IZRADA JEDINSTVENOG MAMCA

9 min read

PR / Broj 56 / Studeni / 2012.

Imati jedinstveni mamac danas više nije samo stvar ribolovne mode, već ponekad i osnovna potreba ribolovaca koji love na vodama s vrlo velikim ribolovnim pritiskom. U ovom ću vam članku pokušati objasniti što je, kada ga, zašto, kako i zbog čega koristim…

PIŠE: KREŠIMIR KURI
FOTOGRAFIJE: DENIS BELAVIĆ I KREŠIMIR KURI

Što je jedinstveni mamac?

U današnje vrijeme kad su naše najpopularnije vode sve češće prepune ribolovaca, a ribolovne trgovine krcate raznim vrstama gotovih mamaca za ribolov, da bi ulovio velikog šarana, čini se kako ribolovac početnik uopće više ne treba poznavati tajne izrade mamaca. Dovoljno je kupiti nekoliko vreća s gotovim boilama renomiranih proizvođača i krenuti u ribolov. Međutim, da li je to uvijek i najbolji put? Ako nemate vremena i mogućnosti za izradu vlastitih mamaca, možda i je. Ali ako spadate među iskusnije udičare, imate dovoljno vremena i znate nešto više o mamcima, zbog čega se ne bi malo više potrudili, i to iskoristili kao svoju prednost? Nije tajna da se svaki puta, kad se na nekoj ribolovom jako opterećenoj vodi lovi novim ili nekim pomalo drugačijim mamcem, obično poluče i bolji rezultati. Pa, zbog čega ga onda ne bi sami pokušali napraviti svoj jedinstveni mamac s kojim se još sigurno ni na jednoj vodi nije lovilo, i nakon toga njime pokupiti ribolovno vrhnje?

Site vode

Na većini se naših popularnih voda danas gotovo sve zna. Koja su najbolja mjesta, koje su na njima najbolje pozicije, na koji mamac riba najbolje prima… Velika većina ribolovaca ove informacije uvijek uzima zdravo za gotovo, i kod izrade mamaca slijepo se drži preporučenih savjeta. Međutim, ako se na nekoj takvoj vodi kroz nekoliko godina zbog jednake preporučene „usmene predaje“ uvijek lovi na isti način i sa istim mamcima, s vremenom dolazi do zasićenja i rezultati su sve slabiji. Među ribičima se zna čuti: voda je svega sita! A kad nastupi takvo zasićenje, i onda je promjena i više nego dobro došla. Tako danas svi znadu kako šarani na Šumbaru jako dobro primaju „na smrad „. Ribičkim rječnikom smrad je sinonim za boilu na bazi ribljeg brašna s nekim mesnim mirisom kao što je na primjer Monster Crab. Ako već imate u pripravnosti takve boile, uvijek uz njih uzmite i one nešto malo drugačije. Pod onim „malo drugačije“ sam mislio da kod izrade smjese umjesto 30 ili 40% ribljeg brašna, pokušate neku kombinaciju od provjerenih biljnih komponenti kao što su Robin Red, mljevena pržena konoplja, mljeveni prženi kikiriki, suha kukuruzna mlaćenica (Corn Steep Liquor), rogači i crvena ili žuta jajčana hrana za ptice. Ako spadate u ziheraše i ipak vas malo previše straši biti drugačiji, onda pripremite klasičnu kombinaciju mamaca (u ovom slučaju boilu na bazi ribljeg brašna), ali sa sobom u ribolov uzmite i malo one potpuno drugačije smjese, te pokretni set pribora za izradu mamaca.

Dokazani atraktori

Danas svi znadu za Secret Agent (tajni agent) iz poznate i slavne kuhinje ribolovnih mamaca i aroma Rod Hutchinsona. Ona zasigurno danas među ribolovcima u Hrvatskoj spada među pet najčešće upotrebljavanih aroma, ali i nosi titulu prvaka kao jedan od najneugodnijih proizvoda za rukovanje među svom danas dostupnom ribolovnom kemijom. Ova kombinacija organskih i anorganskih aminokiselina, s posebno jakom začinskom nijansom mirisa nešto kao po juhi ili po celeru, osim što jako dobro privlači šarane na svim vodama gdje s njom pokušate loviti, kriva je i za najveći broj rastava brakova zagriženih ribolovaca. Kad vam jednom dođe na prste, vrlo teško se s njih pere i skida. A vjerujte, žene to u kući nikako ne vole. Jednom prilikom, nakon povratka kući s uspješnog trodnevnog ribolova sa pristojnom dozom Secreta po rukama, nisam niti nakon tri kompletna tuširanja za redom i pet pranja ruku u različitim vrstama deterdženata i dezinficijensa, uspio skinuti ovu napast s ruku. Supruga mi je rekla da sam se „dobro nasikritirao“ i zaobilazila me u širokom luku slijedećih nekoliko dana… I što je još gore, nakon prve noći (nakon ribolova) provedene u krevetu, i plahte su se ujutro «čule po» Secretu, a s mojih je ruku otišao tek nakon četiri dana…. Bolje da vam ne govorim kakvi su mi nakon tog ribolova ostali mirisi u autu, i kako su me kolege na poslu pomalo čudno i poprijeko gledali. Tek tada sam shvatio njegovu pravu moć, zbog čega ga šarani na jezeru mogu i na pedeset ili stotinu metara dalje u vodi nanjušiti, te zašto je tako dobar za ribolov na rijeci. To što dugo ostaje na prstima znači i da dugo ostaje i na mamcima, s njih se teško ispire, ali i da se mamci s njim nikako ne rade u kuhinji, pogotovo ako vam je supruga kod kuće, već na tavanu ili u garaži. Međutim, ako ste spremni izdržati ove sve pred i post ribolovne torture zbog dobrog ribolova, toplo vam ga preporučam.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Izbjegavajte provjerene kombinacije

U situacijama kad velika većina ribolovaca slijepo kopira jedan drugog i love uglavnom provjerenim kombinacijama kao što su Monster Crab i Secret Agent, uopće nije teško biti drugačiji. Jedna odlična ideja je loviti samo na Secret Agent i dodati mu još nešto neutralno kao što je Shellfish Sense Appeal. Pošto je baza ovog vrlo popularnog proizvoda kombinacija aminokiselina, a i začinska mu je linija također vrlo jaka, jedino što još za jedinstven i dobar mamac treba je kvalitetan apetit stimulator, a to je baš Shellfish Sense Appeal. Osnovna je namjena svakog apetit stimulatora u mamcu da kad šarani jednom dođu na hranilište i počnu uzimati mamce, dobiju od njih kasnije onaj «kikiriki efekt», pa da više ne mogu dići glavu i da ne odlaze dok ne pojedu sve što im je ponuđeno. A boila samo sa Secretom, pogotovo ako se koristi uz neku smjesu na bazi ptičje hrane, posebno u ove jesenske dana može na vodi biti pravi bum. Osim što se po aromi prilično razlikuje od kombinacije Monster/Secret (jer je začinskog tipa) koju naši ribolovci u 95% slučajeva koriste s boilama na bazi ribljeg brašna, lakše je probavljiva i razlikuje se i po svom drugačijem okusu. To znači da ste s jednim udarcem ulovili dvije muhe, i istovremeno uštedjeli. Zbog toga kud god idem u ribolov, sa sobom nastojim uzeti svoju bočicu «čarobnog» mirisa i vreću s par kilograma smjese potpuno drugačije od one koju imam u mamcima.

Kako to praktično iskoristiti?

Postoje neke situacije kad na vodi rade samo određeni tipovi mamaca, i ako niti jedan od njih nije onaj vaš kojeg ste prije ribolova pripremili, ovakav tip boile ponekad u kriznim ribolovnim situacijama može spasiti stvar. Zbog toga sam često sa sobom na ribolovne izlete dulje od dva dana nosio torbu s kompletnim priborom za izradu boili, nekoliko bočica mojih provjerenih i omiljenih aroma i par kilograma suhe smjese. Ta mi je torba na neki način uvijek davala dodatno samopouzdanje i bila moj tajni adut za slučaj kad ništa ne radi. Pružala mi je mogućnost da uvijek na vodi imam, ili tamo sam napravim poneki jedinstveni mamac kojeg nitko drugi u tom trenutku nema, a u nastavku ovog članka pokušat ću vam objasniti kroz nekoliko osnovnih smjernica kako ga i vi možete imati.

Izrada na vodi

Evo kako to vrlo jednostavno možete organizirati. U torbi uvijek imam roler, špricu za kobase, drvenu kuhaču, veliku žlicu za vaditi boile, sito, arome, jaja i suhu smjesu čija je baza potpuno drugačije od svih mamaca kojima lovim. Ako imam mamce na bazi ribljeg brašna i ptičje hrane, sa sobom ću uvijek uzeti nekoliko kilograma smjese na bazi jetre. Ako lovim na boile na bazi jetre i ribljeg brašna, uzet ću sa sobom par kila nekog finog miksa na bazi ptičje hrane. Uz bočicu provjerene arome, a nekad i samo aminokiselina, u nekoliko sati rada tako u ribolovu uvijek možete bez problema napraviti tri do četiri kilograma jedinstvenih i svježih mamaca koji vam ponekad mogu loš ribolov pretvoriti u odličan. Ako nisam zadovoljan s mamcem na koji lovim, mogu sam kombinirati i stvoriti nešto novo, potpuno drugačije. I još nešto, i nije neka tajna, ali mnogi mlađi ribolovci još uvijek čini se ne znaju da svježe napravljenim mamcima od svježih komponenti, šarani teško odolijevaju.

Pravilo jedne arome

Danas kad je ribolovcima sve dostupno, mnogi ne vjeruju da se velike ribe može loviti samo na jednu aromu. Pogledate li u nekim ribolovnim novinama jednu od brojnih preporuka za neki moderan mamac, mora vam u oči upasti jako veliki broj komponenti i u njegovoj suhoj smjesi, ali i u tekućoj kombinaciji aroma i atraktanata. Nekad, pred dvadeset godina, dok su se bočice specijaliziranih aroma za šarane teško nabavljale iz inozemstva, to nije bilo sasvim uobičajeno. Dobro pamtim, kako se je pretežno lovilo samo s jednom aromom, i to vrlo često na njima štedjelo koristeći minimalne doze. U situaciji poznatoj na svim našim najpopularnijim vodama, kad svi pomalo pretjeruju s količinom aroma, nekad nije loše prikloniti se minimalizmu, te smanjiti broj tekućih komponenti, ali i doze smanjiti na minimum. Mlađe će ribolovce u takvim situacijama možda vas iznenaditi uspjeh, ali one starije i iskusnije sigurno neće. Šarani su i onda i danas još uvijek samo šarani, i ako sve po pitanju lokacije dobro odradite može vam se dogoditi da velike ribe prije ulovite na manje aromatizirane mamce, a na one s jakim dozama ulovite veći broj manjih riba.

Jesenske varijante

Jesen je vrijeme kad su temperature voda na našim većim jezerima još uvijek relativno visoke (10-20°C) i kad još uvijek dobro rade gotovo svi mamci na bazi pred probavljenog ribljeg brašna, ali isto tako i mamci na bazi raznih vrsta ptičje hrane, i mliječnih proteina. Pred probavljeno riblje brašno, jetreno brašno, brašno lignje, pržena mljevena konoplja, Robin Red, te mljeveni prženi kikiriki i žuta i crvena biskvitna hrana na bazi jaja za ptice su odlične baze za izradu suhih smjesa (mikseva). Jedini način da vaš mamac doista bude jedinstven je da ga sami napravite. Možete za bazu uzeti njihovu neobičnu kombinaciju ili samo neke od njih pojedinačno. Pokušajte loviti na takvu „novu“ i neku „već provjerenu“ smjesu“ u kombinaciji sa samo jednom aromom i sa svojim uobičajenim kombinacijom aroma, aminokiselina i atraktanata, i dat ćete joj jedan potpuno drugačiji pečat. Vjerujem da će mnoge iznenaditi učinkovitost jednostavnog i jedinstvenog mamca. Nekad, a pogotovo u jesen kad se vode hlade, je manje, često više. Pogotovo ako ste koristili lako probavljivi mamac i višestruko provjerenu aromu.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana