Pet savjeta za ribolov u kolovozu

11 min read
Kolovoz je oduvijek bio polovičan mjesec za ribolov šarana. Zašto polovičan? Pa, prva polovica, koja je u pravilu uvijek jako vruća i koja se nekako oduvijek smatrala samom špicom ljeta, nikad nije bila nešto osobito za ribolov iz razloga što je u to vrijeme većina voda «mlaka» i ribičkim rječnikom «kuha» ... Piše: Krešimir Kuri

Broj 41 / Srpanj / 2011

Kolovoz je oduvijek bio polovičan mjesec za ribolov šarana. Zašto polovičan? Pa, prva polovica, koja je u pravilu uvijek jako vruća i koja se nekako oduvijek smatrala samom špicom ljeta, nikad nije bila nešto osobito za ribolov iz razloga što je u to vrijeme većina voda «mlaka» i ribičkim rječnikom «kuha» pa zbog smanjene količine otopljenog kisika u njoj i riba slabo radi… Međutim, u drugoj polovici, odnosno, u vrijeme od Velike Gospe (15. kolovoz) do Babljeg ljeta (početak rujna), noći redovno postaju hladnije i s njima počinje polako, ali dugotrajno hlađenje vode koje ima vrlo snažan i povoljan utjecaj na apetit šarana u svim tipovima naših ribolovnih voda. Dodate li tome vrijeme sazrijevanja kukuruza, očito je da je ovo, kako za šarane tako i za one koji ih love poseban dio godine…

Piše: Krešimir Kuri

Temperatura vode

Nisu sve godine jednake. Neka ljeta su jednostavno vruća i sušna, a druga svježija i kišovita. Šarani ne znaju za kalendar, ali jako dobro osjećaju uvjete u vodi i prema njima se ravnaju. Ako, na primjer, lovite na rijeci kao što je Kupa i ako je voda krajem srpnja i početkom kolovoza kroz tjedan ili dva 28°C ili više, vrlo je vjerojatno da šarani neće ne znam kako dobro gristi. Međutim, ako takvu «ustajalu» vodu presječe malo jači prodor hladnog zraka praćen jakom i hladnom kišom, temperatura vode u rijeci će naglo pasti, vodostaji porasti i riba, koja je i do tada vrlo slabo primala, nakratko potpuno prestati uzimati naše mamce. Međutim, nakon kraćeg vremena i prolaska prvog temperaturnog šoka, kad se vrijeme ponovo polako vraća u ljetnu normalu, rastu temperature zraka a s njima i temperature vode. Vodostaji polako rastu i kad se temperatura vode na primjer podigne s 19 do 21°C, nastaje optimalno vrijeme za ponovo početi hraniti i loviti šarane. Prema mojim iskustvima s Kupe, ove se ribe ljeti najbolje hrane kad je temperatura vode od 20 do 25°C, bez obzira u kojem to njegovom dijelu bilo. Ako je to sredinom i krajem lipnja ili u srpnju, ribe će se vrlo vjerojatno hraniti umjereno jer temperatura vode malo raste pa malo pada, ali u drugoj polovici kolovoza, kad ona dugoročno dobije silaznu putanju, tek tada će dobiti «pravi apetit». Upravo u sve te veće promjene vremena treba biti na vodi te hraniti i loviti, jer tek tada imate dobre šanse za pogoditi dobar tjedan i dobro se naloviti.

Dubine na jezeru

Ljetni ribolov na jezeru uvelike ovisi o njegovoj veličini, dubini i načinu od kuda ono dobiva vodu (ako ju uopće dobiva). Dobru perspektivu za ribolov u najtoplijem dijelu ljeta imaju sva dublja jezera od 5 metara, pogotovo ako se napajaju svježim potocima, rijekama ili dubokim podzemnim izvorima i vruljama. Glavni razlog za to je da se u svakom takvom dubljem jezeru voda prema temperaturama raslojava, tako da i u onom najtoplijem dijelu srpnja ili kolovoza područja najveće dubine, pogotovo ako su oko njih svježi izvori hladne vode, šaranima predstavljaju vrlo ugodna mjesta za boravak i da biste ih uspješno lovili morate ih znati pronaći. Hladna je voda teža i tone na dno, dok se topla diže na površinu.

Vrijeme ljetnih oluja

U vrijeme jakih vrućina raslojavanje jezerske vode je najočitije, ali su i apetiti šarana najslabiji. Kad se u takav miran period vremena umiješa kakva jača ciklona s hladnijim zrakom, slojevi se vode međusobno promiješaju i to je obično vrlo jak okidač za šarane koji se intenzivno počinju hraniti. Posebno je povoljno vrijeme za ribolov u vrijeme ljetnih oluja i neposredno nakon njih. Jednom prilikom na vodi me ulovila strašna tuča. Komadi leda veličine lješnjaka do oraha su tako jako lupali po štapovima i po autu da sam mislio kako će mi sve uništiti. Međutim, u isto vrijeme imao sam potez na oba štapa. Situacija je bila nimalo bezazlena. Dok je tuča svojim komadićima leda bolno mlatila po meni obučenom samo u majicu kratkih rukava i kupaće gaće, nebom su parale munje i «praskali» gromovi. Prvo sam zategnuo jedan štap, malo ga «primotao» i stavio među koljena te u isto vrijeme dohvatio i zategnuo i drugi. Situacija je bila napeta: dvije velike ribe na dva skoro četiri metra duga karbonska štapa i prijeteća ljetna oluja s munjama i gromovima. Ja sam odlučio ići do kraja. Spustio sam štapove što bliže površini vode da ne izazivam sudbinu i polako jednog za drugim šarane naizmjenično zamarao. Dok bih jednog drilao, drugi je štap bio među koljenima. Pošto sam na mjestu, kao i uvijek, imao dva razvučena podmetača, ubacio sam svakog šarana u jedan te mokar od kiše, išiban od tuče i izmoren od dvostrukog zamaranja potražio malo odmora i suhu majicu u šatoru. Jedan je šaran bio s ljuskama i imao 14, dok je drugi imao 14.5 kg….

Vrijeme kukuruza

Makar kukuruz prirodno ne raste u vodi i tamo samo dospijeva kad ga ribolovci ubacuju, šarani jako dobro znaju kad je vrijeme zrenja «kuruze». Ono se obično pogađa s vrlo mlakom vodom i prvim hladnim noćima i zbog toga kukuruz, bez obzira bio on šećerac, mladi ili stari kuhani, nikad nije, pogotovo kad su šarani u pitanju, mamac za podcjenjivanje. Svi znaju da ove ribe vole mladi, kuhani, obojeni, aromatizirani, močeni, ali priznajte koliko vas je u lovu velikih riba koristilo proklijali kukuruz? Proklijali kukuruz je za velike šarane i amure pravi specijalitet. Klica koja iz njega izbija zapravo je bogata proteinima, a to naročito velike ribe jako vole i cijene.

MAMCI

Kako dobiti proklijali kukuruz?

Najlakše baš u ovom toplom dijelu godine. Dovoljno je jednu kantu s poklopcem četiri prsta prije vrha napuniti suhim kukuruzom. U njega treba naliti vode do vrha, poklopiti i ostaviti nekoliko dana na toplom i djelomično osunčanom mjestu. Prvo će kukuruz popiti vodu, a nakon par dana će iz njega početi izbijati klice. Klice treba pustiti da narastu od pola do nekoliko centimetara, a nakon toga u kukuruz dodati sladilo ili šećer te, ako želite, neku aromu ili sirup i sve zajedno dobro prokuhati. Proklijali se kukuruz koristi jednako kao i običan dubinski mamac s po nekoliko zrna na dlaci te kao balansirani u kombinacijama s plastičnim spužvicama ili umjetnim zrnima. Kombinacija je beskonačno puno, a vi si već prema vlastitim iskustvima pronađite onu najučinkovitiju.

Male boile i pH – drastične arome

Bez obzira što se mnogi ribolovci kunu u ribolov s velikim mamcima, kad je sredina ljeta ribe su rijetko pohlepne i čini mi se da u takvim uvjetima manja boila za ribu koja i bi i ne bi jela predstavlja veći izazov. Lagani recepti, mamci na bazi ptičje hrane, konoplje te pred probavljenog ribljeg brašna i jetrenog brašna rijetko zataje. U ljeto je voda puna raznih hranidbenih signala i ako u boilu dodate neku voćnu aromu i kvalitetnu aminokiselinu, teško da ćete pogriješiti. Jednako tako rade i arome na bazi prirodnih baza, kao što su kavijar, lignja, hobotnica i jetra. Ako u razmatranje uzmete pH faktor vode, ona je sredinom ljeta zbog raznovrsnog bujnog vodenog života obično nagnuta prema lužnatoj strani, pa će sve arome, dodaci i umaci koji se drže kisele (n-butrična kiselina) i bazične strane (aroma lignje i hobotnice) dobro raditi. Međutim, ono što je puno važnije od samog izbora arome i njenog pH-faktora je sam sastav boili. U posljednjih desetak i više godina pokazalo se da i na rijekama i na jezerima bolje prolaze kvalitetne boile napravljene od svježih komponenti. Naime, da biste uspješno prevarili one najveće i obično najviše željene i najčešće lovljene ribe, morate im ponuditi nešto zbog čega će se «isplatiti» preuzeti rizik da se «bude ulovljen». To su u prvom redu dobro nutricionistički izbalansirani mamci za šarane sa optimalnim količinama kvalitetnih i lako probavljivih komponenti. Taktika masovnog hranjenja s kvalitetnim boilama i ribolova s počekom od dan ili dva obično je rezultirala ulovom onih najvećih riba.

AROME

Sistemi i prezentacije

Priča o sistemima za ljeto vrlo je jednostavna. Sistem treba biti napravljen tako da sigurno lovi i udicom ubada ribu, da bude dovoljno jak da ju izvuče na obalu. Ako lovite na rijeci, vrlo često vam velike probleme mogu raditi promjene vodostaja i nagli porasti vode. Za ribolov u matici treba imati nešto teža (100 do 250 g) i plosnata olova, oko 40 centimetara dug predvez i vrlo oštru udicu. Ako je voda bistra i lovite po danu, pokušajte izbjeći špage i raditi predveze od fluorokarbona koji je manje uočljiv. U situacijama masovnih hranjenja odlična je ideja loviti trikom dvostrukog mamca. Ako međutim lovite na rijeci gdje nema puno velikih riba, takvi napadni sistemi i veliki mamci ponekad će imati sasvim suprotan efekt. Nekad je dovoljan samo jedan mamac na dužoj dlaci ili samo jedno zrno kukuruza.

SISTEMI

Lokacije za lov

Ribolov na rijeci ljeti ponekad može biti vrlo zahtjevan. Ove je godine vodena vegetacija na karlovačkim rijekama vrlo snažna. U zadnjem sam ribolovu na rijeci Korani morao uzeti grablje i masku za ronjenje te sam očistiti dio dna uz obalu površine 4 x 4 od nekoliko različitih gustih kolonija vodene trave. Od onih dugačkih zelenih lanaca vošćike do mladih listova i cvijetova lokvanja. Od one svilenkaste tamnozelene trave na šljunčanom dnu pa sve do onih svijetlo zelenih duguljastih izduženih traka poput debele špage malo iznad njega. Zatim sam na istom mjestu kroz dan-dva dobro hranio sitnu bijelu ribu dubinskom rastresitom hranom, kukuruzom šećercem te kuhanim i proklijalim kukuruzom u odmjerenim količinama. Kako je bilo vrijeme za kupanje stalno sam promatrao koliko se hrane na mjestu pojede i dodavao po potrebi još. Lovio sam samo na dva štapa i to bez senzora i zvonaca, na način da je štap bio na rašljama ili na stepenicama. Ja sam sjedio pored njega i rukom držao najlon. Iako je ovo vrlo naporan stil ribolova jer nema udobne ležaljke i spavanja, ali sam kontakt s ribom je u slučaju poteza nevjerojatno direktan i uzbuđenje uistinu ogromno. Jednu noć mi je negdje oko 3 u jutro dabar zapeo za štap. Očito se nije nadao najlonu na tri metra daleko od obale na mjestu gdje se noću rijetko mogu vidjeti ribolovci. I dok su u toplijem dijelu godine ribe uvijek tražile spas u dubljem dijelu rijeke i jačoj struji, nema nekog stalnog pravila. Nekad su se hranile odmah uz obalu, a nekad i po samom rubu poduljih polja lokvanja.

Kad god je vruće ili opasno velike se ribe povlače u dubinu jer tamo nalaze svoj mir. Tijekom ljeta najbolja mjesta za ribolov na jezerima za mene su se pokazale lokacije s većim promjenama dubine, posebno dublja mjesta u blizini podvodnih izvora. Uglavnom, karakteristično je da kad samo s jednim štapom otkrijete dubinu na kojoj riba prima, treba dva preostala pribora odmah prebaciti na istu. Na muljevitim je jezerima dobro ako možete naći glinasto dno. Naime, na takvim je lokacijama lakše kvalitetno prezentirati mamac s kojim lovimo a da on ne zapadne u mulj.

Vrijeme iznenađenja

Ribolov ljeti uvijek mi je bio jako privlačan zbog visokih temperatura zraka i vode, kupanja i neobičnih ribolovnih ishoda. I dok se nekad prije dvadesetak godina sredinom kolovoza jedino razmišljalo o ribolovu soma, danas postoji velik broj voda na kojima se može vrlo kvalitetno loviti i lijepo naloviti različitih velikih riba. Istina je da su uvjeti ribolova na nekim mjestima bez drveća i hlada ponekad pomalo surovi, pa čak i opasni (jako sunce-opekline). Ali, kad god krećete na dulji vremenski period u prirodu, za to se morate prethodno dobro pripremiti i zaštititi robom, šeširima, suncobranima i sličnim ljetnim rekvizitima. Zamislite tragičnu situaciju, na primjer, da vas krupna riba dobro krene, a vi zbog sunčanice ili toplotnog udara morate prekinuti ribolov i otići u bolnicu. Ipak, uz one ružne, postoji još cijeli niz lijepih argumenata zbog kojih se vrijedi potruditi. Zato sada, kad svi masovno krenu na more «roštiljati» se poput pljeskavica na plaži, vi uzmite svoj pribor i opremu i krenite na omiljeno vam jezero ili rijeku. Tamo vas, ako imate pravo ribičko srce, gotovo sigurno čeka zagarantiran provod…. bez obzira bio to ribolov velikih ili malih šarana, amura ili možda somova ili ništa od navedenog, ponekad već i samo promatranje zalaska sunca u toplo kolovoško predvečerje iza krinke zabačenih štapova može imati blagotvorno djelovanje na naše živce i duševni mir koji su suvremenim načinom života današnjeg radnog čovjeka većini opasno narušeni.

Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana