Sistemi za ribolov wagglerom
7 min readPR / Broj 61 / Travanj / 2013.
U slučaju da vam se sistem kod zabacivanja petlja, budite uporni u vježbanju zabacivanja i obratite pažnju na raspored olova i ne zaboravite da se kad tad – svima nama spetlja…
Piše: Ivo Begović

Ribolov match štapom i waggler plovkom je zasigurno jedan od najljepših i ujedno tehnički najzahtjevnijih ribolova plovkom. U ovom tekstu pokušat ću vam pomoći da lakše odaberete sistem kojim ćete loviti te vam također ukazati na neke sitnice koje će vam pomoći da u ribolovu što manje petljate i što više lovite.
Dakle waggler plovak i cijela filozofija match ribolova izmišljena je sa samo jednom svrhom – da bi se pobijedio vjetar. Naime na otoku (tj. u UK od kuda izvorno potječe) stalno nešto puše a jezera su većinom plitka. Da bi došli do veće ribe morate loviti daleko pa se utjecaj vjetra i valova povećava sa daljinom. Dakle waggler je plovak koji vam zbog spajanja sa osnovnim najlonom u donjoj točci omogućava da cijeli najlon između vrha štapa i plovka potopite. Na taj način ste izbjegli stvaranje površinskog „trbuha“ najlona i posljedično pomicanje plovka i mamca (jer takvu prezentaciju ribe baš i ne p—e). Samo da ukratko ponovim kako se potapa najlon. Prvo namotajte tonući najlon koji se prodaje sa oznakom match sinking, ili feeder sinking i slično. Najlon je poželjno odmastiti provlačenjem kroz spužvicu sa kap detergenta za suđe. Kad zabacite sistem potopite špicu match štapa u vodu ispred sebe namotajte okret rolom kako bi napeli najlon i snažno dignite špicu iz vode. Ako lovite daleko ponovite radnju još jednom i to bi trebalo potopiti najlon. Ovisno o situaciji na vodi, dakle ovisno o dubini i daljini na kojoj želite loviti izabrat ćete lakši ili teži plovak te složiti sistem za njega. Upravo su tri osnovna sistema koja pokrivaju sve situacije ribolova match štapom i waggler plovkom tema ovog teksta. Pa krenimo redom.




Fiksni waggler
Da vas ne dovodim u zabludu oko odabira plovka reći ću da već godinama za lov fiksnim wagglerom koristim samo plovke koji u svom donjem dijelu nose mesingane pločice koje omogućavaju da se njihovim skidanjem odabere koliko olova želite imati na samom sistemu ispod plovka. Kad takav waggler kupite on je obično tako uravnotežen sa otežanjem koje nosi da je njegova antena idealno uravnotežena – rekli bi „u nuli“. Lov fiksnim wagglerom prakticira se na vodama koje su na mjestu ribolova pliće od dužine štapa jer to omogućava normalno baratanje bez zapinjanja iza leđa za vrijeme bacanja. Ovisno o tome što želite postići prezentacijom sistem slažete sa više ili manje olova. Dakle ako želite da vam sistem tone polako i da mamac lovi u propadanju ponekad će biti dovoljna i samo težina vrtilice između osnovnog najlona i predveza. Ako pak želite smiriti mamac i loviti deverike na dnu onda će vam trebati više olova u sistemu i uz predvez kao što je to nacrtano u našoj shemi.

Zaspoj wagglera može se koristiti kopča poput ove Cralusso koju ja koristim, a može se waggler ograničiti i sa kuglicama olova to je vaš izbor. Fiksni sistem se zabacuje u jednoj kretnji i to tako da zabac počnete ispred sebe dok vam mamac dodiruje površinu vode. Dignete štap naglo do položaja dva sata iznad glave, pričekate desetinku da osjetite težinu plovka koji je napeo špicu prema nazad i zatim u jednoj kretnji „ispucate“ waggler pod 45° prema nebu u smjeru mjesta lova. U slučaju da plovkom gađate mjesto lova, a ne ispucavate ga kao da ćete ga prebaciti plovak će vam se zabijati pod noge poput pikado strelice. Prije nego waggler padne na površinu vode njegov let treba malo usporiti palcem na špuli role kako bi se sistem u zraku izravnao i pao u jednoj liniji iza plovka.

Slider – klizni sistem
Sliderima se nazivaju plovci koji u samom tijelu plovka nemaju ili imaju vrlo malo otežanje i namijenjeni su za ribolov kliznim sistemom. Da vam i tu pomognem odmah na početku, slidere bez otežanja nemojte kupovati jer se previše vrte u letu. Najbolji izbor su slideri koji imaju otežanje od dva ili tri grama, njihova oznaka je 2+6, 2+8, 2+10… Znači da plovak u tijelu ima dva grama otežanja, a nosivost koju možete staviti na najlon je još 6, 8, 10… grama. Plovke koji nose manje od 6 grama također ne trebate jer to nije dovoljno da bi olovo povuklo najlon kroz plovak i stabiliziralo sistem. Sistem se slaže kao na shemi, a vrlo je važno odrediti odnose tj. udaljenosti od glavnog olova do vrtilice jer je to uz tehniku bacanja najčešći uzrok petljanja. Ako vam se petlja polako dužite glavno otežanje dok se ne prestane petljati. Ako ste ga digli metar od vrtilice tj. početka predveza onda vježbajte bacanje. Slideri se bacaju tako da napravite jednu kružnu kretnju štapom oko sebe i kad je sistem u točci iza vas samo ga gurnete opet gađajući sa sistemom u nebo. Ako ste zabac dobro izveli slider leti uz samo olovo sve dok ga prije pada u vodu ne zaštopate i izravnate sistem. Kad potopite najlon obično plovak iskoči do pola polagano se njišući dok najlon kroz njega klizi do stopera i zatim sjedne. Ako se to desilo – nije se spetljalo. Ako nakon zabaca slider odmah „sjedne“ izvucite ga jer se sigurno spetljao. Ako ga pokušate bacati kao fiksni waggler – sigurno će se spetljati! Slider koristimo u svim situacijama kad se lovi u vodi dubljoj od dužine match štapa ali i kad želimo velikom količinom olova bliže dnu dodatno smiriti mamac na dnu. Dakle može se sa sliderom loviti i na dva metra dubine ako su površinska strujanja toliko jaka da vam unatoč potapanju najlona povlače polovak i sistem vukući ih u stranu. Tada veća količina olova bliže dnu može dodatno „smiriti situaciju“.


Klizni waggler
Ovaj sistem je prije mnogo godina razvio Kristijan Kosmačin jedan od naših najboljih natjecatelja. On je negdje između wagglera i slidera. Naime Kristijan je waggleru poskidao većinu ili sve pločice i dobio waggler koji ima nosivost na najlonu dovoljnu da najlon polako klizi kroz njega. Kristijan ovim sistemom lovi uvijek koristeći različite težine olova nasistemu od 2 do 8 grama. Klizni waggler je dobro rješenje uvijek kad vam treba osjetljiviji sistem u kojem imate dosta olova bliže dnu. Također će dobro poslužiti ako želite efekt mamca koji sporo propada u zadnjoj trećini stupca vode prema dnu što je na primjer fantastična prezentacija za žutooke, klenove, manje deverike i ponekad šarane Ovaj sistem se baca kao i slider ali su petljanja dok se ne uvježbate – češća. Proljetni vjetrovi i lijepo vrijeme su idealni uvijeti da se dobro zabavite loveći wagglerima pa ne čekajte nego krenite i uvježbajte svoje umijeće u ovoj zanimljivoj tehnici.





Ribnjak Gović
Fotografije za ovaj tekst snimili smo na ribnjaku Gović (poznatiji kao „Vojni“) kojim upravlja ŠRD Jastrebarsko. Njegov predsjednik i poznati natjecatelj Nenad Viboh pokazao nam je kako se na tom jezeru i u uvjetima vrlo hladne vode i stalan sjeverni vjetar uz dobru dozu upornosti može lijepo loviti. Glavni ulov su mu bile babuške veličine dlana a nakon njih dvadesetak na kombinaciju kastera i gliste ušli su mu šarani. Važno je spomenuti da ribnjak Gović vodu dobiva iz viška jakog izvora koji je ujedno i vodocrpilište pitke vode za cijelo Jastrebarsko pa je u njemu voda izvrsne kvalitete. Ako i vi želite loviti na ribnjaku Gović možete se javiti Nenadu na tel. 098/696 805. Dnevna karta je 60,00 kn i doprinos za poribljavanje još 40,00 kn.
