Ribolov kedera štekom – Engleski način!
9 min readPR / Broj 53 / Kolovoz / 2012.
Piše: Alan Scotthorn – peterostruki svjetski prvak u ribolovu plovkom
Foto: Ian Chapman
Za vrijeme zadnja dva velika natjecanja održana ove godine: Europskog prvenstva u Španjolskoj i Svjetskog klupskog prvenstva u Portugalu, ribolov kedera (Hrv.uklija, Slo. zelenika, Lat. Alburnus Alburnus) je igrao značajnu ulogu u krajnjem rezultatu. Nekako mi se čini da je populacija ovih malih proždrljivih riba upravo eksplodirala na mnogim različitim vodama diljem cijele Europe.
Čak sam čuo da se na mjestu održavanja prošlogodišnjeg Europskog prvenstva u Courchu u Portugalu sada love velike količine kedera, a ja sam tamo lovio nekoliko puta i ne sjećam se da sam ulovio i jednog kedera!
U Španjolskoj mnogi timovi su ribolov započeli loveći kedere te su ih lovili u početnom dijelu natjecanja sve dok nisu ocijenili da su krupnije ribe došle u zonu hranjenja, no neki timovi su ih lovili većinu natjecanja, a Srpski tim je osvojio treće mjesto ekipno loveći samo njih.
Italija je također slavila na Klupskom prvenstvu u Portugalu, održanom ponovo na rijeci u kojoj gotovo da i nije bilo kedera samo par godina prije. Francuzi su bili drugi, a Engleska treća svi loveći isključivo kedere.
Naravno, ova natjecanja su me natjerala da uložim više napora u vježbanje tehnike potrebne da bi se ulovilo mnogo kedera, a u ovom tekstu ću vam dati moje jednostavne savjete za ribolov kedera.
Gumica za ribolov kedera štekom
Za ovaj ribolov koristim samo dvije jačine gumice. Prva je Preston Inovations “Slip” broj dva, nju koristim sa malim udicama kada je ribolov težak ili su ribe male. Gumicu broj četiri „Slip“ koristim za veće ribe i brži ribolov te za ribolov sa većim udicama.
Važno je, a i vrlo jednostavno za napraviti je da režem moju špicu šteke vrlo kratko, tako da gumica radi ekstremno dobro. Ne postoji ništa gore nego u brzom ribolovu gubiti vrijeme na močenje gumice kako bi spriječili da se zaljepi za unutarnje „zidove“ špice i ostane visjeti izvan nje. To vas može koštati mnogih riba.
Rezanje špice također pomaže jer je na taj način top set od tri dijela mnogo kraći pa ćete kedera mnogo lakše i brže dići do ruke i prihvatiti ga.
Što je kraći sistem lakše ga je kontrolirati, a s njime tada možete i „udariti“ po vodi kad ga zavrtite oko špice šteke. Upravo tako sam lovio u Španjolskoj ove godine i sve je radilo mnogo bolje.
Najčišći, i za mene još uvijek najbolji način da spojite sistem sa gumicom je mali plastični konektor. Koristim najmanje narančaste Stonfo konektore ijoš uvijek nisam prnašao bolji način spajanja. Uobičajeno za ovaj način ribolova koristimo naše normalne šteke, no ova tehnika ribolva postala je izuzetno važna i nešto tanja šteka bi bila bolja. Pa ću u budućnosti potražiti takvu.
Plovak za ribolov kedera kratkim sistemom (štekom)
Jednostavan polvak oblika izdužene bačvice je najbolji. Ja volim Milo Miola plovke koji imaju malo „rame“ koje će pomoći pokazati dizanje mamca (to su oni grizevi kad keder zaustavi mamac u propadanju ili ga primi i krene prema gornjem sloju vodenog stupca). Antena ovih plovaka je od fibreglasa i lagano deblja što je čini lakšom za vidjeti dok lovite dužim štekama. Pokušao sam loviti tankim plovcima oblika izdužene mrkvice u prošlosti no iskustvo je pokazalo da se Milo Miola lakše kontroliraju. Naime čak i na jezerima i kanalima obično ima nekog toka vode.
Osnovni najlon i slaganje sistema
Nekad sam lovio sa svim olovima u grupi, no nakon razgovora sa mojim prijateljem iz tima Williamom Raisonom koji je bio uvjeren da mala kuglica ispod grupe olova čini sistem mnogo osjetljivijim jer lakše pokazuje grizeve u podizanju te omogućava da lovite u padu (znači ne oslanjate se samo na kedere koji se hrane na dubini na kojoj vam je glavna grupa olova), promijenio sam sve moje sisteme tako da sam ubacio zadnju kuglicu broj 10 ispod glavnog otežanja. Nakon promjene otkrio sam da je taj sistem mnogo bolji, i naravno lovio sam bolje.
Glavni najlon na svim mojim sistemima za kedere je uvijek isti Drennan Double Strength 0.117 mm. Mijenjam samo predveze ovisno o broju riba koje lovim te ovisno o njihovoj veličini. Pokušao sam loviti sa tanjim osnovnim najlonima no nisam našao nikakvu prednost. Pa zbog čega riskirati da vam najlon pukne u trenutku kad ste ušli u dobar ritam ribolova? Kad lovite veliki broj kedera, onda je vaš najlon tokom natjecanja koje traje četiri sata pod velikim iskušenjem osobito se to odnosi na predvez. U takvim uvjetima čak i 0.12 mm može puknuti. Vrlo je važno da predvez možete brzo promijeniti. Svoje predveze na sistem stavljam pomoću jednostavne metode omča na omču i sa već pripremljenim udicama na predvezima u mojoj kutiji za predveze ovu izmjenu mogu napraviti u par sekundi.
Udice za kedere
Koristim samo dvije vrste udica za sav moj ribolov na kedere, Sensas Feeling No 3405 i Drennan Fine Match. Ove druge koristim kada je ribolov težak. Na primjer sjećam se pobjedničkog sektorskog ulova od tri kile kedera na velikom timskom natjecanju na rijeci Nene u Engleskoj. Koristio sam udicu veličine 24 i samo jednog fuja na udici (eng. joker) na vrlo bistroj rijeci, kad sam promijenio na ovako malu udicu to je kompletno promijenilo moje natjecanje iako sam se u početku mučio da ih ulovim.
Veće udice čak do veličine 16, idealne su da navučete pinkija na vrat udice. One su dovoljno jake da bez problema dignete ribu i skinete je sa udice tako da je povučete. Naime kad lovite sa navučenim crvom gotovo sve ribe su zakvačene za meko nepce. Ako je ribica zakvačena za usnu tada udicu morate skinuti tako da je vratite kroz istu rupu kroz koju je ušla.
Udica 3405 Sensas je pravi „gaf“ sa dugim vratom, idealna je za velike ulove. Manja npr. veličine 20 je idealna da na vrat navučete pinkija dok su veličina 18 i 16 bolje za škota.
Kad vežem udicu uvijek ostavljam koji milimetar najlona ispod vrata udice i tako onemogućim kederu da ispljune crva na najlon iznad udice. Kada je ribolov teži najbolji mamac je jedan mali ver-d-vas ili fuj, no tako lovim ako vidim da ne mogu uloviti na pinkija.
Hrane za kedere
Mi u Engleskom timu uvijek pokušavamo sve posložiti da bude vrlo jednostavno i logično. Uglavnom koristimo Sensas 3000 Surface, jedino oko čega vodimo brigu je što ćemo na tu bazu dodati. U Španjolskoj smo je koristili direktno iz vrećice bez dodataka jer smo uvidjeli da nam boju (Sensas Tracix) površinski tok uzrokovan vjetrom brže nosi, i da kederi odlaze za ovim površinskim „oblakom“.
Čak i kad su uvjeti mirni i voda ima prirodni polagani tok mislim da dodavanje Tracixa radi dobro, normalno koristim žuti u mutnoj vodi i crveni u bistroj. Na rijekama ne stavljamo boju ali zato dodajemo nešto lagane zemlje da bi miksu hrane dali malo dodatne težine što naravno ima svoje prednosti
Ako na slikama pogledate kako sam se složio za ovaj trening, volim imati hranu lagano iza sebe tako da mogu posegnuti rukom za kuglicom hrane i da je mogu baciti u jednom pokretu. Ponovo jedna jednostavna sitnica koju redovno koristim.
I još jedna važna stvar. Pokušajte tokom ribolova držati ruke što čistijima, ja uvijek nosim ručnik – pregaču i imam posudu sa vodom na platformi sa strane. Na taj način uvijek mogu isprati i osušiti ruku kako bih ponovo namamčio udicu.
Practice Makes Perfect – vježbom do savršenstva
Mi u Engleskoj vjerojatno imamo jednog od najboljih natjecatelja u lovu kedera na svijetu u Williamu Raisonu. U slučaju da u toku treninga za velika natjecanja imamo koji od treninga posvećen ribolovu kedera možete se kladiti da će William biti najbolji. U Španjolskoj, William je ulovio čak trinaest kila kedera na šteku u četiri sata! Toga dana ja sam imao gotovo devet kila u tri sata ulovivši 320 kedera. Osjećao sam da mi je ovaj trening pomogao da uđem u bolji ritam ribolova.
Uglavnom, potrebno je sve sitnice u opremi dovesti do savršenstva, no nakon toga je potrebno mnogo treniranja kako bi dobili na brzini. Pri tome ne mislim da bi se na ribolov trebali baciti kao manijaci nego trebate uvježbati svaku kretnju da ide glatko i kontrolirano koliko je to moguće.
Još jedna vrlo važna stvar za održavanje dobrog ritma je da ste sigurni da je mamac na udici uvijek u dobrom stanju i da konstantnim hranjenjem stalno održavate „oblak“ hrane.
Kad lovim štekom sa kratkim sistemom uvijek se trudim hraniti oko pola metra prije plovka tako da si omogućujem ribolov sa vanjske strane oblaka. U slučaju da se ribe hrane u samom oblaku uvijek možete malo skratiti šteku i loviti u njemu, pa čak i kraće od njega. Okretanje sistema oko vrha šteke i udaranje sa njim po površini često donosi brze grizeve jer grupa olova koja brzo tome kroz vodu privuče ribu do udice sa mamcem.
Na kanalima na kojima su brane tok vode može se mijenjati u toku natjecanja, uvijek treba paziti na ovu pojavu jer će kederi uvijek plivati prema toku. U slučaju da na primjer voda teče s lijeva na desno, sistem treba zabaciti desno od oblaka hrane i naravno suprotno od toga ako se tok promjeni. Naime kederi će u sekundi promijeniti smjer hranjenja ako se tok promijeni pa i vi morate brzo reagirati.
Nadam se da će vam ovaj članak pomoći da poboljšate svoje umijeće lova kedera no zapamtite da je ključ svega redovito treniranje.