostale na mjestu lova i tamo se polako otapale.

Sa plovkom je također trebalo biti vrlo precizan. Naime primijetili smo da je velika udaljenost plovka od špice šteke u stvar hendikep jer se smanjivala preciznost. A da se ne bi dugo čekalo na griz mamac je morao biti tik uz kuglu lijepljenih crvi. Dubinu na mjestu lova mjerio sam tako da mi je zadnje olovce dodirivalo dno, a cijeli predvez je u stvari bio naslonjen na kosinu dna i ležao na dnu. Glavni ulov tokom oba dana natjecanja bili su nosaći (šnajderi), a bonus ribe su bile mrene teške od kile do dvije. Oba dana natjecanja sam uspio uloviti njih par i sa dvije sektorske pobjede i ukupnim ulovom od 19.740 g postao sam svjetski prvak.

Naši su reprezentativci koristili ovaj mix hrana: 2 kg Sensas Gros Gardons + 1 kg Sensas Carp + 1 kg Sensas Riviere + 1 kg Milo Cavedano. No kao što svi natjecatelji znaju osim miksa vrlo je važno i pravilno močenje. Ivan je to radio tako da kvarcni pijesak opere u vodi i mokrog ga umiješa u hranu. Na taj se način hrana dobro namoči i odlično poveže sa kvarcom (mnogo bolje nego da ga u već mokru hranu dodate suhog i punog kamene prašine).

Chris standing up holding his daughter Elva

To je izuzetno jednostavno kad to tako ispričaš no vjerujem da nije bilo tako lako?

Zalijepiti crve sa mnogo šljunka nije lako. No Ivan to radi vrlo brzo i rezultat je savršen.

Važno je na ovako veliki natjecanjima sačuvati živce i loviti po planu. Nagle promjene taktike ovdje ne igraju jer ako od početka ne radite sve kako ste zacrtali malo se toga može promijeniti.
Ivan je zatim nastavio sa treningom i uskoro nam u živo pokazao kako je to radio i na svjetskom prvenstvu. No kako je bio sam kederi su ga napali odmah nakon početnog hranjenja i nisu mu dali loviti ni kad je sva olova spustio bliže predvezu kako bi ubrzao dolazak mamca do dna. No i ovaj put je taktika sa dohranjivanjem samo ljepljenim crvima upalila. Naime iako je prvih pola sata imao mnogo kedera kad su krupne ribe ušle na hranilište svi su grizevi bili i realizacija i to većinom velikih mrena. Dok su na ovom treningu nosaći koji su na natjecanju nosili pobjedničke bodove gotovo izostali. Naime Ivan ih je ulovio svega nekoliko. A osim mrena i nosaća bilo je tu i par lijepih klenova. Eto nadamo se da će Ivan nastaviti sa dobrim rezultatima u ovom lijepom sportu te njemu i reprezentaciji želimo još mnogo međunarodnih nastupa i medalja. Sve vezano uz pripremu i važne detalje oko ovog ribolova naći ćete u našim praktičnim savjetima uz ovaj tekst.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Na ovom je prvenstvu (kao i na svima do sad) bilo potrebno biti izuzetno precizan. Ivan je sve kugle crvi cijelo natjecanje spuštao isključivo škrabicom i lovio precizno ispod njih. Evo kako se to radi:

Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana