Na palamide sa obale

7 min read

PRM / Broj 6 / Listopad / Studeni / Prosinac / 2014.

Za uspješan lov palamida sa obale nije mi teško ustati u ponoć (dakle, nisam ni legao), voziti par stotina kilometara i na obali dočekati jutro…

Piše: Vladimir Šuker

Čisti adrenalin! Ne znam kako bih drukčije nazvao ribolov koji čekam cijelu godinu. Naime, dolaskom kasne jeseni (ili rane zime) na svim dubljim pristaništima gdje se iskrcavaju plivarice u određenim se periodima palamide mogu odlično loviti. Pa da prvo krenem sa mjestima na kojima sam ostvario najbolje ulove. Kao prvo mjesto spomenuo bih Mali Lošinj koji je već kultno mjesto poznato i po tome što policija ponekad zna biti stvarno „na zadatku“ i tjerati nas ribolovce čak i u cik zore. Drugo mjesto je svakako riječka luka koja ponekad daje stvarno kapitalne primjerke palamida s kojima je borba vrhunski užitak. A najdraže mjesto mi je svakako Rabac gdje su prošle jeseni snimljene i fotografije koje vidite uz ovaj tekst. Naime, u Rabcu su palamide toliko nevine i naivne da ih je pravi gušt „školovati“. Prvi put nam je za Rabac rekao prijatelj Marin obavijestivši nas da tamo primaju palamide i da ih domaći love na sajlu jer im pregrizaju. To je bilo prije tri godine. Prošle jeseni smo se sjetili Rabca čisto slučajno i odlučili probati. Svitanje smo dočekali sami. Na obali nikoga osim mačaka. Već prvo zabacivanje nam je donijelo krasnu palamidu, a u vrijeme kad je plivarica stigla mi smo završili s ribolovom. Ponovili smo ribolov za tri dana, ali smo predugo ostali i domaći su nas „snimili“. Dva dana iza toga ribiči s kojima smo lovili u svitanje pričali su nam kako su se palamide pojavile tek prije dva dana. -„Do tada ih stvarno nije bilo“. A da su pokušali vjerojatno bi znali da su one tamo već tjednima…. Naravno, sajle su još uvijek obavezan dio opreme.

Lagani pribor

Dakle, sajla za ribu koja ima oko kao kovanica od 50 lipa? Uvijek zadrhtim kad čujem da postoji mjesto u Lijepoj našoj gdje su ribolovci još uvijek dovoljno neinformirani i skloni tradiciji te love poput svojih djedova. Ukratko, ne postoji palamida koja može pregristi fluorocarbon promjera 0.40 mm. Sa 0.35 mm s kojim ja lovim pregrize vam svaka peta i to samo ako ne prevežete udicu kad primijetite da su vam „načele“ predvez. Dakle, pribor je vrlo jednostavan, rola s namotanim najlonom 0.30 mm (Berkley Big Game je savršen jer je mekan i istezljiv). Naprijed ide velika udica (sve od 1/0 – 4/0 je savršeno) vezana na jedan metar fluorocarbona 0.35 mm ili 0.40 mm. Rola treba izdržati duge drilove i poželjno je da je veća jer se sa široke špule lagana srdela lakše zabacuje. Što se štapova tiče, najčešće koristim trodijelni šaranski štap snage tri libre, no i svaki varaličarski će dobro poslužiti. Predvez sa glavnim najlonom spajam duplim uni čvorom. Kao što i pretpostavljate lovi se „a volo“. Dakle, srdela se zabaci, rola se otvori i pusti se da polako tone.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Hranjenje

Ovo je jedna od najvažnijih komponenti ribolova. Iako ćete na većini dobrih mjesta uloviti palamidu i čistim bacanjem ješke, ukoliko hranite, takav sporadičan ribolov možete pretvoriti u fantastičan. Naime, palamida je jatna riba koju je hranjenjem komadima i cijelim srdelama lako natjerati da se počne mahnito hraniti. A kad to postignete grizevi se događaju praktički čim vaša srdela počne tonuti. Mi najčešće hranimo Drennan praćkama s crnim gumama (pokazale su se najbolje). Srdelu možete uz dobar vjetar ispucati i preko 30 metara, a to je i više nego dovoljno.

Montaža srdele za palamidu

Iako većina ribolovaca koji love palamide sa obale kao mamac koriste male šarune i lokarde jer su kompaktniji, duže traju i dalje se bacaju, nama su se ipak najbolje pokazale srdele koje su mekše, sporije tonu i palamida ih mnogo radije uzima. Najbolje su svakako svježe srdele, no ako ih nemate možete ih i prirediti za ribolov tako da ih malo nasolite i smrznete kako bi otvrdnule.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Griz i reakcija

Griz je vrlo jednostavan. Najlon se sa otvorene role počne odmatati i odmata se sve brže i brže. Kad to vidite polako dignite štap, preklopite rolu i pričekate da se najlon počinje napinjati (nemojte baš čekati da se napne do kraja jer bi mogla ispljunuti ako osjeti otpor) i umjereno zategnite. Kočnica mora fino proklizavati kod jačih bjegova jer lovite na samo 0.30 mm. A vjerujte mi, velika palamida u zaletu to može prekinuti. Pobornici jakog pribora će namotati 0.35 ili 0.40 mm na rolu ali onda neće moći dovoljno daleko zabaciti. Ribu obavezno treba prihvatiti podmetačem, a onaj sa dugom drškom je na većini mjesta u prednosti.

Jedan štap je dovoljan

Vrlo važno je da lovite samo s jednim štapom. Ukoliko imate prijatelja u ribolovu i on lovi s jednim štapom to su već potencijalne dvije palamide koje se žele zapetljati. Ako svaki imate po dva, a grizevi su kada jato napravi krug točno po redu, imat ćete ribu na sva četiri štapa u samo par sekundi. Vjerujte mi, to je recept za katastrofu, uništavanje pribora i gubljenje ulova. I to će vam se sve dogoditi u pola minute. Četiri palamide na četiri štapa u isto vrijeme dva ribolovca ne mogu kontrolirati ni da su Houdini i Copperfield zajedno u ribolovu…

Priprema ješke

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Ukoliko znate da ćete na ribolov doći mnogo prije plivarica, a palamide su tu i čekaju ih, onda je najbolje sa sobom donijeti mamce i brum. Srdela je jeftina na peškariji, a lovne pripremite soljenjem i zamatanjem u papir. Sol će izvući vodu iz njih a papir će ju upiti pa će vaše lovne srdele biti kompaktne i tvrde. Daleko se bacaju i ne padaju u zabacu.

Mjesec

Sve na moru ima svoje cikluse pa tako i lov palamida. Znači, kad počne škur i plivarice krenu nakon pola mjeseca stajanja, obično prvo love manje količine srdele jer i svijetle kratko. Kako razdoblje bez mjeseca počinje biti duže, plivarice češće i bolje love te dovoze ulov u luku čisteći ga na putu. Najčešće palamide dođu za njima i ostaju u blizini dočekujući ih svakog jutra tek kad je polovica škura prošla. Za ribolov je zato najbolje birati zadnjih par dana škura kada plivarice idu u lov. Tada je uspjeh gotovo garantiran pa i na to obratite pažnju. Mi obično počinjemo hraniti i loviti još po mraku, oko sat vremena prije izlaska sunca (obucite se toplo jer zna biti izuzetno hladno i vlažno). Najčešće palamide na hranjenje odmah odreagiraju pa većinu ulova imamo još po mrklom mraku. Kad sunce izađe i plivarice se pune srdela počnu vraćati u luku, mi smo obično već gotovi s ribolovom.

Eto, nadam se da ćemo se ove jeseni sresti na nekoj od spomenutih lokacija (a i na nekoj od nespomenutih) i da će palamide i ove jeseni i zime dobro primati. Poslušajte moje savjete i vi ćete se lijepo naloviti te uživati u pravoj sportskoj borbi sa ovim živim torpedima.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana