PR / Broj 44 / Studeni / 2011.

Na vodama s velikim ribolovnim pritiskom vrlo često se događa da šarani dođu na hranjeno mjesto gdje lovimo, i jednostavno pojedu sve mamce osim onog na udici i odu. Ako pokušate shvatiti kako je nadmudrivanje s ribolovcima za njih pitanje opstanka, a za nas samo igra, to vas ne bi trebalo čuditi. Držanje šarana u naručju uz bljesak fotoaparata, za ribolovce je veliko zadovoljstvo, a za naše vodene prijatelje još jedan stres i loše iskustvo. Zbog toga, nakon takvih događaja, oni će instinktivno pokušati povezati bilo kakav potencijalni signal s hranilišta s potencijalnom opasnosti, i u budućnosti pokušati napraviti sve što je u njihovoj moći da izbjegnu novi ubod udice. Šarani u nekim vodama su svakodnevno okruženi mamcima s udicama, i s vremenom brzo uče iz svog lošeg iskustva kako se s takvim opasnostima nositi.. Zbog toga bih vas u ovom članku želio povesti na jednu takvu vodu s izuzetno snažnim ribolovnim pritiskom, ali vam i istovremeno prezentirati jedan jednostavan sistem, s kojim kako na njoj, tako i na onim drugim najtežim vodama ponovno možete postati uspješni.

PIŠE: ERNESTO KAMINGA

Voda

Na jednoj mojoj lokalnoj vodi u Nizozemskoj, situacija je vjerojatno vrlo slična kao i na vašim lokalnim jezerima. U toplijem dijelu godine uvijek je gužva, a kad u jesen ili u zimu počinje ozbiljnije zahlađivati, gužva polako nestaje, tako da uopće nije neobično da ponekad u najhladnijem dijelu godine imate cijelo jezero samo za sebe. Jezero ima oko 10 hektara, i za naše „nizozemske“ nazore, spada u srednje velika, ali i dublja jezera . Vodena vegetacija u hladnijem dijelu godine ugiba samo djelomično, pa je u jesen zbog toga ribolov malo otežan. Zbog te dubine, u proljeće se voda sporije zagrijava, tako da ribe u to doba malo dulje ostaju pasivne.

Vrijeme hladne vode

Kako s kraja jeseni, tako i tokom zime i u rano proljeće, voda u njemu je hladna, jer u tim mjesecima sunce nema priliku da zagrije vodu kao ljeti. Ovo je važno znati jer su šarani hladno vodne životinje, i u tom periodu su uvijek nešto pasivniji nego inače. Zbog toga je u hladnijim mjesecima najvažnija stvar precizna lokalizacija riba. Ja svaki put prije ribolova, odmah nakon što dođem na jezero. prvo oko njega prošećem. Važno je prvo znati dobro lokalizirati ribu, a nakon toga naći najbolje mjesto s kojega se može dobro loviti. Više vrijedi jedan sat ribolova na mjestu gdje se šarani doista nalaze, nego cijeli dan na prvom dostupnom mjestu na jezeru na koje naiđete, a gdje ih vjerojatno nema. Ako na jezeru nema nikakvih tragova riba, tada se jedino možete osloniti na vlastita iskustva gdje ste ih prije u to doba godine lovili.

Dobra je priprema pola posla

Ja sam u proteklih nekoliko dana u par navrata malo prihranio mjesto gdje sam šarane očekivao s komadima, polovicama i cijelim boilama pomoću spod štapa i rakete. Vrlo je važno dobro prilagoditi količinu mamaca aktivnosti šarana, što znači u jesen nešto više, a u zimi bitno manje. Korištenjem komadića boili dobivate maksimalnu atrakciju mamaca s minimalnim rizikom od prehranjivanja šarana. Ako je riba u jesen aktivna problema nema, a ako nastupi zima treba je češćim hranjenjima s manje mamaca pokušati pokrenuti. Ja sam cijelu jesen stalan na vodi, tako da sam s prihranjivanjem uspio aktivirati neke šarane, i tako si stvorio dobre šanse za ulov.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Poli sistem

Ja sam za situacije kad se šarani umjerenije hrane, ali i slabije kreću, prije nekoliko godina razvio jedan pomalo neobičan sistem, kojeg ću u ovom tekstu pokušati malo detaljnije razmotriti. On je moj prvi izbor za ribolov na vodama na kojima se često lovi, a može se koristiti od jeseni pa sve do u kasnu zimu. Osnovna ideja ovog sistema je da udica ubode šarana odmah nakon što on mamcu primakne usta. Kad šaran pokuša uvući mamac, odmah je uboden. Kod klasičnog sistema, udica se nakon što riba pokupi mamac pomiče zbog težine olova prema prednjem dijelu usta, gdje se onda rotira i penetrira u tkivo. Taj klasičan sistem omogućava šaranu priličnu količinu vremena i mogućnost da istraži cijeli sistem i da ga onda u najvećem broju slučajeva ispljune iz usta. Poli sistem, za razliku od klasičnog, putem udice ubada šarana u usta u trenutku kad on stvara refleks usisavanja kako bi pokupio mamac. Ova brza mehanika ubadanja ribe omogućava udici da se zabode šaranu u usta u trenutku kad to najmanje očekuje.

Poli sistem, korak po korak

Potreban materijal: N-Trap 15 lb špaga, Kaptor Wide Gape udica, termo tuba (Shrink Tube), sinkeri, silikonska tuba.

Potrebni pribor: škare, polistirenska kuglica, igla, igla za navođenje za boile, Safe Zone Leader Heli/Chod, Extenda Boilie stoperi.

Plivajuća kuglica

Poli sistem je svoje ime dobio zahvaljujući malom komadiću(kuglici) stiroporne pjene (od polistirena) koji je pričvršćen na dlaku. Polistirenska kuglica podiže dlaku i udicu u vis točno za njenu težinu, tako da se zbog toga mamac s ovakvom udicom u vodi ponaša puno prirodnije od mamca s udicom u klasičnom sistemu, koji je manje pokretan, jer mu udica na dnu služi kao sidro. Glavna prednost poli sistema je što je vrat udice podignut s dna, pa je vrh udice usmjeren prema dolje i zbog toga ima posebno dobru poziciju za ubadanje. Udica u takvom položaju uopće se ne mora okretati u ustima ribe. Umjesto 6 milimetarske stiroporne kuglice, za ovaj sistem možete koristiti i malu plivajuću boilu ili kuglicu pluta. Princip je potpuno jednak dok god uspijete postići da vam plivajuća kuglica podigne vrat udice dovoljno u zrak. Postoji veliki broj raznih varijacija ovog sistema, i sve dobro rade dok god uspijete postići da je vaš mamac na udici teži na onoj strani gdje je udica, od one gdje je kost. Zbog toga ja najviše volim koristiti ovaj sistem s klasičnom plivajućom boilom. Ako na dlaku odmah ispod mamca postavite veću sačmu, možete biti sigurni kako će ona u vodi uvijek biti u pravom položaju. Pokušajte pratiti slike kako bi što lakše shvatili kako najjednostavnije napraviti poli sistem.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Kod izbora olova, na jednom štapu uvijek imam Kordino Grippa olovo, jer ono svojim oblikom uvijek bolje legne na dno na kosini od svih drugih kruškolikih oblika. Na drugom štapu montiram aero- dinamično olovo s vrtilom koje se može jako daleko zabaciti (Distance casting lead). Ako na dnu vašeg jezera ima kosina, vrlo je važno na njoj precizno postaviti sistem. Meni su za ribolov obično najzanimljivije blage kosine, i na njima biram plosnate tipove olova, da se ne otkotrljaju. Kako je dno mog jezera ravno, tu nema nikakvih problema.

Izbor mamaca i priprema mjesta

Nakon što sam došao na izabrano mjesto, odmah na štapove postavljam mamce, i nakon toga pripremam dvije PVA vreće puneći ih zdrobljenim boilama, mekinjama i i s malo ulja u dipu. Ulje je važno zbog toga što se ono uvijek diže u gornje slojeve vode i tako stimulira šarane na hranjenje. Veliki broj riba u zimskom periodu godine najveći dio vremena provodi u srednjim slojevima vode, i zbog toga im je s dna jako važno poslati efikasan signal. Slijedeća važna stvar je ubaciti olovo u PVA vrećicu i sve dobro zatvoriti. Na taj način sam se osigurao kako su mamci s kojima sam prihranjivao šarane na dnu skupa s mamcem na udici. U kasnu jesen i zimi je vrlo važno uvijek prezentirati mamce u prihrani skupa s onim na udici na što užem području na optimalnoj lokaciji, odnosno baš tamo gdje su ribe. Zbog toga je vrlo važno prije ribolova dobro pretražiti područje na kojem namjeravate loviti s marker štapom. Ja sam to napravio tri dana prije ribolova, i svaki dan nakon toga sam ga uspio malo prihraniti. U mom je slučaju udarna lokacija bila mali brežuljak na dnu, odnosno njegova vrlo blaga kosina prema sredini jezera.

Kako bi precizno znao daljinu zabaca, označio sam svoj najlon, tako da sam svaki put mogao vrlo precizno zabaciti svoj sistem točno na hranjeno mjesto. Druga velika prednost bila je da pošto sam sve pripremne radnje obavio ranije (pretraživanje terena, prihranjivanje), nisam morao nepotrebno uznemiravati lovnu lokaciju.

Vrijeme za ribolov

U hladnijem dijelu godine kad zabacite štapove počinje igra čekanja koja u pravilu traje dulje nego ljeti. U uvjetima hladne vode što je ona hladnija šarani su sporiji, i nekad nam se čini da sve što rade koriste „slow motion“ tehniku. Treba se dobro naoružati živcima, jer ribama treba više vremena da nađu mamce, a kako sve više nadolazi jaka zima sve veći broj jedinki postaje neaktivan.

Marker

Što je voda hladnija priprema mjesta za ribolov je važnija. To pogotovo vrijedi krajem jeseni i zimi kad o tome može ovisiti direktni ishod ribolova. Nađite pomoću marker štapa dobro mjesto, izmjerite točnu duljinu za zabacivanje i označite je marker flomasterom i elastičnom gumicom. Ja sam to napravio prvi dan kad sam prihranio poziciju, što je bilo nekoliko dana prije planiranog ribolova. Zbog toga za vrijeme ribolova marker štap praktično nisam ni trebao. Za vrijeme pripreme mjesta sam ponio i štap za ribolov, te na njemu označio točnu daljinu, tako da sam na dan ribolova, samo izvadio štap iz futrole, montirao na njega boilu i zabacio. Svi ovakvi detalji ne samo da utječu na učinkovitost ribolova, nego i na vaše samopouzdanje na vodi jer sigurno znate da su štapovi precizno zabačeni gdje treba bez upotrebe markera.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Akcija na vodi

Kada sam zabacio, nakon samo sat vremena čekanja nekoliko piskova na indikatoru otkrili su šarana kojeg je ubola udica s poli sistema. Zgrabio sam štap i počeo zamaranje. Voda je u jezeru već bila relativno hladna i riba se nije ne znam kako jako borila. Nakon samo desetak minuta sam je ubacio u podmetač, kad se u isti trenutak začuo i drugi indikator. Tek što sam uspio izvaditi udicu jednom šaranu, već sam morao zategnuti drugi štap. Prvu sam ribu ostavio sigurnu u podmetaču, i nakon još jednog kratkog drila i druga je riba završila u drugom podmetaču. Očito da su se sve pripremne radnje isplatile. Ostavio sam obje ribe u podmetačima, pripremio i ponovno zabacio štapove i tek nakon nekoliko trenutaka pozirao s dvije krasne ribe pred foto aparatom.

Izbor najlona

Kao glavni najlon uzeo sam Kordin Subline zbog dva razloga: kao prvo, brzo tone i pod dva, jer je na dnu gotovo nevidljiv. Ovo drugo je posebno važno zbog toga što je voda u velikoj većini jezera u hladnijem dijelu godine bistrija, i ako vam najlon za par minuta potone na dno, veliku većinu problema ste riješili. Bobine indikatora postavljam na najlon posljednje tek onda kad sam siguran da je sve dobro leglo na dno. Ovaj najlon volim i zbog toga što se vrlo slabo isteže, pa se tako njime svaki sitni potez sistema odlično prenosi na senzor.

Nakon slijedećih petnaest minuta ribolova, ponovno imam potez, i ovaj puta je to predivni dugački ljuskaš. Kad sam mu krenuo izvaditi udicu, uočio sam kako su mu u ustima čak dvije. Očito je nekome uspio pobjeći tako da mu je potrgao sistem. Izvadio sam mu obje udice i obje rane tretirao antiseptikom. Nakon još jednog kraćeg slikanja, i ova je riba ponovno zaplivala jezerom. Ja sam u kratko vrijeme ovdje uspio uloviti čak tri ribe, a samo za usporedbu moram vam reći kako su tu brojni poznati ribolovci u toplim ljetnim mjesecima sretni i samo s jednim potezom dnevno, ili još bolje rečeno noću. Prije nego što sam se spakirao kući imao sam još jedan potez, i još jedna je lijepa riba završila u podmetaču. Četiri komada! Tipično za ovaj sistem je jako zabijanje udica u usta ribe, što ponekad može biti velika prednost, jer ih se šarani potresanjem glavom tada vrlo teško oslobađaju. Još jedna od prednosti ovog sistema je da udica obično sjeda na dno dalje od olova, jer se vozi po osovini lidera za helikopter sve dok ne udari u kuglicu koja je oko 50 centimetara udaljena od olova na kraju. Zbog toga je ovaj sistem vrlo učinkovit i kad je u pitanju otkrivanje poteza. Olovo se uopće ne mora pomaknuti da bi senzor registrirao potez.

Tonući najlon

Kad se voda ohladi i izbistri, uvijek je važno koristiti najlon koje brzo tone. Kako bi bio potpuno siguran da je nit u potpunosti sjela na dno, nakon zabacivanja uvijek pričekam nekoliko minuta prije nego što na nju prikvačim bobinu.

Chris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter ElvaChris standing up holding his daughter Elva

Nakon samo četiri sata dugačkog ribolova i četiri ulovljene ribe vratio sam se kući duševno potpuno zadovoljan. Osobno najviše volim takve kratke i aktivne ribolove. Uvijek je zanimljivo biti iza štapova u iščekivanju što će se dogoditi. Dobar uspjeh sam ovaj puta pripisao dobroj pripremi i naravno učinkovitom poli sistemu. Pokušajte i vi napraviti svoj poli sistem i bistro!

Niti jedan dio Praktičnog ribolova i Praktičnog ribolova more ne smije se reproducirati bez pisane dozvole izdavača. Uredništvo ne odgovara za stavove i moguće krive navode u autorskim tekstovima. Copyright © 2023 Praktični Ribolov | Sva prava zadržana