Riječni klen u prijelaznom razdoblju

10 min read

PR / Broj 38 / Svibanj / 2011.

Svibanj je mjesec poprilično uzbudljivog i nepredvidljivog ribolova, a kad je klen u pitanju, situacija varira od vode do vode i za dobre rezultate potrebno je što više istraživanja i promatranja zbivanja na vašoj omiljenoj vodi

Piše: Kristijan Pongerajter

Kako to već poslovično biva, postoje različiti faktori koji utječu na ribolov svih slatkovodnih vrsta pa tako i klena. Neki od bitnih faktora su sve viša temperatura vode i veći broj sunčanih sati koji klenove vuku prema površini, ali i prema mrijestu. Veliku ulogu također igra i napredak raslinja uz vodu, preciznije rečeno, cvjetanje biljnih vrsta, posebice vrbe kojom obiluju riječne obale, a njezin cvijet na površini vode iznimno je privlačan klenu. Budući da bi navedeni faktori itekako trebali utjecati na vaš pristup samom ribolovu, pregledat ćemo ih redom i pokušati objasniti što se sve može učiniti u svrhu postizanja što boljih ribolovnih rezultata.

Klen u mrijestu

Mrijest klenova prilično je prepoznatljiva aktivnost tijekom koje se velik broj jedinki nagurava u plićake šljunčanih otoka i sprudova. Klenovi se tijekom mrijesta zamjenjuju za pozicije u jatu i prilikom takvog premještanja izrazito su uočljivi budući da napola vire iz vode nabacujući se kroz plićak. Klenovi u ovakvim jatima praktično su nezainteresirani za bilo kakav oblik ‘suradnje’ i gotovo ih je nemoguće uloviti na sportski način. Ipak, određeni dio rituala mrijesta obuhvaća i ‘patrole’ nekolicine jedinki vjerojatno u svrhu istraživanja okolnog područja. Takve izdvojene ribe moguće je prevariti varalicom, što opet ne znači da je taj zadatak jednostavan. Naime, vrlo je teško predvidjeti koji će oblik, veličina i boja varalice klena potaknuti na napad. U svakom slučaju, poželjne su varalice koje podnose nešto jaču riječnu struju kojom klenovi izviđači rado patroliraju. Iako nimalo jednostavan, ovo je izrazito uzbudljiv ribolov posebice uz pomoć polarizacijskih naočala koje itekako pomažu u zapažanju same ribe i što je još važnije – riblje reakcije na ponuđenu varalicu i prezentaciju. Neke varalice klenovi neće ni najmanje doživljavati, neke će uz dodatni oprez neko vrijeme pratiti, dok će samo rijetke varke potaknuti klena na udarac. Teško je preporučiti favorite u ovoj situaciji, ali osobno se u ovakve ekshibicije ne upuštam bez popriličnog asortimana raznolikih varalica – Storm SubWart u veličinama od 4 i 5 cm, Monarch-Dok RC5 u plitkoronećoj i dubokoronećoj varijanti, tonući Salmo Butcher 5 cm, Rapalin Countdown u varijantama od 3 do 7 cm, Rapalin Original u varijantama do 11 cm (iako je autor teksta ulovio manji primjerak klena i na 18 cm), žlice i meppsevi raznih veličina, a bome i razni silikonci na jig glavama podešenima tako da se ne zabijaju u dno već da ih struja nosi tik iznad dna i povremeno kvrcne u kakav kamen…

Ako vam se čini da je gore nabrojano previše varalica, ipak na vodu ponesite još koju – klenovi su u ovakvim situacijama stvarno nepredvidljivi i varalice koje u normalnih uvjetima zaobilaze u širokom luku, sad mogu biti lovne. Ukoliko vam to lokacija dopušta, vrlo je poželjno stati iza kakvog grma kako biste ostali nezamijećeni od strane ribe koju ‘ganjate’, a ukoliko nemate taj luksuz, slobodno čučnite ili čak zapužite uz obalu, budući da će riba uglavnom napasti varalicu bliže obali, a iskustvo kaže kako 80-tak kilograma ogrnutog mesa koje strši uz obalu mlatarajući štapom i nije neko jamstvo uspješnog ribolova. Najčešće ćete ribe, odnosno njihove siluete vidjeti kako u parovima obilaze šire područje uglavnom brže riječne struje i stoga je vrlo bitno plasirati varalicu podalje od obale, čak iako se klen u tom trenutku možda baš nalazi uz samu obalu. Naime, klenovi u ophodnji najčešće ‘zuje’ po jačem ‘štromu’ i s vremena na vrijeme prilaze obali u kakav liman ili područje sporijeg toka, no itekako će se zainteresirati za varalicu koja pljusne na površinu vode nekoliko metara od obale, nerijetko se zaletjeti prema njoj i u milimetar ju pratiti prema obali gdje će ju uz malo (čitaj: puno) sreće pošteno udariti. Prema varalici plasiranoj uz samu obalu i mirniji dio toka klen će biti puno sumnjičaviji i podrobno ju ispipavati zureći u nju sve dok se u jednom trenutku ne okrene i nezainteresirano otpliva svojim putem. Zanimljivo je da se u ovakvim ribolovima lako možete naći u situaciji gdje na istom području plitke i brze vode, uz klena možete naići i na kakvog bolena ili mrenu, a kad ste već opremljeni varalicama…

Nakon mrijesta

Situacija se nakon mrijesta mijenja nabolje – barem bi tako trebalo biti. Klenovi su sad u pravilu prilično živahni i razigrani, a budući su još uvijek skupljeni u velika jata, samo ih treba pronaći – ovo je zapravo daleko od istine budući se u cijelu priču voli uplesti vrbin cvijet na površini vode ili rojenje kakvih mušica o kojima bi vam mušičari vjerojatno mogli danima pričati. No uzmimo prvo u obzir ‘normalnu’ situaciju na vodi tijekom koje su klenovi izrazito raspoloženi baš za ganjanje kedera, a time i varalica. Ako pogodite ovo razdoblje iznimne aktivnosti koje je obično u tijeku tjedan do dva nakon mrijesta, stvarno se možete nauživati kvalitetnog ribolova. Klenovi se u pravilu i dalje zadržavaju na područjima plitke i brze vode šljunčanog ili pjeskovitog dna na kakvima su se i mrijestili, no sad ih je daleko lakše prevariti i ribolov je stoga daleko dinamičniji budući da ‘lupanje’ kontre nakon svakog zabačaja i nije velika rijetkost. Favoriti su u ovom slučaju dobro poznati, a tek će nijanse odlučiti koja opcija će bolje funkcionirati i uloviti više ribe. Ukoliko vam se klenovi nalaze u blizini i možete ih ‘dohvatiti’ manjim varalicama, slobodno ih upotrijebite jer ćete u pravilu imati nešto bolju realizaciju.

U ovu kategoriju varalica spadaju manje kruškice tipa Storm SubWart u varijanti od 4cm, Goldy Vibro Max, Shakespeare Little S i sve varijacije na tu temu. Ukoliko vam je potreban nešto dalekometniji pribor jer se klenovi nalaze na udaljenijem sprudu, pod drugom obalom i slično, ipak ćete morati povećati gabarite varalica i uposliti standardne, već odavno legendarne klenolovce poput Stormovog SubWarta u varijanti od 5cm, Mann’s Baby minus -1 i sve varalice sličnog oblika i veličine koje iznimno daleko lete, plitko rone i pristojno tresu vrh štapa dok se bore protiv riječne struje. Zanimljive ribolove moguće je ostvariti i korištenjem raznih top-water varalica koje klen itekako voli napasti. Glavni problem korištenja ovih varalica je, često vrlo frustrirajuća, slaba realizacija, no smanjena produktivnost ne čini ribolov manje zanimljivim – dapače, izuzetno je zabavno gledati kako klen ‘pljucka’ sa svih strana varalice i u tome često ustraje do same obale. Možda biste pri spominjanju kombinacije klena i top-water varalica mogli pomisliti kako su lovne isključivo male varalice, no to je daleko od istine. Klen će na površini napasti i prilično velike varalice poput Zare Spook, Lucky Craft Wake Taila, Kamatsuovog Pop Bassa… Ove će vam varalice također dobro doći pri ganjanju klenova koji sakupljaju vrbin cvijet s površine vode. To se obično događa u nekakvim limanima, područjima mirnog riječnog toka, gdje se nakupe veće količine cvijeta, a veliki ‘glavonje’ ih rado ‘cuclaju’.

Ovdje ćete nerijetko vidjeti kapitalne primjerke klenova koji se cijele dane zadržavaju na opisanim mjestima, a nije ih nimalo lako prevariti na varalicu. Osim što je ribu u mirnjaku uvijek teže prevariti, jedan od razloga problematičnog ribolova leži i u činjenici da se klen ovdje uglavnom zadržava pri samoj površini i ukoliko vas ‘snimi’ kako mašete uz obalu, praktično ste ostali bez šanse da ga ulovite. Stoga budite vrlo oprezni, tihi i dobro zakamuflirani iza kakvog grma ili drveta kad krećete u ovakve ekshibicije. Spomenute top-water varalice dobro će vam doći iz nekoliko razloga. Između ostalog, u dobroj ste poziciji da malo ‘varate pri varaličarenju’ na sljedeći način: vođenjem kakvog top-watera po površini vjerojatno ćete pokupiti pokoji cvijet s površine, varalica će ju vući za sobom, a klen kao da čuva svoje izvorište hrane nerijetko će udariti varalicu. Isto možete probati i s plitkoronećim varkama, no sad je pravu stvar puno teže izvesti. Naime, ukoliko pokupite cvijet sa kljunom voblera, a klen je dovoljno blizu da to vidi, ošamarit će kradljivca bez upozorenja, no čest je slučaj pri kojem varalica pokupi preveliku nakupinu cvijeća i uopće ne radi, niti liči na bilo kakvu ribicu ili žabu pa se klen u pravilu neće previše zainteresirati. Interes klena za varalicom možete pobuditi i podmetanjem uljeza na njegov teritorij, preciznije rečeno, pronađite varalicu većih dimenzija i prošetajte ju ispod nakupine vrbinog cvijeta. Varalica koju osobno koristim u te svrhe je prilično masivni Rapalin X-Rap veličine 14 cm jer kao suspend vobler neće pobrati toliko cvijeća pri povlačenju. Bacite ga u ‘štrom’ i povucite da zaroni nešto dublje, a zatim u mirnjaku umjereno uzdižite prema cvijetu na površini – kad klen spazi uljeza zaletjet će se prema njemu u namjeri da ga potjera sa svog teritorija i podalje od svojeg hranilišta – sad nešto brže povucite varalicu glumeći uljeza koji ne odustaje od krađe i klen će vjerojatno gricnuti ribu za ‘rep’, odnosno, varalicu za trokuku.

Ukoliko vas pri varaličarenju klena zadesi kakva kiša praćena laganim porastom vodostaja i riba ne reagira na vaše plitkoroneće ljubimce, ne očajavajte. Naime, klen je u takvim uvjetima itekako ulovljiv, ali se treba malo ‘spustiti’ po njega, a nerijetko čak i smanjiti buku i vibraciju. Stoga nakratko odložite površince i uposlite varalice koje nešto dublje rone: Storm MidWart je ovdje predvodnik bučnih dubokoronaca, dok se u slučaju diskretnije vibracije ističu tonući Salmo Butcher, dubokoroneći Monarch-Dok RC5 i njima slične igračke. Za kišnih ćete dana u pravilu imati dosta manje akcije nego za sunčanih, ali će ribe u prosjeku biti puno veće, a to bi vam trebao biti sasvim dovoljan motiv za odlazak u kišni klenolov.

Ponešto o (ne)važnim stvarima

Prije dolaska na vodu preporučljivo je udice dobro nabrusiti ili zamijeniti novima, budući da određen dio varalica dolazi sa prilično tupim udicama, a i oštre udice prilično brzo otupe ukoliko varalice bacate u plićake otoka i sprudova pa varalica svoj lovački put često započinje sa priobalnog šljunka. Za razliku od nekih grabežljivih vrsta koje zagrizu mamac i neko kraće vrijeme ga drže u ustima, klen napada varalicu u munjevitom naletu prilikom kojeg se manje-više sam zakvači. Ovo uvelike smanjuje značaj kontriranja, a povećava značaj oštrih udica i stoga će tupe udice drastično smanjiti realizaciju grizeva – nabrusite udice!

Što se ostalog pribora tiče, preporučljivo je koristiti štapove manjih gramaža (cca 10-35g) i upredenice manjeg promjera kako bi vaša omiljena varalica doletjela još koji metar dalje, a vi maksimalno uživali u zamaranju ribe. Lakši je pribor preporučljiv i zbog mekane opne prednjeg dijela klenovih usta koju je moguće poderati jačim priborom i ostati bez ulova koji će ozlijeđen otplivati.

Još jedan vrlo koristan komad opreme pri ribolovu klena su i visoke čizme koje će vam iz očitih razloga omogućiti malo gacanja po vodi i približavanje vašem omiljenom sprudu oko kojeg se jato klenova smuca. Kad već ribu lovite u bržoj vodi, nekoliko metara ulaska u rijeku neće preplašiti jato, a vama može omogućiti znatno bolji ribolov.

Opće je poznato da klenovi nisu neki veliki borci koji će vam izvući desetke metara strune i priuštiti više minutne drilove, stoga nije niti za očekivati kako ćete klena fino izmoriti i mirno poslikati. Nemirnog glavonju nije lako namjestiti za fotografiranje, a opće je poznato kako ni vađenje varalice iz usta nije nužno lagan ni bezopasan posao. Naime, klena nikako nije preporučljivo primati za škržni poklopac jer je to nemoguće izvesti bez dodirivanja, a time i oštećivanja škrga, što riba u pravilu neće preživjeti. Primanje klena iza glave (uz završetak škržnog poklopca) jedini je relativno siguran način baratanja ribom dok se slobodnom rukom vade udice iz usta ribe i pritom pazi kako se udice ne bi iz usta ribe preselile na vašu ruku – klen u ruci jako voli „zaplesati“. Vratite u vodu svakog ulovljenog klena jer, između ostalog, rijetko koju vrstu možete uloviti praktično svim tehnikama ribolova i to činiti tijekom cijele godine – a i simpatičan je glavonja, mora se reći…

Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana