Štekom na Jakšini – ribolov pun iznenađenja

10 min read

PR / Broj 51 / Lipanj / 2012.

Natjecateljska sezona u ribolovu udicom na plovak je u punom jeku i svaki vikend putujemo na drugi kraj lijepe naše. Koliko god voljeli natjecanja u jednom trenutku dođe do zasićenja i sve što vam treba je jedan rekreativni ribolov bez pritiska, baš onako za dušu. Upravo iz jednog takvog razgovora pao je dogovor s ligaškim protivnikom i kolegom iz reprezentacije Matejem Imprićem da ga posjetim na njegovom domaćem terenu na jezeru Jakšina u Donjem Stupniku. Nagovorio me pričama o šaranima koje lovi štekom i nerijetko ostvaruje zavidne ulove.

Piše: Matija Kraševac

Loše vrijeme nam pokvarilo planove

Odmah je pala i ideja za reportažu, imali smo na umu priču o ribolovu krupne ribe štekom, jakim najlonima, udicama i debelim gumama, ali onda su nam vremenski uvijeti pokvarili planove. Zadnjih nekoliko dana vrijeme je poludilo i krupna riba je prestala gristi. Nakon loših vijesti pitam Mateja dali uopće ima smisla ići na ribolov, a on me uvjerava da će deverike primati ako ništa drugo neće. Iz tog razloga Matej je promijenio pistup ribolovu i jake gume zamijenio onima od 1 milimetra, osnovni najlon je bezbroj puta provjeren Milo Krepton 0.12 mm, predvez flourkarbon Milo Ghost 0.10, a sistem završava udicom Sensas 3405, broj 16. Voda u Jakšini je dubine do jednog metra pa nema potrebe za kompliciranim logaritmima. Iznad predveza od 20 cm nalazi se olovnica broj 11 kao pokazivač grizeva, a 15 centimetara iznad nje se nalazi grupirano glavno otežanje. Plovak koji Matej koristi je Perfect oblika kruške nosivosti 4×18 (0,75 grama).

Krupna hrane daje nam nadu da ćemo uloviti krupne ribe

Hranu smo nabavili unaprijed pa je prilagođena ribolovu krupne ribe (kakav smo do prije koji dan očekivali), a kombinacija Mosselinih hrana bezbroj puta se dokazala na različitim vodama i vjerujemo kako će odraditi odličan posao i u ribolovu deverike iako je namijenjena prije svega šaranima i ostaloj krupnoj ribi. Matej miješa u kanti 1 kg Canal Karpfena, 1 kg Select Karpfena i 0.5 kilograma Manic Carp Method Mixa. To je kombinacija koja se pokazala odličnom u ribolovu krupne ribe te se nadamo kako će usproskom lošem vremenu prošlih dana i čestim promjenama vremenskih uvjeta na hranilište zalutati i koja krupna riba. Hranu je prvo dobro promiješao na suho, zatim ju pustio da odstoji desetak minuta, a nakon toga je navlažio još jednom zato jer se u njoj nalazi dosta krupnih čestica koje upiju vodu.

Za početak je stisnuo šest velikih tvrdih kugli koje će se na dnu dugo i polako otvarati i spriječavati ribu da ih odmah otvori i zasiti se. Preciznim bacanjem plasira kugle na sam vrh šteke. Danas se na ovakvim vodama sve više koristi pole cup za precizno i tiho hranjenje, ali pokazalo se da riba često dobro reagira na lupanje kugli o površinu vode i da ju taj zvuk privlači. Možda se radi i o tome da je većina riba koje plivaju našim jezerima iz raznih ribogojilišta u kojima je riba navikla još u ranoj mladosti da na takve zvukove reagira kao na signal za hranjenje. Matej objašnjava kako to ne vrijedi na svakoj vodi, ali se ovdje pokazalo točnim jer samo minutu nakon teškog hranjenja dobiva prvi griz.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Spremali smo se za deverike a kad ono…

Plovak se lagano izdignuo iznad vode i makar smo u prvi čas pomislili da se radi o karakteristčnom grizu deverike ribolov je počeo krasnom crvenperkom. Odmah nakon što je izrolao šteku i lagano spustio sistem u vodu Matej praćka desetak crva na plovak. Takvo prihranjivanje čistim mamcima diskretno je, a drži ribu konstantno zainteresiranom. Ubrzo je uslijedio novi griz, u djeliću sekunde antena je nestala pod vodom, a guma se istegnula malo više nego prvi puta. Voda je plitka pa se na površinu odmah diže deverika od 200 grama te bez imalo otpora završava u podmetaču. Praćkanje crvi, i u iščekivanju smo novog griza. Matej lagano vuče plovak u stranu kako bi mamac bio što atraktivniji i uočljiviji ribama, a čim ga je pustio antena je ponovno nestala ispod površine vode. Ovaj puta je uslijedilo malo razočarenje jer se radi o patuljastom somiću, čije invazije nažalost nije pošteđena ni ova voda. Izgleda da je sjelo cijelo jato jer se u idućih nekoliko grizeva priča ponavlja, a Matej malo smanjuje dubinu, tako da mamac bude nekoliko centimetara iznad dna i izbacuje cijeli sistem malo izvan hranilišta. Plovak se nakon toga nije uspio ni izravnati i uskoro se još jedna deverika od 200 grama našla u čuvarici. Sada se za svaki griz treba potruditi, a posebno uspješno se pokazalo lagano podizanje plovka u zrak, a nakon toga lagano spuštanje. Ako se dobro izvede takvo provociranje grizeva može donijeti izvrsne rezultate u ribolovu deverika, a moguće ga je postići samo ako se lovi štekom. Kao najbolji mamac pokazala se kombinacija bijelog i crvenog crva škota. Nakon pola sata ribolova Matej ponovno radi dvije tvrde kugle hrane i baca ih na vrh šteke. Bolje je baciti više hrane u vremenski razdvojenom inertvalima neko svako malo bacati kuglu u ovu relativno plitku vodu. Nakon toga je uslijedila mala pauza kada ništa nije grizlo, a onda ludih 15 minuta. Redale su se deverike, crvenperke pa čak i dvije lijepe babuške, sve se posložilo, a hrana i praćkanje crvi su očito i više nego dobro odradili svoj posao. Kako su ribe često istezale gumu van javio se problem jer se guma nije uvijek vraćala do kraja u vrh, ali Matej je to riješio tako da je u top set ulio malo vode u kojoj je rastopio regenerator za kosu. Ovaj domaći lubrikant je mnogo jeftinije rješenje od raznih skupih tekućina za podmazivanje guma koje se nalaze na tržištu, a efekt je isti. Regenerator je sklizak ali nije masan i ne oštećuje gumu.

Odjednom je sve stalo i što god Matej pokušavao neko vrijeme nije mogao dobiti griza. Još čudnije je bilo što se to dogodilo kada se vrijeme konačno razvedrilo, a oblaci se razišli.. Svejedno nije odustajao i praćkao je crve još obilnije nego do tada, a zatim i bacio nove četiri kugle hrane tik do plovka. Nakon pola sata sve se isplatilo. Plovak je oštro potonuo, a guma je nakon zatezanja ostala iznad vode istegnuta oko 2 metra kao da je udica zapela za dno. I onda je uslijedio divljački bijeg ribe koja je nemilice istezala tanku gumu do krajnje granice. Guma čuva tanki predvez, ali ako se guma istegne do krajnje granice neće izdržati i predvez će puknuti, pa ju Matej pokušava zautaviti čim prije. Na granici pucanja to mu uspijeva, ali samo zaustavljanje. Sada drži vrh šteke uz vodu i pokušava ribu natjerati da krene prema njemu, vjerujemo da se radi o šaranu. Teško je procijeniti koliko velikom jer je pribor kojim lovimo vrlo osjetljiv. Malo po malo guma se vraća u šteku i uskoro Matej odštekava zadnja 3 dijela šteka i zamara ribu na 6 djelova. Iako je popustila riba još nije spremna da se preda i pokaže na površini vode. Nema smisla forsirati jer bi bilo šteta da nakon 15 minuta zamaranja izgubi ribu. Nakon svakog novog bijega riba je sve slabija i uskoro se pokazuje na površini vode. Na naše iznenađenje radi se o amuru, a ne o šaranu i to lijepom primjerku od oko 3 kilograma. Iako mala, udica mu se čvrsto zabila u sam rub usne i nije bilo šanse da se otkvači.

A odsad lovimo samo debele

Sada Matej mijenja predvez i stavlja jači s najlonom 0.12 i udicom broj 14, uzima top set sa gumom 1,2 i spušta cijeli predvez na dno. Na udicu je sada stavio tri crva kako bi selektirao veću ribu. Zatim praćka tri košarice pune crva na plovak i strpljivo čeka griz. Krupniji primjerci vole kada im smirite mamac na dnu jer tako djeluje najprirodnije i najuočljivije. Više ne može dobiti griz sitne ribe što nam odaje da su na hranlište očito legle veće ribe i rastjerale sitniju. Samo da još prevarimo koju i naša teorija će dobiti i potvrdu. Nismo morali dugo čekati. Na novi griz Matej nije uspio ni regirati, bio je toliko silovit da mu je zamalo istrgnuo šteku iz ruke. U sekundi je guma bila vani preko 5 metara i nije bilo naznaka da će stati, nažalost tako je i bilo. Očito se radilo o većoj ribi jer je odredila pravac kretanja i uopće nije stala dok predvez 0.12 mm nije popustio. Mateju je sada žao što nije montirao šuplju gumu u top set čija bi veća snaga i rastezljivost možda uspjele zamoriti ovu ribu. No ništa zato, još ima riba tu samo im se nesmije dopustiti da napuste hranilište pa treba i dalje neumorno praćkati crve i čekati griz . Mnoštvo mjehurića oko plovka daje nam nadu kako će se to brzo dogoditi. Nije prošlo ni 5 minuta i priča se ponavlja, no ovog puta nakon početnog bijega riba se brzo umara pa vidimo kako nije velika kao prošle dvije, Matej dodaje pritisak na nju kako bi je čim prije maknuo s hranilišta da ne plaši ostale i krati se na top set. Drži vrh šteke uz obalu tik do vode i kada je osjetio da riba popušta naglo ga diže u zrak i za tren se u podmetaču koprcao šaran malo preko kile. Riba nije velika, ali ju je pravi užitak loviti na ovako fini pribor. Sada se bliži podne i sunce je počelo nemilice grijati pa nam mjestimični naleti vjetra pružaju prijeko potrebno osvježenje. Dan je predivan iako je ujutro izgledalo kao da će cijeli dan padati. Imamo hrane za još 2-3 kugle pa ih Matej baca u vodu i nada se još nekom ulovu. Opet brzo dobiva griz i počinje nova borba. Guma je sada izašla tek oko metar van i možda se radi samo o većoj deverici ili babušci. Brzo prilazi obali i Matej je već pripremio podmetač. Polako diže ribu prema površini i na pola metra od pometača se pokazuje lijepi amur oko 3 kg!!

Kao da nezna da je na udici, uopće se ne bori. Baš u trenutku kada ga je pokušao staviti u podmetač voda je ekspodirala i iskočio je iz njega van. Sada kao da je na steroidima razvlači gumu svuda naokolo. Uopće ga se ne može zaustaviti. Jedan bijeg slijedi za drugim i cijela ta priča traje oko 20 minuta dok u jednom trenu konačno nije izgubio snagu i predao se. Moram priznati da nam je laknulo kada je konačno završio u čuvarici. Sada smo i više nego zadovoljni ribolovom, sve se odvija puno bolje nego smo očekivali. Zadnjih nekoliko dana je ulovljeno tek nekoliko većih riba, a Matej je danas dobio već četiri velike ribe od kojih samo jednu nije izvadio. Sada lovimo oko četiri sata i polako razgovaramo kako bi mogli privesti ribolov kraju jer nam je ponestalo crva i hrane. No ribe i dalje ne odustaju i novi griz donosi novog amura! Ovog puta odmah znamo da se radi o amuru jer se nakon griza odmah izbacio iz vode u pokušaju da se oslobodi udice, no na našu sreću to mu nije uspjelo. Opet se radi o ribi od oko 3 kg koja pruža spektakularnu borbu i ulaže i zadnji atom snage kako se nebi oslobodila. Nažalost dogodilo se ono najgore, nakon desetak minuta borbe sasvim neočekivano nešto je puklo, a guma se kao iz praćke vratila natrag i zapetljala oko vrha šteka..Onda smo tek shvatili da nije pukao predvez nego najlon kod plovka..Vjerojatno se tokom ribolova oštetio dok je Matej mijenjao dubinu lova. Evo još jedne pobjede za ribe, ali konačan rezultat je ipak 3:2 za nas pa ne tugujemo puno. Sve to spada u čari ribolova, da nije toga ne bi bilo onog adrenalina i osjećaja neizvjesnosti da svaku ribu uspijemo nadmudriti.

Ako ste željni velikih riba i raznolikog ribolova, kada svaki griz donosi nešto novo, lijepog okoliša i pravog engleskog štiha onda je jezero u Jakšini pravo mjesto da okušate svoju sreću i znanje.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva
Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana