Plovci za bolognese
7 min readPR / Broj 55 / Listopad / 2012.
Najbolji plovak je svakako onaj na koji se naviknete, no još je bolje ako se naviknete na dobar plovak…
Piše: Ivo Begović
Moram priznati sa je ponuda plovaka u našim dućanima svakakva. Od vrhunskih pa do onih koje ne bih nikad stavio na sistem. Nažalost osim na natjecanjima (a i tamo se svašta vidi) kod ribolovaca u rekreativnom ribolovu sam rijetko imao prilike vidjeti dobro odabran plovak. Ovaj puta pokušat ću vam pomoći da odaberete plovak koji će služiti svrsi i na najbolji mogući način prezentirati mamac te pokazati griz ribe. Naravno uvijek stoji ona da je najbolji plovak onaj na koji se naviknete, no sa malom ispravkom – najboljese navići na dobar plovak.
Plovci za ribolov bolognesom
Iako se tu sve čini jednostavno i gotovo 80% situacija na tekućoj vodi ćete riješiti loveći običnom bačvicom naravno postoje situacije kad ona ipak nije najbolji izbor. Ja ću u ovom tekstu opisati par situacija sa kojima ćete se u ribolovu sigurno prije ili kasnije susresti te vam pokušati savjetovati koji će plovak to najbolje odraditi. No prije nego počnem samo da riješimo terminologiju. Svaki plovak sastoji se od antene, tijela plovka i stabilizatora. Na anteni bi trebali vidjeti griz – dakle ako odaberete tanku antenu nemojte sa njim loviti puštanjem na pedeset metara. Tijelo tj njegov oblik određuje mu plovne karakteristike tj. njegovo ponašanje na vodi, a stabilizator radi upravo ono što mu ime kaže – stabilizira plovak i usmjerava ga da na vodi stoji uvijek ravno naravno potpomognut olovom na sistemu. Svaki plovak prije ribolova treba olovom opteretiti tako da mu iz vode viri samo antena. Jedini slučaj kad stavljam osjetno manje olova od nosivosti plovka je kad lovim tako da mamac i zadnje kuglice olova kotrljam po dnu sa velikom glistom kao mamcem tražeći mrenu po šljunčanim sprudovima. U tom slučaju tijelo plovka koje i više od polovice viri iz vode pokrenut će kuglice i kad one zapnu za kakav kamenčić bez da struja potopi plovak. A kad mrena stisne – to ćete ionako osjetiti na vrhu štapa prije nego što vidite na plovku.
Plovci oblika mrkve
Ovi plovci imaju širok vrh i ramena plovka (govorim o tijelu) te se stanjuju prema stabilizatoru. Izvrsni su za ribolov u turbulentnoj tekućoj vodi punoj virova. Na primjer takva je situacija ako lovite iza pilota mosta ili kakvog potopljenog drveta. Velika nosivost balze koncentrirana pri samom vrhu tijela plovka ne dozvoljava turbulencijama da plovak potope. Nažalost i osjetljivost mu je nešto smanjena, no to se da popraviti pravilnim opterećenjem.
Klizni plovci
Na slici kliznih plovaka vidite tri plovka namijenjena za ribolov u dubokoj tekućoj vodi, a dobro će poslužiti i na moru. Za ribolov na jezerima kliznim plovkom i bolognesom postoje specijalni duguljasti klizni plovci no oni su sami za sebe tema za poseban tekst pa o njima nećemo. Klizni se plovci upotrebljavaju uvijek kad lovimo na terenima koji su dublji od dužine štapa kojim lovimo. Omogućavaju da na vrlo dubokim mjestima prezentirate mamac uz samo dno. Mana im je što ih ne možete štopati (tj. možete ali se mamac obično prebrzo i neprirodno diže od dna) nego se lovi samo puštanjem. Vrlo je važno da kao stoper čvor kod kliznih plovaka ne koristite kupovne končane stopere jer oni najčešće zapnu i strgaju fine vodilice bolognesa. Stoper čvor treba vezati sa istim najlonom sa kojim lovite i između njega i plovka stavite malu plastičnu perlicu. Važno je i na stoper čvoru ostaviti „brkove“ najlona duge barem četiri centimetra kako bi oni usmjeravali čvor kroz sredinu vodilice bez zapinjanja.
Plovci sa antenom od balze
Još jedna specijalna vrsta plovaka. Ovi plovci imaju antenu koja je u stvari nastavak tijela od balze. Dakle i sama antena ima veliku nosivost. Ovakvi su plovci pogodni za prezentaciju velikih mamaca poput velikih kišnih glista ili na primjer zrna kukuruza jer vam sama težina mamca često zna potopiti osjetljivi plovak. Ovakve plovke koristim kad lovim u nekom timplu iza prirodnih prepreka kad želim da mi mamac potpuno miruje na dnu a plovak vrhom štapa zadržavam na mjestu. Griz se tad obično vidi kao podkakivanje plovka kad riba pokrene olovo i povuče ga po dnu dok se potapanje plovka ni ne očekuje.
Nanči plovak
Izrađen u Hrvatskoj po zamislima jednog od iskusnijih natjecatelja Mladena Kovača – Nančija. Taj je plovak dizajniran prvenstveno za ribolov direktašem i bolognesom na kanalima HE Dubrava i HE Čakovec. Njegovo je tijelo izdužena bačvica koja se stanjuje prema anteni i prema stabilizatoru. Izuzetno je stabilan ali i vrlo osjetljiv zbog svog tankog vrha te vrlo lako pokazuje i najsitnije podustove dodire po mamcu. Oni uvježbanog oka loveći sa ovim plovkom zategnut će ribu i onda kad pažljivi promatrač nije ni vidio griz. Neki od Nanči plovaka imaju osim gornje žičice i bužir koji ide kroz tijelo plovka. Na taj način ovaj fini plovak može izdržati neprestana oštra zatezanja dravskih ribolovaca.
Bačvica
Plovak koji je daleko najuniverzalniji za sve načine ribolova na tekućim vodama pa tako i za ribolov bolognesom. Tijelo od balze smješteno je na najmanje prostora te omogućava odlično vođenje plovka (i sistema), dobru osjetljivost i robusnost. Kao što sam na početku spomenuo plovci ovog oblika rješavaju gotovo 80% svih situacija na koje nailazite u ribolovu bolognesima.
Cralusso Bolo
Iako ćete ga vrlo rijetko vidjeti na vodi ovaj specijalni plovak rješava jedan od najvećih problema u ribolovu bolognesom uopće. Naime bez obzira koji plovak od gore opisanih koristili ako ga pokušate malo zaštopati kako bi spriječili da brže površinsko strujanje vode neprirodno povlači mamac uz dno svaki sistem osim što se uspori (to ste željeli) prilazi obali (e to niste željeli). Znači kad zaštopate sistem što je dalje od vas to više ga struja stišće k obali i vaš mamac izlazi iz linije koju hranite, a također i prilazi u plići dio pa udica redovito zapinje. Cralusso bolo zbog svog oblika pri štopanju zadržava putanju i dok lagano klizi nizvodno uvijek je na istoj udaljenosti od obale tj. u liniji hranjenja. Cralusso Bolo ima plastični umetak kojim ga sa lakoćom prilagođavate ribolovu na lijevoj ili desnoj obali. Jedina mana mu je što se teško baca.
Antene
Većina plovaka koje koriste ribiči u rekreativnom ribolovu su pet milimetarske plastične antene koje se mogu zamijeniti sa starletom. Tu nema ništa loše osim što je ta antena vrlo teška i često remeti balans plovka koji se petlja u zabacu. Zbog toga ja volim koristiti antene debele tek dva milimetra jer su lagane i vrlo osjetljive. Nadam se da će me vid dobro služiti još godinama te da ću moći loviti kako sam navikao. Ukratko ako dobro vidite pokušajte loviti sa tanjim antenama – sigurno čete primijetiti razliku
Stabilizatori
Na kraju kratko o stabilizatorima plovaka. Oni se izrađuju od grafita, fibreglasa i čelične žice. Iako su prva dva savršeno ravna i praktički neuništiva (osim ako ih namjerno zgazite) stabilizator od metala preferiram u većini svojih ribolova jer se plovci opremljeni njime puno bolje bacaju, brže „sjedaju“, stabilniji su, lakše se štopaju i osjetljiviji su na griz. Jedina mana metalnih stabilizatora je da kad ih jednom savinete više ih nikad nećete savršeno izravnati (bolje je kupiti novi plovak). Eto toliko za ovaj put, izaberite dobar plovak i uživajte u ribiolovu bolognesom jer pravo vrijeme tek počinje.