Ribolov strijelki na površini – pravilo je da nema pravila
7 min readPR / Broj 59 / Veljača / 2013.
Ne poznam niti jednog špinera koji ne voli ribolov površinskim mamcima. Prizor napada grabežljivca na površinsku varalicu spada u najintenzivnija uzbuđenja koje ribolovac može doživiti. To je sam vrh varaličarenja! Na kontinentu je ribolov površinskim varalicama ograničen na topliji dio godine, međutim na moru se i usred zime može uživati u ovim adrenalinskim bombama….
Tekst: Dalien, www.dalien-fishing.com
Foto: Dalien, Mario Bartolić. Ivo Begović

Jedna od najatraktivnijih vrsta za ovakav ribolov je srijelka. Ona spada u priobalne vrste koja nastanjuje gotovo cijeli tropski i subtropski pojas, međutim u ljetnim mjesecima migrira i na puno sjevernije latitude. Ona je riba uglavnom vezana za obalnu strukturu i obožava bočatu vodu, te ušća rijeka u potrazi za svojim omiljenim plijenom – ciplom!
Obično se drže i love u jatima sa tendencijom da veće ribe formiraju manje grupe. Moji prvi susreti sa ovom ribom su bili u Plominskom zaljevu prije 5-6 godina i tada mi nije bilo jasno kako je moguće da deset različitih riba tokom dana cijelom dužinom zabačaja prati ludo brzo vođeni twich vobler i da od tih deset riba niti jedna ne primi varalicu!
Nekoliko godina poslije sam se ponovo zainteresirao za ovu ribu i proveo nekoliko dana u ciljanom ribolovu površinskim varalicama. Ne mogu reći da sam došao do nekih čvrstih zaključaka, ali sam ipak stekao određena iskustva koja će vam vjerujem pomoći da sami krenete u vlastitu „Odiseju“ hvatanja ove nepredvidive i zanimljive ribe!





Kad neće – neće
Iako je iznimno agresivna i opaka kad se hrani, ima dana kada su potpuno neaktivne i moram priznati da je ponekad (pre)veliki izazov potaknuti ovu ribu na napad. Gledao sam kako ih sa živim salpama gađaju u glavu i ove uopće ne reagiraju. Period aktivnosti kod ovih riba su potpuno nepredvidivi i uopće nisam siguran da je moguće odrediti najbolje vrijeme za ribolov. Obično tokom dana rade stihijski na način da se jato aktivira i u vrlo kratkom vremenu je moguće imati deset i više udara, nakon čega slijedi period pasive od nekoliko sati. Zašto i kako postanu aktivne nisam siguran, međutim isplati se biti uporan i čekati trenutak kada se aktiviraju. Neki tvrde da postoje veće i bučnije varalice kojima se mogu isprovocirati i pokrenuti nakon čega se „pokupe“ manjim i diskretnijim površincima. Sigurno je za površinsku akciju bolje valovito more i tmurnije vrijeme jer se tada puno više stvari dešava u moru i sitna riba je aktivnija.



Noćni predator
Puno ljudi nije svjesno da je strijelka i noćni predator! Pogotovo za vrijeme punog mjeseca. Ponekad je tako nakon cijelonoćne igranke potpuno neaktivna tokom dana. Na zadnjem ribolovu smo Begi i ja za cijeli dan ulovili samo jednu manju ribu, a gledali smo komade od 3-4 kile cijeli dan pod čamcem (u očaju smo i živo bacali ispred njih međutim bez reakcije…). Pretpostavljali smo da su vjerojatno zbog punog mjeseca aktivne po noći, pa smo za eksperiment ostali loviti u noć. Kasni sumrak i pola sata po mrkloj noći su nam dali šest grizeva u 45 minuta ribolova! Dalje nismo ostali jer smo morali kući , ali sam siguran da bi bilo još akcije…


Površinci
Površinski ribolov je općenito jedan od najučinkovitijih ribolovnih metoda u bistroj vodi, pa je samim time i iznimno učinkovit kod morskih predatora. Površinske varalice miješaju i bućkaju vodu, pa je grabežljivcima odozdo puno teže otkriti prevaru. Osim standardnih metoda ribolovu zarama i popperima, u ovom tekstu bi htio skrenuti pozornost na dva načina povlačenja površinaca koja nisu toliko uobičajeni ali su ekstremno učinkoviti u ribolovu strijelki.




U pauzi je ključ (stani-kreni)
Prva reakcija varaličara kod ribolova strijelke na moru bi bila „kuriti„ varalicu površinom što većom brzinom kako bi se ribi dalo što manje vremena da dobro osmotri varalicu. Na isti način sam je pokušao prevariti u svojim prvim kontaktima sa ovom ribom, ali me njihova njihova opreznost i „kuženje“ varke bez napada naprosto izluđivalo!
Kako je moguće da tokom dana zainteresiraš deset različitih riba i da svaka od njih prati varalicu trideset metara bez napada!!?!




Moj španjolski kolega iz SG teama Raul Dura Gil za kojeg znam da ima puno iskustva sa strijelkama mi je savjetovao da je kod strijelki često najučinkovitija prezentacija sa pauzom! „Hmmm, imam osjećaj da kuže varalicu čak i kod ultra brzog povlačenja, kako će tek onda primiti nepomičan komad plastike? „
Prvi sljedeći izlet dobivam na test novi zara/poper/chugger Panic Prey od Savage Geara i doslovno na prvi zabačaj u kojem sam napravio pauzu..baam, griz strijelke! Odlično smo se zabavili sa ukupno 15-tak napada i nekoliko uhvaćenih strijelki. Dosta smo grizeva i promašili, a izgubio sam i jednu stvarno lijepu od 2-3 kile pod samim čamcem. Bilo je fantastično gledati strijelke kako se vrte ispod površinca.
Taj dan smo Mario i ja forsirali vođenje sa kratka tri-četiri glidea nakon čega je uslijedila pauza. Napad je gotovo uvijek išao u tri faze. Prvo bi „zakuhala“ iza mamca, zatim bi se okrenula ispod njega i u trećoj pauzi je usljedio napad! Sve ovo ispod nepomičnog mamca na površini!
Panic Prey je upravo savršen za ovakvu stani-kreni prezentaciju jer istovremeno glajda i „pljuje“ vodu kod svakog pomaka vrhom štapa. Ovo omogućava te nagle eksplozije akcije i komešanja vode koja zaineresiraju strijelku nakon čega slijedi pauza u kojoj kupe varku. Ovaj površinac također duboko „sjedi“ u vodi što je odlično za realizaciju grizeva u pauzi.
Ako bi u jednu rečenicu trebao sažeti ovaj tekst: -„Svakako pokušate vođenje sa pauzom!“

Ravnomjerna brazda po površini i surface skipping
Ovaj ravnomjerni način povlačenja površinaca je relativno nov, iako znam za majstore koji su prije 20 god bassove lovili na senkače koji su samo sjekli površinu (prof. dr. Igor Pavičić).
Iako ne djeluje atraktivno kao recimo popping ili walk the dog, može biti iznimno učinkovit. Štoviše, tonući mamaci koji dublje sjede u vodi kod površinskog povlačenja poput Duo Bay Ruf Manic-a su ciljano rađeni za ovakav način vođenja i naizgled nemaju nikakvu akciju osim što prave „V“ brazdu po površini. No upravo taj način plivanja je prava imitacija ozlijeđene ribice na površini i može biti iznimno učinkovita. Na isti način se mogu povlačiti i „normalne“ zare ili poperi, treba samo pravilno odrediti brzinu povlačenja. Ovu tehniku uvijek treba imati u arsenalu, jer kod strijelki stvarno nikad ne znaš kakvo će povlačenje raditi – pravilo je da nema pravila!

Brzina pri kojoj je ova prezentacija najučinkovitija ovisi o tipu varalice i aktivnosti riba.
Surface skipping(skakanje po površini) je također jedna od varijacija ovog ravnomjernog povlačenja i isto se može koristiti sa „standardnim“ površincima, a postoje i specijalizirane varalice za ovu prezentaciju poput Robert`s lures Ranger. Tehnika se sastoji u ultra brzom ravnomjernom povlačenju pri kojem sama brzina povlačenja i valovi nepredvidivo odbijaju varalicu u svim smjerovima iznad i ispod površine. Najbolje varalice su one koje povremno i zarone, a vjerujem da se radi o savršenoj imitaciji cipla u panici…
Za ovu prezentaciju su ključne role sa brzim prijenosom poput morske Okuma Cedros CJS sa 1:6:2 prijenosom.