Lijevanje olovnih jig glava i modifikacija kalupa
11 min readPR / Broj 45 / Prosinac / 2011.
Najveća prednost kućnog lijevanja je kreiranje vlastite jig glave kombinirajući različite kalupe i stilove jig udica
Tekst i foto: Dalien, www.dalien-fishing.com
Ako ozbiljnije lovite smuđa prije ili poslije će se pojaviti potreba za vlastitim lijevanjem olovnih jig glava. Većina riječnih smuđolovaca već imaju home made glave u kutijama. Ekonomičnost je naravno početni motiv iako bih bez problema i kupio jig udicu u dućanu da mi potpuno odgovara. Ne kažem da naši dućani imaju lošu ponudu jig glava, ali su neke od udica koje koristim potpuno specijalizirane i nije realno očekivati da ih dućani imaju u ponudi. Kvaliteta kućno izlivenih jig glava može biti samo bolja od kupovnih, pogotovo ako se koriste kvalitetne komponente. Najveća prednost kućnog lijevanja je kreiranje vlastite jig glave kombinirajući različite kalupe i stilove jig udica. Nažalost, većina kalupa ima unaprijed definirana gnijezda za određen tip udice i oblik glave što je ponekad ograničavajuće. Postoji nekoliko odličnih i jednostavnih trikova kako modificirati kalupe i udice kako biste izlili savršenu jig glavu za vaš smuđolov. Nisu to nikakvi komplicirani zahvati, no krenimo redom i ponovimo osnovno o kućnom lijevanju olovnih jig glava…
Olovo je najlakše nabaviti u vidu starih vodoinstalacijskih cijevi ili akumulatora. Cijev valja očistiti od nečistoće koliko je moguće, spljošiti čekićem i izrezati uz pomoć dlijeta. Oprema za lijevanje: kalupi, udice, lonac za topljenje olova, kombinirke, sjekača kliješta, dlijeto i zaštita. Olovo je vrlo štetno po zdravlje. Od cijele opreme je najbitnije da lijevanje olova obavljate na otvorenom ili u ventiliranom prostoru. Nije problem staviti zaštitnu masku, rukavice i naočale za zaštitu od eventualnog prskanja te tako ne riskiramo zdravlje. Olovo u komadima stavimo u lonac.
Olovo
Olovo ima talište na 327,5°C, a vrelište na 1750°C i spada u teške metale. U krutom stanju brzo poprima matiranu tamnosivu boju stvaranjem oksidno-karbonatnog sloja, no otopljeno ima srebrno kromiranu sjajnu boju, otuda i latinsko ime – tekuće srebro. Jako je mekano pa se lako može savijati i rezati. Za “kućno” taljenje olova je najbitnije da se radi u prozračnom, najbolje na otvorenom prostoru. Olovo i olovne pare jako su štetne za zdravlje naročito zbog svog kumulativnog efekta i u nekim je (čak i europskim) zemljama već zabranjena njegova upotreba u ribolovnoj industriji.
Trebat će dobrih 20-tak minuta na jakoj vatri da olovo počne prelaziti u tekuće stanje. Ipak je talište na preko 300°. Prljavština u cijevima je lakša od olova pa zato uvijek ispliva na površinu. Vrlo se jednostavno obire s površine, pa nam ostaje čisto olovo za lijevanje. Prije lijevanja obavezno treba zagrijati kalup kako nam prvi odljevi ne bi ispali polovični. Olovo se momentalno stvrdnjava u dodiru s hladnim površinama. Kad se jednom krene s odljevima i kalup je vruć, stvar brzo ide. Iako se olovo bez problema topi na otvorenom plamenu i s malom grabilicom, priuštio sam si Lee električni lonac za topljenje metala s kojim je lijevanje čista uživancija.
Za taljenje možete koristiti specijalizirane strujne lonce koje toplo preporučam ili jednostavnije – pomoću običnog lončića na plinskoj peći. Kada birate posudu za lijevanje obavezno birajte onu s debljim stjenkama jer duže drže toplinu. Praktičnija i bolja su plinska grijala od onih električnih jer postižu veću temperaturu i lakše ih je regulirati. Olovo koje talimo treba biti što čišće, no i recikliranje olova je prihvatljivo i znatno jeftinije. Čisto olovo je dosta skupo, pa će olovo iz starih vodoinstalacija, raznih cijevi ili starih akumulatora odlično poslužiti. Olovni utezi za balansiranje auto guma se ne preporučuju, to je tvrđa legura olova kojim možete oštetiti kalup! Rastaljeno olovo jako burno reagira u dodiru s vodom i treba ga se jako čuvati, no ukoliko vam kapne na pločice ili neku drugu površinu nije problem jer se odmah stvrdne i lako ga je skinuti.
Mijenjanje položaja ušice na kalupu
U ovom broju možete pročitati i o nezakvačivoj Weedless glavi. Za nezakvačive glave je važno da ušica izlazi na samom vrhu jig glave kako ne bi zapinjala za prepreke. Odlučio sam preraditi tanku Shad Head glavu kako bih joj nakon toga dodao štitnik.
Na ovoj slici se vidi originalni utor za ušicu koji je već sam po sebi proširen i novi koji je probušen svrdlom fi 5 mm na samom vrhu glave s obje strane kalupa kako bi primio ušicu na tom mjestu. Za ovu situaciju sam upotrebljavao opet Mustadovu 90° nikl Abeerdeenku kojoj sam ušicu izravnao do kuta od otprilike 30 stupnjeva. Ovako izgleda gotov odljev. Jedina mana ovog zahvata je što je potrebno skinuti dodatni dio koji zapuni olovo na mjestu gdje bi trebala ići originalno predviđena ušica. Ovaj višak na lijevku za olovo se najbolje skida kliještima! Modifikacija i originalna glava Kod ovog zahvata ušica sjeda skoro na sam lijevak olova pa udice znaju ohladiti olovo koje tada začepi rupu i gnijezdo se ne ispuni olovom. U ovakvim situacijama dobro je na otvorenoj vatri malo ugrijati udicu kako ne bi tako naglo ohladila nadolazeće olovo.
Kalupi
Olovna jig glava nastaje tako da se u gnijezdo kalupa stavi odgovarajuća jig udica (ne ide svaka udica u svaki kalup), kalup se zatvara i u rupu s gornje strane kalupa nalije se rastaljeno olovo. Olovo prelazi gotovo momentalno u kruto stanje, nakon čega je potrebno odrezati višak olova ohlađenog u lijevku i imamo vlastito izrađenu jig udicu! Postoji mnogo dobrih kalupa napravljenih u Europi ili čak rađenih u kućnoj radinosti. Pretežno su napravljeni od aluminija i raznih legura istog. Malo vještiji rade u kućnoj radinosti kalupe od gipsa, tvrde gume ili raznih drugih materijala. Oni ispadaju prilično jeftini, brzo se naprave, a može se iz njih izliti i po nekoliko stotina udica bez da se oštete. Najpoznatiji svjetski kalupi su “DO-IT mold” kalupi iz Iowe, USA. Do-it kalupi su napravljeni od specijalne legure aluminija i jako su izdržljivi – gotovo neuništivi. Uz uredno podmazivanje šarke mogu služiti jako dugo. S vremenom će trebati zamijeniti drvenu dršku. Gotovo svi proizvođači jig udica se ravnaju po gnijezdima u Do-it kalupima. Do-it u svojoj ponudi ima kalupe za preko sedamdesetak različitih oblika olovnih glava!
Osnovni parametri koji određuju tip kalupa su OBLIK i TEŽINA jig glave, te TIP i VELIČINA jig udice koju prima.
Modifikacija utora za ušicu udice
Svaki kalup je u originalu predviđen za točno određen tip udice što uključuje debljinu, kut i duljinu kraka udice. Većina je ograničena i u veličini udice i tako su gnijezda dimenzionirana po principu veća težina glave – veća udica! Rješenje za lijevanje recimo 6/0 udice u gnijezdo predviđeno za 3/0 udicu je proširivanje utora. Kalupi su napravljeni od alumija koji je jako mekan obojen metal pa je stoga lako obradiv. Ovo nam omogućava puno modifikacija u samom kalupu. Bušenje je najlakše obavljati akumulatorskom bušilicom jer se može vrtiti na sporom broju okretaja uz dovoljno snage i bez trešnje kao električne bušilice
Ovaj Erie kalup je na sredini sjedišta za ušicu imao izbočinu za centriranje ušice koji je bio problem za upotrebu manjih udica. Svrdlom odgovarajućeg promjera (6-10 mm) ta je izbočina maknuta i cijela površna utora za ušicu je povećana. Ovaj stand up kalup sam odlučio prepraviti kako bi mogao primiti horizontalnu (flat eye) ušicu. Za ovo je potrebno napraviti rupu u rupi. Na već proširenoj rupi svrdlom fi 8mm izbušit ću jednu manju dublju rupu sa svrdlom fi 2,5 kako bi primila širinu ušice okomito postavljene na kalup. Ovo bi se elegantije dalo izvesti s nekim glodalom, ali i ovakav način sa svrdlom savršeno funkcionira. Postupak ponovimo s obje strane kalupa Ovako to izgleda nakon odljeva Ovom modifikacijom moći ćete iz istog kalupa dobiti dvije potpuno različite udice. Ukoliko se zbog prevelike bočne rupe olovo povremeno podlije u normalnu ušicu, nije ništa strašno. Višak se lako odstrani sjekačim kliještima.
Udice
Aberdeen i O ` shaughnessy su dva osnovna oblika jig udica i najčešće se rade u izvedbama od 90°, 60° ili 30 stupnjeva kuta kraka ušice. U istoj veličini Aberdeen ima širi luk i duži krak ušice, dok O`shaughnessy ima uži luk vrata, kraći krak ušice i nešto duži vrat. O`shaughnessy je svojom konstrukcijom jača od aberdeenke, ali ju zbog uskog luka (koji je čak lagano usmjeren prema vratu) neki izbjegavaju. U današnje vrijeme ima sve više specijaliziranih udica i prijelaznih oblika, no osim ova dva osnovna oblika spomenuo bih kako se obične udice daju savijati, dok su kaljene (engl. forged, tempered) puno jače, ali pucaju. Za smuđa osobno najviše volim niklane udice jer im takva obrada daje najbolju oštrinu i finoću. Što se tiče veličine stvar je relativna jer 6/0 Mustad nije isto kao i 6/0 Matzuo pa treba biti malo oprezan. 4/0-6/0 su smuđevske veličine udice za gume do 12-tak centimetara.
Modifikacija Udica
Na slici su prikazani neki osnovni modeli jig udica. Mustad 32746NBLN 90° jedna je od najboljih Abeerdeen niklanih udica. Sljedeća je Gamakatsu Pitchin Hook s jako debelom žicom i ušicom pod 60°. Treća odozgo je kovana morska O`shaughnessy Eagle Claw E 413 pod kutom od 60°. Zadnja je Mustad Wide Gap 38109NPBN niklana udica sa ekstra tankom žicom i horizontalnom ušicom. Kažu da udica s horizontalnom ušicom ima puno bolju kontru od okomite. Udice koje nisu kovane vrlo lako se daju savinuti barem u kutu ušice. Smanjenje kuta ušice je jako dobra stvar, kako zbog produženja vrata udice tako i zbog prilagođavanja oblika udice pojedinom kalupu. Gotovo svaki kalup predviđen za udicu s ušicom pod 90° će primiti i udicu s kutom od 60°. Time da ćemo dobiti malo duži vrat udice izvan glave. Važno je imati čvrsta kliješta koja će imati dobar grip. Dobro je rukom napraviti kontra uporište na vratu kako bi se lakše savinulo udicu. Ponekad pomaže prethodno zagrijavanje udice, ali često i nije potrebno. Bitno je da savijanje obavljamo polaganim pokretom i uz malo osjećaja za mogućnosti savijanja same udice. Mustad Aberdeenka prepravljena s 90 na 30 stupnjeva.
Drop Shot kalup za dodavanje olova na Swimbait udicu
Wide Gap udica s otežanjem ima ogroman potencijal kod ribolova na teškim terenima, no problem s ovim udicama je dostupnost, cijena, raspored i količina otežanja. Ova udica se vrlo lako može napraviti uz smještaj i količinu otežanja po izboru.
Mustad 92000NPBN 6/0 udicu treba staviti u željeno gnijezdo Drop Shot kalupa tako da ušica viri iz lijevka za olovo. Kod lijevanja valja malo pripaziti na mlaz olova i odljev bi trebao izgledati ovako nekako. Treba skinuti višak, dodati oprugu za držanje mamca (opisivao sam kako se radi u tekstu o Neko montaži prije par mjeseci) i imamo vrhunsku Swimbait udicu.
Eliminiranje robusnog okovratnika
Već nekoliko godina popuno izbjegavam okovratnike na jig udicama i na svakoj udici ih skidam sjekačim kliještima. Gumu fiksiram s kapi trenutnog ljepila za glavu i ovakva montaža daje neusporedivo bolji rad gumi i ne trga ju. Na teškim Erie glavama okovratnik je posebno glomazan i jako nezgodan za skidanje. Originalnog teškog Erie kalupa bez okovratnika nema, pa sam ga odlučio napraviti sam. Ovo je malo kompliciraniji proces jer ipak dodajemo masu na kalup, no nije ništa strašno i ne mora biti savršeno da bi bilo funkcionalno.
Potreban nam je kalup, originalna udica iz kalupa sa skinutim štitnikom, dvokomponentni tekući metal, malo tanke vrećice za zamrzavanje i par alatića za nanošenje mase. Tekući metal je dvokomponentna masa koja služi za brtvljenje glave motora, krpanje rupa, itd. Karakterizira ga velika tvrdoća i otpornost na tempereaturu. Svaki veći proizvođač ljepila, adheziva i ostalih masa ima svoju varijantu u ponudi. Izaberite one za temperaturu veću od 100°, jer se olovo već ohladi dok dođe do brtvila. Treba promiješati obje komponente… …dok ne poprime metalnu boju Masa se relativno brzo stvrdnjava, no ipak imamo nekoliko minuta za nanos u utor okovratnika. Na slici se baš ne vidi, ali sam na glavu i ispod vrata udice nataknuo mali komadić vrećice. Metal se ne prima na plastiku, pa ćemo lako odvojiti udicu kad se masa stisne u kalupu. Sad još jedan komad vrećice ide s gornje strane kako bismo zaštitili tu gornju stranu. Nanesemo masu u suprotnu stranu utora i zaklopimo kalup jedno pola sata dok se ne formira tekući metal. Treba nagnuti kalup da nam se masa slijeva prema glavi. Za potpuno stezanje mase potreban je cijeli dan, ali se već nakon sat-dva može napraviti prvi odljev za silu. Na dvadeset odlivenih glava se jako puno vremena uštedi ovim malim zahvatom.
Podest za fiksiranje dugih udica
Ovaj kalup je modificiran tako da je dodan poseban podest za ekstra duge udice kako bi se proces lijevanja ubrzao. Onaj tko nije probao ne zna koliko je zamorno ispadanje dugih udica iz gnijezda taman kada smo mislili zatvoriti kalup. Ovo je vareno posebnim aparatom za varenje aluminija kojeg uglavnom posjeduju tokarske radionice ili drugi majstori.
Gdje to sve kupiti i koliko košta oprema?
Većina ovih stvari dolazi preko interneta, pogotovo kalupi, a dobra stvar je da nas sve više trgovaca vani percipira kao stvarnu zemlju na svijetu pa ih većina šalje u Hrvatsku. Kalupe možete naručiti direktno na Do it-ovoj stranici www.do-itmolds.com a dobar izbor europskih kalupa je na http://bleigussformen-shop.de . Kalupi su u prosjeku oko 100-250 kn + poštarina. Lee lonac za topljenje olova sam naručio preko ebaya, ali ga ima i dosta on line trgovina s kojima nemam iskustva pa ne bih ništa savjetovao. Cijene kreću od 70-100 dolara + poštarina.
Jig udica ima na cijelom netu uključujući i Do it-ov sajt. A meni je najdraži http://www.captainhookswarehouse.com jer ima odličan izbor Mustad jig glava koje su po meni odličan omjer kvalitete i cijene. Dobru jig glavu teško ćete naći ispod 1kn/kom, dok su Gamakatsu, Trokar, Owner i po nekoliko kuna po komadu. www.ebay.com je obavezna postaja gdje se uvijek može ponešto pronaći.