Strune u varaličarenju

7 min read

PR / Broj 40 / Srpanj / 2011.

U varaličarenju su nijanse u prezentaciji često presudne za uspjeh i bitnije od samog izbora mamca. Da li je to dodatnih 5 metara u zabačaju, brzina kojom mamac tone, elastičnost sistema kod udarca ribe ili (ne)vidljivost predveza u vodi? Uspjeh u varaličarenju se itekako može poboljšati pravilnim odabirom strune

Tekst: Dalien
Foto: Dalien, Miroslav Vodopija, Boris Leskovar, Fyodor

Napredak moderne tehnologije se iznimno manifestira u varaličarskim strunama. Današnje strune imaju nevjerojatnu nosivost, otpornost i bacačke osobine….No ipak nisu sve iste i samo je jedna najbolja za situaciju u kojoj lovimo.

Za savršene performanse bitan je čitav sustav…

Sustav se sastoji od same varalice, oblika i veličine udica, split ringa, strune, štapa i role. Svaki dio pribora utječe na rad varalice, dubinu na kojoj radi, realizaciju griza ili čak na način na koji se odbija od prepreka u vodi. Struna je jedan od ključnih dijelova sustava! Iako prije nisam o tome razmišljao već sam za gotovo sve vrste ribolova imao jedan-dva štapa, jednu rolu sa upredenicom 0,19 mm, sve sam više svjestan kako bih trebao imati poseban (savršeno izbalansiran) pribor za svaki pojedini mamac i situaciju na vodi kako bih ostvario savršenu prezentaciju! Kada bih lovio iz velikog čamca sigurno bih za svaku varalicu imao i poseban pribor…

O čemu pričam?

Chris standing up holding his daughter Elva

Ukoliko lovimo recimo spinnerbaitom u plitkoj zatravljenoj vodi štuku. Uporaba tanke upredenice će nam najčešće tjerati mamac preduboko i morat ćemo ga prebrzo motati kako se ne bi zakačio za travu. Stavljanjem debljeg monofila recimo 0,40 mm poboljšat ćemo dvije stvari. Prvo, debela struna neće dozvoliti mamcu da tako brzo tone pa ćemo ga lakše vući u površinskom sloju. Drugo, veća elastičnost monofila će predatoru omogućiti taman toliko da se „okrene“ i bolje proguta mamac kod udara kako bismo imali bolju realizaciju griza. Ovakva naoko sitna modifikacija u izboru strune nam umjesto jednog promašenog griza i jedne ribe na obali može omogućiti da uhvatimo četiri ribe (uključujući i onu od 87 cm) u jednom ribolovnom danu. U nekoj drugoj situaciji nam možda varalica treba ići pola metra dublje…

Upredenice, monofil, fluorokarbon…

Upredenice imaju ogromnu nosivost u odnosu na promjer, nemaju istezanja i nemaju memorije. Ove tri karakteristike ih čine opravdanim izborom varaličara za većinu situacija na vodi. Štoviše, u razgovoru s kolegama ribičima često čujem „Više niti ne znam loviti na flaks, uopće ne osjetim varalicu!“. Moram priznati da sam pojavom upredenica i sam potpuno zanemario monofile koji su prije bili praktično jedina dostupna struna u ribolovu. Mana upredenica je ista kao i prednost – neistezljivost! Zatim velika vidljivost u vodi, pogotovo nakon nekog vremena kad izgube teflonski sloj, posvijetle te počnu piti vodu i povećavati promjer. Uvjetna mana je i početna cijena, ali obzirom da je na špuli možete imati pola godine i nije tako strašno.

Monofil je elastičniji i nevidljiviji u vodi, što je u nekim situacijama bitnije od svih pozitivnih strana upredenice. Čak i puno veći promjer za istu nosivost kod monofila može biti prednost! Monofil suspendira ili pluta na vodi pa je recimo najpogodnija struna za ribolov površinskim varalicama. Monofil je jeftin do te mjere da vrlo lako možemo u svakom ribolovu namotati novih 30-50 radnih metara monofila, što nas izađe 3-10 kn po ribolovu ovisno o cijeni. Uvijek bih radije izabrao novi jeftiniji monofil, nego onaj najkvalitetniji koji je već korišten!

Fluorokarbon je od svih struna najmanje vidljiv u vodi jer ima skoro isti indeks loma svjetlosti kao i voda. Ukoliko su ribe ultra oprezne i voda je bistra, nemamo previše izbora nego koristiti fluorokarbon! Možda i bitnije od nevidljivosti je manje istezanje od monofila, što znači da je „osjetljiviji“. Ima dva do tri puta veću gustoću materijala od monofila i samim tim težinu, pa tone, što je prednost kod lova tonućim mamcima! (Ameri krenkaju dubokoroncima isključivo tonućim fluorokarbonom kako bi postigli veću dubinu).

Mane su mu vrlo visoka cijena, manja nosivost nego monofil (pogotovo na čvoru) i veća memorija tj. krutost (što isto tako može biti prednost jer se ne petlja). Kod fluorokarbona je potrebno važno pažljivo i kvalitetno svezati čvor, jer zbog krutosti zna pucati na čvoru ako nije dobro sjeo.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Najbolji čvor za monofil/fluorokarbon

Iako znam za taj čvor već neko vrijeme, nigdje nisam mogao naći njegovo pravo ime…no radi se o varijaciji duplog palomara. Ovaj čvor je prilično jednostavan za čvor sa duplom omčom i uz malo prakse se vrlo brzo veže. Nosivost je uvjerljivo najveća od svih čvorova koje sam koristio.

Predvezi i hibridi

Predvezi su odlični „spojevi“ najboljih karakteristika pojedinih struna. Najčešća kombinacija je korištenje upredenice sa predvezom od fluorokarbona. Posebno su popularni u bassolovu i u drugim situacijama kad imamo bistru vodu (ili recimo jaku struju) i oprezne ribe, pa trebamo sve dobre karakteristike upredenice uz potpunu nevidljivost fluorokarbona u vodi. U ovom broju se također nalazi tekst o ribolovu bassa na Boroviku gdje smo korististili 0,13 mm upredenicu i 0,40 mm monofil predvez, čija svrha nije bila nevidljivost već njegova debljina. Tanka špaga je potrebna zbog što daljeg bacanja, no debeli monofil je, za razliku od tanke upredenice, puno otporniji na habanje, te se puno manje zarezuje i petlja oko grana u kojem žive bassevi.

Ribiči pomalo zaziru od korištenja predveza zbog straha čvrstoće spoja dvije strune i kompliciranijeg prevezivanja, no uz malo prakse i korištenje poboljšanog Albright čvora stvar radi savršeno.

A što nas čeka dalje? Monofili su sve jači i jeftiniji, upredenice tanje, fluorokarboni osjetljiviji i otporniji na habanje. Ove godine je izašla prva tonuća upredenica Spiderwire Flourobraid, imamo Trolling olovne lead coreove, konusne predveze….U svakom slučaju smo u prednosti u odnosu na generacije koje su lovile prije nas. Kako god bilo, dobro razmislite što tražite od strune i što struna može napraviti za vas. Nemojte špule čuvati na toplom i često mijenjajte strunu!

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Poboljšani Albright čvor za spoj upredenice i monofila/fluorokarbona

Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana