Ribolov na “travu”

4 min read
Zimski i proljetni ribolov bolognesom je strast mnogih plovkaroša. Obilaženje zimovnika, hranjenje kuglama hrane, praćkanje crvi. Svaki od tih pristupa ima svoje vrijeme. A što kada sve to zakaže? Jedini mamac koji uvijek radi je „trava“... Piše: Praktični Ribolov

PR / Broj 11 / Veljača / 2009.

Zimski i proljetni ribolov bolognesom je strast mnogih plovkaroša. Obilaženje zimovnika, hranjenje kuglama hrane, praćkanje crvi. Svaki od tih pristupa ima svoje vrijeme. A što kada sve to zakaže? Jedini mamac koji uvijek radi je „trava“.

Piše: Praktični Ribolov

Plotica! Riba koju svaki plovkaroš obožava. Raste velika, hrani se cijele godine, a jednom prevarena fantastično se bori. I najvažnije: u njoj svatko od nas ima dostojnog protivnika. Plotica nije riba koja se da lako prevariti. Mnogo puta mi se na brzoj Dobri desilo da nisu htjele primati ni najlon 0.10 mm. Spuštanje na 0.08 mm prevarilo bi ribu ali je izvlačenje trajalo…

Sa „travom“ sam se prvi puta susreo prije petnaestak godina na Kupi u velikom zimovniku gdje se ribe sakupljaju u samom gradu Karlovcu. Na crve na koje sam tada gotovo isključivo lovio plotice su primale, ali uglavnom manje ribe. A domaći su motali nešto zeleno i dobivali plotice teške i po dvije kile. Na što to love? Na travu?!

Nije trava nego alga

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Ukratko misterij je bio riješen. Radi se o vrsti alge- kladofore koja najčešće raste na kamenju koje prelijeva brza voda. Najčešće sam je za ribolov sakupljao na slapovima rijeke Korane gdje je i ribolov sa njom davao najbolje rezultate. Osim toga jedno od najboljih nalazišta je i izlaz iz zagrebačke toplane. Alga na ovakvim mjestima raste vrlo brzo. Voda joj donosi izobilje kisika i hranu, a s obzirom da se radi o slapu i voda je plitka pa joj zubato sunce daje dovoljno svjetla za fotosintezu i za najoblačnijih dana. Kad slijedeći put sakupite malo ove alge na nekom od slapova rijeke Korane dobro je iscijedite i pregledajte, u njenim resama naći ćete mnoštvo sitnih kukaca, crvića, račića gammarusa i sličnih organizama.

Plotice su po svojoj prirodi biljojedi koji svoj obrok nadopunjuju kukcima. Dakle alga kladofora daje im baš to – mladu zelenu travu u vrijeme kad ju je zbog hladnoće gotovo nemoguće naći te pokoju ličinku kukca. Kraj zime i početak proljeća najbolje su vrijeme za ribolov na travu. Plotice se sada još drže u zimovniku ili ga napuštaju u manjim jatima koja se zadržavaju na dubljim mjestima u rijeci. Ribolovna travu je vrlo jednostavan i jeftin. Jednostavno obilazite mjesta sa većim dubinama i napravite desetak prolaza pazeći da vam udica sa algom ide uz dno. Plotica obično prima na prvu. Pa ako ne ulovite odmah vjerojatno ni nećete. Promjena mjesta obično donosi rezultat. U danu se ovakvim pretraživanjem može proći mnogo terena i bez ikakve prethodne pripreme loviti i uloviti ribu.

Gdje naći algu kladoforu?

Alga raste zimi na svim slapovima rijeke Korane. Najpoznatije mjesto je svakako Turanjski slap, na mjestu gdje se spaja Korana i Mrežnica. Ako krenete autom, uzvodno između Mrežnice i Korane, po cesti koja skreće sa stare ceste prema Splitu, nakon par kilometara ćete prijeći most preko potoka, odmah iza njega skrenite desno i put vas nakon par minuta uz Koranu vodi do starog mlina i slapa – tu je uvijek bilo alge. Osim toga, alga raste i na slapu iznad Drvenog mosta na Korani, u samom gradu Karlovcu (ali je teško doći do nje) i na slapu preko kojega se Korana ulijeva u Kupu. Ako pak krećete iz Zagreba, najbolje je algu nabrati na ispustu iz zagrebačke toplane – tu je uvijek ima u velikim količinama i nitko ju ne bere.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Kako loviti

Algu treba montirati na duži predvez kako bi se dobila što prirodnija prezentacija. Plovak obično odabirem ovisno o mjestu ribolova. Na primjer ako lovim na Kupi i očekujem da ću morati loviti preko polovice toka koristim najlon debljine 0.14 mm na roli i plovak od 10 grama. Ako pak lovim na Korani rijetko mi treba plovak teži od 5 grama. Olovo može biti grupirano uz vrtilicu. Bitno je da je predvez dugačak 40 – 60 cm. Udica koju odabirem je veličine 10 ili 12 širokog luka. Kod ribolova na algu veličina udice u pravilu ne smeta, alga se ako je pravilno namotana (vidi savjet) u vodi obično toliko napuhne da sakrije i veću udicu. No predvez mora biti tanak. Najčešće će 0.12 mm biti dobar ali ima slučajeva kad se morate spustiti i na 0.10 mm.

Pravilno stavljanje alge na udicu

Iako mnogi misle da to ne može činiti razliku nebrojeno puta mi se dokazalo da takva naizgled sitna promjena donosi ribu. Griz plotice (i druge ribe) na algu je teško primjetljiv. Ovo se događa iz dva razloga. Prvo zbog dugog predveza treba više vremena da riba uzevši mamac u usta i potopi plovak. A drugi je način hranjenja plotice koja se kad usiše algu u usta jednostavno pusti da je voda nosi nizvodno žvačući svoj obrok. No bez obzira na to ribu ovim načinom ribolova vrlo rijetko fulate jer plotica travu ne pušta iz usta. Pokušajte!

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana