Mala Lamjana – raj za orade

5 min read

PRM / Broj 10 / Listopad / Studeni / Prosinac / 2015.

Ribolov s peletama je ustvari ekonomičan i brz te se ne treba mnogo brinuti oko sakupljanja (kupovanja) i čuvanja žive ješke. Uzmete pripremljeno brašno i za desetak minuta ste već u ribolovu…

Piše: Ivo Begović

Imao sam više razloga za ovaj ribolov u uvali Mala Lamjana na otoku Ugljanu. Naime, već sam sa nekoliko strana čuo da se u Lamjani i u okolici jako dobro love velike orade na tijesto od peleta kojima se hrane ribe u obližnjim kavezima. Živo me zanimalo kako je moguće da oradu koja je navikla odgrizati ješku ulovite na tijesto. Naime, logika nalaže da će ga ona čim primi tijesto u usta stisnuti i udica će jednostavno ispasti iz njenih usta. Posljedično realizacija griza mora biti slaba? Naravno, kao svaki ribolovac umirao sam od znatiželje da to vidim.

Drugi razlog je natjecanje u ribolovu orada koje će se održati u Maloj Lamjani 17.10. ove godine. Znao sam da se radi o fantastičnom terenu koji obiluje ovom ribom no želio sam se i sam uvjeriti kako uvala izgleda te kako bi bilo najbolje loviti na natjecanju. Razgovor s domaćima uvijek otkrije sitnice i specifičnosti terena koje često ribu znače.

Čudo neviđeno!

Na ribolov me poveo Mladen Vidov, on je stalni stanovnik Ugljana i jedan od najboljih ribolovaca kada je u pitanju lov na tijesto od pelete. Nažalost, kraj kolovoza ove godine bio je neuobičajeno topao i temperatura mora je bila vrlo visoka, od 28 do čak 30°C u uvalama. Još nismo ni počeli priču o ribolovu, a Mladen me već upozorio da su rezultati u par zadnjih ribolova vrlo loši baš zahvaljujući vrlo toplom moru. Riba, naime, još uvijek nije došla u kraj.

Dok hodamo prema mjestu ribolova Mladen mi priča kako ga je ribolovu sa tijestom od pelete naučio prijatelj Mladen Stankić, zagrebački ribič koji u Lamjani ima apartmane. „-Ovdje u okolici ima mnogo kaveza, a u samoj Maloj Lamjani je i mrijestiliše. Divlje ribe su se ovdje navikle hraniti peletom koja propadne kroz mrežu kaveza. Svi ovdašnji ribolovci znaju koliko je zbog toga ovdje more bogato ribom. Otuda je i potekla ideja da ih se proba loviti na tijesto od peleta“. Uskoro smo stigli do Mladenovog mjesta i on je pripremio samo jedan štap, na osnovni najlon je navukao klizno olovo od 40 grama i za kraj zavezao veliku udicu. Bez vrtilice, bez fluorocarbona, jednostavniji sistem do sada nisam vidio. Mladen je zatim otvorio kutiju sa smeđe sivim brašnom:“-To je to! Mljevena peleta za hranjenje brancina i orada u kavezima (dobra je i ona za pastrve) uz dodatak glatkog bijelog brašna da bolje lijepi. Peletu nabavljam najčešće u Pet shopu u Zadru i meljem ju u mlincu za kavu“

Odvojio je zatim oko pola kile brašna u posudu i dodao joj malo morske vode uz stalno miješanje. „-Važno je ne pretjerati s količinom vode. Smjesa mora biti rastresita, a dovoljno vlažna da nakon minute gnječenja među prstima formirate tvrdu kuglicu. Zatim u nju utisnem udicu i još malo izgnječim kako bi se tijesto formiralo oko udice. Ovakav sistem se s najlonom 0.35 mm može baciti i preko 60 metara, što je uglavnom dovoljno.“

Mladen je zabacio, odložio štap na tripod i koncentrirano gledao u špicu.

„-Ovakav ribolov orade je vrlo aktivan, u svakom trenutku moram znati što se događa s mamcem. Vidiš ovo sitno podrhtavanje vrha, to su cipli i špari koji mi glođu kuglu. Njih prvo privuče miris pelete, a zatim priđe i orada koja je jednako znatiželjna. Vidio si koliko je kugla tvrda, ova sitna riba ju ne može brzo oglodati tako da uglavnom dočeka oradu. Griz orade na kuglu je uglavnom brz. Ona obično proba kuglu i zatim ju pokupi i savine štap. Kontra mora biti munjevita jer oradi ne treba dugo da kuglu smrvi i ispljune golu udicu. Dobra je stvar da ako ste ju promašili ona uglavnom opet zagrize ako ju udica nije očešala.“

Priprema tijesta od peleta

Mladen Vidov nam je u detalje otkrio kako se izrađuje tijesto od peleta na koje on lovi. Osnova tijesta su pelete kojima se hrane orade i brancini u obližnjem ribogojilištu. Pelete sameljem u mlincu za kavu ili blenderu i zatim u to brašno dodam oko 30% glatkog bijelog brašna. Dalje je postupak jednostavan…

Ribolov sa dva Mladena

Nismo lovili ni desetak minuta kada se pojavio i mentor, tj. idejni začetnik ovakvog načina ribolova, g. Mladen Stankić. Upoznajemo se. Naravno, tema je odmah ribolov. Jutros je ulovio dvije manje ribe, a jučer i dvije preko kile. Nažalost, zbog toplog mora to nije ni sjena prošlogodišnjem ribolovu. Naime, prošle godine nije bio problem u kratkom ribolovu uloviti dvije tri ribe od kojih je barem jedna bila preko dvije kile. Najveće su im naravno potrgale, a izvukli su ih nekoliko i preko četiri kile. Znate kako je s ribolovcima i opisivanjem ulova, no kad su mi pokazali slike iz mobitela zanijemio sam – brutalno!

Do večeri (u oko sat ribolova) svaki je ulovio po dvije orade tek malo veće od pola kile. Bio sam zadivljen koncentracijom i zatezanjem na svako povijanje štapa. Naime, i kada zategnu u prazno na dnu ostaje otvorena kugla koja dodatno mami ribu da se hrani na lovnom području.

Na samom natjecanju ovaj način ribolova vjerojatno neće biti dozvoljen jer bi se mogao protumačiti kao prihranjivanje koje nije dozvoljeno. No u razgovoru sam saznao da u Maloj Lamjani jednako dobro rade i svi uobičajeni mamci za orade, a sam ih Mladen Stankić osobito uspješno lovi na volka. Ribolov s peletama je ustvari ekonomičan i brz te se ne treba mnogo brinuti oko sakupljanja (kupovanja) i čuvanja žive ješke. Uzmete pripremljeno brašno i za desetak minuta ste već u ribolovu. Zahvalio sam svojim domaćinima uz mnogo ideja kako ovaj ribolov dodatno unaprijediti. Jer ribolov na terenima oko kaveza iza otoka Ugljana zna biti uspješan, ali i vrlo težak, osobito kada su ribe koncentrirane ispod kaveza iz kojih im ispada hrana. No o tome ću pisati kada ideje isprobam.

Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana