SVJETSKO PRVENSTVO U LOVU RIBE UDICOM NA PLOVAK U15, U20, U25

4 min read

TEKST : SINIŠA SLAVINIĆ

U znaku Francuza i Mađara

CORUCHE (5. i 6. 8. 2023.) – Ovogodišnja svjetska prvenstva za mlade u lovu ribe udicom na plovak, održana u subotu i nedjelju u Portugalu protekla su u znaku mađarskih i francuskih ribolovaca. Mladi francuski ribolovci osvojili su tri ekipne i tri pojedinačne svjetske medalje, a mađarski ribolovci tri ekipne i jednu pojedinačnu. Francuzi su osvojli naslov svjetskih prvaka u kategoriji U15, a u kategorijama U20 i U25 bili su treći i drugi, dok su Mađari uknjižili tri treća svjetska plasmana. Na žalost mladi hrvatski natjecatelji zabilježili su neočekivano loše rezultate.
Domaćin ovogodišnjiih svjetskih prvenstava za mlade ribolovce bio je portugalski ribolovni savez, a natjecanja su održana na poznatoj svjetskoj stazi rijeke Sorraia u Corucheu na kojoj su u neka druga vremena hrvatski ribolovci osvajali svjetska odličja. No, ove godine nije se sve poklopilo kako smo se nadali i planirali. Ribolov je bio težak i nije se puno lovilo. No, prilika da se naši mladi ribolovci pokažu u pravom svjetlu bit će dogodine kada su svjetska prvenstva mladeži zakazana u Srbiji.

U15

U kategoriji U15 svjetsko prvnstvo mladeži održano je po 27. put. Na Sorrai štapove je ukrstilo devet reprezentacija. Hrvatski ribolovci već su prvog dana kiksali s osvojenim osmim mjestom (7-9-2-7), a samo je mlada Dora Kolmanić drugim mjestom u C sektoru sa 1625 grama ulova opravdala povjerenje. Drugog dana hrvatska najmlađa vrsta malo je popravila svoj plasman (3-7-3-9), zahvaljujući Dori Kolmanić i Franku Žiliju koji su osvojili treća mjesta u svojim sektorima. No, to je bilo na kraju dostatno tek za ukupno sedmo mjesto na svijetu.
Prvog dana najbolji su bili Mađari, no drugog dana s nešto lošijim rezultatom u konačnici su se morali „zadovoljiti“ trećim mjestom na svijetu iza pobjednika Francuza (2-3-5-5 i 2-2-1-2) i drugoplasiranih domaćina Potuglaca.
U pojedinačnom poretku naslov svjetskog prvaka ponio je s dvije sektorske pobjede i 2 boda Simao Ramos iz Portugala s ukupnim ulovom od 6250 grama, dok je drugo mjesto osvojio Francuz Tyler Benvegnu sa 3 boda (2-1) i 4880 g, a treće Portugalac Joao Fernandes sa 3 boda (1-2) i 4045 grama ulova.

Poslije dva dana natjecanja Dora Kolmanić bila je najbolje plasirana hrvatska predstavnica s osvojenim odličnim šestim mjestom na svijetu sa 5 boodva (2-3) i 3245 grama ukupnog ulova. Ostali članovi Hrvatske U15 reprezentacije su: 18. Franko Žili 10 (7-3) 3640 g, 27. Lovro Rodek 16 (7-9) 1485 g, 37. Hana Horvat 7 (X-7) 975 g i 40. Nataša Grubić 9 (9-X) 1010 g.
U vodstvu Hrvatske U15 reprezentacije kao kapetani bili su: Denis Žili i Mario Fider.

U20

36. svjetsko prvnstvo u lovu ribe udicom na plovak u kategoriji U20 okupilo je u Portugalu jedanaest reprezentacija. Englezi su već prvog dana s prvim mjestom (1-7,5-1-1) najavili da su u Potugal došli njihovi najbolji dvadesetogodišnjaci, zamijene Nudda, Ashurta, Pickeringa, Sccothornea i ostalih engleskih zvijezda. S odličnim nastupm drugog dana (3-4-2-2) Englezi su potvrdili da su najbolji i zasluženo su osvojili naslov svjetslih prvaka.Drugo mjesto osvojili su Mađari, a treće Francuzi.
Poslije devetog mjesta prvog dana (8-11-5-6), hrvatski reprezentativci loše su odlovili drugi dan ribolova (11-5-11-10) i na kraju su ovojili posljednje jedanaesto mjesto na svijetu.

Pojedinačno nalsovom svjetskog prvaka okitio se Englez Joshua Duffy s 3 boda (1-2) i 7955 grama ulova. Drugi je bio njegov reprezentativni kolega Billy Kirk sa 3 boda (1-2) i 7915 grama ulova, dok je treće mjesto na svijetu osvojio Portuglac Tomas Cunha sa 3 boda (2-1) i 7005 grama.
Plasmani hrvatskih U20 reprezentativaca: 17. Luka Puklin 10 (5-5) 5050 grama, 32. Marko Horvat 17 (6-11) 3595 g, 35. Karlo Strbad 19 (8-11) 2455, 47. Fabricio Ištvanek 10 (X-10) 2120 i 51. Tomislav Tančak 11 (11-X) 1005 g.
Trener i kapetan rerezentacije Hrvatske U20 bili su Marijo Ištvanek i Mario Tančak.

U25

U kategoriji U25 svjetsko prvnstvo u lovu ribe udicom na plovak održano je po petnaesti put. Na rijeci Sorrai nastupilo je jedanaest reprezentacija. Iako su prvog dana Francuzi, Englezi i Mađari navjestili da će se između njih voditi borba za naslov svjetskog prvaka, reprezentativci Italije, koji su vodećoj trojci iza leđa bili tek za nekoliko bodova, uspjeli su se drugog dana odličnim ribolovom (2-2-5-1) prebaciti u prvi plan i osvojiti naslov svjetskih prvaka u kategoriji ribolovaca starosti do 25 godina. Francuzi su pali na drugi poziciju, a Mađari su zadržali treće mjesto, dok su Englezi skliznuli, poslije užasno loše odlovljenog drugog dana tek na šestu poziciju. Hrvatski reprezentativci prvog dana su sa sektorskim skorom: 8-9-10-11 osvojili jedanaesto mjesto, a zadnje mjesto su potvrdili još lošijim sektorskim rezultutima drugog dana (11-10-10-11).
Pojedinačno naslov svjetskog prvaka s dva sektorska prva mjesta 2 (1-1) i 10905 grama ulova osvojio je Francuz Lucas Thirion, dok je drugo mjesto osvojio Mađar Martin Takcas sa 2 boda (1-1) i 8790 g. Treće mjesto na svijetu osvojila je Carlin Clement iz Francuske sa 3 boda (1-2) i 7550 g.
Plasman hrvatskih reprezntativaca: 35. Vito Frinčić 18 (8-11) 3165 g, 37. Matej Šalković 20 (9-11) 2305 g, 38. Mario Matić 20 (10-10) 1945 g, 46. Kristijan Komar 11 (11-X) 800 g i 50. Josip Nagy 11 (X-1) 470 g.
U vodstvu reprezentacije Hrvatske U25 bili su trener Miroslav Molnar i kapetan Leon Međimurec.