Ribolov na zatravljenim vodama

6 min read

PR / Broj 41 / Kolovoz / 2011.

Piše: Ivo Begović

U ovom broju vas vodim na ribolov na krajnji istok Hrvatske. Naime, sa državnim reprezentativcem Sinišom Verešom sam posjetio jezero Puškaš. Siniša je loveći match štapom i waggler plovkom pokazao nekoliko vrlo zanimljivih štosova koji će i vama koristiti u vašem ribolovu. Pa krenimo redom. Prvo vam želim predstaviti jednog od najpoznatijih slavonskih natjecatelja, Sinišu Vereša. Rođen je 1967. godine, a natjecanjima se bavi od malih nogu. Od boljih rezultata tri je puta nastupio kao reprezentativac u kategoriji juniora za bivšu državu. U slobodnoj Hrvatskoj već je osam puta bio u majstoricama, a za seniorsku reprezentaciju Hrvatske nastupio je prošle godine u Meridi u Španjolskoj, a ove godine ga čeka nastup na SP koje će se održati u Italiji, na jezeru Ostelato, u sklopu ribolovnih igara u Italiji. Osim tih nastupa nastupio je prije par godina i na Svjetskom klupskom prvenstvu u Belgiji za ŠRD Lavanda Vinkovci. Siniša Vereš živi u Belišću i vlasnik je ribolovne trgovine „Šampion“.

Puno dno trave

Mjesto koje je Siniša izabrao za ribolov je jedan od mnogobrojnih zaljeva na Puškašu, odlikuje ga prosječna dubina od 2-3 metra i izrazito mnogo trave na dnu. Na mnogim mjestima trava raste do same površine dok na većem dijelu zaljeva raste u sloju od 0.5 m uz dno. U ovakvim je uvjetima vrlo teško precizno izmjeriti dubinu i mjesto ribolova. Naime, većina natjecateljske ribe, poput babuški, deverika, krupatica, crvenperki i žutooka živi i hrani se u samoj travi tražeći tu i zaklon od grabežljivaca. Siniša je već pri slaganju pribora i mjerenju dubine shvatio u što se „uvalio“. Znao je da ribolov ovdje, usprkos bogatstvu ribom, neće biti lak zadatak. Siniša je brzo sastavio plan ribolova: – „ S obzirom na stvarno veliku količinu trave na dnu odustat ću od traženja komada „čistine“ i lova u njoj, što mi je bila prvotna zamisao. S obzirom da sam potrošio više od pola sata na mjerenje dubine i zabacivanje, shvatio sam da ispred mene takvih čistina nema. Zbog toga ću svoj pristup usmjeriti na ribolov iznad trave.“

Siniša je nakon ove odluke prvo otišao do kombija i zamiješao hranu za današnji ribolov.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

„-Pokušat ću loviti na laganu hranu koja će dugo tonuti do dna. Na taj način ću pokušati potaknuti ribu da se digne iznad trave i jede hranu i mamce iznad nje. Osnovni miks mi se sastoji od hrana Sensas Etang i Gros Gardons. Ta hrana nije previše sitna pa se nadam da ću uspjeti izabrati nešto krupnije ribe. Iako je ovo ljeto izrazito vruće, ovih par zadnjih dana u srpnju temperatura je pala. Nadam se da to nije stisnulo ribu prema dnu toliko da se ona neće htjeti dići i hraniti.“

Siniša je hranu namočio tako da je ona bila polusuha, ali se od nje mogla formirati kugla. Želio je da čestice hrane u kugli koja padne na površinu počnu tonuti naglo i upijati vodu te otvore kuglu šireći oblak dok polako tonu prema dnu. Sistem na match štapu je složio vrlo jednostavno sa tek četiri male kuglice veličine 6 između plovka i predveza. Od njih četiri samo je jednu ostavio uz trostruku vrtilicu na koju je bio vezan predvez, dok je ostale tri digao do fiksne kopče kojom je zakvačio waggler. – „Na taj način, ovisno o tome što se bude događalo tijekom ribolova, mogu opterećenje spustiti bliže udici, a mogu čak i ovu jednu kuglicu podići do plovka ostavljajući samo vrtilicu uz predvez“.

Dubinu je fiksirao na nešto više od dva metra, a namjestio ju je tako da (nakon što je zabacio waggler na planirano mjesto lova) nije potapao najlon nego je pustio da mu površinsko strujanje i valovi povuku waggler. Ako je udica zapinjala po travi malo je smanjio dubinu i ponovio postupak. Kad je imao prvi prolaz bez zapinjanja, zaključio je da je udica tik iznad trave i tad je mogao početi s ribolovom.

Udicu je za početak namamčio sa dva crva i nakon zabaca i potapanja počeo sa hranjenjem. Uskoro je ulovio par malih krupatica koje su se odmah počele aktivno hraniti. Siniša se trudio ne pretjerati s hranjenjem. Ispucavao je male kugle hrane sa po nekoliko crvi u svakoj, u jednakim razmacima od po desetak minuta.

–„Ne želim prečesto hraniti. Namjera mi je da ribu podignem iznad sloja trave i animiram ju da se natječe za svaki zalogaj. Samo na taj način ću iz trave izmamiti koju od većih riba koje bi mi na natjecanju mogle donijeti prevagu. Cijeli se život natječem, a natjecanja je toliko da od njih i ne stignem u normalni ribolov. A kad i lovim uvijek je to neki ribolov ili trening povezan sa natjecanjem. Tako i sada razmišljam kako bih lovio da je sutra natjecanje na ovom jezeru.“

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Male deverike su zaredale, ali ni nakon sat vremena Siniša nije uspio dobiti nijednu od većih riba.

„-Vrijeme je za promjenu mamca. Imam osjećaj da su se i veće ribe došle hraniti, ali ne stignu primiti mamac od mnoštva deveričica.“

Topoljski dunavac – Puškaš

Puškaš ili Topoljski dunavac, kako ga još nazivaju, stari je tok Dunava koji je regulacijom toka rijeke postao veliko jezero. Ova odlična ribolovna destinacija za sve slavonske ribolovce obiluje svim ribljim vrstama, a najviše štukom, somom, šaranom i amurom, uz ogromno bogatstvo bijele ribe. Vrijedni slavonski ribolovci na njemu uređuju i veliku natjecateljsku stazu koja će, nadaju se, ući u registar voda pri HŠRS-u. Na jezeru se redovno organizira i natjecanje u ribolovu soma živim mamcima – somijada. Jezerom gospodari Zajednica ŠRD Baranja.

Siniša je počeo loviti na kombinaciju od dva crva i cijele crvene gliste koja se zavodljivo uvijala. Već prvi zabac donio mu je babušku koja je primila još dok je mamac tonuo prema sloju trave. To mu je dokazalo da je cijelo vrijeme radio kako treba štedeći na količini hrane koju je praćkao. Nastavak ribolova mu je donio još nekoliko bonus babuški i dosta sitnih deverika. Na samom kraju ribolova pokušao je promijeniti prezentaciju samo da bi vidio razliku u ribolovu. Prvo je pola sata lovio na sistem na kojem je sva četiri olova spustio do predveza. Na taj je način ubrzao mamac na putu prema dnu i više ga smirio ispod plovka. Ovaj način ribolova u opisanim uvjetima nije mu donio nijednu babušku usprkos velikom mamcu a i grizevi deveričica su se prorijedili. Trebalo je zatim pokušati i drugu krajnost te dići sva olova uz plovak. Na taj način Siniša je još više usporio mamac na njegovom putu prema dnu. Ta mu je prezentacija uskoro donijela i najveću babušku u danu i pokazala da je ovu prezentaciju trebao i prije probati.

Chris standing up holding his daughter Elva

Siniša je ovim završio svoj ribolov na Puškašu, a ja sam mu se zahvalio na prezentaciji ove vrste ribolova za čitatelje našeg časopisa.

Trgovina ribolovnog pribora „Šampion“
Antuna Mihanovića 10
Belišće
Tel/fax 031/662 516

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva
Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana