WEEDLES MONTAŽE ZA ŠTUKU

9 min read

PR / Broj 54 / Rujan / 2012.

Zadnjih 10-tak godina testirali smo i isprobavali razne montaže silikonaca, vrste silikonskih mamaca, te vrste i veličine udica za weedles montaže i ove koje ću vam predstaviti su se pokazale najlovnije po pitanju odnosa griz (napad) štuke i postotka realizacije

Piše: Marko Klarić

Ova godina je u znaku katastrofalnih suša i rekordno niskih vodostaja i tekućih i stajaćih voda, a niski vodostaj uz vrlo visoke prosječne temperature pogoduju rastu vodene vegetacije, pa nam tako uvelike otežava ribolov na štuku umjetnim mamcima u ovom periodu godine. Ako niste jedan od onih koji čekaju prve mrazeve i truljenje vodene vegetacije kako bi špinali štuke bez straha od zapinjanja tada pročitajte moje savjete uz pomoć kojih ćete moći loviti štuku na vodama na kojima vam se to do sada činilo nemoguće zbog njihove „zatravljenosti“.

Period aktivnosti štuke

Štuka se naravno hrani tokom čitave godine pa čak i ispod leda, a ima perioda u godini kada je ta „aktivnost“ pojačana, a upravo sada u rujnu je period hranjenja štuke najizrazitiji jer krajem kolovoza i početkom rujna počinju one prve hladnije noći i upravo to je signal štukama da pojačanom ishranom stvore zalihe u svom organizmu kojima će moći stvoriti dovoljno ikre i omogućiti opstanak vrste. A sada im i svi uvjeti na vodama idu u korist, vode (pogotovo one plitke i ne prenapučene amurima) su vrlo obrasle vodenom vegetacijom u kojoj se skriva većina sitne ribe – plijena štuke, u vodenoj vegetaciji se osjećaju sigurno i zaštićeno, a zapravo su u velikoj zabludi je upravo to okruženje vodene vegetacije štuki omogućuje neometano prikradanje i vrhunski pripremljen napad iz sjene, jer štuka je svojom bojom (mimikrijom) i fizičkim predispozicijama upravo stvorena za lov u ovakvom okruženju i u gustoj vodenoj vegetaciji puno lakše ulovi svoj plijen nego na bistrim i dubokim jezerima npr.
Osim toga u opisanim vodama (bogatim vegetacijom) štuki je moguće uloviti vrlo lako i ostale sitne životinjice koje se kreću po površini obrasle vode, poput npr. žaba pa ćemo i to uzeti u obzir i pokušati svojim varalicama imitirati više vrsta štučjeg plijena.

Vrste vodenih vegetacija

Na vodama imamo razne oblike vodene vegetacije, od najčešćeg lopoča pa do raznih vodenih trava i algi. U nastavku teksta opisivati ću varalice i montaže kojima je moguće loviti i na najobraslijim terenima na kojima je vodeno raslinje poput tepiha do same površine vode, još bolje ako ima barem par cm vode iznad vegetacije. Naravno ove nezakvačive montaže varalica možete koristiti i za lov štuke u granju, potopljenim deblima, krošnjama i sl.
Korištenjem ovih montaža biti ćete u prednosti pred ostalim špinerima koji ne koriste slične montaže bez kojih jednostavno nije moguće loviti na opisanim obraslim terenima, ali molim vas da ne zlorabite ove savjete kako bi izlovili i ono malo štuke što je ostalo po dosta naših voda, a jedino utočište su im upravo ovakve obrasle oaze.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Najlovnije weedles (nezakvačive) montaže varalica

Kroz godine lova u brojnim Podravskim barama i mrtvicama koje su u pravilu vrlo bogate vodenom vegetacijom, moji ribolovni partneri i ja došli smo do mnogih učinkovitih montaža i varalica, pa su tako nastale i montaže poput legendarne „Čambinske smrti“, a i ove koje ću vam predstaviti u nastavku teksta. Zadnjih 10-tak godina testirali smo i isprobavali razne montaže silikonaca, vrste silikonskih mamaca, te vrste i veličine udica za weedles montaže i ove koje ću vam predstaviti su se pokazale najlovnije po pitanju odnosa griz (napad) štuke i postotka realizacije, a imao sam u vidu i nabavljivost navedenih modela u Hrvatskim trgovinama.

Montaža silikonca na udicu bez otežanja

Ovu varijantu koristim u vrlo plitkim vodama gdje je poželjno da silikonac radi na samoj površini vode ili na par cm ispod površine, u ovoj vrsti montaže najlovniji silikonac mi se pokazao Kalin’s mogambo koji odlično radi na neotežanoj montaži i iznimno je lovna varalica, a pravilno montirana na odgovarajuću worm udicu ima vrlo veliki postotak realizacije. Za pravilno montiranje mogamba potrebna vam je Gamakatsu ili VMC Wide Gap Worm udica veličine 5/0.

Montaža silikonca na udicu s otežanjem

Ovu varijanti koristim na obraslim vodama sa malo većom dubinom (barem 0,5 m) i gdje postoji pokoja čista rupa u vegetaciji u koju ću pustiti silikonac da propada, na ovoj montaži mi se najlovniji pokazao silikonac Delalande Sandra, a jednako učinkovit (ako ne i lovniji) je Orkin twister shad, način na koji se pravilno montira opisan je na slikama, a postoje dvije vrste worm udica s otežanjem koje možete koristiti, a kako bi vam postotak realizacije grizeva bio zadovoljavajući, pratite točno upute sa slika poput rezanja „trbuha“ mamca jer upravo ovakve sitnice rade razliku između zadovoljstva ili frustracije u ribolovu. A u slučaju da ne možete nabaviti opisane udice, imate savjet kako vrlo jednostavno otežati običnu worm udicu. Kod ove montaže koristim dvije veličine udica i to ako koristim veličinu 3 ili 4/0 tada zarezujem trbuh mamca, a ako koristim veći model 5/0 tada zarezivanje nije potrebno, najbolji model udice mi se pokazao Decoy back switcher hook koji nažalost možete kupiti samo preko neta.
Naravno da postoje i bezbrojne druge vrste mamaca i montaža kojima možete loviti na obraslim terenima, ali ove navedene su vrlo lovne s velikim postotkom realizacije grizeva, mamci i neke od udica su dostupne u hrvatskim trgovinama i stvarno nije problem i početniku u špinanju smontirati ove montaže i uloviti svoju prvu štuku na vodi na kojoj je do sada mislio da je to nemoguće.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Tehnika lova opisanim varalicama

Teaser (eng. zadirkivač)

Ovom tehnikom tražimo aktivne štuke na vrlo obraslim površinama, naziv sam pokupio od tehnike lova sabljarki trolingom kada u vodi imamo osim lovne varalice i tzv. Teasere (mamci bez udica) koji svojom izazovnom akcijom na površini vode izazivaju sabljarku na napad, a upravo to radimo mi na način da opisane montaže varalica vučemo vrlo brzo po samoj površini tako da samo rep brčka po površini vode (to je jedino moguće twisterima), na taj način tjeramo štuku da instinktivno napada brzo vođeni mamac po površini, a skoro nikada se ne zakači ali to nam nije niti cilj, već nam je cilj locirati aktivnu štuku, a nakon što joj je mamac prohujao pokraj nje i nije ga uspjela uloviti, ona je i dalje na istom mjestu vrlo spremna na novi pokušaj napada, a mi sada kada znamo gdje je, bacamo joj isti mamac na mjesto napada i sada sporo uz povremeno trzanje (twich) vodimo silikonac i budite sigurni da će gotovo sigurno ista štuka žestoko ponovno napasti mamac koji joj je maloprije uspio pobjeći. Kod lova ovom tehnikom ako vodimo mamac vrlo brzo po površini, u slučaju napada na mamac ne radimo ništa jer u 95% slučajeva štuka zarauba iza mamca i kontriranje je nepotrebno, ako štuka ipak „pogodi“ mamac (iznimno rijetko) zakačiti će se dobro i bez kontre.

Zanimljiva činjenica do koje sam došao kroz godine lova ovom tehnikom je to da ako na opisani način „provociranja“ štuke nemamo niti jednog napada, tada budite sigurni da štuka u to vrijeme uopće nije aktivna i nećete imati uspjeha bilo kojom tehnikom, a ako imate puno napada tada se pogodili jedan od onih dana i može vam se desiti ribolov pun adrenalina i nezaboravnih napada i drilova koji čete dugo pamtiti.
Na vodama gdje je malo rjeđa vodena vegetacija opisane montaže vodite uobičajenim tehnikama kontinuiranog sporog privlačenja, twichanja, vertikalnog privlačenja tj. Jiganja (puštanja mamca do dna pa odizanja štapom), a zajedničko kod svih navedenih načina lova je da morate kontrirati s laganom zadrškom, što znači nikako na vizualni podražaj kada vidite napad pa instinktivno prebrzo kontrirate, već treba nakon što vidite ili osjetite napad na varalicu pričekati sekundu dvije da štuka ponese mamac pa tek tada snažno kontrirati. Naravno da će u početku biti teško kontrolirati se i ne kontrirati odmah, ali i ta vještina dolazi s iskustvom.

Pribor primjeren za lov navedenim montažama

Kako bi mogli pravilno voditi opisane montaže i adekvatno kontrirati, a zatim i izvući štuku iz najobraslije vode potreban vam je malo robusniji i jači pribor i tu stvarno nema mjesta kompromisu, pa vam tako preporučam da koristite štap duljine 2,75 m (ili dulji) težine bacanja od barem 75 gr, rolu veličine 4000 sa kvalitetnom upredenicom od minimalno 15lb, kako bi otklonili i najmanju mogućnost zapinjanja montaže za vodenu vegetaciju izbjegavajte korištenje kopči i gotovih sajli s kopčama, već izradite sami od termo sajle sistem s direktno spojenom termo sajlom na udicu i bit će vam dovoljno 2-3 takve montaže vrtilica – termo sajla – worm udica uz još par rezervnih silkonaca za slučaj da vam ih štuke „unakaze“.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva
Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana