OTOK MURTER – Kako i gdje loviti lignje… i ostale sluzave delicije?

9 min read

PR / Broj 55 / Listopad / 2012.

Ako se po jutru dan poznaje ova bi sezona lignjolova na području otoka Murtera mogla biti izuzetno bogata. U sklopu višemjesečnog testiranja Kanji skosavica ovo smo područje pohodili cijelu zimu da bi lignjarske izlete u prvom dijelu godine završili za Uskrs. Hladne zimske večeri s početka godine donijele su nam naravno najbolje rezultate no i Uskrs je unatoč poodmakloj špici „sezone“ bio vrlo dobar. Lovili smo sve, a Kanji skosavice su se pokazale jednako kobnim kako za lignje tako i za sipe, muzgavce i hobotnice.

Nakon toga je uslijedila mala pauza, a skosavica i peškafonda ponovo smo se latili u 8. mjesecu. Ne pamtim kada smo se zadnji puta toliko nalovili u kolovozu. Unatoč zabrani korištenja lampe i ferala do 1.10. lignje su se lovile odlično. U tim prvim danima kolovoza lignje su bile dosta male pa smo velik broj njih vratili u more. Kako su dani odmicali lignje su na očigled „rasle“. Lovili smo uglavnom iz čamca uobičajenim tehnikama ali i panulom. Nekoliko večeri obišli smo i udarne lokacije na obali ulovili koju lignju i sipu ali i shvatili da prave, velike tete još nisu prišle blizu kraju.

No, sada smo već u 10. mjesecu, a sve informacije sa i oko Murtera govore da su lignje i dalje tamo…u velikom broju…i sve veće.

Chris standing up holding his daughter Elva

Kako i gdje loviti?

Iako lignji, sipa, hobotnica i muzgavaca ima gotovo posvuda postoje ipak pošte i pozicije na moru i na obali koje su nam se u posljednjih nekoliko godina na otoku Murteru i njegovoj okolici pokazale najboljima. Naravno ako imate mogućnost korištenja brodice svakako je iskoristite u ovim prvim danima jeseni kada vrijeme još dozvoljava i kada lignje još nisu toliko u kraju. Ako ste stacionirani u Tisnom ili Jezerima možete izabrati pozicije oko obližnjih otoka: sjeverozapadna strana Ljutca i Borovika i jugoistočna strana Hrbošnjaka. Za nas su ipak najbolje pozicije iza Punte Rata (južni rt otoka Murtera) u uvalama Vrtiluka i Nozdra, kanal između dva Dražemanska otoka te pojas oko svjetleće plutače nedaleko od Punte Rata u smjeru Žirja.

Ako ste pak stacionirani u Murteru, Betini ili Pirovcu pravi hot spot je plitko područje kanala između Betine i Betinskig brodogradilišta te stare magistrale na kopnenoj strani koju nikako ne možete promašiti jer su na tim pozicijama uvijek nekoliko barki koje ne možete fulati-svijetli ko’ u Betlehemu.
Ovisno o izabranoj poziciji lignje ćete naći na dubinama od 20-40 m, a susretati će te se s područjima tvrdih kamenih ploča i pijeska išaranih pojasevima posidonije. Iako se u ovim mjesecima gotovo uvijek nešto ulovi postoje načini kako postići bolje rezultate. Osim samog broda i pravilnog odabira pozicije vrlo je bitno da ste opremljeni lampom ili feralom. Ako možete birati svakako izbjegavajte tamne noći bez mjeseca, a lagano namreškano more nama se pokazalo idealnim. Zašto? Zato što se mi za razliku od dosta ribolovaca koji love na istom području ne sidrimo. Na nekim poštama lignje se ne nalaze uvijek točno na jednom mjestu, a najbolji način da se ne izgubi vrijeme u najboljem terminu (sumrak i sat,dva nakon zalaska sunca) jest da se lignje što prije pronađu. Puštanje barke da lagano pluta nošena laganim vjetrom izvrsna je kombinacija jer se lignje „napipaju“ puno brže i elegantnije od stalnog sidrenja i seljenja. To naravno nikako ne znači da na brodu ne trebate imati sidro jer je u uvjetima „jakog“ mora ono neophodno.

Čime loviti

Tunja s peškafondom ili olovom na dnu sistema te dvije skosavice na kratkim predvezima klasika je koja uvijek igra no ako želite malo isplivati iz mainstreama za početak predlažemo upotrebu štapa. Kada nas na barci nema previše lovimo tunjom iz ruke, a štap stoji sa strane sa sistemom odignutim od dna. Ron Thompson Seaboss Teleboat od 240 ili 270 cm s osjetljivim vrhom ili pak novi Okumin Big Squid 212 30-60 g ili 40-100 g specijalno napravljen za lov liganja lako će detektirati dali je lignja gore. Fiksirani štap i lagano ljuljanje broda konstantno će skosavicama ulijevati život, a na vama je samo da povremeno trznete gore-dolje štapom. Iako neki tvrde da debljina najlona nije presudna mi i dalje ne vidimo nikakvu štetu da cijeli sistem složimo što „nježnije“ i naravno uz upotrebu fluorokarbona. Ima dana kada lignje primaju slabo i vrlo „oprezno“, a mi smo mišljenja da je onda odabir skosavice i samog materijala vrlo bitan. Okuma Asail 0,35 monofil presvučen fluorokarbonom naš je odabir za osnovu predveza dok za prame (3-10 cm) koristimo Okumin Sea Max 0,21 mm fluorokarbon. Nekoliko sistema imamo složeno bez prama, a skosavice su preko malih ali jakih Maruto Mighty Snap kopči direktno spojene na osnovu sistema. Kada lovimo štapom iznad predveza obavezno koristimo upredenicu radi bolje detekcije ulova. Kod tunje radi lakšeg izvlačenja koristimo nešto deblji najlon koji radi lakšeg slaganja na dno barke ne bi smio biti prekrut.

Kanji s barke

Kako nam je jedan od zadataka prilikom ovih lignjolova bio testiranje Kanji skosavica koje su se napokon pojavile na hrvatskom tržištu željeli smo vidjeti kako se one „snalaze“ na brodu. Naime Kanji proizvodi samo otežane Egi skosavice koje se najčešće koriste za lov s obale. No, u razgovoru s iskusnim lignjolovcima, s ljudima iz samog Kanjija i surfajući malo netom (jer Google sve zna) shvatili smo da otežane skosavice i te kako mogu imati primjenu na brodu. Kao prvo s brodom često puta možete doći bliže pozicijama na koje inače zabacujete s obale. Pristup s druge strane ponekad može uvelike olakšati stvar.

Drugi način je panula. Vaša tunja uz pravilan dodatak olovnica na osnovni najlon ispred predveza (sistem viške panule) vrlo će brzo klasičnu otežanu skosavicu pretvoriti u opasno panulaško oruđe. Kanji Clicks Pro Spec 3,0 deep i lagana vožnja uz vanjsku stranu Murtera izgledna je kombinacija za ulov velikih usamljenih „teta“. Dodatno otežavanje egi skosavica uz pomoć običnih olova s kopčom ili pak japanskih izmišljotina u obliku malih, često svjetlećih (glowing) otežanja koja se kopčaju na olovo skosavice (kod Kanjija je to zbog perforiranog olova moguće na Kanji Clicks Pro Spec modelima) treći je način korištenja egi skosavica iz broda gdje skosavica puno brže dolazi na dno ali to je već jedna druga priča i nova tema za članak.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Ribolov s obale

Što se ribolova s obale tiče na cijelom području otoka Murtera gotovo da ne postoji mjesto na kojem nemate šansu nešto uloviti pogotovo ako će vas umjesto lignje zadovoljiti sipa, nešto rjeđe hobotnica ili češće prč kako domicilno stanovništvo zove muzgavca. Svaka pozicija (pogotovo ako nema mjeseca) blizu bilo kakvog umjetnog izvora svjetlosti izgledno je mjesto. No i na obali postoje neka „in“ mjesta. Naše omiljeno mjesto je uvala Sv.Nikola koju je u PR iz kolovoza opisao Ivan Pamuković i nije ništa krivo rekao. Pozicija na molu u samoj uvali kao i lijeva, pristupačnija strana uvale sve do rta naš su prvi izbor. Prije mraka najbolje je otići do samog rta i onda se lagano povlačiti prema molu pored koje uvijek ima svjetla od lampi s obližnje kuće i stare solionice riba. Velike lignje, sipe, prčevi i hobotnice….kada se potrefi u Sv.Nikoli možete uloviti sve.

Druga pozicija je također s vanjske strane Murtera, a nalazi se na malom poluotoku koji se smjestio između desnog krajnjeg djela autokampa Slanica i pješčane plaže Podvrške. S desne strane poluotoka veliki je mol i lučica gdje pristaju turistički brodovi i plivarice. To je omiljeno mjesto ribiča što znači da tamo ima riba ali i često umjetnog svjetla od usidrenih brodova ili ribičkih automobila i baterija na samom molu pa sve vrlo često završi i s pokojom lignjom. Lignje smo uspješno lovili i na Tišnjanskoj plaži Sv.Andrija, velikom portu u Tisnom ili preko puta na portu u Vili (bivše tuzlansko odmaralište)- jednoj od Tišnjanskih plaža. Možda i najveća akcija je naravno oko Tišnjanskog mosta. Konstantni kurenat koji povremeno mijenja smjer, ljušturasto dno prepuno školjaka i druge prirodne hrane zbog koje uvijek ima ribe te velik i stalni izvor umjetnog svjetla čini pozicije oko mosta idealnim za sve vrste ribolova pa tako i za lignje. Problem može predstavljati relativno mala dubina u prolazu koja se kreče od prosječnih pola metra s početka kopnene strane dok se dubine na sredini kanala i ispod donje rive kreču od 2 do 3,5 m ovisno o plimi ili oseci. Na tako plitkim pozicijama skosavica vrlo brzo pada na dno pa vam preporučamo da se na tim pozicijama preorijentirate na sipe i prčeve. Naša top pozicija je „Donja riva“ ispred konobe Broščica i restorana Mačak gdje je more najdublje. Druga opcija je češljanje terena između usidrenih brodica na kopnenoj strani od mosta desno prema Gomilici.Tu je velika šansa da na svakih dvadesetak metara naletite na sipu koja vreba u pličini između dva čamca čekajući kakvu neopreznu ribicu u prolazu. Zbog velikog broja čamaca, bovi i sidara kao i starih potopljenih i zaboravljenih konopa, lanaca, muringa i ostalog što prati luke i sidrišta budite spremni na povremena zapinjanja koje ponekad znaju završiti kobno za vašu skosavicu.

Na kraju, u slučaju da sve spomenute pozicije „zakažu“ možete sjesti u auto i skočiti do obližnjeg Tribunja. Ribarska luka kao i osvijetljena glavna riva (gdje je spomenik tovaru) s ambijentalnom povodnom lampom ispred same rive gotovo uvijek će osigurati ulov.

U navedenim situacijama gdje smo koristili otežane skosavice koristili smo Kanjijeva dva modela; Clicks i Clicks Pro Spec u četiri veličine i više od dvadeset boja. Na mjestima gdje smo htjeli da naša skosavica tone nešto sporije koristili smo Clicks model koji zbog svoje šire hidrodinamične konstrukcije i šireg olova tone sporije. Na dubljim mjestima i mjestima s jakom strujom koristili smo Clicks Pro Spec koji je prilagođeniji tim uvjetima; brže tone i brže reagira na pokrete štapa. Kao što smo pretpostavljali najbolje rezultate smo postizali na 2,5 modele, a ovisno o uvjetima uz bok su bili modeli 2,0 i 3,0 3,5 modeli idealni su za pretraživanje dna i lov sipa kao i za panulu. Boje su kod Kanjija posebna priča i svi koji su vidjeli uzorke i kolor-listu složili su se da će Kanjijeve boje itekako osvježiti hrvatsko tržište. Ono što je najvažnije jest dokazana kvaliteta izrade i izvrstan balans kod oba Kanji modela. Uzorci za testiranje prošli su kroz ruke tridesetak različitih ribolovaca i korišteni su na terenima od Istre do Dubrovnika. I sada vraćeni u originalno pakiranje izgledaju kao novi. Što se tiče balansiranosti Kanji je položio sve testove, a posebno nas je razveselila ujednačenost kvalitete između jeftinijeg Cliks i nešto skupljeg Cliks Pro Spec modela.
Bilo bi pretenciozno i neozbiljno tvrditi da je Kanji donio neka nova, revolucionarna rješenja na hrvatsko tržište jer radi se o klasičnoj otežanoj Egi skosavici. Ono što Kanji zasigurno jest donio, je mogućnost da se vrhunski proizvod u obliku vrlo lovne skosavice izvanredne kvalitete izrade nabavi po najprihvatljivijoj mogućoj cijeni u Hrvatskim dućanima bez potrebe surfanja i traženja bolje cijene na internetu.
U svakom slučaju Kanji je položio ispit kao i lovne pozicije oko Murtera koje vam toplo preporučamo kao ribolovnu destinaciju u predstojećim mjesecima. Bistro.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva
Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana