SVJETSKA PRVENSTVA VETERANA, MASTERS I INVALIDA

3 min read

Tekst: Siniša Slavinić

Fijasko u Sloveniji

RADEČE (8. i 9. 10.) – Na žalost reprezentacije Hrvatske za veterane, masters i invalide u lovu ribe udicom na plovak, vratile su se iz Slovenije bez očekivanih rezultata. Na Savi u Radeči, 8. i 9. listopada održano je 3. svjetsko prvenstvo Masters (za ribolovce od 60 do 65 godina starosti), 13. svjetsko prvenstvo za veterane (ribolovci stariji od 65 godina života) i 22. svjetsko prvenstvo za osobe s invaliditetom. Najbliže medalji bila je reperezenacija Hrvatske za invalide. Višestruke, ekipne i pojedinačne osvajače medalja, naše reprepezentativce ovaj put nije poljubila fortuna. Dobro su startali i u konkurenciji devet reprezentacija prvog dana su bili četvrti sa samo dva boda razlike od trećeplasiranih Belgijanaca. No, drugog dana su potonuli i s osmim mjestom ispali iz konkurencije za medalju. U konačnici su osvojili zlatnu sredinu – peto mjesto na svijetu. Veoma dobro. Bit će prilike za ove dečke dogodine, kada je SP za invalide u Mađarskoj. Na kraju su slavili izvrsni Talijani, ispred Slovenaca i Belgijanaca. Pojedinačno naslov svjetskih prvaka s dvije sektorske pobjede i ukupnim ulovom od 12.780 grama ponio je Talijan Alfredo Granugia. Od naših najbolje plasirani je Ivica Bonino Hasan na sedmom mjestu. Bonino je prvog dana bio drugi, a drugog treći. Zlatko Poparić je osvojio 16. mjesto (četvrti i šesti u sektoru), Željko Kljajić je 18. (drugi i osmi u sekoru), Nikola Geček 37. (deveto i osmo sektorsko mjesto) i Mensur Rošić 39. (osmo i deveto sektorsko mjesto).

Svjetsko prvenstvo masters proteklo je u potpunoj dominaciji reprezetativaca Mađarske koji su na kraju ponijeli naslov svjetskih prvaka ispred Talijana i Čeha. Masters reprezentacija Hrvatske prvog je dana u konkurenciji 16 zemalja bila četrnaesta, a drugog posljednja i ukupno je osvojila zadnje 16. mjesto na svijetu.

U pojedinačnoj konkurenciji slavio je Mađar Tibor Ambrus s dvije sektorske pobjede. Od hrvatskuh reprezentativaca najbolji je bio Branko Propoš s osvojenim 43. mjestom na svijetu sa 21 bodom (7-14). Ostali hrvatski reprezetativci bili su: 46. Tvrtko Krešić 23 (10-13), 57. Ivica Vrabec 30 (15-15), 66. Dragutin Filipašić 31 (15-16) i 68. Rajmond Pokrivac 32 (16-16).

Chris standing up holding his daughter Elva

Veteranska reprezentacija Hrvatske odlično je startala. Prvog dana je na svjetskom prvenstvu za veterane u konkurenciji 10 reprezentacija bila odlična peta. Tri boda slabija od četvrtoplasirane Srbije i pet bodova iza trećeplasiranih Engleza. No, onda je drugog dana sve bačeno u vodu s osvojenim desetim mjestom. I tako umjesto da ode gore, naša je reprezentacija „otišla“ na drugu stranu. Treba reći da su sva ova svjetska prvenstva na Savi oba dana lovljena po veoma lošem vremenu, uz kišu i jak vjetar. Istini za volju, samo da je malo sreće poljubilo naše veterane, možda bi bila i medalja. Na kraju su slavili Englezi u čijem je sastavu bio i višestruki rerezentativac Bob Nudd i Mark Dowens, koji se je na kraju okitio i pojedinačnim naslovom svjetskog prvaka (s drugim i prvim esktorskim plasmanima) s ukupno ulovljenih 9914 grama ribe. Na kraju je hrvatska veteranska reprezentacija osvojila pretposljednje deveto mjesto.

Pojedinačno od hrvatskih veterana najbolji je bio Mišo Minanov na 19. mjestu sa 10 bodova (6 – 4 sektorski plasman), a ostali reprezentativci su bili: 26. Tihomir Hunjak 14 (6-8), 19. Marko Kutlić 14 (4-10), 38. Anđelo Orač 17 (7-10) i 45. Mladen Breški 20 (10-10).