Na strijelke varalicom
7 min readPR / Broj 53 / Kolovoz / 2012.
Ima li luđe ribe? Sigurno nema!
Pišu: Aleksandro Žmara i Ivo Begović
Strijelka skakuša ili kako je Ameri zovu Blue fish je relativno nova riba u Jadranu koje iz godine u godinu ima sve više. Uz to s vremenom smo je naučili loviti na razne načine, a svakako najatraktivniji je ribolov varalicom sa obale ili iz plovila. No prije nego vam prenesemo svoja iskustva dat ćemo vam nekoliko top pozicija na kojima ćete ih sigurno naći, a zatim i uloviti. Strijelkin glavni plijen su cipli i gdje god se nalazi veća količina cipala bilo koje veličine pronaći ćete i strijelku. Dakle sva ušća slatke vode u more su odlična pozicija, nabrojat ćemo samo neke od najvećih: Ušće Neretve, Cetine, Krke, Riječine, Raše, Mirne…Odlične pozicije su i svi ispusti tvornica za preradu ribe poput Mirne Rovinj, a zbog ispusta velike količine sanitarnih voda i luke svih većih mjesta i gradova. Naravno strijelke sa ovih zadnjih nabrojanih mjesta nemojte jesti nego uživajte u ribolovu i puštajte ih. Strijelke su već svojom pojavom zaradile animozitet naših ribolovaca i to uglavnom jer pregrizaju uobičajene sisteme za panulu poput kirurškog noža. No o rješenju tog problema pisao vam je nedavno Marin na stranicama ovog časopisa. Naša tema je varaličarenje strijelki. Disciplina koja podiže adrenalin do vrhunca i svaki pribor stavlja na kušnju.
Kako i kad se hrani?
Strijelkin plijen je kako smo već spomenuli najčešće cipal no ne prašta ni ostalim ribama. Naravno ponekad se hrani i sitnom plavom ribom. Karakteristično je što napada čak i velike ciple napadajući ih s repa i odgrizajući im cijeli rep sa komadom mesa. Na taj način cipal ne može plivati i postaje lak plijen. Karakteristično za ovu izrazito grabežljivu ribu je i da ciple sa tako odgriženim repom ostavlja jureći nove žrtve te je mnogi ribolovci smatraju štetočinom jer ubija bez razloga. Manje strijelke težine od jednog do četiri kilograma obično su jatne ribe i može ih se vidjeti kako u jatima jure i napadaju jata cipala dok oni u panici iskaču čak i na obalu. U tim trenucima strijelka će napasti doslovno svaku varalicu koju joj bacite pred nos i povučete. Veće strijelke često su samci i vrlo teške za ulov poput bolena samaca. No i njima se da doskočiti.
Dva su perida u danu kad je strijelka najaktivnija. Prvi period je svakako svitanje, a aktivnost joj počinje sat vremena prije pojave sunca. Drugi najbolji dio dana je sumrak. I to bez obzira na stanje plime i oseke. U noćima sa mjesecom večernje se hranjenje nastavlja pa je se može uloviti i u prvom dijelu večeri. Preko dana nije osobito aktivna i prije ćete je dobiti na trolling na živu ribu nego na varalicu.
Vođenje i odabir varalica
Strijelka je predator koji se hrani u površinskom sloju mora. Ima velike oči i prilično veliki rep u usporedbi sa dužinom ribe. Dakle vidi fantastično, a ni najbrže vođenje varalice nije dovoljno brzo da je ona ne bi stigla prestići i dobro promotriti. Dakle koju god varalicu odabrali morate je voditi najbrže moguće i sa stalnim twichanjem. To može biti vrlo zamorno osobito kad ovakvu prezentaciju radite nekoliko sati. No utjeha je da u principu ne treba mnogo zabačaja da biste prevarili ovu ribu. Naime ako je niste prevarili u prvom ili drugom bacanju treba promijeniti ili mjesto ili varalicu. Strijelka je brza kao munja i vrlo je svjesna svoje okoline tako da će već na pad varalice u vodu odreagirati znatiželjnim prilaskom mjestu. Vrlo često nam se dešavalo da strijelka prati varalicu „kuhajući“ iza nje ali bez pravog griza. Čini se kao da ispituje varalicu samo je gurajući nosom. A dešava se i da je potpuno promaši pa vidite raub uz varalicu ali bez udarca. I u jednom i u drugom slučaju varalicu je potrebno odmah promijeniti. Ni u jednom slučaju nismo je uspjeli izazvati na griz sa ponovljenim bacanjem iste varalice.
Što se tiče odabira varalice one kao prvo moraju pokrivati površinski sloj mora i što bolje oponašati ciple u bijegu. Važno je spomenuti da strijelka voli napasti relativno velike varalice pa se nemojte libiti bacati i one duže od 15 cm. Nama su se najuspješnije pokazale velike zare od kojih dio vidite na slikama. No bilo koja zara veća od 10 cm će uloviti strijelku. Važno je znati da bijela boja trbuha (ili cijela bijela zara) rade odlično. Vjerojatno jer joj najdraža lovina – cipli imaju bijeli trbuh. Ukoliko nađete bijelu zaru sa glasnim kuglicama sigurno ste našli varalicu koja će loviti. Naime glasna zvečka također pomaže da strijelka brzo locira varalicu čim padne na vodu i vi je počnete voditi.
Uz njih ulove smo imali i na popere, no obično ih je udarala u prva dva ili tri „klonka“ dok je poslije samo pratila. Pomaže i može izazvati griz ludo namatanje sa trzanjem u kojem poper zaroni tik pod površinu gurajući pred sobom mjehurić zraka. Ovako vođen na primjer Maria Pop Queen ponekad je i jedino rješenje na koje je možete uloviti. U trenucima kad vam nekoliko puta za redom fula površinsku varalicu pokušajte sa plitkoronećim voblerima. Također ih je potrebno voditi brzo i sa stalnim twichanjem no njih nismo bez razloga stavili na kraj ove naše liste. Zare su zakon!
Za kraj ćemo spomenuti još i metalne varalice koje zbog mogućnosti dalekog bacanja ponekad upišu ribu više. Mi smo ulovili na kastmaster, Strata Spoon, DTD papaline, a poslužit će i sve ostale dalekometne metalne varalice koje treba voditi što brže i pod samom površinom.
Gdje smo mi lovili?
Fotografije uz ovaj tekst snimljene su na ušću Neretve, ušću Male Neretve i u Šibenskom kanalu ispod mosta. Na ušću Neretve lovili smo ih u samo svitanje i to tako da smo zabacili veliku zaru poprijeko u Neretvu i pustili da je voda odnese i više od 100 metara. Zatim bi počeli voditi varalicu, a udarci su bili obično u prvih par metara vođenja. Nekoliko udaraca smo dobili i direktno okomito sa špice ispod svjetionika ali i u prijelaznoj zoni gdje se brza voda Neretve miješa sa morem. Vjerujemo da to mnogo ovisi o vodostaju i brzini Neretve. Ispod Šibenskog mosta lovili smo iz barke, a većina akcije odvijala se u sam sumrak ili noću. Najbolje je radila bijela Illex Chattear Beast 110 zara, a lovili smo tako da smo laganom vožnjom tražili jato strijelki u lovu i jednostavno gađali među njih.
Pribor i vođenje borbe
Brz, jak i nabrijan štap vršne akcije dužine 8 ili 9 stopa je ono što vam treba. Mi lovimo sa Maria Steady spining 10-50 grama. Vrhunski štap koji po našem mišljenju ipak malo previše košta. Duplo jeftiniji, a nimalo lošiji je Sportex StixB novi Sportex-ov proizvod zadovoljit će sve zahtjeve varaličarenja sa obale ili iz plovila. I jedni i drugi (dakle oba modela se rade u 8 i 9 ft) su vrlo brzi štapovi izrazite vršne akcije koja vam je potrebna da bi veliku varalicu u punoj brzini mogli još i oštro twichnuti. Kočnica role mora biti namještena tako da popušta ispod polovice nosivosti predveza. Obično lovimo sa upredenicom od 15 lb i fluorocarbonskim predvezom od 0.30 mm.
Kad strijelka udari nakon dobre kontre morate joj kontrolirati kretanje i paziti da se špaga ne opusti. No isto tako morate je i putiti da se dobro izdivlja (uživajte u atraktivnim skokovima). Najgore ju je što brže dovesti do obale ili čamca jer kad vidi obalu ili brod koliko god bila umorna obično podivlja još više. Mi obično malo popustimo kočnicu kad dođe blizu jer tada obično učini još bijeg ili dva. Prihvaćajte je obavezno podmetačem ili lip gripom manje zbog oštrih zubi, a više zbog lamatanja glavom u kojem vam može u ruke zabiti slobodnu udicu.
Eto toliko za ovaj put. Najbolje vrijeme za ribolov strijelki tek dolazi jer su one najaktivnije u rujnu i listopadu pa svakako pokušajte loviti ove izuzetno sportske ribe.