23. SVJETSKO PRVENSTVO ZA OSOBE S INVALIDITETOM

5 min read

TEKST : SINIŠA SLAVINIĆ
FOTO : HRVATSKA REPREZENTACIJA

HRVATSKA JE PRVAK SVIJETA

SZEGED (11. i 12. 6. 2022.) – Hvatska reprezentacija za osobe s invaliditetom pokazla je još jednom da joj nema premca na cijeloj kugli zemaljskoj. Na svjetskom prvenstvu osoba s invaliditetom u lovu ribe udicom na plovak u Mađarskoj osvojila je još jedan naslov svjetskih prvaka. Zlatku Popariću, Mensuru Rošiću, Ivici Boninu Hasanu, Nikoli Gečeku i Željku Kljajiću s pratiteljima i vodstvom, uspjelo je to na poznatoj veslačkoj stazi Matyer u Szegedu, gdje su prije 31 godinu, po prvi put samostalno, pod hrvatskom zastavom, nastupili reprezentativci Hrvatske u lovu ribe udicom na plovak na svjetskom seniorskom prvenstvu. Od tada se dosta toga promjenilo na Matyeru što se ribolova tiče. Šteka je i dalje ostala u prvom planu, ali sada se lovi krupna riba, šaran, babuška.

Hrvatski reprezentativci doslovce su dominirali na stazi veslačke staze. Oba dana bili su prvi i to s identičnim sektorskim skorom (1-1-2-6 i 1-1-2-6) i s osvojenih 20 bodova pomeli su konkurenciju. Sektorske pobjede prvog dana ostvarili su Zlatko Poparić i Ivica Bonino Hasan, dok su drugog dana prvaci sektora bili Poparić i Mensur Rošić, koji je prvog dana bio drugi u sektoru. Takav sektorski skor nije imala ni jedna reprezentacija.

Drugoplasirani Talijani osvojili su 33,5 bodova, a trećeplasirani Mađari 38,5. Ukupno je ove godine nastupilo jedanaest reprezentacija.

Chris standing up holding his daughter Elva

Hrvatski ribolovci dominirali su i u pojedinačnom poretku. Zagrepčanin Zlatko Poparić s dvije sektorske pobjede i ukupnim ulovom od 39.350 grama osvojio je naslov svjetskog prvaka. Naslov svjetskog doprvaka osvojio je još jedan Hrvat. Uspjelo je to Mensuru Rošiću. Mensur je s drugim i prvim sektorskim plasmanom i tri boda osvojio drugo mjesto, uloviovši ukupno 28.150 grama ribe. Treće mjesto osvojio je Mađar Tibor Csala s 4,5boda (1-3,5) i 35.700 graam ribe.

Što se tiče plasmana ostalih članova rerezentacije Hrvatske, Ivica Bonino Hasan osvojio je deveto mjesto sa 7 bodova (1-6), dok je Nikola Geček (lovio samo drugi dan) 42. na svijetu,a Željko Klajjić (lovio samo prvi dan) 43. na svijetu. Kljajić je bio šesti, a Geček drugi u sektoru.

Dogodine će hrvatski ribolovci – invalidi zlato braniti na SP u Francuskoj.

SVJETSKO PRVENSTVO MASTERS

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Veslačka staza Matyer u Szegedu bila je u subotu i nedjelju poprište i svjetskog prvenstva u lovu ribe udicom na plovak za kategoriju ribolovaca „masters“ odnsono ribolovaca starosti 55 do 65 godina. U konkurenciji 21 reprezentacije nastupila je i hrvatska. Na žalost, nije se baš najbolje snašla što potvrđuje i osvojeno posljednje 21. mjesto na svijetu. Sektorski skor hrvatskih „mastersa“ bio je tek prvog dana natjecanja nešto bolji (4-5-17-21), dok su drugog dana naši ribolovci potonuli (15-21-21-21). Šteta. No, pred njima je godina dana da se nešto popravi i promjeni za nastup na svjetskom prvenstvu mastersa koje će dogodine biti održano u Francuskoj.

Inače, u ovoj kategoriji slavili su reprezentativci Bugarske sa 27 bodova (1-2-3-5 i 1-4-5-6). Za mnoge su Bugari bili najugodnije iznenađenje prvenstva jer su ostavili, i to uvjerljivo, iza sebe daleko renomiranije reprezentacije u čijim su redovima lovili nekadašnji svjetski prvaci, poput drugoplasiranih Talijana (50,5), trećeplasiranih Francuza (58) ili katastrofalno loših Engleza koji su na kraju bili tek 11., a u čijem sastavu je bio i slavni svjetski prvak Tommy Pickering.

Pojednačno naslov svjetskog prvaka ponio je Srbin Ratko Ristć s 3 boda (2-1) čija je reprezentacija osvojila i povijesno odličan rezultat, četvrto mjesto na svijetu u masters kategoriji.

Od hrvatskih reprezentativaca najbolji plasman ostvario je Pero Haršić s osvojenim 38. mjestom na svijetu s 21 bodom (5-16). Ostali reprezentativci su: 48. Rajmond Pokrivač 25 bodova (4-21), 72. Branko Matijević 38 (17-21), 94. Ivan Međimorec (lovio samo prvi dan) 21. u sekotru i 95. Damir Škorić (lovio samo drugi dan) 21 u sektoru.

SVJETSKO PRVENSTVO VETERANA

Četrnaest reprezentacija nastupilo je na četrnaestom veteranskom svjetskom prvenstvu u lovu ribe udicom na plovak u Mađarskoj. Na obalama veslačke staze Matyer našla su se brojna slavna imena plovkaroškog ribolova, ribolovci stariji od 65 godina. Nastupila je i veteranska reprezentacija Hrvatske. Hrvatski plovkaroški veterani morali su se zadovoljiti sa zlatnom sredinom – osmim mjestom na svijetu. Prvog dana imali su nešto slabiji nastup (4-12-12-13), no drugog dana su pokazali da imaju kvalitetu i za više od osmog mjesta na svijetu. Drugog dana sektorski skor im je bio 2-5-7-9. Najbolji u hrvatskim veteranskim redovima prvog dana sa četvrtim mjestom u sektoru bio je Mišo Minanov, dok je drugog dana zablistao, s drugim sektorskim plasmanom, Tihomir Hunjak, koji je kao rezreva ušao umjesto najlošijeg iz prvog dana natjecanja.

Na veteranskom svjetskom prvenstvu slavili su ove godine Talijani sa 27 bodova. Drugi su bili domaćini Mađari, a treći Francuzi. Engleze je od bronce dijelio jedan „daleki“ bod. Hrvatska je, kako već rekosmo osvojila osmo mjesto.

U pojedinačnom poretku najbolji je bio Talijan Rodlofo Frigeiri sa 4 boda (1-3) i ukupno ulovljenih 39.525 grama ribe. Najbolje plasirani Hrvat bio je Mišo Minanov na 14. mjestu s 9 bodova (4-5) i ukupno ulovljenih 33.700 grama ribe. Ostali članovi veteranske reprezentacije Hrvatske bili su: 35. Ivan Petek 19 bodova (12-7), 43. Marko Kutlić 21 (12-9), 50. Tihomir Hunjak (lovio samo drugi dan) – 2. u sektoru i 60. Mladen Breški (lovio samo prvi dan) – 13. u sektoru.

Dogodine veteransko svjetsko prvenstvo u lovu ribe udicom na plovak bit će održano u Francuskoj.