Na treningu sa Kristijanom

7 min read
Kristijan Vlahović je jedan od natjecatelja u novoformiranoj službenoj Feeder ligi, natječe se za Browning Feeder Zagreb, klub koji je trenutno (nakon pet odlovljenih kola lige) treći sa 15 negativnih bodova. Pratili smo ga na treningu na rijeci Kupi u Karlovcu… Piše: Ivo Begović

Broj 88 / Srpanj / 2015.

Kristijan Vlahović je jedan od natjecatelja u novoformiranoj službenoj Feeder ligi, natječe se za Browning Feeder Zagreb, klub koji je trenutno (nakon pet odlovljenih kola lige) treći sa 15 negativnih bodova. Pratili smo ga na treningu na rijeci Kupi u Karlovcu…

Piše: Ivo Begović

Ribolov hranilicom ili kako se popularno kaže feederom (podrazumijevajući time cijelu tehniku) i kod nas postaje sve popularniji. Pomoglo je tome i osnivanje službene Feeder lige, no i bez nje ribolovci su počeli prihvaćati prednosti ove jednostavne a opet vrlo zanimljive tehnike ribolova. Naime, hranilica sa malo „besplatne“ hrane i mamaca nalazi se na dnu (ili uz dno) dok je i vaša namamčena udica vrlo blizu. Savršen sistem za lov ribe. I to krupne ribe! Ova tehnika je mnogo pogodnija za ribolov krupne ribe nego je to na primjer plovak. Mamac se većinom prezentira mirno na dnu što je idealan način za sve krupne ribe kako na rijeci tako i na jezeru. No da biste bili uspješni (ili uspješniji od drugih) neke stvari ipak treba znati. Prošli mjesec pratili smo Kristijana Vlahovića, natjecatelja kluba Browning Feeder Zagreb, na treningu na rijeci Kupi u Karlovcu. Prenijet ćemo vam dio njegovog znanja i pokušati vas zainteresirati da se i vi okušate u ovoj zanimljivoj tehnici.

Kristijan je na Kupi trenirao u tjednu koji je prethodio kolu lige. Kao i na svakom treningu pred natjecanje ribu je mnogo lakše uloviti nego kada natjecanje počne i kada uz vas ribu love i ostali. No Kristijan je prvenstveno pokušao saznati koja riba grize i kakva prezentacija će biti najbolja na sam dan natjecanja.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Hrana

Za ovaj trening odabrao je mješavinu četiri Browning brašnaste hrane Champion Choice Big Fish i M7 te dvije nove Dutch Danger Bombastic Bream i Wild Black River. Sve ih je pomiješao u istim omjerima (po pola kile od svake). Nakon miješanja vrlo oprezno im je dodavao vodu trudeći se da ne pretjera. Naime, želio je hranu koja će se dati stisnuti u hranilicu, ali će u trenutku punjenja hranilice biti sposobna upiti još dosta vode. Njegova hrana je nakon vlaženja i prosijavanja kroz krupno sito bila polu suha.

Crve (oko pola kile) je stavio u posudu i prelio ih s pola litre vode. Na taj način postigao je dva cilja. Prvi je da crvi ne ugibaju zbog vrućine i sunca jer riba od uginulih smrdljivih crvi bježi. Druga prednost je što se crvi preliveni sa malo vode boje utapanja i obavezno se nagutaju zraka gurajući glavu van vode. Ovakvi crvi kada na dnu izađu iz hranilice mnogo lakše putuju po dnu kako ih voda nosi i ne zakopavaju se u dno te ih riba lakše može pronaći.

Za ovaj ribolov pripremio je dva feeder štapa, oba jednaka Browning Champion Choice Super Feeder Medium dužune 3.6 m. Hranilice su također bile jednake veličine no jedna je imala 30 g olova, a druga 50. Sistem kojim je lovio bio je vrlo jednostavan. Hranilica je bila klizna, a ispod nje je imao silikonski stoper koji se zaustavljao na čvoru. Zadnjih 30 cm osnovne strune je bilo poduplano i upleteno. Na kraju se nalazila vrtilica s kopčom na koju je bio vezan završetak predveza sa udicom na kraju dug još 50 cm. Ovaj komad upletene osnove (osim čvora koji služi kao donji graničnik klizanju hranilice) ima zadatak i da sistem ispod hranilice bude krući te tako spriječi petljanje cijelog sistema.

Preciznost

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Cilj svakog hranjenja i ribolova na hranjenom mjestu je okupiti željenu ribu na što manjem području te zatim i loviti na njemu. Da bi postigao što veću preciznost Kristijan je nakon par probnih zabačaja hranilice, kada je bio siguran da ne zabacuje u neki zadijev, zaklipao najlon u line clip na špuli role. Na suprotnoj obali je za orijentir odabrao vrh jednog manjeg drveta. Na taj način bacajući uvijek prema drvetu i do line clipa osigurao je da mu hranilica uvijek padne na više-manje isto mjesto. Naravno, problem može nastati ako mu primi velika riba kada zbog najlona u clipu rola neće moći otpuštati. No i to se da riješiti brzom reakcijom i otklipavanjem. No prednost preciznog ribolova daleko je veća od opasnosti da će vam strgati. Ako ne lovite precizno i ako hranu razbacujete širinom rijeke ribu nećete sakupiti nego raširiti, a velika riba vam vjerojatno neće ni zagristi.

Taktika

Kristijanova taktika je bila ribolov krupne ribe na dnu i izbjegavanje velikih jata kedera koji na Kupi stvarno znaju smetati. Naime, jata kedera su na Kupi toliko velika da se ne zadržavaju samo u površinskom sloju nego znaju za hranom zaroniti i ispuniti kompletan vodeni stupac. Kristijan je to riješio tako da je u hranilicu stavljao dosta veliku količinu mokrih crvi. Voda bi se iz hranilice iscijedila kroz rupice i zatim bi hranilicu s obje strane zatvorio hranom utiskujući ju sa oba kraja hranilice palcem i kažiprstom. Do tada bi polu-suha hrana upila višak vode iz crvi formirajući solidan čep od hrane koji se nije brzo otvarao. Na taj način bi pri zabacu, tj. udaru hranilice u vodu sa nje odmah na površini otpalo par sitnih čestica hrane koja se u procesu stiskanja našla na površini hranilice. Ostatak bi brzo potonuo na dno gdje mu je trebalo i dobrih pet minuta da se polako počne otvarati. Kristijan mi je to sve prezentirao u plićaku bacivši jednu punu hranilicu pod noge.

Punjenje hranilice

Kristijan je crve držao u vodi, što znači da su bili potpuno mokri a hranu je zamiješao polu suhu. Kad je crve stavio u sredinu hranilice a hranom zatvorio oba kraja dobio je punu hranilicu koja će neotvorena doći do dna i tamo se brzo otvoriti oslobađajući mnogo „mesa“. Na ovom ribolovu je bilo važno da se hranilica ne otvori dok tone kako ne bi privukla brojne kedere.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Na samom početku ribolova Kristijan nije iskoristio ono što se na natjecanju zove masovno hranjenje. Na feeder natjecanjima nije dozvoljeno dohranjivanje ribe rukom, ali u prvih deset minuta smijete hraniti s velikom hranilicom dimenzija do 50×70 mm. No Kristijan je zaključio da bi mu iz takve velike kavezne hranilice u propadanju do dna izašlo previše hrane i postojala je opasnost da se i kederi spuste za njom. Zbog toga je ribolov počeo s težom hranilicom otvorenih krajeva od 50 grama koja će brzo doći do dna i željene ribe. Rezultati ovog pristupa ribolovu bili su vidljivi vrlo brzo. Prvih par riba bile su plotice koje su mamac primile i prije nego je dotaknuo dno. Očito ih je „tepih“ crvi koje je tok rijeke nosio uz samo dno potaknuo da se počnu odmah hraniti. Nakon nekoliko riba teških i preko kilograma zaredale su mrene svih veličina, a zatim i lijepi šaran. Ukratko, Kristijan je svojim pristupom toga dana uspio izabrati samo krupnu kupsku ribu. Glavni mamac toga dana bila je udica puna crvi i to onih „utopljenih“ koji su se malo i „rastegnuli“ i bili mirniji na udici.

Nakon što je bio zadovoljan sa provedbom zamišljenog, Kristijan je hranilicu od 50 grama zamijenio onom od 30 g. Ona je sporije tonula i nije „držala dno“ već se pod laganim pritiskom toka Kupe polako kotrljala uz dno. Kristijan je želio vidjeti kako će riba reagirati na ovo polagano pretraživanje hranjene linije i hoće li uspjeti poboljšati brzinu ribolova. Ova promjena donijela mu je istina nešto češće grizeve, no riba je bila osjetno sitnija. Plotice manje od trideset deka i sitnije mrene. Očito je krupna riba bila skoncentrirana na dotadašnjem preciznom mjestu hranjenja dok su sitnije ribe kružile okolo skupljajući „mrvice“ koje bi im donijela voda. Dakle, zaključak je bio da hranilica mora „držati dno“ tj. biti dovoljno teška da pritisak toka vode ne kotura hranilicu. Mamac treba također biti miran i velik kako bi ga riba što prije pronašla. Na kraju ribolova zaželio sam Kristijanu mnogo uspjeha u natjecanjima u ime Praktičnog ribolova.

On mi se zahvalio i rekao: „-Nadam se da će Feeder liga svake godine biti sve bolja i brojnija, jednako tako želim da odnosi i druženje među natjecateljima ostanu prijateljski kao i do sada. Pozivam sve koji su zainteresirani da dođu pogledati Feeder ligu i da nam se u sljedećoj sezoni pridruže. Ja sam osobno i prije početka odlaska na natjecanja u ribolovu hranilicom stvarno često prakticirao ovaj način ribolova i uživao u njemu. No od kada sam počeo s natjecanjima mogu reći da sam naučio mnoge stvari do kojih loveći sam iz gušta vjerojatno nikada ne bih sam došao.“

Chris standing up holding his daughter Elva
Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana