Pravo vrijeme za „Method Feeder“
9 min readPR / Broj 61 / Travanj / 2013.
Plosnate method hranilice najčešće odabirem jer sam s njima uvijek siguran da je mi je mamac pravilno prezentiran, uz to one se ni kod vrlo strmih obala ne kotrljaju po dnu nego ostaju tamo gdje su zabačene, a to često znači ribu više…
Piše: Marko Pavić

Proljeće je napokon stiglo u naše krajeve nakon preduge zime koja se ove godine protegnula sve do početka travnja mjeseca. Većina voda se počela zagrijavati, friško su poribljene konzumnim šaranima koji svojom aktivnošću pokreću i „staru“ ribu iz zimske letargije, a obale naših stajaćica lagano se pune nabrijanim ribičima željnima akcije i ribolovnih uzbuđenja nakon preduge zimske stanke… Ako ste jedan od njih i želite se u kratkom vremenu i bez puno pripreme naloviti šarana onda je ovaj tekst i ribolov feederom i „method“ hranilicama prava stvar za vas!
Idealan početak sezone
„Method feeder“ je „ubojita“ tehnika za ribolov šarana na stajaćim vodama, posebice u proljeće, a osim u ribolovu šarana, odlične rezultate ostvaruje i u ribolovu ostalih krupnih ciprinida kao što su deverike, linjaci, itd… Naravno, kao i većina stvari vezanih uz feeder ribolov, ovaj način ribolova izmislili su i do savršenstva doveli engleski ribolovci tako da postoji više varijacija na temu, no glavna značajka „method feeder“ ribolova su „method“ hranilice na koje se utiskuje hrana i kratki predvezi, rijetko kad duži od same hranilice. Glavna ideja ove tehnike je ta da nam je udica s mamcem tik do ili čak na hranilici, tako da ribe privučene mirišljavom kuglom hrane stisnute na hranilici, osim našeg mamca na udici nemaju drugog konkretnog zalogaja. Također, na kratkom predvezu riba se sama odmah kvači i nema previše „lufta“ za ispljunuti mamac. Naime svaki šaran (ili linjak, ili deverika svoj položaj tijela nakrivi glavom prema dnu kad želi nešto usisati. U trenutku kad je željena hrana usisana riba ispravlja svoj položaj u vodoravni kako bi usisanu hranu gurnula do ždrijelnih zubi i progutala. Već u tom trenutku ispravljanja zbog kratkog predveza i težine same method hranilice udica kvači ribu najčešće za donju usnu.

„Method“ hranilica ima više vrsta, više veličina i gramaža… Od klasičnih okruglih, „flat method“ (plosnatih) hranilica pa do „method“ hranilica sa ugrađenom gumom za šteku („Elasticated method feeders“) koje služe za ublažavanje trzajeva riba na kratkom predvezu i kad je riba „pod nogama“. Glavna odlika svih method hranilica je da se hrana utiskuje na i oko hranilice pa mora biti dosta ljepljiva kako bi „preživjela“ zabac, udarac po površini vode i tonjenje do dna… No, o samoj hrani i pripremi hrane pozabavit ćemo se nešto kasnije u tekstu…


Mamci
Iako se šarani i njihova ciprinidna bratija mogu uspješno loviti na cijeli niz mamaca kao što su crvi, gliste, kokice, pahulja kruha, itd., ja u ovom periodu preferiram male, vizualno istaknute i dobro aromatizirane mamce (u hladnijoj vodi teško je pretjerat). Tu u prvom redu mislim na umjetni šećerac koji može bit tonući, plivajući ili „balansirani“ i na male hi-viz pop-upice promjera 8 do 10 mm. Umjetni šećerac i male pop-upice koristim zasebno, a najbolje mi se pokazala kombinacija, mini „snjegović“ montaža od jednog krupnijeg zrna umjetnog šećerca (tonućeg) i male pop-up boilice. Riba privučena hranom dolazi do naše hranilice, konkretnog zalogaja nema, a naš drečavo – aromatizirani mamac strši joj pred „nosom“ i pomoći joj nema! Što se tiče umjetnog kukuruza šećerca, moja topla preporuka vam je Prologicov koji nema ni malo mirisa po „gumi“ i odlično upija arome i aminokiseline ako ih dodamo, a ja najčešće dodam (opet, jagoda je zakon!).


Plosnate method hranilice
Moj prvi izbor i topla preporuka su tvz. „flat“ ili plosnate method hranilice. One imaju plosnatu poleđinu i opremljene su sa odgovarajućim kalupom za utiskivanje hrane. Zašto baš „flat method“?! Dva su glavna razloga i prednosti… Kao prvo, ako utiskujemo predvez s mamcem u samu hranilicu, sa „flat method“ hranilicom uvijek smo sigurni da nam je mamac sa gornje strane, a ne priklješten između hranilice i dna jer je plosnati dio u stvari olovni uteg i hranilica nakon zabaca uvijek legne na njega. Kao drugo, također velika prednost „flat method“ hranilica naspram recimo običnih okruglih je i u tome što zbog svoje plosnate poleđine puno bolje „drže dno“ i neće se „kotrljati“ ako lovimo na padini spruda, prijelazu dubine ili tik uz obalu nekog otočića, što su u stvari i najčešći „hot spotovi“ za ribolov šarana (a i ostale ribe) u proljeće. Kao što možete vidjeti na fotografijama, odgovarajući kalup za „method“ hranilice je odlično i praktično pomagalo pomoću kojeg vrlo lako i brzo utisnemo hranu na hranilicu i pomoću kojeg vrlo jednostvano možemo i utisnuti našu udicu s mamcem u hranilicu ako je stavimo na dno kalupa i onda dodamo hranu i utisnemo hranilicu. Također, uvijek ista količina hrane na hranilici pridonosi preciznosti zabačaja… No, da se opet malo vratimo na predveze… Kao što sam već spomenuo, dužina predveza je rijetko kad duža od same dužine hranilce, pa tako nema potrebe za duljim predvezima od 8 – 10 centimetara. Što se tiče materijala za izradu predveza i udica, moj prvi izbor su fluorocarboni ili fluorocarbon coated najloni zbog svoje slabe vidljivosti u vodi i još važnije, nešto su krući od klasičnih najlona pa je petljanje svedeno na minimum i efekt „samoubadanja“ je puno bolji jer ga riba teže ispljune. Udice moraju bit lagane i oštre, a veličina ovisno o mamcu s kojim lovima ali najčešće su to udice veličine od 12 do 8.
Hrana za method feeder




Brašnaste hrane za method hranilice
Pravilan izbor hrana i priprema hrane je jedna od najvažnijih stavki u „method feeder“ ribolovu. Prvo i osnovno pravilo je da hrana dobro ljepi i da se drži dovoljno na hranilici da nakon zamaha, zabaca i udarca o površinu vode stigne do dna bez puno „rasipanja“. No, iako je u kasnijem dijelu sezone, kad još malo zatopli, poželjno i bolje u ovakvom načinu ribolova da hrana što dulje ostaje na hranilici, sada nakon duge zime, dok su temperature naših voda još uvijek niske, bolje je pripremiti hranu da nakon što jednom stigne na dno odmah počinje „raditi“ i otpuštati. Moj univerzalni miks hrana koji koristim godinama u ovakvom načinu ribolovu je kombinacija Mosella hrana, kilogram Canal Karpfena i kilogram Karpfen & Brassen-a. Ovaj miks je provjereno efikasan i radi odlično na svim vodama, a glavna prednost mu je što ovisno o načinu na koji namočimo i pripremimo hranu, reguliramo brzinu „otvaranja“ hrane na dnu. Za uvjete hladnije vode, manje aktivnosti ribe i kada želim da mi hrana odmah „radi“ i otpušta sa hranilice, jednostavno ovaj miks Mosellinih hrana slabije namočim, na „polusuho“. Tako namočen miks je i dalje dovoljno ljepljiv da stigne u komadu na dnu, a sličan efekt brzog otpuštanja na dnu mogu dobiti i sa prenamočenom hranom, samo što tada hrana ne radi oblak i ne širi se toliko nego brzo otpušta čestice hrane koje odmah padaju na dno tvoreći „tepih“. U kasnijem dijelu sezone, kada je voda toplija i riba aktivnija hranu močim normalno, da se dobije „beton“ koji jednom stisnut na hranilicu ostaje na njoj čak i nakon 30-tak minuta stajanja u vodi, griza i izdrilane ribe! Znači s jednim miksom hrana pokrivam sve situacije, samo ovisno o načinu pripreme i močenja hrane određujem što želim postići. Također, ove hrane su već same po sebi bogate krupnijim česticama i partiklom tako da nije potrebno ni ništa dodavat u njih. Jedini dodatak koji koristim u ovom miksu je Mosellin aditiv Favourite Erdbeer (jagoda) koji ovoj hrani daje još na atraktivnosti i prvilačnosti jer ipak je „jagoda“ zakon za početak sezone.
Plastični šećerac




O priboru za ribolov „method“ tehnikom ne treba previše duljiti… Iako postoje specijalizirani feederi napravljeni za baš ovakav način ribolova, poslužit će i bilo koji drugi feeder akcije medium do medium heavy i heavy, ovisno o tome kolike hranilice mislite bacati i koja vam je lovna daljina. Neka zlatna sredina su feederi duljine 3.60 m – 3.90 m akcije bacanjo do 100 g – 150 g. Što se tiče rola, ovo je jedina feeder tehnika u kojoj bi dao prednost rolama sa slobodnim hodom špule naspram klasičnih jer u ovakvom načinu ribolova riba se ubode sama tako da ako nismo cijelo vrijeme na okidaču i zujimo okolo, lako možemo ostati bez pribora! Osnovni najlon vam treba tonući debljine 0.20 mm do 0.25 mm. Tonući najlon je nezaobilazan u feeder ribolovu jer ćete puno lakše uspostaviti kontakt sa ribom i potopiti najlon, pogotovo kod ribolova lakšim hranilicima ili na večim daljinama. Za predveze vam treba mrvicu tanji najlon od osnovnog, po mogućnosti od nekog krućeg najlona (spomenuto koji i zašto u gornjem dijelu teksta) da bi efekt samoubadanja bio što bolji i to je to! Spremni ste osobno se uvjeriti u efikasnost ove tehnike u proljetnom ribolovu šarana i ostalih riba! Bistro!

Upotreba plosnate method hranilice







