PR / Broj 61 / Travanj / 2013.

Ako se želite neprimjetno približiti pastrvi najbolje je to učiniti da joj dolazite s leđa, no ponekad je to i lošiji pristup pogotovo ako se krećete uz obalu jer kad uđete pastrvi u vidno polje s leđa odnosno previše joj se približite, uđete joj odjednom u cijeloj svojoj visini, a kada joj se približavate prema njoj, ona vas vidi relativno brzo, no postepeno joj prilazite i ako ste dovoljno pažljivi možete joj se približiti dovoljno blizu kako bi mogli prezentirati svoj mamac, a da vas se ne preplaši.

Piše: Hrvoje Kuzmić

Već je skoro sve napisano o ribolovu pastrva i priboru koji koristimo za ribolov pastrva, a redovito se razmišljanja autora baziraju na detaljima iz perspektive ribolovca. U ovom tekstu pokušat ćemo vam predočiti neke činjenice iz riblje perspektive odnosno perspektive pastrve. Logično je da ukoliko dobro razumijete život pastrve, da će te i sami bolje poslagati kockice koje vam ovise o uspješnosti ribolova. Nekoliko je važnih cjelina kojih bi svaki ribolovac trebao biti svjestan u vrijeme ribolova pastrva, a to su pastrvina osjetila, prehrambene navike, i stanište pastrve.

Osjetila

U nekim krugovima ribolovaca dolazi se do zaključka da je pastrva riba s najviše osjetila, što joj i daje epitet izuzetno zahtjevne ribe za ribolov i izuzetno sportske ribe. Naime poznato je da pastrva ima osjetilo vida, mirisa, dodira, sluha i okusa te da su sva na izuzetno visokoj razini. Najrazvijenije osjetilo kod pastrve je zasigurno vid, u vrijeme manjeg intenziteta svjetlosti znači ujutro i navečer kada svjetlost pada u odnosu na površinu vode pod kutom od 10 stupnjeva vid pastrve je fascinantan, njezino se vidno polje zbog loma svjetlosti u odnosu na vertikalnu os uvećava na čak 160 stupnjeva, no što se sunce pomiče više prema vertikali ono se smanjuje na minimalnih 96 stupnjeva, i to je jedan od razloga zašto se pastrve aktivnije hrane u prijepodnevnim i poslijepodnevnim satima, no ne toliko zbog količine hrane već čisto iz razloga jer bolje vide. Slijedeća bitna stvar kada je riječ o pastrvi je da ona ima i binokularni i monokularni vid što joj omogućuje da vidi otprilike 320 stupnjeva okolo sebe tako da je svega 40 stupnjeva iza same ribe njena slijepa točka gdje ne može vidjeti. No još je fascinantniji podatak da riba unutar vode može vidjeti i što se nalazi iza prepreke, ako je prepreka dovoljno potopljena i to na način da vidi predmet kao u zrcalu na površini vode. Znači, ako se želite neprimjetno približiti pastrvi najbolje je to učiniti da joj dolazite s leđa, no ponekad je to i lošiji pristup pogotovo ako se krećete uz obalu jer kad uđete pastrvi u vidno polje s leđa odnosno previše joj se približite, uđete joj odjednom u cijeloj svojoj visini, a kada joj se približavate prema njoj, ona vas vidi relativno brzo, no postepeno joj prilazite i ako ste dovoljno pažljivi možete joj se približiti dovoljno blizu kako bi mogli prezentirati svoj mamac, a da vas se ne preplaši.
Idealna tehnika pri ribolovu kada se krećete nizvodno je ribolov tonučim voblerima, na način da puštate vobler nizvodno sa samo povremenim trzajima prema naprijed, tako prezentiran vobler možete relativno dugo zadržati u vidnom polju pastrve, te ju eventualno nagovoriti da uzme vaš mamac.

Slijedeća bitna stvar kod pastrvinog vida je da ona ne trpi jarko svijetlo, tako da je za vrijeme lijepog i sunčanog vremena dobro znati da se pastrva skoro pa uvijek drži sjene, odnosno pozicije gdje nema direktnog sunca. Naravno tome treba i prilagoditi boju mamca koja bi za sunčanog vremena trebala biti što manje blještava, pa su nekakve prirodne nijanse u mat ili tamnoj varijanti idealan izbor.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Sluh

Slijedeće jako bitno osjetilo u pastrve je sluh, one imaju takozvano unutarnje uho koje nema vanjski otvor, no u raznim literaturama je dokazano da pastrva može prepoznati niskofrekventne zvukove, a u kombinaciji sa bočnom linijom i raspoznavanjem vibracije daje pastrvi gotovo savršeni ”sluh” tako da je bitno u ribolovu kretati se vrlo pažljivo i bez nepotrebne buke, a varalice koje u sebi imaju ”zvečku” ponekad mogu dati i ribu više, pogotovo u uvjetima kada voda nije savršeno bistra.

Miris i okus

Kod pastrva je kao i kod ostalih riba također vrlo izraženo i osjetilo mirisa i okusa, što dokazuju i relativno veliki nosni otvori na glavi, ovo je vrlo bitna stvar pri shvaćanju ponašanja pastrve u ribolovu, jer je poznato da se miris u vodi širi relativno brzo. Sigurno vam se više puta dogodilo da je pastrva pratila vaš mamac na udaljenosti od svega centimetar dva, a nije se dogodio toliko željeni griz. U takvim situacijama osjetilo mirisa dolazi do izražaja, dovoljno je samo da pušite ili da ste pri odlasku na ribolov stali na benzinskoj stanici točiti gorivo, te da miris sa vaših ruku prijeđe na mamac. Stoga je dobro da prije ribolova utrljate ruke u prašinu ili blato te isperete u vodi, jadna od metoda prikrivanja mirisa je i da ”očešete” malo svoj mamac u ribu koju ulovite, to će sigurno neutralizirati nepoznat miris sa mamca. To su neke smjernice koje je uvijek dobro imati negdje u podsvijesti.

Vrijeme hranjenja

Slijedeća stvar koju je bitno znati je razlog i vrijeme hranjenja, pastrva se u pravilu hrani iz tri razloga, prvi je naravno glad, drugi razlog je obrana teritorija, jer pastrva je izrazito teritorijalna riba, i u vodama koje ne obiluju baš previše hranom pastrve će svim silama braniti svoju poziciju od ostalih riba, i treći razlog je znatiželja, pastrva će često puta pojesti bilo što, što joj i malo liči na hranu, čisto iz znatiželje da ”provjeri” jeli to jestivo ili ne.

Po mojem iskustvu primijetio sam da pastrva ima intenzivnije periode hranjenja tokom dana, no to više ovisi o količini hrane koja nadolazi nego o nekim ostalim parametrima. U vodama gdje je dotok hrane konstantan i hranjenje pastrve je konstantno, stoga tvrdim da će se pastrva vrlo rado hraniti uvijek. Više je tu bitno obratiti pažnju na temperaturu vode, te ju povezati za hranjenjem, jer što je temperatura vode veća i potreba za hranom i samo hranjenje biti će izraženije, zbog bržeg varenja pojedene hrane. A u hladnijim periodima pastrva je usporenija i manje se hrani, a i kada će se hraniti ako će imati izbora uvijek će odabrati veći plijen, stoga u rano proljeće nemojte se bojati koristiti veće mamce i naravno obavezno usporite prezentaciju.

Kako smo već ranije rekli pastrvin vid je jedan o najvažnijih osjetila, a u kombinaciji monokularnog i binakularnog vida ona može savršeno procijeniti parametre kao što su udaljenost hrane i brzina kretanja hrane, te prema tome odlučuje koliko joj je zalogaj zanimljiv. Ovo je vrlo bitno kako bi znali u kojem sloju prezentirati mamac, znači ako je tok sporiji ili je jednoličan većina hrane se nalazi uz samo dno ili u donjoj polovici vode, i tu pastrva ima dovoljno vremena da procijeni koliko joj je plijen interesantan. U ovakvim trenucima su se suspend vobleri koji mogu biti prezentirani usporeno ili pak izrazito agresivno pokazali kao bolji izbor. No s druge strane u bržim, plićim i divljijim dijelovima tokova, hrana se kreće u gornjem sloju vode i relativno brzo, i u takovim dijelovima je pastrvi ponuđena opcija ”uzmi ili ostavi” u trenutku kada uoči hranu, gdje ona mora reagirati instinktivno, i tu se može dogoditi da provučete mamac i nekoliko desetaka puta prije nego ga pastrva i uzme, no u većini slučajeva će ga uzeti ako ste dovoljno strpljivi i uporni. U ovakvim situacijama su idealni plivajući vobleri pogotovo u predjelima kada lovite ispred vodenih prepreka koje su cijele potopljene.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Ovime dolazimo i do zadnje te možda najbitnije stvari koja je bitna za dobar ribolov pastrve, a to je čitanje vode, od izrazite je važnosti da znate potencijalne mikrolokacije gdje bi se pastrva mogla nalaziti i zadržavati u samom toku, iz razloga kako se ne bi morali nepotrebno približavati takvim pozicijama, te otkriti svoju poziciju. Prepreke u vodi razlikuju se u dvije glavne stvari, a to je da voda prelazi preko njih ili zaobilazi prepreku. U slučajevima kada voda prelazi preko prepreke, pastrva će se češće smjestiti ispred same prepreke jer će joj tu tok vode nadizati hranu iznad nje te joj olakšati uočavanje plijena, s druge strane ako voda zaobilazi prepreku, iza nje stvara se bazenčić koji zadržava nadolazeću potencijalnu hranu za pastrve. Slijedeća vrlo omiljena pozicija za pastrve je i sam vrh slapa tik prije nego voda počne padati. Ovdje su u pravilu tokovi vrlo mirni i pastrva može dosta prije i na vrijeme uočiti plijen, te se iz tog razloga često na takvim pozicijama i zadržavaju. Normalnim nastavkom dolazimo naravno na dno samog slapa, ovdje se pastrve najviše zadržavaju na dijelu gdje počinje nestajati pjena, tu se voda umiruje i još nije u punom toku pa je i hrana za pastrvu ”usporena”. Unutarnju dijelovi zavoja su u pravilu sprudovi gdje se tok također usporava kao i u dubljim rupama u samom toku gdje pastrve vole čekati svoj plijen. I na kraju obala, potkopana obala idealna je pozicija gdje se pastrva voli zadržavati, i nikako se ne smije zanemariti kao potencijalna pozicija za uloviti pastrvu.

Cijelo vrijeme imajte na umu da će se pastrva smjestiti na poziciji gdje će uz što manje utrošene energije moći dočekati svoju hranu, a najbitnije stvari pri njenom odabiru takvih pozicija su da ima dovoljan dotok hrane, zatim sigurnost, odnosno mjesto gdje se može skloniti pri nailasku opasnosti i naravno jednostavnost zadržavanja na poziciji, odnosno sto manje umaranje.
Za što uspješniji ribolov pastrva morate imati na umu da su pastrve vrlo osjetljive ribe i da uspješnost ribolova više ovisi o vama i vašem poznavanju njihovih navika nego o samim pastrvama, i naravno samom vašem pristupu ribolovu i vodi. Pogotovo u slučajevima kada želite uloviti kapitalni primjerak, jer velike pastrve nisu dosegle svoju veličinu zato što su bile neoprezne i proždrljive.

Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana