PREZENTACIJE ZA BRZI RIBOLOV
8 min readPR / Broj 56 / Studeni / 2012.
Dolaskom jeseni, ribolov šarana postaje sve teži. Zbog sve nižih temperatura njihove okoline, ove ribe sve manje vremena provode tražeći hranu, što nikako ne znači da se prestaju hraniti. Jedina razlika u odnosu na ljeto je da, generalno gledajući, uzimaju manje hrane, ali i da su im periodi u kojima traže hranu sve kraći. Zbog toga u ribolovu, osim što treba biti u pravo vrijeme na pravom mjestu, treba biti i maksimalno učinkovit…
PIŠE: DENIS BELAVIĆ
FOTOGRAFIJE: DENIS BELAVIĆ I KREŠIMIR KURI
Privlačenje pažnje
Za dobru prezentaciju mamca treba ispuniti tri glavne zadaće. Prva, da njome izazovemo znatiželju ribe, druga da ona prihvati mamac s udicom, i treća da ribu uspješno ulovimo. Stoga, krenimo redom. Šarani su po svojoj prirodi vrlo znatiželjne ribe, i zbog toga njihovu pažnju u stvari uopće nije teško privući. Oni će na mjestima na kojima se i inače hrane vrlo često jako detaljno pretražiti i ispitati sve što bi im moglo biti hrana, pa ako se prilikom izrade prezentacija i mamaca malo više fokusiramo na njihova čula (miris, okus, pH reakciju mamca…), vrlo lako možemo dodatno privući njihovu pažnju. Osnovni način isticanja lovnih mamaca može biti: podizanjem mamca s dna (korištenje plivajuće boile) na tepihu s dubinskim mamcima, isticanjem nešto pojačanom i promijenjenom aromom na tepihu slabije ili drugačije aromatiziranih mamaca, vizualno isticanje različitim bojama, i promjenom pH reakcije samog mamca na udici u odnosu na druge mamce ubačene na hranilište.
Izbušena plivajuća boila u dipu
Jedan od starih ribičkih trikova je kliještima oguliti ili iglom za navođenje na što više mjesta izbušiti plivajući mamac ili ga, još bolje, škarama na što više mjesta nepravilno izdubiti. Na taj način se boila brže otvara i dugotrajnije otpušta miris. Što je najvažnije ona tako vrlo učinkovito šalje ribi signale gdje je hrana. Ako još takve signale želimo potencirati, tako pripremljen mamac je dobro dan prije ribolova ubaciti u neki umak (dip). Velik je izbor komponenti za njegovu izradu. To mogu biti neki aminokiselinski pripravci, pripravci betaina, slatki voćni sirupi, ili čak neke nerazrijeđene etil alkoholne arome u kombinaciji sa sladilima. Jedna od prednosti plivajuće boile su što je cijela odignuta od dna, pa svojom kompletnom površinom odašilje u svim pravcima šaranima hranidbene signale. Na jezerima s velikim ribolovnim pritiskom, šarani s vremenom postaju svjesni opasnosti koje mogu nositi mamci na koje ih se neko dulje vrijeme sustavno lovi, pa ih mogu početi izbjegavati. Zbog toga na nekim jezerima ovaj sistem lovi samo manje šarane, dok ga oni stariji i iskusniji katkad izbjegavaju.
Prezentacija ženska čarapa
Ako ste se ikad našli u situaciji da vam rakovi ili druge riblje vrste na hranilištu rade probleme, pomalo jedu i uništavaju boile, onda znate kako je neugodan osjećaj kad samo nekoliko sati nakon dobro zabačenog štapa niste sigurni da li je vaš mamac još uvijek na dlaci ili ga možda uopće ni nema. U takvim prilikama vam, vjerovali ili ne može dobro doći i obična ženska čarapa. Za one koje ne znaju, postoje više vrsta ženskih najlonskih čarapa, a za zaštitu lovnih mamaca najbolje su one najdeblje. Naime, ako omotate oko mamca komadić takve čarape i svežete ga s vrlo tankim fluorokarbonskim najlonom, bitno ćete produljit svom mamcu vijek trajanja. To vrijedi među rakovima i drugom bijelom ribom u kasnu jesen i zimi, a u toplijem dijelu godine među kornjačama i američkim somićima. Naime, mnogi se ribolovci sa sumnjama odnose prema ovom patentu iz čistog neiskustva. Zaštitni omotač od čarape, osim što štiti mamac, na sebe dodatno veže arome i atraktante iz dipa. Tanka mrežica čarape na mamcu gotovo da uopće ne mijenja njegovu vizualnu sliku, i uopće se ne morate brinuti da ih šarani zbog toga neće htjeti uzimati. Ipak, da budemo jasni, čarapa ne može u potpunosti zaštiti vijek mamca na udici među rakovima, ali ga može produljiti dovoljno dugo koliko to nama treba za ribolov. Meni se ova metoda pokazala potpuno učinkovitom u kombinaciji s redovitim ponovnim zabacivanjem i kontrolom štapa od svaka 4 do 5 sati. Postoje i već gotove PVC mrežice za trajnu zaštitu mamaca na vodama s velikim količinama ovih sitnih i često vrlo dosadnih grabežljivaca, ali ja ih osobno nisam nikad trebao, čarapa je uvijek sasvim korektno znala odraditi svoj posao.
Tabletom na šarana
Stari natjecateljski štos u lovu udicom na plovak je bio drobljenje i miješanje različitih šumećih vitaminskih i mineralnih tableta u ribolovnu hranu sa ciljem da kad dođu u dodir s vodom, svojom reakcijom omogućuju pojačano širenje svih komponenti iz hrane u svim pravcima. Dugo sam razmišljao kako bi taj trik primijenio u lovu šarana. Sve šumeće tablete iz razloga da bi ih ljudi mogli lakše piti u sebi imaju dodane arome i sladila, tako da osim ove «eksplozivne» funkcije, one su zapravo i same odlični atraktanti za šarane. Dovoljno je svaku tabletu na sredini s vrlo tankim borerom probušiti, i onda prije boile navesti na dlaku. Šarane obično zanimaju sva, pa i ona najsitnija događanja na dnu jezera, kao što je u ovom slučaju odašiljanje sitnih mjehurića, arome, sladila. Ako na primjer imate tablete vitamina C (askorbinska kiselina), možete biti sigurni kako ćete na taj način nakratko u zoni oko vaše udice spustiti pH reakciju vode na niže prema kiselom, a neke druge je mogu dizati prema lužnatom. Šarani nerijetko svoju hranu nalaze baš detekcijom promjene pH vrijednosti vode na dnu, tako da je ovo najbolji mogući način da ga navedete na vaš mamac s udicom.
Soda bikarbona i vinski ocat
Jeste li ikad pokušali pomiješati vinski ocat sa sodom bikarbonom u vodi. Rezultat toga je velika vodena eksplozija mjehurića s bijelim talogom. Funkcija vinskog octa je da snizi pH reakciju vode i tako što bolje šaranu trasira put do našeg mamca, dok je zadaća sode da proizvede kemijsku reakciju u vodi vrlo sličnu podvodnoj eksploziji, gdje se na stotine malih mjehurića šire vodom u svim pravcima. Nakon te «eksplozije» oko mjesta reakcije se stvara fini bijeli talog. Ne treba uopće objašnjavati da ukoliko se ta reakcija događa oko same lovne boile, da se njene arome i atraktanti ovim putem također dodatno brže i dalje vodom raspršuju na sve strane. Da bi sve to što bolje iskoristili u ribolovu, nužno je uzeti jednu dubinsku boilu i u njoj postrance izdubiti rupu. U rupu se prvo nakapa ocat, a nakon njega malom žličicom doda soda bikarbona. Takvu boilu se odmah može zabaciti, i nakon što ona padne u vodu događa se trenutna reakcija koja započinje u trenu pada sistema u vodu, i obično traje sve dok sistem ne potone i tako za sobom ribama ostavlja vrlo snažan trag koji ih vodi do našeg mamca.
Balansirani mamac
U vodama gdje se vrlo često i intenzivno love, šarani vremenom postaju vrlo oprezni i na klasične plivajuće i dubinske mamce ne reagiraju. Jedino rješenje u takvim situacijama je ponekad lov balansiranim mamcima. Jedna od najstarijih metoda izrade takvih polako tonućih mamaca je bušenje po sredini boile valjkaste rupe i postavljanje u nju valjkastog stupca pjene boje identične mamcu. Ta pjena se prije ubacivanja u boilu još može dodatno umočiti u neki od dipova ili samo u aminokiselinski pripravak. Moj je omiljeni dodatak za ove hladne dane Solutein od Rod Hutchinsona, jer se ova tekućina za nju dobro veže i polako i dugo otpušta. Jedan od vrlo važnih detalja kod montaže ove prezentacije je da kad mamac sa spužvicom navodite na iglu, obavezno pazite da iglom prođete i kroz samu spužvicu kako ona ne bi otpala iz boile, odnosno kako bi skupa s boilom ostala na dlaci.
Spoj taktike i prezentacije
Ako pokušate koristiti neke od ovih malih, ali vrlo učinkovitih trikova u svom ribolovu, na pravi način, garantiram vam da će vam pomoći da njima ulovite koju ribu više, a to u ove hladne jesenske dane može značiti da jedan kraći jednodnevni neuspješan ribolov možda pretvorite u uspješan. I makar se mnogi naši ribolovci s dolaskom hladnih dana više tako olako ne daju na vodu, šarani se i u jesen, pa i početkom zime još uvijek mogu uspješno loviti i uloviti. Jednako tako, u ribolovu u svim drugim godišnjim dobima spoj dobre taktike i dobre prezentacije uvijek puno znači, pogotovo kad je u pitanju ribolov kapitalnih riba, jer one najveće su obično i najstarije i «premazane su različitim mastima», pa da bi ih ulovili uvijek se za njih još treba malo dodatno potruditi. Dobra prezentacija je posebno važna i u trenucima kad riba slabo prima, a to je česti slučaj baš u jesen kod naglih prodora hladnog zraka i naglih posljedičnih padova temperatura kako zraka, tako i vode. Kad su šarani letargični, treba ih na sve moguće načine pokušati potaknuti na uzimanje hrane. Linija između šarana koji će uzeti mamac i onog koji neće, često je vrlo tanka i gotovo nevidljiva. Ja volim napraviti sve što je u mojoj moći da bi ih ulovio, tako da u situacijama kad riba ne grize baš ništa si ne mogu predbaciti.