Pravilno prihvaćanje i manipuliranje ribama

11 min read

PR / Broj 53 / Kolovoz / 2012.

Iznenadili biste se koliko ribolovaca ne zna pravilno prihvatiti uhvaćenu ribu. Pod pravilno mislim na učinkovit način prihvaćanja koji neće ozlijediti ribu, niti ribolovca. Bez obzira mislite li pustiti uhvaćenu ribu ili ne, uvijek je lijepo da riba bude u dobrom stanju bez krvi i blata i da vaše ruke budu čitave.

Tekst: Dalien, www.dalien-fishing.com
Foto: Oktalz, Anđelko Lukanec, No Name, Ivica Pavišić, Jure Ramovž, Armin Vodopivec

Ovaj tekst je prvenstveno namijenjen uhvati i pusti ribolovcima kojima je stalo do lijepe fotografije sa ulovom, ali i onima koji love na dva naša odlična štučja uhvati i pusti jezera Ontario kraj Zagreba i Drnić kod Đurđevca gdje je ribe obavezno vraćati neozlijeđene nazad u vodu.
U tom slučaju je manipuliranje ribom i puštanje bez ozljeda jednako bitno kao i učinkovito prihvaćanje. Cilj je da nakon ulova riba pliva u vodi neozljeđena, a mi imamo lijepu fotografiju ulova.
Naravno da svatko od nas ima svoj stil prihvaćanja ribe, no često će vrsta ribe i situacija na vodi odrediti najučinkovitiji način prihvaćanja uhvaćenog predatora. Ja poznajem četiri sigurna načina prihvaćanja uhvaćene ribe i koristim se svima ovisno o situaciji. Šaranaši su postotak preživjelih šarana doveli do savršenstva, no njima ipak ide u prilog što love stacionarno i mogu svu opremu za sigurno manipuliranje imati uz sebe. Mi špineri ipak lovimo u pokretu i imamo malo drugačija pomagala…

Prihvaćanje rukom

Ukoliko se pravilno izvodi, prihvaćanje rukom je apsolutno najsigurniji način prihvaćanja za ribu i meni je osobno najdraži način prihvaćanja mnogih riba, a pogotovo štuke i smuđa. Osim što rukom imamo puno bolji osjećaj za težinu ribe i mekoću prihvata, rukom prihvaćenu ribu ne moramo spuštati na pod kako bi je otkačili, već možemo samo nastaviti sa slikanjem i otkvačivanjem bez doticanja vanjskih predmeta.
Prihvaćanje štuke, smuđa i donekle bolena je najbolje izvesti prihvaćanjem rukom za škržni poklopac, gdje se naši prsti moraju zavući IZMEĐU vanjske škrge i škržnog poklopca. Uvijek nam dlan mora biti okrenut vanjskom stranom prema škrgama, a unutanjom stranom prihvaćamo škržni poklopac i sa stiskom osiguravamo čvrst prihvat sa vanjske strane poklopca.
Ribama većim od dvije-tri kile obavezno je nakon prihvaćanja drugom slobodnom rukom pridržavati trup kako ne bi došlo do ozljede kralježnice ili unutarnjih organa ribe. Ona je ipak napravljena da živi u vodi gdje je gravitacija osjetno manja nego u zraku.

Pošto bass nema oštre zube, njega je najlakše primiti za prednju čeljust, dok je za prihvat soma isti zahvat potrebno izvoditi sa rukavicama jer su mu zubi iako sitni oštri poput drot kefe. Kod basa treba paziti kako mu ne bi previše istegli usta preko šake, jer može vlastitom težinom sam sebi ozlijediti mišiće usta. Veće basseve obavezno pridržavati kod slikanja drugom rukom
Manje ribe poput recimo klena, mrene, pastrve ili bolena je naročito zgodno prihvatiti rukom iza glave, ali isto tako treba imati osjećaja da ih ne stisnemo prejako.
Rukom se ribe šireg repa mogu prihvatiti odmah iza repne peraje. Na ovaj način se najsigurnije prihvaćaju mladice, veći boleni ili pastrve. Ovo prihvaćanje nije jednostavno izvesti sa obale, već je poželjno da se stoji u vodi. Dobar je i kao prihvaćanje za slikanje nakon što smo ribu već prihvatili podmetačem.
Prihvaćanje rukom bi svaki špiner trebao znati jer bitno za situacije kad nemamo pomagalo uz sebe, ali i za naknadno manipuliranje ribom nakon prihvata podmetačem ili gripom.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Sigurno prihvaćanje bolena

Ukoliko niste vješti u prihvatu pod škržni poklopac, OBAVEZNO koristite podmetač kod prvog prihvaćanja i ribu otkvačite i spremite za slikanje u vodi. Obavite slikanje u minutu-dvije i reanimirajte ih prije puštanja jer u borbi ostanu potpuno bez snage.

Prihvaćanje podmetačem

Podmetač treba potopiti u vodu i ribu navući na njega. U trenutku kada je riba nad njime podići podmetač i to je to. Početnička greška je loviti ribu sa podmetačem po vodi ili pokušavati nagurati ribu koja nije spremna u njega. Podmetačem je prihvat najučinkovitiji, ali često nije pri ruci i nije ga jednostavno vući za sobom.
Veliki problem upotrebe podmetača je petljanje slobodnih udica u mrežicu. Zbog toga su izgubljene mnoge lijepe ribe, a i puno vremena se gubi na otpetljavanje nakon ulova. Ovo je poboljšano plastificiranim mrežicama za koje se trokuke ne zapetljavaju tako gadno i svakako se isplati dati koju kunu više za takav podmetač. Još veći problem je što nakon ulova podmetač moramo spustiti na zemlju kako bi ribu oslobodili udica. Stoga bi upotrebu podmetača povezao sa upotrebom unhooking mata ili najbolje u vodi otkačivati ribu. Spuštanje podmetača sa ribom na travu je također prihvatljivo. Također se riba zna dodatno ozlijediti udicama kada počne divljati skupa sa varalicom u podmetaču.
Podmetač je po meni idealan za ribolov iz čamca gdje nam uvijek može biti otvoren i pri ruci.
U ribolovu pastrva su manji podmetači magnetom prikvačeni na leđa nezamjenjivi. Vižljastu pastrvu je jako teško sigurno prihvatiti rukom. Ti manji pastrvski podmetači su također odlični za ciprinide poput mrene i klena, gdje često ima puno malih slobodnih udica.

Lip Grip

Odmah moram reći da osobno nisam ljubitelj gripa jer čak i uz veliku pažnju vrlo lako oštećuje ribu. Gripom se riba prima za vrh donje čeljusti nakon čega se lagano manipulira sa njome jer stvarno dobro drži ribu. Problem je u tome što će težina ribe ili njeno divljanje vrlo lako dovesti do bušenja ili pucanja te donje čeljusti. Pogotovo kod ribiča koji svoju superiornost nad prevarenom plijenom demostriraju žustrim podizanjem ribe iz vode ili pretjeranim natezanjem kod fotografiranja. Smatram da je apsolutno neprimjeren za prihvaćanje klenova, bolena i mrena jer te ribe imaju premekana usta za korištenje gripa.
Ipak, zgodan je za nositi oko pasa i kada koristimo mamce sa više trokuka. Ukoliko ga koristimo kao nužno zlo za prihvaćanje štuke, smuđa ili soma, obavezno nakon hvatanja ribe drugom rukom pridržite tijelo ribe i nakon odnošenja ribe na sigurno prijeđite na neki od prihvata rukom.

Manipulacija velikih riba

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

„Na prsa“

U ribolovu basa je kontinuirano forsiranje često jedini način da se riba ne otkvači, pa je potrebno taj moment privlačenja samo nastaviti nasukavanjem ili odizanjem ribe na obalu. Ovaj način prihvata je preporučljivo izvoditi samo ukoliko je na obali trava koja toliko ne oštećuje riblju sluz.

Što izbjegavati?

Kod manipuliranja uhvaćenih riba pod svaku cijenu izbjegavati:

  • spuštanje riba na suho tlo (kamenje, šljunak, pijesak, suhi unhooking mat itd..).
  • guranje prstiju u škrge(može samo prihvat za škržni poklopac, nikako za škrge)
  • padanje riba na tlo
  • predugo zadržavanje izvan vode
  • prihvat za oči (da se smiri)
  • puštanje krupnijih riba bez reanimacije

Vađenje udice kroz škrge

Alati za sigurnost ribe i ribiča

Svaki špiner bi trebao imati na vodi kliješta ili peanke kako bi elegantno i sigurno ribu oslobodio udica i držao prste podalje od današnjih ultra oštrih udica. Odlično je imati i neku vrstu sjekačih kliješta kako bi mogli prerezati jako zabodenu udicu u ribi ili u vlastitom prstu. Sjekaća kliješta su odlična i za rezanje špage, skraćivanje olovnih glava itd…
Carp sack je obavezan kako bi eventualni ulov mogli sačuvati dok ne dođe netko tko nas može fotografirati. Krupniju ribu često odmah po ulovu stavljam u sak kako bi skupila snagu i lakše podnijela fotografiranje. Za basa, smuđa i soma je čak i klasični stringer ponekad bolje rješenje od saka jer je svježa voda dostupnija ribi.
Vrlo je bitno steći osjećaj koliko riba može podnijeti na suhom i to dolazi sa iskustvom. Po zimi su sve ribe prilično otporne i nekoliko minuta na zraku obično nije problem.
U toplim mjesecima i vodi iznad 20tak stupnjeva ribu treba što prije vratiti nazad u vodu uz kratko slikanje. Pogotovo ako se radi o većim štukama, pastrvama ili bolenima koji se znaju boriti do zadnjeg atoma i zahtijevaju puno reanimacije kako bi bili sigurni da će preživjeti. Krupnija štuka se u ekstremnoj prilici može nakratko pričuvati u saku i malo dubljoj vodi, ali pastrvu i bolena stvarno treba odmah puštati nazad.
Da se razumijemo, nisam isključiv uhvati i pusti ribolovac i volim ponekad pojesti smuđa. Da toliko volim ribe ne bi ih uopće pikao udicama i uznemiravao. Međutim ne mogu bez ribolova i puka strast me motivira da puštam ribe kako bi imao i sutra što loviti! Mnoge zatvorene vode su jednostavno izlovljene današnjim znanjem o ribolovu i kvalitetnim priborom. Stoga puštajmo što više i trudimo se kako bi taj proces bio bez posljedica za ribu.

Prihvat rukom za škržni polopac je najsigurniji prihvat za štukino zdravlje, jer njime izbjegavamo padove ribe i odmah imamo ribu spremnu za daljnje manipuliranje. Ovaj prihvat bi svaki špiner trebao znati jer bitno za situacije kad nemamo pomagalo uz sebe, ali i za naknadno manipuliranje ribom nakon prihvata podmetačem ili gripom.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Prihvat podmetačem

Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana